Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Jak wybrać dobrą ekipę remontową i nie przepłacać?

Jak wybrać dobrą ekipę remontową i nie przepłacać?

Remont powierzony nierzetelnemu wykonawcy może przerodzić się w długą, dramatyczną epopeję. Błędne obliczenie kosztów, ciągła potrzeba zakupu materiałów, spóźnione terminy dostawy. Dlatego ważne jest, aby od samego początku zwracać uwagę na wybór ekipy remontowej. W tym artykule opowiem o tym, jak to zrobić.

author box img

Mikołaj Mostovyi

Zaktualizowano: 18 października 2022 18.10.2022 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 143051 Specjalistów od Remontów Mieszkań blisko Ciebie

Sprawdź ceny rynkowe remontu

Dzisiaj możesz zamówić remont mieszkania nawet online. Najważniejsze jest, aby nie rozwodzić się nad pierwszym linkiem dostarczonym przez wyszukiwarkę i wybrać najbardziej odpowiednią opcję w oparciu o trudność, życzenia, zakres i inne parametry – musisz dokładnie zbadać oferty na rynku.

Konkurencja w branży jest dość wysoka. Z jednej strony ma to pozytywny wpływ na ceny: różne firmy starają się, by ich usługi były bardziej atrakcyjne dla potencjalnych klientów. Z drugiej strony – istnieje duże ryzyko wyboru ekipy z niewytłumaczalnie niskimi cenami, pod którymi kryją się dodatkowe usługi w zawyżonej cenie, materiały niskiej jakości i nisko wykwalifikowani pracownicy.

Żeby znaleźć złoty środek, w którym nie przepłacasz, ale też nie trafiasz w pułapkę, musisz porównać ceny co najmniej 10 firm. Niektóre z nich mogą opublikować cennik bezpośrednio na stronie, inne przyjechać do obiektu w celu sporządzenia kosztorysu. Oczywiście znacznie lepiej jest, aby eksperci mogli na żywo ocenić zakres robót i obliczyć wszystko na podstawie określonych parametrów i wymagań.

Po uzyskaniu ofert możesz zweryfikować, które ekipy są nieuzasadnione drogie, a które podejrzanie tanie. Pomoże to podjąć właściwą decyzję i zmniejszyć ryzyko.

Sprawdź opinie firmy

Wybierając spośród kilku firm remontowych, powinieneś znaleźć maksymalną ilość informacji na temat ich działalności i jakości świadczonych usług. Nie zaleca się skupiania się tylko na opiniach z własnych stron – mogą być napisane przez samych pracowników firmy. Dlatego przede wszystkim musisz zobaczyć opinie na różnych specjalistycznych i dużych platformach, takich jak Oferteo lub Google. Oceniając potencjalnego wykonawcę, zwróć również uwagę na:

  • jak długo firma istnieje;
  • zdjęcia wykonanych robót;
  • liczbę pracowników;
  • czy firma ma ubezpieczenie;
  • czy ma firma długi;
  • datę zmiany kierownictwa;
  • adres siedziby;
  • informacje o poszukiwaniu pracowników.

Przejrzyj portfolio i oceń jakość wykonanych projektów

Dalej, gdy ilość ekip remontowych została zmniejszona, należy upewnić się, że świadczone przez nie usługi są wysokiej jakości. Pomoże w tym portfolio z wykonanymi projektami. Również można zobaczyć projekty, które są w trakcie wykonania lub referencje od klientów, którzy skorzystali z oferty wykonawcy.

Sprawdź, co jest wliczone w cenę taryf kompleksowych (pakietów)

Niektóre firmy remontowe nie mają dokładnego cennika dla każdej usługi, ale oferują różne stawki, wskazując koszt za metr kwadratowy. Dla pozbawionych szczegółów firm jest to świetny sposób na pobranie od klienta więcej niż to konieczne. W końcu nie będzie on wiedział, jakie usługi naprawcze są objęte określoną taryfą, jakie materiały są używane i ile kosztują, ile pracowników będzie pracować w obiekcie itd. Dlatego nawet na etapie omawiania projektu z brygadzistą konieczne jest wyjaśnienie, jakie prace są wliczone w cenę.

Jeśli zdecydujesz się zamówić naprawę pod klucz, uprzejmi menedżerowie firmy budowlanej mogą zaoferować zakup wszystkich niezbędnych materiałów. Sporządzą listy zakupowe, w których będzie pełna lista tego, co jest wymagane, w jakich ilościach i w jakiej cenie. W żadnym wypadku nie zgadzaj się ze wszystkim od razu, ponieważ nawet tutaj może istnieć „pułapka na pieniądze”.

Jeśli w oszacowaniu jest po prostu napisane „farba – 100 złotych”, oczywiste jest, że o czymś ci nie powiedzieli. Niezbędne jest dokładne określenie, który to producent i ile litrów. Następnie musisz poszukać w Internecie, ile rzeczywiście kosztuje i jakie ma zalecenia do użycia. Pozwoli to nie przepłacać za całą puszkę o pojemności 10 litrów, jeśli do malowania 50 m2 wystarczy tylko 5 litrów. Warto również zapytać, dlaczego brygadzista wybrał tę konkretną markę. Jeśli nie nastąpi zrozumiała, uzasadniona odpowiedź, istnieje duże prawdopodobieństwo, że firma remontowa jest w ścisłej relacji z producentem i otrzymuje rabaty, które nie docierają do klienta.

Jak zrobisz wszystko, co opisałem powyżej, to ryzyko bycia niezadowolonym z pracy podwykonawcy zmniejszy się wielokrotnie.

Dodano: 27 września 2022 Zaktualizowano: 18 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco