fachowiec w stroju budowlanym nakłada klej na styropian do ocieplenia domu

Klejenie styropianu – jak i czym kleić styropian?

Klejenie styropianu – jak i czym kleić styropian?

Jedną z ważnych prac podczas ocieplania domu jest klejenie styropianu. Wybór odpowiedniego kleju oraz metody klejenia styropianu w teorii może mieć niewielkie znaczenie, ale w praktyce jest to bardzo ważne dla całego systemu ocieplenia. Jak prawidłowo wykonać klejenie styropianu? Czym skleić styropian i ile to kosztuje?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 5 października 2022 05.10.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 67522 Specjalistów od Ocieplania Elewacji blisko Ciebie

Jak kleić styropian? Metody klejenia styropianu

Jak prawidłowo kleić styropian i czy istnieje jedna, najlepsza metoda klejenia styropianu? Fachowcy od ociepleń budynków zazwyczaj stosują kilka metod.

Trzy najczęściej stosowane sposoby montażu styropianu to:

  1. Klejenie styropianu na placki.
  2. Klejenie styropianu metodą obwodowo-punktową.
  3. Klejenie styropianu na grzebień.

W toku prac pojawiają się też pytania: „lepsze jest klejenie styropianu na placki czy obwodowo?”, „czy klejenie styropianu metodą punktową to dobry wybór” i wreszcie: „lepszy do klejenia styropianu jest klej czy pianka?”. Poniżej znajdziesz odpowiedzi.

Klejenie styropianu na placki

Klejenie na placki to oczywiście nazwa używana potocznie, w praktyce oznacza klejenie styropianu metodą punktową.

Klej (czy inne spoiwo) nanoszony jest w tej metodzie na płyty w sposób punktowy. Oznacza to, że na powierzchni płyty ze styropianu nakłada się ok. 6-8 punktów kleju w równomierny sposób – i łączy z powierzchnią.

Czy klejenie styropianu na placki to dobra metoda klejenia styropianu?

Z jednej strony klejenie na placki pozwala oszczędzić klej i czas – dlatego to bardzo często wybierana metoda przez wykonawców termoizolacji domów. Z drugiej – stosując tę metodę musisz liczyć się z mniejszą stabilnością mocowania, gorszą izolacyjnością cieplną i gorszą ochroną przeciwpożarową.

Styropian może uginać się na obrzeżach, istnieje większe ryzyko odpadania płyt, a puste powierzchnie między punktami kleju mogą powodować wyziębianie ścian elewacji budynku

Uwaga!
W szczelinach styropianu klejonego na placki mogą pojawić się nieproszeni goście, np. szerszenie czy osy (mogą tu tworzyć gniazda).

Klejenie styropianu metodą obwodowo-punktową

W zastosowaniu klejenie metodą obwodowo-punktową różni się od metody punktowej szczegółem, który eliminuje wady klejenia na placki. Metoda obwodowo-punktowa (inaczej: metoda pasmowo-punktowa) polega na stworzeniu z zaprawy ramki okalającej płytę ze styropianu. W środku ramki klej nanoszony jest punktowo.

Klejenie styropianu na ramki sprawia, że masa mocująca tworzy układ zamknięty na każdej płycie i eliminuje szczeliny międzypłytowe. Dzięki temu nie istnieje ryzyko wyziębienia i odpadania płyt, a szczelność zapewnia budynkowi bezpieczeństwo pożarowe (ogień nie dostanie się do pustych powierzchni między płytą a powierzchnią elewacji).

Klejenie styropianu na grzebień

Metoda grzebieniowa klejenia polega na dokładnym rozprowadzeniu zaprawy klejącej na całym obszarze styropianu.

Czy klejenie styropianu na grzebień to lepsza metoda od klejenia punktowego i obwodowego?

Teoretycznie jest to najlepsza metoda, ale fachowcy od ocieplenia domów w Warszawie są zgodni, że nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim klejenie na grzebień, czyli nanoszenie zaprawy np. za pomocą pacy i wygładzanie kleju, nie jest możliwe do zastosowania w każdym przypadku. Warunkiem jest łączenie ze sobą idealnie równych podłoży – dlatego przy ocieplaniu budynku ta metoda stosowana jest rzadziej niż obwodowo-punktowa czy punktowa.

Podsumowując: często stosowaną metodą jest klejenie styropianu na placki, ale to droga na skróty – pozwala oszczędzić czas i pieniądze, ale nie jest tak skuteczna jak klejenie obwodowo-punktowe – z dodatkową ramką kleju.

Klejenie styropianu – jaka cena w 2022 roku?

Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem i klejenie styropianu? Cena robocizny zależy od zakresu prac, stopnia skomplikowania, wybranych materiałów i wszelkich dodatkowych robót (takich jak wygładzenie, wykonanie siatki zbrojeniowej, obróbka i wykończenie).

Uśredniając można przyjąć, że koszt klejenia zwykłego białego styropianu o grubości 20 cm za 1 m² prac wynosi w 2022 r. ok. 150-250 zł. Nieco droższe będzie klejenie styropianu grafitowego – do ceny należy wówczas doliczyć ok. 10-15% więcej. Skontaktuj się z firmami z Poznania zajmującymi się ociepleniami (czy z innych miast), aby poznać ich ceny.

Klejenie styropianu – jak prawidłowo wykonać?

fachowiec od ocieplania domu nakłada klej na styropian

Jak przykleić styropian krok po kroku?

Krok 1. Przygotuj powierzchnię

Niezależnie, czy planujesz klejenie styropianu do sufitu, przy oknach, na fundament (na elewacji), do płyty OSB, czy w planach masz dwie warstwy styropianu na elewacji, to najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie powierzchni.

Powierzchnia musi być stabilna (usuń wszelkie ruchome elementy, uzupełnij ubytki), a do tego jak najbardziej wyrównana (bez uskoków i wgłębień).

Uwaga!
Jeśli wykonasz drobne prace naprawcze – przed kolejnym krokiem poczekaj na całkowite wyschnięcie powierzchni.

Krok 2. Użyj gruntu na powierzchni do klejenia

Zastosowanie preparatów gruntujących przed klejeniem styropianu sprawia, że chłonność ściany będzie zmniejszona, a zarazem zwiększy się jej przyczepność. Płyty styropianowe lepiej będą trzymać się podłoża.

Krok 3. Wykonaj test klejenia

Zazwyczaj na niewielkiej powierzchni przed właściwym klejeniem styropianu można wykonać test. Przede wszystkim sprawdź, jaki masz maksymalny czas korekty, w czasie którego możesz przesunąć płytę na ścianie przed pierwszym wiązaniem kleju.

Przy okazji sprawdź, ile masz czasu na przyłożenie płyty do ściany (w aktualnych warunkach pogodowych) od momentu aplikacji kleju.

Krok 4. Przyklej styropian do powierzchni

W przypadku ocieplania elewacji styropianem zacznij od tzw. listew startowych (nad cokołem) – listwa powinna wyznaczać poziom dla reszty płyt ze styropianu. Następnie wykonaj listwy okienne i drzwiowe (ich celem jest ochrona stolarki i zapewnienie lepszej termoizolacji.

Po przygotowaniach możesz przejść do etapu klejenia poszczególnych płyt. Jeśli stosujesz pianę poliuretanową, to zazwyczaj przed klejeniem należy lekko zwilżyć płyty. Prace możesz wykonać za pomocą pistoletu do pian montażowych.

Zastosuj metodę obwodową – prawidłowe wykonanie zakłada pozostawienie odstępu od krawędzi (ok. 2-3 cm) – klej po dociśnięciu rozejdzie się pod płytą, wypełniając to miejsce. Możesz zastosować metodę punktową w środku ramy kleju lub wiązać klej innymi mniej znanymi metodami (np. naniesieniem kleju w kształt litery M).

Krok 5. Wykonaj prace wykończeniowe

Klejenie styropianu polega nie tylko na mocowaniu samych płyt, ale też na kilku pracach wykończeniowych. Przede wszystkim wykonaj uszczelnianie (za pomocą piany montażowej) oraz kołkowanie (dopiero po utwardzeniu kleju).

Ostatnim etapem jest wykonanie zbrojenia ścian – wykonaj tę czynność z użyciem siatki elewacyjnej. Po przyklejeniu i wykończeniu powierzchni możesz przystąpić do kolejnych prac, takich jak tynkowanie i malowanie.

Gdzie szukać firmy do ocieplenia elewacji?

Poniżej przedstawiamy ranking 67 522 Specjalistów od Ocieplania Elewacji najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Czym skleić styropian?

Najczęściej stosowane do klejenia styropianu są dwa materiały: pianka i klej.

Pianka czy klej – co będzie lepsze do klejenia styropianu?

1. Zaprawa klejąca do styropianu (tzw. klej do styropianu)

Fabrycznie przygotowana zaprawa klejąca to jeden z częściej stosowanych materiałów do klejenia styropianu. Możesz ją kupić w formie suchej mieszanki, którą wystarczy wymieszać z wodą (aż do uzyskania jednorodnej masy).

Następnie zaprawę nanosi się na każdą z płyt styropianowych i przykleja do powierzchni. To nieco trudniejsza i bardziej pracochłonna metoda w porównaniu do klejenia pianką – sprawdzi się raczej na niewielkich powierzchniach.

2. Piana poliuretanowa (tzw. pianka do klejenia styropianu, systemowy klej poliuretanowy)

W tym przypadku kupujesz produkt gotowy do użycia – pianka poliuretanowa dostępna jest w puszkach, dodatkowo w zestawie ze specjalnym pistoletem do nanoszenia. Zastosowanie tej metody jest znacznie szybsze w montażu, a zużycie pianki i tradycyjnego kleju do styropianu jest podobne.

Zaletą pianki jest również to, że nie potrzebujesz mieszadła i pomijasz etap rozdrabniania produktu.

Uwaga!
W przypadku wełny mineralnej możesz skorzystać tylko z zaprawy klejącej, pianka sprawdzi się wyłącznie do klejenia styropianu.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco