specjalista wykonuje ocieplenie elewacji z płyt styropianowych - w 2023

Ocieplanie styropianem – instrukcja krok po kroku, cena, często popełniane błędy

Ocieplanie styropianem – instrukcja krok po kroku, cena, często popełniane błędy

Ocieplenie styropianem to popularna metoda termoizolacji budynków mieszkalnych. Twój dom może być ocieplony skutecznie i stosunkowo łatwo. Podczas prac należy unikać kardynalnych błędów, takich jak pominięcie metody mijankowej, dlatego ocieplenie domu styropianem powinien wykonać fachowiec. Możesz wybrać ocieplenie styropianem białym lub grafitowym. Zobacz, na czym to polega. Przygotowaliśmy instrukcję ocieplenia domu styropianem krok po kroku.

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Zaktualizowano: 3 marca 2023 03.03.2023 Czas lektury: 9min

Termoizolacja budynku mieszkalnego to konieczność, jeśli pomieszczenia twojego domu mają być ciepłe, ale jednocześnie nie przegrzewać się w okresie letnim. Ocieplenie budynku może być wykonane z wykorzystaniem styropianu. Dużą popularnością cieszą się przy tym płyty styropianu. Zobacz, jak wygląda w praktyce ocieplanie styropianem poszczególnych elementów konstrukcji domu.

Ocieplanie styropianem krok po kroku

Ocieplanie domu styropianem w pierwszym kroku wymaga przygotowania powierzchni. Należy upewnić się, że powierzchnia pod wykonanie izolacji jest równa, sucha, wolna od grzybów i zanieczyszczeń. Ocieplanie domu styropianem można wykonać zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz, jednak specjaliści zalecają ocieplenie zewnętrzne (jeśli to tylko możliwe). Jak w takim wypadku wygląda kolejność prac?

Ocieplenie domu styropianem domu krok po kroku:

 1. Przygotowanie podłoże. Należy oczyścić je z zanieczyszczeń i ze zbędnych elementów.
 2. Zagruntowanie ścian. Konieczne jest odczekanie, aż wyschną (ok. 24 godziny).
 3. Montaż listwy startowej (wykonanej z tworzywa sztucznego albo aluminium). Zamontowanie listwy startowej gwarantuje ochronę termoizolacji przed wodą deszczową spływającą po elewacji. Listwa musi być dobrze wypoziomowana!
 4. Naniesienie kleju na płyty styropianowe.
 5. Ułożenie płyt, stosując metodę przesunięcia spoin pionowych o pół długości, tak jak się układa cegły. To tzw. układ mijankowy, który pozwala uniknąć mostków termicznych.
 6. Zawiązanie zaprawy klejowej, trwa to zwykle ok. dwóch dni.
 7. Teraz pora na kołkowanie styropianu – mocowanie mechaniczne płyt styropianowych do elewacji budynku. Uwaga! Jeśli producent nie wskazuje na konieczność mechanicznego dodatkowego mocowania płyt, nie trzeba tego robić. Wtedy wystarczy je przykleić.
 8. Jeśli między płytami styropianu pojawiły się szpary albo ubytki, należy je uzupełnić. Można to zrobić za pomocą małych kawałków styropianu albo pianką niskoprężną. W ociepleniu nie może być szpar nie tylko z powodu mostków termicznych, ale też dlatego, że będą się one odznaczać na elewacji.
 9. Wyszlifowanie wszystkich nierówności.
 10. Naniesienie zaprawy klejowej na styropian, a następnie zatopienie w niej siatki elewacyjnej (zbrojeniowej).
 11. Pokrycie uzbrojonej warstwy podkładem tynkarskim.
 12. Na tak przygotowane ocieplenie położenie tynku cienkowarstwowego. Jeśli chcesz, można pokryć tynk cienkowarstwowy farbą albo inną warstwą elewacji, która stanie się jednocześnie dodatkowym elementem ocieplenia domu (sprawdź: Pomysły na nowoczesną elewację).

Ocieplanie styropianem wymaga precyzji i doświadczenia. Wybierz sprawdzonych fachowców, którzy szybko i dokładnie zabezpieczą twój dom przed zimnem. Specjalistów szukaj w rankingach firm od ocieplania budynków z Torunia, ekip od ocieplenia budynków z Legionowa i innych miast.

Ważne!

Zaniedbania w przygotowaniu podłoża przed wykonanie ocieplania ścian zewnętrznych styropianem może prowadzić do:

 • utrudniony montaż płyt styropianowych, np. na skutek nierówności,
 • odspajające się płyty styropianu ze względu na mniejszą przyczepność kleju,
 • wilgoć i grzyb na ścianach. Odpowiednie przygotowanie podłoża pod ocieplenie styropianem to lepsze właściwości izolacyjne!

Ocieplanie styropianem – cena robocizny i materiału

mężczyzna ociepla elewację domu styropianem

Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem? Zapytaliśmy o to specjalistów współpracujących z Oferteo. Według nich koszt ocieplania białym styropianem o grubości 20 cm (współczynnik przewodzenia ciepła, czyli lambda 0,40) za 1 m² wynosi średnio od 150 do nawet 300 zł (robocizna z materiałem, całościowy koszt wykonania obejmujący ocieplenie, strukturę, siatkę, obróbkę).

Jaka jest stawka za robociznę przy ociepleniu styropianem? Cena uzależniona jest od grubości materiału, lokalizacji budowy czy też powierzchni przeznaczonej do ocieplania budynku i zbliżona do kwoty, jaką zapłacisz za materiał izolacyjny.

Za ocieplenie styropianem grafitowym 15 cm (współczynnik przewodzenia ciepła lambda 0,31-0,32) trzeba zapłacić średnio 10-15% więcej. Najtańsze oferty zaczynają się od 120 zł za m², średnio w takim przypadku cena za ocieplenie domu styropianem wyniesie 150-170 zł za m².

Od czego zależy cena ocieplania styropianem?

Dużo zależy od tego, jakie jest podłoże wokół budynku, czy mamy kostkę, czy mamy teren budowlany. Jest taniej, jeśli fachowcy nie muszą zabezpieczać terenu. Ponadto cena może się zwiększyć, jeśli trzeba zabezpieczyć lukarny bądź daszki lub wykonać prace przygotowawcze, np. wyrównać ścianę, zerwać stary tynk. Jeżeli ocieplanie jest łatwiejsze w wykonaniu, można policzyć taniej „robociznę” i na odwrót.

Gdzie szukać firmy do ocieplenia elewacji?

Poniżej przedstawiamy ranking 65 083 Specjalistów od Ocieplania Elewacji najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Ocieplanie styropianem – metoda na placki czy na ramkę?

Metody te odnoszą się do zaprawy klejowej, którą przyklejasz płyty sytropianowe do ściany. Metoda „na placki” oznacza umieszczenie zaprawy klejowej punktowo w kilku punktach płyty. Natomiast metoda „na ramkę” zakłada zrobienie ramy z zaprawy na zewnętrznej krawędzi płyty.

Ocieplanie styropianem będzie najefektywniejsze, jeśli połączysz te dwie metody. Klej musi pokrywać 60% powierzchni płyty po jej dociśnięciu do ściany. Dlaczego zatem w sieci pojawiają się pytania dotyczące tego, czy ocieplanie styropianem wykonać na placki czy na ramkę? To kwestia oszczędności. Mniej zaprawy klejowej to tańsze ocieplenie, jednak nie warto na tym oszczędzać, w końcu nie nanosisz kleju na całą powierzchnię płyty. Po co izolacja, która za jakiś czas zacznie sama odpadać, bo wda się pod nią wilgoć?

Poza tym metoda pasmowo-punktowa to również większe bezpieczeństwo pożarowe. Placki z zaprawy klejowej nie zapewniają wysokiego bezpieczeństwa pożarowego. Pomiędzy płytami a murem tworzy się przestrzeń wypełniona powietrzem. Z drugiej strony część specjalistów uważa, że klejenie styropianu na placki zapewnia lepsze „oddychanie ścian”. Dzięki placom unika się problemu skraplającej się wilgoci między murem a styropianem w mikroszczelinie.

Jaki styropian do ocieplenia domu? Rodzaj i grubość styropianu na elewację

Ocieplanie elewacji można wykonać za pomocą tradycyjnego białego styropianu albo styropianu grafitowego (tzw. szarego). Biały ma wyższy współczynnik przewodzenia ciepła λ, a im niższa wartość tego współczynnika, tym lepszą izolacyjność cieplną można uzyskać (ocieplanie domu styropianem o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła jest najskuteczniejsze). Z tego powodu grubość białego styropianu musi wynosić o ok. 20% więcej niż grubość styropianu grafitowego.

Współczynnik przenikania ciepła lambda dla szarych płyt styropianowych wynosi średnio 0,031 W/(m·K). Informacji o tych wartościach należy szukać na etykiecie produktu. Obecnie dla ścian zewnętrznych maksymalny współczynnik wynosi 0,2 W/m2K. Wynika to z obowiązku zwiększenia izolacyjności cieplnej przegród budowlanych zawartego w warunkach technicznych 2021.

Jakich błędów unikać podczas ocieplenia domu styropianem?

 1. Unikaj złego przygotowania podłoża, czyli niezbyt dokładnego wyczyszczenia, pozostawienia pleśni, nierówności lub starych elementów na elewacji.
 2. Zawsze zabezpiecz dom przed rozpoczęciem prac. Rusztowanie trzeba osłonić siatką, a wtedy ocieplenie będzie mogło równomiernie wyschnąć (jest zabezpieczone przed nadmiernym nasłonecznieniem i wiatrem).
 3. Pilnuj kolejności wykonywanych prac przy ocieplaniu ścian. Nie można położyć siatki przed położeniem kleju! Siatka musi być w czymś zatopiona, a nie tym przykryta.
 4. Nie oszczędzaj na kleju. Nie warto! W ten sposób płyty styropianowe wkrótce zaczną odpadać.
 5. Styropian wystawiony na słońce ulega powierzchniowej degradacji – zabezpiecz płyty styropianowe podczas prac. Zwłaszcza grafitowe płyty styropianu.
 6. Rezygnacja z systemu mijankowego przy układaniu płyt to bardzo zły pomysł. Powstanie mostków termicznych gwarantowane.
Pamiętaj!
Im mniej błędów popełnisz, tym więcej pieniędzy zostanie w twojej kieszeni. Ewentualne poprawki mogą cię sporo kosztować, zwłaszcza jeśli będą wymagały położenia zupełnie nowej warstwy ocieplenia w kilku miejscach.

Ocieplanie styropianem – co poza elewacją można jeszcze ocieplić?

Za pomocą styropianu można ocieplić nie tylko ściany zewnętrzne budynku, ale i inne elementy twojego domu. Możliwe jest np. ocieplenie fundamentów styropianem czy też ocieplenie poddasza styropianem. Należy jedynie wybrać odpowiedni rodzaj tego materiału izolacyjnego.

Dobrym pomysłem jest ocieplanie otworów okiennych i drzwiowych z wykorzystaniem szarego styropianu (grafitowego). Przy niewielkiej grubości będzie miał lepsze parametry izolacyjne w porównaniu do standardowych, białych płyt styropianowych EPS. Jest on również stosowany w przypadku izolowania:

 • podłóg na gruncie,
 • tarasów,
 • balkonów,
 • stropów na poddaszach nieużytkowych,
 • stropodachów pełnych i wentylowanych.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ocieplenia styropianem

Dodano: 9 kwietnia 2021 Zaktualizowano: 3 marca 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco