ocieplenie pianką poliuretanową domu drewnianego od wewnątrz

Ocieplenie domu drewnianego – od wewnątrz czy od zewnątrz?

Ocieplenie domu drewnianego – od wewnątrz czy od zewnątrz?

Domy drewniane są efektowne, jednak czasem musimy zrezygnować z tego wyglądu na rzecz ocieplenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy już wcześniej pomyślisz o odpowiednim ocieplaniu domu drewnianego i zastosujesz do budowy materiały o dobrej termoizolacji – np. bale wypełnione pianką PUR. Jeśli zastosowane materiały są niewystarczające, należy przemyśleć ocieplenie domu drewnianego wełną mineralną, styropianem albo pianą.

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 30 czerwca 2023 30.06.2023 Czas lektury: 10min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 87644 Specjalistów od Ocieplania Budynków blisko Ciebie

Ocieplenie domu drewnianego – czym najlepiej?

Domy szkieletowe i obiekty z bali uznawane są za najszybsze i najprostsze w budowie. Jednocześnie wymagają odpowiedniego ocieplenia budynku – w konstrukcjach szkieletowych ciepło łatwo ucieka przez ściany. Zgodnie z nowymi Warunkami technicznymi 2021 inwestorzy budujący domy mają obowiązek zapewnienia izolacyjności cieplnej przegród budowlanych. Dla ścian zewnętrznych ten współczynnik wynosi 0,2 W/m²K. Dlatego już podczas realizacji inwestycji należy przemyśleć, czym ocieplić drewniany dom. Jakie materiały izolacyjne będą najlepiej nadawać się do tego celu?

Do wyboru masz trzy materiały najczęściej wykorzystywane do ocieplenia domu drewnianego:

 1. wełnę mineralną
 2. styropian
 3. piankę poliuretanową

Ponadto podczas budowy domu z bali można użyć specjalnych bali z wewnętrzną warstwą ocieplenia. Mogą być wypełnione np. pianką PUR. W ten sposób od razu zapewniasz dobrą termoizolacyjność. Jednocześnie nie tracisz uroku mieszkania w domu z drewna – nie musisz zakrywać ścian tynkiem i możesz cieszyć się ich naturalnym wyglądem.

Arkadiusz Wojtas usługi w branży remontowo budowlanej i instancji CO

Arkadiusz Wojtas

Arkadiusz Wojtas usługi w branży remontowo budowlanej i instancji CO

Można ocieplić dom drewniany w różny sposób – wełną, styropianem i pianą. Co bym najbardziej polecał? To zależy od klienta, bo jeden klient chce mieć zrobione szybko i wybierze pianę, a drugi będzie chciał bardzo szczelnie i wybierze styropian. Ktoś inny będzie zwolennikiem tylko wełny. Do domu drewnianego poleca się jednak pianę, bo zwierzęta i gryzonie nie zalęgają się w pianie, a ma to miejsce w wełnie czy styropianie.

Jak ocieplić drewniany dom? Na własną rękę czy lepiej wynająć fachowców? Do ocieplenia obiektu drewnianego warto wynająć sprawdzonych specjalistów. Część klientów woli sama ocieplać dom, ale to pozorna oszczędność. Lepsze efekty uzyskasz, powierzając ocieplenie domu specjalistom od ocieplania budynków z Warszawy lub Twojego miasta. Unikniesz mostków termicznych i budowlanych wpadek, takich jak pianka PUR pękająca podczas dużych mrozów.

Ocieplanie budynków - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 87 644 Specjalistów od Ocieplania Budynków najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ocieplenie domu drewnianego – cennik

Z uwagi na fakt, że izolacje termiczne podrożały, zarówno styropian, jak i wełna mineralna czy pianka PUR, należy spodziewać się wzrostu kosztów związanych z ociepleniem domu drewnianego. Cenniki fachowców zajmujących się takimi pracami wskazują, że należy liczyć około 150-180 zł za 1 m² ocieplenia domu wełną mineralną w metodzie lekkiej suchej. Do tego trzeba doliczyć robociznę – w granicach 40-60 zł za 1 m². Ceny mogą różnić się w zależności od regionu ich prowadzenia. Natomiast przy ocieplaniu domu metodą lekką mokrą trzeba liczyć około 100-120 zł za 1 m² plus koszty robocizny, które są porównywalne.

Jak ocieplić dom drewniany wełną mineralną?

Ocieplenie domu wełną to jedna z najpopularniejszych metod, która znajduje zastosowanie również w przypadku obiektów z drewna. Jak przeprowadzić proces ocieplenia domu drewnianego wełną mineralną? Możesz to zrobić na dwa sposoby:

 1. Przy ocieplaniu od wewnątrz po oczyszczeniu ściany należy ustawić ruszt (najlepiej drewniany), a następnie wypełnić go dobrze przyciętymi płytami wełny mineralnej o dużej gęstości. Między rusztem a płytą OSB (wewnątrz domu) musi znaleźć się mała przegroda, tzw. pustka instalacyjna. Na płytę OSB można zamontować płytę karton gips.
 2. Z kolei ocieplając dom drewniany od zewnątrz, należy położyć na elewację najpierw płytę OSB, potem twardą wełnę mineralną, a następnie szpachlę pod tynk – i uzbroić ją siatką zbrojącą. Na to wszystko kładzie się tynk.

Jaka wełna do ocieplenia domu drewnianego?

izolacja cieplna ściany wewnętrznej wełną mineralną w domu drewnianym

Do ocieplenia domu drewnianego od zewnątrz i od wewnątrz można zastosować wełnę mineralną skalną lub szklaną. W obu przypadkach wełna mineralna ma doskonałe parametry dotyczące paroprzepuszczalności, dlatego stwarza dobre warunki dla przepływu pary wodnej przez ściany. Jest ona również niepalna, co ma szczególne znaczenie w przypadku domów o konstrukcji drewnianej. 

Wyższym poziomem izolacyjności cieplnej charakteryzuje się wełna szklana o współczynniku ciepła lambda na poziomie 0,03 W/(mK). Dlatego częściej wybierana jest właśnie ona, która jest przy tym bardziej wydajna.

Jak ocieplić dom drewniany styropianem?

Ocieplanie styropianem można wykonać metodą lekką suchą albo lekką mokrą. Lekka to montaż mechaniczny (np. za pomocą kołków, wkrętów, gwoździ) wszystkich warstw ociepleniowych. Mokra zakłada użycie kleju i zapraw.

 1. Ocieplając dom drewniany od wewnątrz, należy najpierw przymocować do ściany paroizolację, a dopiero później styropian, zaprawę klejową (metoda mokra) i siatkę zbrojącą. Na to wszystko nakładany jest tynk cienkowarstwowy.
 2. Podczas ocieplania domu styropianem od zewnątrz zawsze należy użyć paroizolacji i wiatroizolacji. Płyty styropianowe muszą być równo ułożone i dokładnie przycięte.
Uwaga!
Pamiętaj, że ocieplenie domu styropianem opiera się na stworzeniu konstrukcji, która będzie odprowadzać wilgoć spod styropianu (szczeliny wentylacyjnej między płytą drewnopodobną a ścianą zewnętrzną).

Jak ocieplić dom drewniany pianką PUR?

Podstawą jest wybór rodzaju pianki. W przypadku pianki poliuretanowej można ocieplić dom pianką otwartokomórkową albo zamkniętokomórkową. Ta pierwsza ze względu na swoją strukturę ma gorsze właściwości termoizolacyjne, ale jest paroprzepuszczalna i dobrze wycisza (co w przypadku głośnych domów drewnianych jest ważne). Pianka zamkniętokomórkowa jest droższa, nie jest paroprzepuszczalna i ma jeden z najwyższych współczynników izolacji. Do ocieplenia poddasza i ścian poleca się piankę otwartokomórkową.

Aplikacja piany odbywa się za pomocą pistoletów natryskowych, a podczas prac należy mieć na sobie kombinezon ochronny. Dlatego ocieplenie domu szkieletowego pianką PUR najlepiej zlecić specjalistom, takim jak specjaliści od ocieplania budynków z Krakowa lub miasta bliżej Ciebie.

Po ok. 4h górna warstwa pianki twardnieje na tyle, żeby można było ją przyciąć do równego poziomu. Po całkowitym wyschnięciu można zamocować płyty karton-gips (jeśli zdecydowałeś się na zabudowę poddasza).

Co wybrać do ocieplenia domu drewnianego: styropian, wełnę czy piankę?

Czym ocieplić dom drewniany? To zależy od Twojego budżetu, potrzeb i fachowej oceny specjalistów. Zanim wybierzesz materiał do ocieplenia domu, sprawdź, jakie są warunki dofinansowania do ocieplenia. Przeanalizuj też listę zalet i wad każdego materiału, który został omówiony.

Ocieplenie domu drewnianego styropianem
Zalety
Wady
 • Styropian ma dobre właściwości izolacyjne
 • To tani materiał ociepleniowy
 • Zamiast białego styropianu można wybrać styropian grafitowy, który jest cieńszy i zajmuje mniej powierzchni
Wady
 • Główną wadą styropianu jest jego prawie zerowa paroprzepuszczalność. W związku z tym trzeba uważać na zawilgocenie ścian. Nieodpowiednie płyty styropianowe będą powodować skraplanie się pary wodnej
 • Ocieplenie domu drewnianego styropianem trzeba poprzedzić obliczeniami wilgotnościowymi dla ekstremalnie niskich temperatur. Dopiero wtedy będziesz mieć pewność, że w przegrodzie izolacyjnej nie zacznie zbierać się woda
Ocieplenie domu drewnianego wełną
Zalety
Wady
 • Niepalność
 • Wysoka izolacyjność cieplna – w przypadku wełna szklanej współczynnik ciepła λ jest na poziomie 0,03 W/(mK)
 • Uniwersalność – jest odpowiednia do każdego rodzaju domu
 • Zbliżone do drewna parametry paroprzepuszczalności
Wady
 • Wysoka cena wełny w porównaniu do styropianu
 • Konieczność precyzyjnego przycinania płyt na miejscu – ryzyko złego przycięcia, a w konsekwencji mostków cieplnych
 • Długość prac – zwłaszcza podczas ocieplania od wewnątrz
Ocieplenie domu drewnianego pianką poliuretanową
Zalety
Wady
 • Szybkość aplikacji – w jeden dzień można zaizolować cały dom
 • Neutralność dla zdrowia i środowiska (jest hipoalergiczna)
 • Możliwość zastosowania w trudno dostępnych miejscach
 • Wytrzymałość – dobra pianka wytrzyma 20-30 lat
 • Odporność na wodę
 • Świetna termoizolacja
Wady
 • Pianka PUR jest wrażliwa na słońce
 • Droższa niż styropian i wełna
 • Łatwopalna (choć samogasnąca)
 • Słabej klasy materiał będzie pękać podczas dużych mrozów. Dlatego fachowcy zalecają stosowanie wyłącznie wysokiej jakości piany

Zapytaliśmy Specjalistę Oferteo o jego doświadczenie w ociepleniu domu drewnianego pianką PUR. Oto praktyczna wskazówka, jaką otrzymaliśmy:

SPEEDPUR S.C.

Tomasz Masłowski

SPEEDPUR S.C.

Do ocieplenia domu z drewna dobrze pasuje pianka PUR, która ma otwarte komórki. Dzięki temu, że „oddycha”, nie ma obawy, że coś zacznie gnić. Niektórzy tak mówią, ale w przypadku tej pianki to nie jest możliwe, bo ona pozwala na przepływ powietrza.

Ocieplenie domu drewnianego – od wewnątrz czy od zewnątrz?

Z jednej strony fachowcy podkreślają, że jeśli to tylko możliwe, to zawsze powinno ocieplać się dom od zewnątrz. Ocieplanie od zewnątrz jest prostsze i nie powoduje utraty powierzchni użytkowej.

Specjalista Oferteo podzielił się z nami swoim doświadczeniem. Spytaliśmy go, jak lepiej jest ocieplić dom – od wewnątrz czy od zewnątrz. Dowiedzieliśmy się, jakie materiały i techniki wybrać do ocieplenia domu drewnianego:

Adlex

Adam Wojdan

Adlex

Stare budynki z bala ociepla się materiałem od zewnątrz. Wymagają one jeszcze izolacji, ewentualnie termomodernizacji. W przypadku domów szkieletowych układa się wełnę w szkielecie ściany. Później obija się to płytą OSB i na płycie OSB układa się wełnę po to, żeby zlikwidować wszystkie mostki termiczne. Idzie więc podwójna wełna jedna idzie w środek, czyli ta miękka wełna z rolki albo w taflach (są dwa rodzaje), a druga, twardsza wełna elewacyjna idzie po całej elewacji.

Z drugiej strony po co budować dom drewniany, skoro nie można pokazać jego naturalnego uroku? Dotyczy to szczególnie obiektów z bali. Obecnie panuje moda na powrót do natury i coraz mniej chętnie zakrywa się naturalne walory konkretnych materiałów. Nie bez powodu nawet domy murowane pokrywane są naturalną kamienną i drewnianą elewacją. Należy gruntownie przemyśleć sposób termoizolacji i wybrać metodę, która przyniesie optymalne korzyści.

Ocieplenie domu drewnianego od wewnątrz krok po kroku

Jedną z metod ocieplenia domów z drewna jest wykonanie izolacji termicznej od wewnątrz. Technika ocieplenia zależy od rodzaju materiału ociepleniowego:

 1. W przypadku wełny i styropianu konieczne będzie zamontowanie specjalnych stelaży, w których umieszczony zostanie materiał ociepleniowy.
 2. Lekka piana poliuretanowa nie wymaga takich zabezpieczeń, ale trzeba najpierw zamontować uchwyty, które posłużą do montażu kolejnych warstw materiałowych.
 3. Styropian wymaga pozostawienia szczeliny instalacyjnej ok. 2,5 cm. Nie jest materiałem paroprzepuszczalnym, więc w ten sposób zapobiega się gniciu ścian.

Każdy materiał na koniec jest przykrywany płytą kartonowo-gipsową, a inwestor decyduje, jak ma wyglądać wykończenie ściany.

Ocieplenie domu drewnianego od zewnątrz krok po kroku

Jeśli decydujesz się na ocieplenie domu drewnianego od zewnątrz, możesz to zrobić na dwa sposoby:

 1. Metodą lekką mokrą, czyli w systemie BSO – bezspoinowym systemie ocieplania.
 2. Metodą lekką suchą.

W obu przypadkach zaleca się wykorzystanie do ocieplenia domu drewnianego wełny mineralnej – szklanej lub skalnej.

W przypadku metody lekkiej suchej konieczne będą do wykonania przy ocieplaniu domu od zewnątrz takie kroki jak:

 1. Zamocowanie płyt z wełny mineralnej w dwóch warstwach do ściany budynku.
 2. Zakrycie izolacji z wykorzystaniem folii wiatroizolacyjnej.
 3. Wykończenie elewacji wybranym materiałem mocowanym do rusztu – może być to okładzina drewniana czy drewnopochodna, płyty elewacyjne, blacha lub siding.

Natomiast jeśli decydujesz się na wykonanie ocieplenia domu drewnianego od zewnątrz w metodzie lekkiej mokrej – w systemie BSO, musisz to zrobić według kolejnych kroków:

 1. Zaimpregnowanie drewna.
 2. Przyklejenie wełny do elewacji na specjalny klej i dodatkowe zamocowanie płyt z wełny odpowiednimi wkrętami.
 3. Wykończenie elewacji tynkiem cienkowarstwowym o dużej paroprzepuszczalności, jak tynk mineralny lub silikatowy.

Nie ma potrzeby stosowania dodatkowej wiatroizolacji czy paroizolacji ani wykonywania szczelin dylatacyjnych.

Czy ocieplenie starego domu drewnianego jest możliwe?

Tak. Nie ma żadnej przeszkody, która stałaby na drodze w ocieplaniu starego domu drewnianego. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy stan drewna już na to nie pozwala, ponieważ doszło do biokorozji. W większości przypadków materiał ten po oczyszczeniu jest w dobrym stanie (nie gnije), a więc można przystąpić do prac prowadzących do ocieplenia domu drewnianego. Procedura ocieplenia starego domu drewnianego jest taka sama jak w przypadku nowych obiektów.

Dodano: 9 kwietnia 2021 Zaktualizowano: 30 czerwca 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco