Ocieplanie wełną krok po kroku. Jaką wełnę wybrać?
Do ocieplania budynków mieszkalnych wykorzystywane są różne materiały, a w tym wełna mineralna. Ocieplanie wełną skutecznie likwiduje mostki termiczne, nawet w przypadku skomplikowanej budowy dachu. Zobacz, jak wykonuje się ocieplanie wełną oraz jakie parametry fizyczne ma taki materiał izolacyjny.
Z poradnika dowiesz się
W naszym polskim klimacie konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie swojego domu przed chłodem. Służą do tego celu izolacje termiczne. W zastosowaniu są też różnego rodzaju materiały, w tym wełna mineralna. Zobacz, jak przebiega proces ocieplania elewacji wełną i gdzie warto zastosować taki produkt dla zachowania odpowiedniego komfortu termicznego we wnętrzach.
Ocieplenie domu wełną – dlaczego warto?
Wełna mineralna to materiał izolacyjny, który powstaje z surowców naturalnych. Występuje w dwóch postaciach, jako:
- wełna skalna, wytwarzana z bazaltu z dodatkiem gabro, dolomitu i kruszywa wapiennego,
- wełna szklana, powstająca z mieszanki stłuczki szklanej, piasku kwarcowego oraz sody.
Najczęściej wymienianą zaletą wełny ociepleniowej jest możliwość jej wszechstronnego wykorzystania. Sprawdzi się jako izolacja termiczna elewacji i akustyczna na ścianach (wewnętrznych i zewnętrznych), stropach, podłogach, dachach czy stropodachach, a nawet jako izolacja ciągów instalacyjnych.
Ponadto ocieplanie domu wełną zapewnia:
- Stabilność termiczną budynku – wełna zapobiega uciekaniu ciepła zimą i nie dopuszcza do przegrzania domu latem, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację.
- Izolację hałasów z zewnątrz – wełna skutecznie izoluje hałasy pochodzące z zewnątrz domu, np. od ulicy.
- Izolację dźwięków wewnątrz domu – izolowane mogą być podłogi, ściany, rury kanalizacyjne itp.
- „Oddychanie” domu – wilgoć nie gromadzi się w ścianach, więc nie ma problemów z pleśnią i grzybem.
- Ochronę przed ogniem – wełna do ocieplenia domu jest niepalna i może być wykorzystywana również jako otulina do instalacji elektrycznych.
- Łatwość montażu – elastyczność wełny umożliwia dopasowanie jej do wszystkich powierzchni.
- Trwałość – wełna izolacyjna jest odporna na działanie środków chemicznych i biologicznych oraz zgniatanie, odkształcenia czy wysoką temperaturę.
- Ochronę innych elementów domu – ocieplenie wełną może przedłużyć żywotność drewnianych elementów konstrukcji oraz zapobiec korodowaniu metalowej instalacji.
Poniżej przedstawiamy ranking 70 630 Specjalistów od Ocieplania Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Jaką wełnę do ocieplenia domu wybrać?
Ocieplenie domu jest kluczowe dla komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Można zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach domowych. Do ocieplenia ścian zewnętrznych możesz wybrać jeden z kilku dostępnych rodzajów wełny mineralnej, które:
- mają jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła,
- są wysoce odporne na ogień,
- mają gęstość odpowiednią do ich planowanego przeznaczenia,
- są odporne na ściskanie (najniższy współczynnik przewodzenia ciepła),
- mają wysoki parametr izolacji akustycznej,
- są produkowane przez sprawdzonych producentów.
Wełna do ocieplenia ścian zewnętrznych, czyli do elewacji, sprawdzi się znakomicie. Pozwala ona na likwidację większości, jeśli nie wszystkich mostków termicznych.
Ocieplenie domu wełną krok po kroku
Wykorzystanie wełny do ocieplenia budynku, czy to mieszkalnego czy o innym przeznaczeniu, wymaga wykonania kilku kroków. Od fachowości ułożenia warstwy izolacji termicznej zależy, czy będzie ona zapewniała komfort w budynku, dlatego najlepiej takie prace pozostawić fachowcom. Sprawdź oferty fachowców od ocieplania elewacji z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.
Krok 1: Prace przygotowawcze przed ocieplaniem domu wełną
Przygotowanie podłoża przed ułożeniem warstwy wełny ociepleniowej obejmuje:
- Demontaż rur spustowych i rynien.
- Wykonanie pomiarów elewacji i sprawdzenie podłoża.
- Usunięcie farby i tynków.
- Zagruntowanie podłoża preparatem zmniejszającym chłonność.
- Zamontowanie wypoziomowanych listew cokołowych wokół całego budynku.
Krok 2: Mocowanie ocieplenia z wełny mineralnej do elewacji
Właściwym etapem układania warstwy izolacyjnej na elewacji jest przyklejanie płyt wełnianych. Obejmuje on:
- Oczyszczenie wełnianych płyt, jeśli to konieczne,
- Ułożenie płyt poziomo na stabilnej powierzchni, by nanieść zaprawę,
- Przygotowanie zaprawy zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu,
- Szpachlowanie płyt warstwą zaprawy klejącej – najpierw pokrywamy krawędzie po całym obwodzie a następnie nakładamy na płytę 6 placków zaprawy równomiernie na jej powierzchni.
- Przyklejanie płyt metodą mijankową, szczelnie dosuwając każdą płytę do poprzedniej.
- Usuwanie nadmiaru kleju, by nie wypełniał styku płyt.
- Sprawdzanie poziomicą, czy każda płyta jest równo przyklejona.
- Przyklejanie listew okiennych ok. 2-3 cm od zewnętrznej krawędzi ramy okiennej (listwa rekompensuje naprężenie między ramą okienną a ociepleniem).
- Przycinanie płyt wokół otworów okiennych i drzwiowych.
- Przytwierdzenie płyt kołkami (po min. 24 godzinach od przyklejenia) – rodzaj, liczba i rozmieszczenie kołków muszą być zgodne z zaleceniami producenta i rodzajem konstrukcji.
Krok 3: Wykonanie zbrojenia kolejnym etapem ocieplenia domu wełną
Zbrojenie stanowi jeden z ostatnich kroków ocieplania domu wełną. Obejmuje ono takie prace jak:
- Szpachlowanie ościeży w otworach okiennych i drzwiowych oraz wzmocnienie narożników listwą zbrojącą z siatką.
- Wtapianie siatki zbrojącej nad narożami otworów okiennych i drzwiowych,
- Przygotowanie zaprawy zbrojącej.
- Szpachlowanie powierzchni zewnętrznej płyt i nakładanie zaprawy zbrojącej pacą zębatą 10 x 10 mm.
- Wtapianie siatki elewacyjnej w świeżą i równą warstwę zaprawy (siatka musi być naciągnięta i wtapiana na zakłady min. 10 cm od góry ku dołowi na całą długość ściany).
Krok 4: Wykończenie ścian zewnętrznych na ociepleniu wełną
Wykończenie ścian przy ocieplaniu domu wełną mineralną powinno odbywać się w odpowiednim czasie. Wełna do ociepleń musi przez pewien czas pozostawać nieosłonięta. Jeśli wykonane zostało ocieplenie elewacji wełną, to:
- po około 2 dniach warstwę zbrojącą można pokryć podkładem tynkarskim,
- po kolejnych 24 godzinach na ściany można położyć tynk paroprzepuszczalny.
Ocieplanie wełną metodą lekką mokrą czy lekką suchą?
Wełna do ocieplenia domów może być montowana na dwa sposoby:
- Metodą lekką mokrą.
- Metodą lekką suchą.
Wybór sposobu montażu ocieplenia wełną domu uzależniony jest od warunków atmosferycznych i efektu, jaki chcesz uzyskać.
Ocieplenie domu watą metodą lekką mokrą (BSO)
Przy podjęciu decyzji o ociepleniu elewacji wełną mineralną metodą lekką mokrą (BSO) musisz wiedzieć, jak to wygląda w praktyce. Warstwa izolacyjna w przypadku ocieplania domu wełną metodą lekką mokrą jest przyklejana do murów za pomocą zaprawy klejowej z dodatkiem wody, a następnie pokrywana elewacyjnym tynkiem cienkowarstwowym.
Do zalet tej metody zalicza się:
- możliwość uzyskania przegrody o niewielkiej grubości przy jednoczesnym zachowaniu dobrych parametrów termicznych,
- brak mostków termicznych,
Prace nie mogą być wykonywane przy dużym nasłonecznieniu, silnym wietrze lub deszczu. Do tego wełna musi zostać położona precyzyjnie, ponieważ ewentualne naprawy są drogie i problematyczne.
Ocieplenie domu watą metodą lekką suchą
Znacznie mniej wymagające jest ocieplenie domu wełną mineralną metodą lekką suchą:
- w tym wypadku do mocowania warstw waty elewacyjnej wykorzystywane są plastikowe kołki, zszywki, śruby i gwoździe,
- następnie całość pokrywana jest siatką elewacyjną,
- ocieplanie można przeprowadzać o każdej porze roku, bo metoda jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne i umożliwia łatwiejszą naprawę.
Ile kosztuje ocieplenie domu wełną?
Koszt ocieplenia wełną mineralną domu stanowi jeden z większych wydatków podczas budowy domu. Jest ok. 25% droższe niż termoizolacja wykonana za pomocą styropianu. Koszt ocieplenia domu obejmuje zakup wełny ociepleniowej i rusztów drewnianych oraz robociznę. Ile więc będzie kosztowało ocieplenie wełną? Cena za jeden metr kwadratowy ocieplenia domu wełną to średnio 150 zł. Dla porównania: jeden metr kwadratowy ocieplenia ścian styropianem to średnio 120 zł.
Cena wełny zależy przede wszystkim od producenta i parametrów technicznych produktu. Przed zakupem porównaj oferty kilku sprawdzonych firm. Jednak nigdy nie oszczędzaj na materiałach ociepleniowych. Tylko dobrej jakości ocieplenie domu przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie.
Zgłoszenie ocieplenia domu – czy jest konieczne?
Po wykonaniu prac polegających na ociepleniu domu wełną mineralną możesz zastanawiać się, czy musisz w związku z tym dopełnić jakichkolwiek formalności. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków o wysokości do 25 m nie będzie wymagało pozwolenia.
Natomiast konieczne będzie zgłoszenie takich prac w urzędzie, jeśli docieplenie realizowane jest w przypadku budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o ocieplaniu budynków
Pianka PUR to jeden z najpopularniejszych sposobów niwelowania mostków termicznych. Można nią zarówno ocieplić budynek od samych podstaw, jak i docieplić jego pewne elementy na końcowym etapie prac (a nawet już w trakcie mieszkania w domu). Czym charakteryzuje się pianka poliuretanowa i w jakich sytuacjach opłaca się w nią zainwestować? Jakie elementy domu można ocieplić pianą PUR? Dowiedz się więcej na temat ocieplenia pianką!
09.04.2021Ocieplenie styropianem to popularna metoda termoizolacji budynków mieszkalnych. Twój dom może być ocieplony skutecznie i stosunkowo łatwo. Podczas prac należy unikać kardynalnych błędów, takich jak pominięcie metody mijankowej, dlatego ocieplenie domu styropianem powinien wykonać fachowiec. Możesz wybrać ocieplenie styropianem białym lub grafitowym. Zobacz, na czym to polega. Przygotowaliśmy instrukcję ocieplenia domu styropianem krok po kroku.
03.03.2023Jedną z ważnych prac podczas ocieplania domu jest klejenie styropianu. Wybór odpowiedniego kleju oraz metody klejenia styropianu w teorii może mieć niewielkie znaczenie, ale w praktyce jest to bardzo ważne dla całego systemu ocieplenia. Jak prawidłowo wykonać klejenie styropianu? Czym skleić styropian i ile to kosztuje?
05.10.2022Prace prowadzące do kompleksowej termomodernizacji budynku obejmują wiele etapów inwestycyjnych, począwszy od audytu energetycznego, aż po wymianę instalacji grzewczej i źródła ciepła w domu. Ile kosztuje termomodernizacja i jak można uzyskać na nią dofinansowanie?
22.09.2022Poddasze nieużytkowe to przestrzeń wyłączona z codziennego wykorzystania. Warto ją oddzielić od ogrzewanych i użytkowych pomieszczeń, aby zminimalizować utratę ciepła w domu. Jak wykonać ocieplenie poddasza nieużytkowego? Jakich materiałów do tego celu użyć? Ocieplenie poddasza nieużytkowego może być wykonane z wełny mineralnej, styropianu lub pianki. Pamiętaj jednak, że wybór materiału zależy od rodzaju stropu. Dowiedz się więcej o ociepleniu poddasza nieużytkowego.
06.12.2022Zimne poddasze wymaga większego zużycia energii dla osiągnięcia komfortowej temperatury. Bez jego izolacji nie ma energooszczędnego domu. Pytanie, jaki materiał ociepleniowy będzie najlepszy? W naszym kraju prym wiodą dwa konkurencyjne materiały ociepleniowe: wełna mineralna i pianka poliuretanowa (PUR). W naszym artykule porównamy, czym ocieplić poddasze: pianką czy wełną? Jakie ocieplenie poddasza, wełna czy pianka, będzie szybsze, tańsze i skuteczniejsze?
09.04.2021