poddasze z dwoma oknami dachowymi i ociepleniem z wełny mineralnej

Ocieplenie poddasza wełną – jaką wybrać? Schemat, wykonanie i koszty izolacji poddasza wełną

Ocieplenie poddasza wełną – jaką wybrać? Schemat, wykonanie i koszty izolacji poddasza wełną

Izolacja poddasza pomoże ci oszczędzić na ogrzewaniu oraz zapewni komfort i bezpieczeństwo całej rodzinie. Tak właśnie działa wełna mineralna do ocieplenia dachów, poddaszy i stropów. Jest elastyczna, wielofunkcyjna i odporna na zniszczenia. Sprawdź z nami, jak powinno przebiegać prawidłowe ocieplenie poddasza wełną, ile kosztuje ocieplenie poddasza wełną i na jakie błędy musisz szczególnie uważać.

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 13 października 2022 13.10.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 77422 Specjalistów od Ocieplenia Poddasza blisko Ciebie

Ocieplenie poddasza wełną – jaką wybrać?

Podczas podejmowania decyzji o ociepleniu poddasza wełną musisz jeszcze przemyśleć, jaka wełna będzie najlepsza na poddasze. Wybór odpowiedniej na potrzeby izolacji poddasza zależy od jego przeznaczenia, stanu i możliwości finansowych inwestora:

 1. Płyty ze skalnej wełny mineralnej układane w dwóch warstwach najlepiej nadadzą się na ocieplenie stropu poddasza użytkowego. Dzięki swojej elastyczności będą dokładnie przylegać do powierzchni konstrukcji, co przełoży się na brak potencjalnych szczelin i mostków cieplnych.
 2. Gruba warstwa wełny szklanej świetnie sprawdzi się przy dachach o bardziej skomplikowanej budowie. Wełna szklana nie jest tak odporna na ściskanie jak wełna skalna, ale jest lżejsza, sprężysta i dopasuje się do wszystkich załamań i narożników. Dzięki temu izolacja poddasza z wełny idealnie dopasuje się do przestrzeni pomiędzy elementami drewnianej więźby dachowej.
 3. Wełna mineralna do ocieplenia już istniejącego i zabudowanego poddasza może występować w postaci granulatu. Po wycięciu w płytach gipsowych otworu granulat można wdmuchać w przestrzenie wymagające dodatkowego ocieplenia. Aplikacja granulatu na 100 m² poddasza trwa około 3-4 godzin. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się też jako ocieplenie poddasza nieużytkowego. Warto zatem rozważyć wełnę mineralną do ocieplania budynku!

Izolacja poddasza wełną może być wykonana z wykorzystaniem płyt z wełny mineralnej, grubej warstwy wełny szklanej lub wełny mineralnej w granulacie.

Gdzie szukać ocieplenie poddasza?

Poniżej przedstawiamy ranking 77 422 Specjalistów od Ocieplenia Poddasza najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Czym jeszcze można ocieplić poddasze? Wełną, pianką czy styropianem?

Głównym celem wykonywania izolacji poddasza jest uzyskanie jak najlepszych parametrów termicznych i likwidacja miejsc, w których mogłoby dochodzić do ucieczki ciepła. Od kilku lat wykonywane jest ocieplenie poddasza styropianem, izolacja poddasza wełną mineralną lub szklaną, ale i wykorzystanie nowoczesnej pianki poliuretanowej do tego samego celu. Unikatową metodą dociepleniową jest wdmuchiwanie celulozy. Wybór materiału, którym będzie ocieplone poddasze, powinien być podyktowany kilkoma kryteriami:

 • konstrukcją dachu,
 • układem ścian i krokwi.

Czym ocieplić poddasze? Wełna mineralna bardzo dobrze sprawdza się w przypadku poddaszy użytkowych. Jednak przy wyborze tego, czy wykonać ocieplenie poddasza wełną, czy pianką, trudno się zdecydować. Wełna będzie tańsza, ale piankę szybciej się wykonuje i jest ona w stanie wypełnić nawet najmniejsze szczeliny.

Jak przygotować się do ocieplenia poddasza wełną?

 1. Sprawdź stan dachu – ocieplenie poddasza możesz wykonać również w starym domu, o ile pozwala na to stan jego konstrukcji. Koniecznie sprawdź, czy:
  • dach nie przecieka,
  • na drewnie nie ma grzybów, pleśni czy insektów,
  • konstrukcja dachu nie jest zawilgocona / uszkodzona / ugięta,
  • stare krokwie wytrzymają dodatkowy ciężar,
  • zmniejszenie powierzchni użytkowej poddasza jest dla ciebie akceptowalne.
 2. Zadbaj o wentylację nad termoizolacją – konieczne będą wloty powietrza w okapie oraz wyloty powietrza w pokryciu albo w kalenicy. Jeśli z jakiegoś powodu nie można ich wykonać w tych miejscach, sprawdzą się także wloty i wyloty powietrza w pokryciu. Każda szczelina musi mieć min. 2,5 cm.
 3. Zamocuj folię paroprzepuszczalną – do boków krokwi lub do dodatkowych listew dystansowych przybitych do deskowania dachu. Współczynnik paroprzepuszczalności powinien wynosić powyżej 3000 g/(m²/24 h), a współczynnik Sd (oporu dyfuzyjnego) być mniejszy niż 0,02 m.

Jak ocieplić poddasze wełną?

pracownik ocieplający poddasze domu wełną mineralną

Dowiedz się, jak ocieplić poddasze wełną. Najczęściej krokwie mają wysokość 16 cm, podczas gdy zalecana grubość izolacji poddasza wełną w energooszczędnym domu powinna wynosić od 25 do 30 cm. Z tego względu ocieplenie poddasza wykonuje się na ogół w dwóch warstwach, co pozwala na zminimalizowanie wpływów mostków termicznych liniowych, za jakie uznaje się same krokwie. Jak ocieplić poddasze? Do wykonania są następujące kroki:

 1. Zmierz rozstaw krokwi.
 2. Dopasuj płyty z wełny mineralnej do odległości pomiędzy krokwiami w świetle.
 3. Ułóż pierwszą warstwę ocieplenia – pamiętaj o konieczności szczelnego przylegania ocieplenia do siebie i do elementów konstrukcji poddasza.
 4. Zamontuj ruszt stalowy składający się z wieszaków do poddaszy o regulowanej wysokości w kształcie litery U i profili typu C biegnących prostopadle do krokwi. Wieszaki przykręca się do krokwi, a do nich mocuje profile nośne.
 5. Ułóż drugą warstwę ocieplenia poddasza – pod krokwiami, pomiędzy listwami podwieszonego rusztu.
 6. Zamontuj paroizolację oraz okładziny połaci i stropu nad poddaszem.

Ocieplenie poddasza wełną – schemat

Od poprawności wykonania ocieplenia poddasza wełną uzależnione jest to, czy w pomieszczeniach zaaranżowanych pod dachem będzie ciepło i czy nie będzie tam problemów z nadmiernym poziomem wilgoci. Zobacz, jak wykonać ocieplenie poddasza wełną. Schemat takich prac ułatwi ci zrozumienie, jakie warstwy wchodzą w skład takiej izolacji.

Kolejno izolacja poddasza wełną wygląda w następujący sposób:

 1. Pokrycie dachu.
 2. Łata.
 3. Kontrłata.
 4. Folia paroizolacyjna.
 5. Pierwsza warstwa wełny.
 6. Druga warstwa wełny.
 7. Płyta GK (gipsowo-kartonowa).
 8. Krokiew.

Schemat ocieplania poddasza wełną mineralną przedstawiliśmy na infografice poniżej:

Infografika przedstawiająca schemat ocieplenia poddasza wełną

Jaka grubość wełny na poddasze?

W związku z wymogami WT 2021 do ocieplania poddasza należy zastosować wełnę mineralną o grubości 25 cm i współczynniku lambda 0,031 W/(m*K). Dwuwarstwowe ocieplenie z wełny mineralnej jest obecnie uznawane za najbardziej efektywną termoizolację poddasza:

 1. I warstwa ocieplenia powinna być o 1-2 cm cieńsza niż wysokość krokwi przy poddaszu typu nieszczelnego względem pary wodnej oraz o 3-6 cm cieńsza niż wysokości krokwi przy poddaszu typu szczelnego względem pary wodnej.
 2. II warstwa ocieplenia poddasza jest umieszczana pod krokwiami, między nimi a podwieszonym rusztem. Jej grubość to różnica między planowaną całkowitą grubością izolacji a grubością pierwszej warstwy.

Im grubsza warstwa wełny na poddasze, tym większy koszt zakupu i robocizny. Nie warto jednak oszczędzać. Prawidłowo wykonane przez >specjalistów od , specjalistów od ociepleń poddasza z Torunia lub innego miasta potrafi zmniejszyć koszty ogrzania domu nawet o 30%. Dodatkowo izolacja poddasza wełną może znacząco wydłużyć żywotność całego domu, zmniejszyć częstotliwość remontów i podnieść komfort życia.

Błędy w ociepleniu poddasza wełną

Błędy przy ocieplaniu poddasza wełną mogą się pojawić na każdym etapie prac. Popełnienie któregoś z nich może znacznie obniżyć parametry izolacyjne wełny mineralnej.

 1. Błędy przy montażu paroizolacji:
  • całkowity brak folii paroizolacyjnej,
  • wykorzystanie folii uszkodzonej / nieszczelnej,
  • montaż folii bez pozostawienia zakładek,
  • położenie folii wysokiej paroprzepuszczalności odwrotną stroną.
 2. Błędy przy montażu wełny mineralnej:
  • montaż zbyt cienkiej warstwy wełny,
  • niestaranne docinanie wełny,
  • brak ciągłości warstw ocieplenia,
  • brak pierwszej warstwy wełny w trudno dostępnych miejscach,
  • brak szczeliny wentylacyjnej,
  • wciskanie wełny na siłę,
  • wykorzystanie zbyt dużej ilości wełny, co może prowadzić do m.in. wybrzuszenia płyt,
  • brak połączenia izolacji dachu i ścian,
  • brak izolacji wokół okien połaciowych,
  • ocieplanie wilgotną wełną.
 3. Błędy przy wykonywaniu wentylacji dachu:
  • całkowity brak wentylacji lub niewystarczająca wentylacja,
  • zatykanie otworów wentylacyjnych jako próba uszczelnienia istniejącego już poddasza.

Ocieplenie poddasza wełną – cena

Ile wyniesie koszt ocieplenia poddasza wełną? Cena zależeć będzie w pierwszej kolejności od jakości, rodzaju i ilości zakupionej wełny. Przykładowe ceny wełny do ocieplania poddasza wynoszą:

 • mata wełny o lambdzie równej λ= 0,035 W/(m²*K) o grubości 15 cm kosztuje w granicach 36-48 zł /m²,
 • mata wełny o lambdzie równej λ= 0,035 W/(m²*K) o grubości 10 cm kosztuje w granicach 30-39 zł /m²,
 • mata wełny o lambdzie równej λ= 0,031 W/(m²*K) o grubości 10 cm kosztuje w granicach 40-48 zł /m²,
 • mata wełny o lambdzie równej λ= 0,031W/(m²*K) o grubości 15 cm kosztuje w granicach 50-59 zł /m².

Koszt materiału będzie inny, w zależności od tego, ile metrów kwadratowych masz do ocieplenia poddasza wełną. Cena za m² zmienia się w zależności od parametru lambda i grubości oraz od cennika producenta.

Do tego trzeba doliczyć koszt folii i robocizny za ocieplenie poddasza wełną. Cena za m² robocizny to mniej więcej 50-100 zł, ale w tej kwocie masz już wykonanie rusztu i osłonięcie wełny folią paroizolacyjną.

Przydatny poradnik: Ocieplenie poddasza – cena

Ocieplenie poddasza wełną – zalety

Większość właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na ocieplenie poddasza wełną mineralną. Materiał ten ma szereg właściwości, które zwiększają nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo mieszkańców.

1. Ocieplenie poddasza wełną mineralną – izolacja termiczna

Wełna na poddasze ma bardzo dobre parametry izolacji cieplnej. Współczynnik przewodzenia lambda jest na poziomie od 0,031 W/m*K do około 0,045 W/m*K. Wynik ten zostaje podwojony, gdy stosuje się ocieplenie dwuwarstwowe. Warto też zwrócić uwagę na pełną ciągłość ocieplenia oraz możliwość uszczelnienia trudno dostępnych miejsc. Pod tym względem wełna mineralna jest bezkonkurencyjna.

2. Ocieplenie poddasza wełną mineralną – izolacja akustyczna

Włóknista struktura wełny mineralnej bardzo dobrze tłumi dźwięk. Dotyczy to zarówno hałasów dochodzących z zewnątrz (np. odgłosy bębniącego deszczu na dachu pokrytym blachą), jak i odgłosów wewnątrz domu (przy ociepleniu poddasza użytkowego).

3. Ocieplenie poddasza wełną mineralną – ochrona przed ogniem

Wełna mineralna do ocieplenia dachu ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1. Ocieplenie z wełny mineralnej stanowi zaporę ogniową: nie pozwala rozprzestrzeniać się płomieniom i zapobiega zniszczeniu całej konstrukcji. Owinięcie wełną mineralną instalacji elektrycznej chroni przed przeniesieniem iskry w razie spięcia.

4. Ocieplenie poddasza wełną mineralną – paroprzepuszczalność

Wełna mineralna jest materiałem wysoce paroprzepuszczalnym. Ocieplone nią poddasze „oddycha”, czyli bez problemu odprowadza parę wodną na zewnątrz domu. Ta cecha zabezpiecza dom przed wilgocią, rozwojem pleśni czy grzybów na ścianach. Ocieplenie strychu wełną zapewnia bezpieczne miejsce do przechowywania ubrań i sprzętów.

Dodano: 9 kwietnia 2021 Zaktualizowano: 13 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco