Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Telemetria w pompach ciepła – co to takiego i do czego służy?

Telemetria w pompach ciepła – co to takiego i do czego służy?

Nazywam się Hubert Skrobosz, z wykształcenia jestem inżynierem lotnictwa i absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Od czasu, kiedy założyłem swoją firmę, staram się być innowacyjny na polskim rynku. Jednym z pomysłów, jakie wdrożyłem w pierwszej kolejności, jest prowadzenie telemetrii. Co to takiego? Zapraszam do lektury.

author box img

Hubert Skrobosz

Zaktualizowano: 18 października 2022 18.10.2022 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

  • Co to takiego ta telemetria?
  • Jak możemy wykorzystać telemetrię?
  • Więcej poradników o pompach ciepła

Ponad 24608 Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

Co to takiego ta telemetria?

To dziedzina nauki zajmująca się zdalnym gromadzeniem danych z parametrów pracy z danej jednostki – czy raczej odczytywaniem pomiarów. W przypadku mojej firmy mówimy tu o całym systemie, w którego skład wchodzą urządzenia telemetryczne, różnego rodzaju czujniki bądź jak to woli sensory, moduły pamięci, ekspandery przesyłania danych, bazy danych, zasilania itp. oraz obsługujący to wszystko system operacyjny ze specjalistą będącym na dyżurze.

Chyba najbardziej znanym zastosowaniem telemetrii są słynne lotnicze „czarne skrzynki”, o których każdy słyszał i – jak sama nazwa wskazuje – są koloru żółtego bądź czerwonego (A to niespodzianka! Chodzi o łatwiejsze odnalezienie urządzenia w razie wypadku). Urządzenia te rejestrują pracę i parametry czujników, jak i urządzeń znajdujących się na pokładzie statku powietrznego.

Innym przykładem jest F1. Od czasu wprowadzenia telemetrii. Różnice w wynikach czołowych zespołów na pętli 10 KM mieszczą się w granicach 0,3 sekundy. Ludzkim okiem nie dałoby się zauważyć, gdzie dany zespół ma potencjał poprawić wynik.

Dobra. W takim razie zbieracie informacje o pracy mojej pompy ciepła? Jakie ja mam z tego korzyści?

Otóż płynie z tego szereg korzyści, nie każdy musi znać charakterystykę pracy własnej pompy i parametry, na jakich powinna pracować. Najczęściej niepożądanym zjawiskiem, do jakiego dochodzi, jest taktowanie sprężarki (praca na niewłaściwych parametrach). Taktowanie zdecydowanie źle wpływa na pracę pompy, co za tym idzie – żywotność jest znacznie zmniejszona.

Przyjmuje się, że pompa żyje tyle, ile sprężarka. Wymiana sprężarki wiąże się z wysokimi kosztami. Zazwyczaj bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wymiana całej jednostki na nową.

Jak możemy wykorzystać telemetrię?

Czujniki zamontowane w pompie i ekspander, który wysyła wyniki pomiarów do naszego serwera, pozwalają nam śledzić parametry pracy wszystkich jednostek podłączonych do sieci i porównywać je z wykresami wzorcowymi. W momencie kiedy wykryjemy nieprawidłowości, możemy interweniować znacznie szybciej, co przekłada się na zdecydowanie mniejsze koszty serwisu. Praca na zalecanych przez producenta parametrach wydłuża nam znacznie ilość cykli pracy naszej pompy. Prowadzona w ten sposób profilaktyka monitorowania jednostki pozwala nam działać prewencyjnie. Dzięki takiemu działaniu nasi klienci są pod opieką 24 h na dobę. A wysłana na miejsce ekipa serwisowa ma już solidną bazę wiedzy, gdzie należy szukać problemu.

Dodano: 8 września 2022 Zaktualizowano: 18 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco