ocieplenie pianką poliuretanową domu drewnianego od wewnątrz - w 2023

Ocieplenie domu drewnianego: od zewnątrz czy od wewnątrz?

Ocieplenie domu drewnianego: od zewnątrz czy od wewnątrz?

Domy drewniane są efektowne, jednak czasem musimy zrezygnować z tego wyglądu na rzecz ocieplenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy już wcześniej pomyślisz o odpowiednim ocieplaniu domu drewnianego i zastosujesz do budowy materiały o dobrej termoizolacji – np. bale wypełnione pianką PUR. Jeśli zastosowane materiały są niewystarczające, należy przemyśleć ocieplenie domu drewnianego wełną mineralną, styropianem albo pianą.

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 9 kwietnia 2021 09.04.2021 Czas lektury: 7min

Jak ocieplić dom drewniany?

Domy szkieletowe i domy z bali uznawane są za najszybsze i najprostsze w budowie. Jednocześnie wymagają odpowiedniego ocieplenia – w konstrukcjach szkieletowych ciepło łatwo ucieka przez ściany. Zgodnie z nowymi Warunkami technicznymi 2021 inwestorzy budujący domy mają obowiązek zapewnienia izolacyjności cieplnej przegród budowlanych. Dla ścian zewnętrznych ten współczynnik wynosi 0,2 W/m2K. Dlatego już podczas budowy należy przemyśleć, czym ocieplić dom drewniany.

Do wyboru masz trzy materiały:

 • wełnę mineralną,
 • styropian,
 • piankę poliuretanową.

Ponadto podczas budowy domu z bali można użyć specjalnych bali z wewnętrzną warstwą ocieplenia. Mogą być wypełnione np. pianką PUR. W ten sposób od razu zapewniasz dobrą termoizolacyjność. Jednocześnie nie tracisz uroku mieszkania w domu z drewna – nie musisz zakrywać ścian tynkiem i możesz cieszyć się ich naturalnym wyglądem.

Do ocieplenia domu drewnianego warto wynająć sprawdzonych specjalistów. Część klientów woli sama ocieplać dom, ale to pozorna oszczędność. Lepsze efekty uzyskasz powierzając ocieplenie domu fachowcom. Unikniesz mostków termicznych i budowlanych wpadek, takich jak pianka PUR pękająca podczas dużych mrozów.

Gdzie szukać firmy do ocieplenia elewacji?

Poniżej przedstawiamy ranking 65 075 Specjalistów od Ocieplania Elewacji najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Ocieplanie domu drewnianego styropianem – jak to zrobić?

Ocieplanie styropianem można wykonać metodą lekką suchą albo lekką mokrą. Lekka to montaż mechaniczny (np. za pomocą kołków, wkrętów, gwoździ) wszystkich warstw ociepleniowych. Mokra zakłada użycie kleju i zapraw.

 1. Ocieplając dom drewniany od wewnątrz należy najpierw przymocować do ściany paroizolację, a dopiero później styropian, zaprawę klejową (metoda mokra) i siatkę zbrojącą. Na to wszystko nakładany jest tynk cienkowarstwowy.

 2. Podczas ocieplania domu styropianem od zewnątrz zawsze należy użyć paroizolacji i wiatroizolacji. Płyty styropianowe muszą być równo ułożone i dokładnie przycięte.

Pamiętaj, że ocieplenie domu styropianem opiera się na stworzeniu konstrukcji, która będzie odprowadzać wilgoć spod styropianu (szczeliny wentylacyjnej między płytą drewnopodobną a ścianą zewnętrzną).

Ocieplanie domu drewnianego wełną mineralną krok po kroku

izolacja cieplna ściany wewnętrznej wełną mineralną w domu drewnianym

Ocieplenie domu wełną to jedna z najpopularniejszych metod stosowana w domach drewnianych.

 1. Przy ocieplaniu od wewnątrz, po oczyszczeniu ściany należy ustawić ruszt (najlepiej drewniany), a następnie wypełnić go dobrze przyciętymi płytami wełny mineralnej o dużej gęstości. Między rusztem a płytą OSB (wewnątrz domu) musi znaleźć się mała przegroda, tzw. pustka instalacyjna. Na płytę OSB można zamontować płytę kartonowo-gipsową.
 2. Z kolei ocieplając dom drewniany od zewnątrz należy położyć na elewację najpierw płytę OSB, potem twardą wełnę mineralną, a następnie szpachlę pod tynk – i uzbroić ją siatką zbrojącą. Na to wszystko kładzie się tynk.

Jak ocieplić dom drewniany pianką PUR?

Podstawą jest wybór rodzaju pianki. W przypadku pianki poliuretanowej można ocieplić dom pianką otwartokomórkową albo zamkniętokomórkową. Ta pierwsza ze względu na swoją strukturę ma gorsze właściwości termoizolacyjne, ale jest paroprzepuszczalna i dobrze wycisza (co w przypadku głośnych domów drewnianych jest ważne). Pianka zamkniętokomórkowa jest droższa, nie jest paroprzepuszczalna i ma jeden z najwyższych współczynników izolacji. Do ocieplania poddasza i ścian poleca się piankę otwartokomórkową.

Aplikacja piany odbywa się za pomocą pistoletów natryskowych, a podczas prac należy mieć na sobie kombinezon ochronny. Dlatego ocieplenie domu szkieletowego pianką PUR najlepiej jest zlecić specjalistom.

Po ok. 4 h górna warstwa pianki twardnieje na tyle, żeby można było ją przyciąć do równego poziomu. Po całkowitym wyschnięciu można zamocować płyty karton-gips (jeśli zdecydowałeś się na zabudowę poddasza).

Co wybrać do ocieplenia domu drewnianego: styropian, wełnę czy piankę?

Czym ocieplić dom drewniany? To zależy od twojego budżetu, potrzeb i fachowej oceny specjalistów. Zanim wybierzesz materiał do ocieplenia domu, sprawdź, jakie są warunki dofinansowania do ocieplenia. Przeanalizuj też listę zalet i wad każdego materiału, który został omówiony.

Ocieplenie domu drewnianego styropianem – zalety i wady

Zalety:

 • styropian ma dobre właściwości izolacyjne,
 • to tani materiał ociepleniowy,
 • zamiast białego styropianu można wybrać styropian grafitowy, który jest cieńszy i zajmuje mniej powierzchni.

Wady:

 • główną wadą styropianu jest jego prawie zerowa paroprzepuszczalność. W związku z tym trzeba uważać na zawilgocenie ścian. Nieodpowiednie płyty styropianowe będą powodować skraplanie się pary wodnej,
 • ocieplenie domu drewnianego styropianem trzeba poprzedzić obliczeniami wilgotnościowymi dla ekstremalnie niskich temperatur. Dopiero wtedy będziesz mieć pewność, że w przegrodzie izolacyjnej nie zacznie zbierać się woda.

Ocieplenie domu drewnianego wełną – zalety i wady

Zalety:

 • niepalność,
 • zbliżone do drewna parametry paroprzepuszczalności,
 • wysoka izolacyjność cieplna - w przypadku wełna szklanej współczynnik ciepła λ jest na poziomie 0,03 W/(m·K),
 • uniwersalność - jest odpowiednia do każdego rodzaju domu.

Wady:

 • wysoka cena wełny w porównaniu do styropianu,
 • konieczność precyzyjnego przycinania płyt na miejscu – ryzyko złego przycięcia, a w konsekwencji mostków cieplnych,
 • długość prac – zwłaszcza podczas ocieplania od wewnątrz.
Czytaj też: Styropian czy wełna?

Ocieplenie domu drewnianego pianką poliuretanową – zalety i wady

Zalety:

 • szybkość aplikacji – w jeden dzień można zaizolować cały dom,
 • neutralność dla zdrowia i środowiska (jest hipoalergiczna),
 • świetna termoizolacja,
 • możliwość zastosowania w trudno dostępnych miejscach,
 • wytrzymałość – dobra pianka wytrzyma 20 – 30 lat,
 • odporność na wodę.

Wady:

 • pianka PUR jest wrażliwa na słońce,
 • droższa niż styropian i wełna,
 • łatwopalna (choć samogasnąca),
 • słabej klasy materiał będzie pękać podczas dużych mrozów. Dlatego fachowcy zalecają stosowanie wyłącznie wysokiej jakości piany.

Ocieplenie domu drewnianego: od zewnątrz czy od wewnątrz?

Z jednej strony fachowcy podkreślają, że jeśli to tylko możliwe, to zawsze powinno ocieplać się dom od zewnątrz. Ocieplanie od zewnątrz jest prostsze i nie powoduje utraty powierzchni użytkowej.

Z drugiej strony po co budować dom drewniany, skoro nie można pokazać jego naturalnego uroku? Dotyczy to szczególnie domów z bali. Obecnie panuje moda na powrót do natury i coraz mniej chętnie zakrywa się naturalne walory konkretnych materiałów. Nie bez powodu nawet domy murowane pokrywane są naturalną kamienną i drewnianą elewacją. Należy gruntownie przemyśleć sposób termoizolacji i wybrać metodę, która przyniesie optymalne korzyści.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ocieplenia domu drewnianego

Jaka wełna do ocieplenia domu drewnianego?

Najczęściej stosowanym w Polsce materiałem jest wełna mineralna albo wełna z włókna szklanego: obie dobrze sprawdzą się podczas ocieplania domu drewnianego. Warto też zwrócić uwagę na wełnę drzewną. Można ją kupić w formie płyt albo zrolowaną.

Czytaj też: Wełna skalna

Jak ocieplić dom drewniany od wewnątrz?

Technika zależy od rodzaju materiału ociepleniowego:

 • W przypadku wełny i styropianu konieczne będzie zamontowanie specjalnych stelaży, w których umieszczony zostanie materiał ociepleniowy.
 • Lekka piana poliuretanowa nie wymaga takich zabezpieczeń, ale trzeba najpierw zamontować uchwyty, które posłużą do montażu kolejnych warstw materiałowych.
 • Styropian wymaga pozostawienia szczeliny instalacyjnej ok. 2,5 cm. Nie jest materiałem paroprzepuszczalnym, więc w ten sposób zapobiega się gniciu ścian.

Każdy materiał na koniec jest przykrywany płytą kartonowo-gipsową, a inwestor decyduje, jak ma wyglądać wykończenie ściany.

Czy ocieplenie starego domu drewnianego jest możliwe?

Tak. Nie ma żadnej przeszkody, która stałaby na drodze w ocieplaniu starego domu drewnianego. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy stan drewna już na to nie pozwala, ponieważ doszło do biokorozji. W większości przypadków drewno po oczyszczeniu jest w dobrym stanie (nie gnije), a więc można przystąpić do prac ociepleniowych. Procedura ocieplenia starego domu drewnianego jest taka sama jak w przypadku nowych domów.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco