poddasze domu z gotowym ociepleniem z wełny mineralnej oraz drabiną i narzędziami specjalisty od ociepleń - w 2023

Jak ocieplić poddasze? Ocieplenie poddasza krok po kroku

Jak ocieplić poddasze? Ocieplenie poddasza krok po kroku

Ocieplenie poddasza pozwala na likwidację mostków termicznych i zagospodarowanie takiej przestrzeni na pomieszczenia mieszkalne. Możesz wykonać je z wykorzystaniem różnych materiałów izolacyjnych. Na ocieplenie poddasza wykorzystuje się z reguły wełnę mineralną, ale również styropian czy też nowoczesną piankę PUR (poliuretanową). Zobacz, jak wykonać ocieplenie stropu pod poddaszem nieogrzewanym i ile będzie to kosztowało.

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Zaktualizowano: 19 października 2022 19.10.2022 Czas lektury: 12min

Ocieplenie poddasza – jak wykonać je prawidłowo?

Przez dach może uciekać od 25 do 30% ciepła z wnętrza domu. To zaś oznacza wyższe opłaty za ogrzewanie zimą. Latem natomiast niewłaściwie izolowane poddasze zmieni się w prawdziwą saunę i będzie narażone na zawilgocenie, rozwój grzybów, pleśni oraz gnicie drewnianych elementów dachu.

Najbardziej popularnym materiałem do izolacji cieplnej poddasza jest wełna mineralna, dlatego na jej przykładzie pokażemy, jak krok po kroku ocieplić połacie dachowe.

Ocieplanie poddasza krok po kroku – instrukcja

 1. Pomiar rozstawu krokwi.
 2. Przycięcie płyt z wełny do pożądanej szerokości. Aby utrzymały się na miejscu, muszą być o 2 cm szersze niż odległość pomiędzy krokwiami.
 3. Ułożenie pierwszej warstwy ocieplenia między krokwiami („na wcisk”).
 4. Montaż rusztu stalowego – składa się z wieszaków o regulowanej wysokości, mocowanych do krokwi.
 5. Przykręcenie profili nośnych do krokwi.
 6. Umieszczenie ścinków wełny w listwach rusztu, by mieć pewność ciągłości drugiej warstwy ocieplenia.
 7. Ułożenie drugiej warstwy ocieplenia pod krokwiami, między listwami podwieszonego rusztu.
 8. Rozprowadzenie przewodów instalacji elektrycznej zabezpieczonych rurkami.
 9. Zamontowanie paroizolacji, jeśli to konieczne:
  • Folii paroizolacyjnej, która będzie stanowić zabezpieczenie wełny przed wilgocią – układa się nad pomieszczeniami wilgotnymi, np. łazienką i kuchnią.
  • Nad pomieszczeniami suchymi – do rusztu można od razu przykręcić warstwę wykończeniową (płyty kartonowo-gipsowe lub panele).
 10. Wykonanie jednowarstwowego poszycia z wodoodpornych płyt G-K (zielone) lub tych o zwiększonej o 20 mm grubości. Można też zdecydować się na poszycie dwuwarstwowe. Zadaniem płyt jest zwiększenie odporności ocieplenia na uszkodzenia i odkształcenia w razie zwiększonej wilgotności.
 11. Wypełnienie masą szpachlową spoin między płytami G-K i wykonanie wzmocnienia taśmą z włókna szklanego lub taśmą papierową.
Pamiętaj!
Cena ocieplenia poddasza materiałami o wysokiej jakości będzie niższa niż wielokrotne wymiany ocieplenia i zniszczonych fragmentów konstrukcji dachu. Do ocieplania dachu wybieraj tylko certyfikowane produkty.
Kompendium wiedzy: Ocieplenie poddasza – cena

Jak ocieplić poddasze w starym domu?

Przy budowie domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym zwykle od razu wykonywana jest solidna i trwała izolacja tego poddasza. Jednak zdarza się, że początkowo nie będzie ono przeznaczone na wykorzystywanie w celach mieszkalnych, dlatego pozostaje przestrzenią niezagospodarowaną. Z czasem potrzeby rodziny rosną i pojawia się projekt, by przekształcić poddasze z pomieszczenia gospodarczego na mieszkalne. Taki remont musi uwzględniać dach, jeśli gdziekolwiek przecieka, i ocieplenie strychu.

W starych domach może spotkać cię przy tym wiele, niekoniecznie przyjemnych, niespodzianek. W parze może iść konieczność naprawy podłogi drewnianej na poddaszu. Ocieplenie tego elementu w starym domu wymaga przede wszystkim sprawdzenia, w jakim stanie są krokwie i inne elementy konstrukcji. Często konieczne jest wzmocnienie podłogi, by była bezpieczna i wytrzymała. Jeśli konstrukcja utrzyma dodatkowy ciężar, ocieplenie strychu krok po kroku można przeprowadzić z wykorzystaniem wełny mineralnej czy styropianu albo pianki PUR.

Jak docieplić poddasze?

Istniejąca izolacja poddasza może być niewystarczająca i mieć wiele miejsc nieszczelnych, przez co powstają mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. Dlatego warto wówczas docieplić poddasze. Dodatkowe ocieplenie może być wykonane np. metodą wdmuchiwania izolacji w postaci sypkiej (np. pianki PUR, granulatu wełny mineralnej czy granulatu wełny sypkiej) za pomocą specjalnego agregatu z wężem. W ten sposób można docieplić nawet trudno dostępne miejsca.

Jak ocieplić poddasze, żeby nie było gorąco?

Istnieje uzasadniona obawa o to, żeby przy wykonaniu ocieplenia poddasza nie powstał efekt termosu – wówczas na ostatniej kondygnacji budynku będzie bardzo gorąco, w szczególności latem. Ocieplając poddasze, musisz zatem zadbać o właściwą wentylację, w czym pomoże prawidłowe ułożenie folii paroprzepuszczalnej. W przeciwnym razie latem poddasze będzie kumulowało wilgoć. Jeśli nie chcesz, by dom przegrzewał się latem, zrezygnuj z ocieplania styropianem na rzecz izolacji z wełny mineralnej.

Gdzie szukać ocieplenie poddasza?

Poniżej przedstawiamy ranking 72 602 Specjalistów od Ocieplenia Poddasza najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak ocieplić poddasze nieużytkowe?

Ocieplenie dachu, gdy poddasze jest użytkowe, wymaga dużego nakładu prac. Ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego ma wyłącznie zminimalizować uciekanie ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. W tym przypadku ociepla się strop nad ostatnią kondygnacją, ale nie wykonuje się termoizolacji skośnych połaci dachu.

W przypadku poddasza nieużytkowego izoluje się sam strop, np. przy użyciu wełny mineralnej szklanej, z dbałością o to, by nie powstały wolne przestrzenie pomiędzy docinanymi elementami. W zależności od tego, z jakim rodzajem stropu masz do czynienia, przed położeniem warstwy ocieplenia poddasza nieużytkowego można zamocować odpowiednią paroizolację dachu.

Jakie są najczęstsze błędy przy ocieplaniu poddasza?

Najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu ocieplenia poddasza to:

 1. Niepoprawny układ warstw izolacyjnych.
 2. Brak ciągłości materiału ociepleniowego, co skutkuje powstaniem mostków termicznych.
 3. Brak prawidłowej paroizolacji.
 4. Niewystarczające przyleganie izolacji do konstrukcji poddasza (wełnę należy układać „na wcisk”, ale nie tak, by zniszczyć jej strukturę, ponieważ zmniejsza to jej izolacyjność termiczną).
 5. Brak połączenia pomiędzy izolacją termiczną dachu i ściany.
 6. Brak izolacji wokół okien połaciowych.
 7. Niestaranne docinanie płyt lub mat z wełny mineralnej lub styropianu.
 8. Pominięcie dolnej szczeliny wentylacyjnej pod warstwą wstępnego krycia czy membraną, a przed warstwą izolacji.

Błędy popełnione na etapie ocieplania poddasza skutkują tym, że wydasz dużo pieniędzy na dobry materiał izolacyjny, a i tak będziesz tracił ciepło przez połacie dachowe. Często oszczędności wypracowane na tym etapie dzięki samodzielnemu ułożeniu warstwy izolacyjnej są opłakane w skutkach, dlatego takie prace najlepiej pozostawić ekspertom, np.specjalistom od ociepleń poddasza z Torunia, specjalistom od ociepleń z Częstochowy lub innego miasta.

Jak samemu ocieplić poddasze?

By poprawnie wykonać ocieplenie poddasza użytkowego, potrzeba doświadczenia i umiejętności, a czasem również wykorzystania do tego celu specjalistycznego sprzętu (zwłaszcza przy ocieplaniu metodą natryskową poddasza pianką PUR – niezbędny jest agregat). Samodzielne wykonanie poddasza krok po kroku może być nie tylko trudne, ale i nieopłacalne. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, jak prawidłowo ocieplić strop i poddasze użytkowe wełną mineralną, pozostaw wykonanie prac profesjonalistom.

Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: Ocieplenie domu, fachowcy od ocieplenia budynków

Czym ocieplić poddasze – który materiał będzie najlepszy?

Omawiając temat: „Jak ocieplić poddasze”, należy poruszyć kwestię polecanych materiałów do wykonania izolacji. Czym ocieplić poddasze, by ryzyko pojawienia się w przyszłości mostków termicznych było zdecydowanie jak najmniejsze? Wybór materiałów na ocieplenie jest uzależniony od rodzaju konstrukcji. Do ocieplenia dachu nie nadają się twarde płyty lub wiotkie maty. Tego typu materiały izolacyjne trudno docisnąć do siebie nawzajem, przez co powstają szczeliny.

Izolacja poddasza powinna być wykonana z materiału, który:

 • jest sprężysty i odporny na odkształcenia,
 • nie rozwarstwia się,
 • ma wysoki współczynnik izolacji termicznej i akustycznej,
 • jest elastyczny i umożliwia wciśnięcie go w przestrzenie dachu i poddasza,
 • ściśle przylega do wszystkich powierzchni i zapobiega powstawaniu mostków termicznych.

Do ocieplenia dachów najczęściej wykorzystuje się sprężystą i średnio twardą wełnę mineralną. Jaka wełna do ocieplenia poddasza nadaje się najlepiej i będzie sprzyjać uzyskaniu szczelności warstwy izolacyjnej? Ocieplenie poddasza wełną może odbywać się z wykorzystaniem wełny mineralnej skalnej lub szklanej. Wełna skalna, ze względu na swój ciężar, zalecana jest do izolacji dachów prostych, a wełna szklana do ocieplania dachów skośnych. Aby uzyskać maksymalne właściwości hydroizolacyjne, od strony zewnętrznej dach należy wyłożyć specjalną folią termoutwardzalną.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną nie jest jedyną możliwością, z jakiej możesz skorzystać. Od pewnego czasu rośnie zainteresowanie wykonaniem ocieplenia pianką poliuretanową lub ocieplenie celulozą do ociepleń. Natryskowa metoda nanoszenia takich materiałów izolacyjnych powoduje, że szczelnie wypełniają one wszystkie, nawet najtrudniej dostępne miejsca w dachu. Przyspiesza to wykonanie prac termoizolacyjnych.

Ocieplenie poddasza celulozą może polegać na aplikowaniu między krokwie granulatu celulozowego, związanego specjalnym lepiszczem. Z kolei ocieplenie poddasza pianką PUR polega na natryskiwaniu pianki w postaci półpłynnej, która przykleja się samoczynnie do powierzchni pod dachem i zaczyna szybko zwiększać swoją objętość, wypełniając wolne przestrzenie.

Możesz wykonać także ocieplenie poddasza styropianem – od wewnątrz lub od zewnątrz. Płyty styropianowe powinny mieć przy tym podłużne nacięcia, które zwiększą ich elastyczność. Doskonałą izolację termiczną zapewni styropian nie biały, ale grafitowy.

Przydatne poradniki:

Ocieplenie poddasza pianką czy wełną – porównanie materiałów

Najczęściej inwestorzy decydują się na wybór materiału do ocieplenia poddasza na piankę czy wełnę mineralną. Który z nich jest lepszy? Zobacz w tabeli porównanie materiałów do ocieplenia poddasza pianką i wełną:

Zalety
Wady
Wełna mineralna
 • Wysoki stopień izolacyjności termicznej
 • Wysoki poziom izolacyjności akustycznej
 • Wysoka sprężystość
 • Niepalność
 • Prostota docinania materiału
 • Pylenie podczas obróbki
 • Chłonność wilgoci, co zwiększa ryzyko rozwoju pleśni i grzybów
 • Ryzyko zagnieżdżenia się gryzoni
Pianka PUR
 • Doskonałe wypełnienie wszystkich ocieplanych przestrzeni
 • Likwidacja występowania mostków termicznych w całości
 • Izolacja przeciwwilgociowa
 • Bariera przed rozwojem pleśni i grzybów
 • Niska waga
 • Wysoka cena
 • Utrata parametrów mniej więcej po 10 latach
 • Emisja szkodliwych substancji podczas natrysku

Jak ocieplić skosy na poddaszu?

Do ocieplenia dachu skośnego wykorzystuje się płyty lub maty z wełny mineralnej, które kładzie się w dwóch warstwach. Poprawna izolacja i zabudowa skosów wymaga odpowiedniego doświadczenia. Jak ocieplić dach skośny?

 1. Zamocuj do ściany szczytowej profil obwodowy UD.
 2. Przykręć do boków krokwi (co 40 cm) wieszaki, do których będą mocowane profile CD.
 3. Na górnym i dolnym rzędzie wieszaków wciśnij profile CD (ich końce powinny się znaleźć w przymocowanym wcześniej profilu obwodowym UD).
 4. Ustal poziomicą płaszczyznę skosów i dokręć wieszaki mocujące.
 5. Załóż profil UD na końce profili CD na krokwi sąsiadującej z oknem połaciowym.
 6. Przytnij wełnę ociepleniową (musi być 2 cm szersza niż rozstaw krokwi).
 7. Układaj pasy wełny na tzw. mijankę – pierwszą warstwę wciśnij między krokwie, a drugą (między pierwszą a rusztem) przykryj elementy więźby dachowej.
 8. Przyklej kilkucentymetrowe kawałki taśmy dwustronnej do profili CD (posłuży do zamontowania folii paroizolacyjnej).
 9. Przyklej folię paroizolacyjną – od dołu ku górze, z zakładkami na 10 cm. Zakładki zaklej samoprzylepną taśmą.
 10. Przytnij folię w miejscu okna dachowego i dokładnie przyklej do krokwi.
 11. Przycięte wcześniej płyty gipsowo-kartonowe przymocuj do rusztu. Zacznij od dołu skosu, a następnie przykręć kolejne rzędy, zachowując przesunięcie połączeń pionowych o szerokości min. 40 cm.
 12. Po zabudowaniu skosów wykończ ościeża okien dachowych płytami.

Jaka powinna być grubość izolacji termicznej na poddasze?

rolka izolacyjnej wełny mineralnej leżąca na poddaszu

Za najskuteczniejsze uznaje się dwuwarstwowe ocieplenie z wełny mineralnej, a zalecana grubość izolacji poddasza energooszczędnego wynosi 25-30 cm. Pamiętaj, od 2021 roku każdy dom musi być domem energooszczędnym, a wełna mineralna o grubości 25 cm odpowiada zaostrzonym przepisom budowlanym.

Pierwsza warstwa ociepleniaumieszczana jest między krokwiami:

 • przy poddaszu typu nieszczelnego – powinna być o 1-2 cm mniejsza niż wysokość krokwi, by nie wypychała folii wiatroizolacyjnej w kierunku pokrycia (dla krokwi 16 cm grubość ocieplenia może wynieść maksymalnie 15 cm),
 • przy poddaszu typu szczelnego – powinna być o 3-6 cm mniejsza niż wysokości krokwi, aby szczelina wentylacyjna pozostałą odpowiednio szeroka (dla krokwi 16 cm grubość ocieplenia może wynieść maksymalnie 12 cm).

Druga warstwa ocieplenia poddasza umieszczana jest pod krokwiami, między podwieszonym rusztem. Jej grubość uzależniona jest od grubości pierwszej warstwy. Jeśli planujemy ocieplenie poddasza o łącznej grubości 30 cm, a pierwsza warstwa ma 15 cm, to druga będzie miała taką samą grubość.

Poddasze typu nieszczelnego a poddasze typu szczelnego

Ze względu na sposób odprowadzenia pary wodnej z poddasza na zewnątrz wyróżnia się:

 1. Poddasze typu nieszczelnego dla pary wodnej, gdy na krokwiach zainstalowana jest folia wiatroizolacyjna o wysokiej paroprzepuszczalności (powyżej 600-800 g/m²/dobę lub SD<0,03 m). Para odprowadzana jest przez szczelinę między folią a pokryciem dachowym. Ocieplenie nieszczelnego poddasze wymaga:
  • szczeliny wentylacyjnej o grubości 2-3 cm nad folią wiatroizolacyjną, a pod pokryciem dachowym,
  • wlotu powietrza do szczeliny nad rynną przez tzw. wróblówkę,
  • wylotu w kalenicy przez tzw. szczotkę w gąsiorze.
 2. Poddasze typu szczelnego dla pary wodnej występuje, gdy pokrycie dachowe znajduje się na pełnym deskowaniu bądź gdy położona folia wiatroizolacyjna odznacza się niską paroprzepustowością (do 600 g/m²/dobę lub SD > 0,03 m). Para jest odprowadzana przez szczelinę między deskowaniem lub folią a ociepleniem. Ocieplenie szczelnego poddasze wymaga:
  • szczeliny wentylacyjnej o grubości 3-6 cm między ociepleniem a deskowaniem pełnym lub folią wstępnego krycia,
  • trójkątnego rusztu ze sznurka poniżej folii wiatroizolacyjnej lub deskowania, aby materiał izolacyjny nie zatkał szczeliny,
  • wlotu powietrza pod okapem i w kalenicy.

Czy na ocieplenie poddasza można otrzymać dofinansowanie?

Na przedsięwzięcia termomodernizacyjne dofinansowanie można otrzymać z programów finansowanych z pieniędzy unijnych. Wśród takich działań wymienić można ocieplenie poddasza. Jak wygląda dofinansowanie na termomodernizację w ramach programu „Czyste Powietrze”? Dofinansowanie udzielane jest w związku z poniesieniem kosztów na ocieplenie istniejącego domu jednorodzinnego. Dlatego też program „Czyste Powietrze” może objąć swoim zakresem ocieplenie poddasza. Wysokość dotacji na termomodernizację budynku uzależniona jest od tego, w jakiej grupie beneficjentów się znajdziesz:

 • wersja podstawowa pomocy – dofinansowanie w wysokości do 30 tys. zł,
 • wersja dla podwyższonego poziomu dofinansowania – do 37 tys. zł,
 • wersja dla najwyższego poziomu dofinansowania – do 69 tys. zł.

Nie tylko przy dofinansowaniu na termomodernizację w postaci dotacji „Czyste powietrze” możesz zrekompensować sobie poniesione koszty na ocieplenie poddasza. Skorzystać możesz również z ulgi termomodernizacyjnej 2022 w PIT.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza?

W zależności od tego, jaki materiał izolacyjny zostanie wykorzystany na ocieplenie poddasza, ceny wykonania termomodernizacji budynku w tym miejscu będą różne. Wiesz już, że ocieplenie pianką będzie miało wyższą cenę niż w przypadku wełny. Cena za m² robocizny również będzie się różnić, ponieważ wełna nakładana jest przy użyciu docinanych na wymiar płyt, a pianka zwykle wymaga wykorzystania do tego celu metody natryskowej.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza wełną? Mata wełny o lambdzie 0,035 i grubości 15 cm kosztuje od 40 do 50 zł, a o grubości 10 cm – od 30 do 40 zł za m². Im niższy współczynnik lambda, tym cena wełny mineralnej rośnie. Do tego trzeba doliczyć również koszt robocizny w wysokości około 80-100 zł za m². Przy piance PUR będzie to 75-80 zł za m² przy grubości izolacji pomiędzy 15 a 17 cm. Przy grubości do 25 cm będzie to koszt od 110 do 120 zł za m².

Dodano: 9 kwietnia 2021 Zaktualizowano: 19 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco