pompa ciepła do ogrzewania i ciepłej wody przed budynkiem mieszkalnym -  w 2021

Pompa ciepła – opinie o technologii grzewczej

Pompa ciepła – opinie o technologii grzewczej

Zanim zdecydujesz się na zakup pompy ciepła, sprawdź opinie użytkowników o urządzeniach grzewczych. Czy pompa ciepła się opłaca? Jakie obawy przed jej zakupem mają właściciele domów? Poznaj opinie o pompach ciepła.

author box img

Anita Brylak

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 5min

Pompa ciepła – opinie użytkowników

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które zyskuje na popularności. Aż w 75 procentach korzysta z energii odnawialnej. Ogranicza emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a przy tym pracuje niezawodnie. To tylko niektóre z powodów, dla których Polacy coraz częściej myślą o zainstalowaniu pompy ciepła we własnym domu.

Decyzję o instalacji pompy ciepła najlepiej jest podjąć już na etapie projektowania domu. Nie oznacza to, że nie można jej zamontować w już istniejącym budynku. Jest to jak najbardziej możliwe.

Zanim wybierzesz urządzenie, powinieneś zapoznać się z opiniami osób, które już od jakiegoś czasu użytkują pompy ciepła. Choć zdania są podzielone, przeważają pozytywne rekomendacje.

Pompa ciepła jest uznawana za jeden z najefektywniejszych sposobów ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Aby tak było, warto wspomóc się usługami specjalistów, którzy dopasują pompę do wymagań energetycznych budynku, a także prawidłowo ją zamontują. Wcześniej przeprowadzą z klientem rozmowę, z której dowiedzą się o potrzebach mieszkańców, ich możliwościach finansowych, a także ocenią stan budynku.

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 013 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Pompy ciepła cieszą się pozytywną opinią również ze względu na możliwość połączenia jej z innymi systemami, np. z fotowoltaiką. Bardzo ważne jest to, że mogą pracować też z kotłem na paliwo stałe, który już posiadasz. Nie musisz również wymieniać tradycyjnych grzejników na ogrzewanie niskotemperaturowe. Na polskim rynku dostępne są wysokotemperaturowe pompy ciepła, które nawet przy największym mrozie podgrzeją wodę w instalacji do 70°C i zasilą układ grzewczy.

Użytkownicy pomp ciepła zwracają też uwagę na fakt, że pompa nie tylko grzeje, ale również chłodzi. Jest to bardzo przydatna funkcja w upalne dni.

Bardzo pozytywnie oceniana jest również estetyka urządzeń grzewczych. Występują one w różnych rozmiarach, dobrze wyglądają zarówno w gospodarczej, jak i wypoczynkowej części ogrodu (np. pompa typu monoblok posiada wyłącznie jednostkę montowaną na zewnątrz).

Osoby korzystające z pomp ciepła doceniają także to, że pompa pracuje bez palnego paliwa w budynku, zmniejsza emisję dwutlenku węgla oraz nie wymaga podłączenia komina.

Pompy ciepła zdobywają coraz więcej zwolenników, ale można również trafić na negatywne opinie. Dlatego najlepiej jest samodzielnie zgłębić temat i przekonać się, że te najczęściej powielane krytyczne opinie tak naprawdę nie są prawdziwe.

Czytaj też: Pompy ciepła czy gaz

Pompy ciepła – opinie na temat kosztów

pompa ciepła to inwestycja na lata

Opinie o pompach ciepła są na ogół pozytywne. Wśród negatywnych zdań na temat urządzenia grzewczego najczęściej powtarzają się te dotyczące wysokich kosztów. Cena pompy ciepła rzeczywiście może być wyższa niż kotłów na węgiel, gaz czy olej. Jest to jednak inwestycja na lata. Koszt zakupu, montażu oraz eksploatacji urządzenia zwraca się już po kilku sezonach i jest korzystniejszy niż w przypadku ogrzewania domu paliwem stałym.

Użytkownicy pomp ciepła podkreślają również, że decydując się na ich montaż, uniknęli wydatków związanych z przyłączem gazu, kupnem lub wynajmem zbiorników na gaz czy olej. Mimo że ekologiczne urządzenia grzewcze są drogie, inwestycja szybko się zwraca. Dodatkowo możesz ubiegać się o dofinansowanie na pompę ciepła np. w ramach Programu Czyste Powietrze.

Opinie na temat kosztów pompy ciepła są różne, ponieważ często zależą od rodzaju urządzenia grzewczego. Najpopularniejszym i najtańszym jest powietrzna pompa ciepła.

Pompa powietrzna nie wymaga ingerencji w grunt tak jak pompa gruntowa. Jeśli chodzi o zużycie prądu - pompy ciepła charakteryzują się stosunkowo niskim zużyciem prądu. Jest on niezbędny głównie do zasilenia sprężarki. Z jednej pobranej kilowatogodziny zyskasz nawet do 5 kWh ciepła! Jeśli dodatkowo zdecydujesz się zainwestować w fotowoltaikę, będziesz zasilać system grzewczy darmowym prądem.

Wydajność pomp ciepła. Pompa gruntowa a powietrzna

Osoby, które zastanawiają się nad pompą, często zadają pytanie o wydajność pomp. Obawiają się, że nie będą skuteczne zimą. Nie jest to prawda – jeśli pompa ciepła jest nieefektywna, oznacza to, że była źle dobrana.

Za najbardziej wydajne uznawane są gruntowe pompy ciepła. Dlaczego? Ponieważ do ogrzania budynku wykorzystują ciepło ziemi, która ma jednakową temperaturę niezależnie od warunków pogodowych. Aby korzystać z energii geotermalnej, konieczne jest wykonanie kosztownych odwiertów.

Jeśli chcesz uniknąć tego wydatku, wybierz powietrzną pompę ciepła. Choć jej sprawność zależy od temperatury, nie oznacza to, że w mroźne dni zostaniesz bez ogrzewania.

Nowoczesne powietrzne pompy ciepła gwarantują efektywne działanie nawet w temperaturze minus 25 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura spadnie poniżej tego poziomu, uruchomi się awaryjna grzałka elektryczna. Jednak jak pokazały ostatnie lata, bardzo mroźnych dni jest naprawdę niewiele.

Czasem nie warto więc ponosić kosztów związanych z pozwoleniami pod montaż pompy gruntowej czy instalacją jej podziemnych elementów. Zarówno pompa powietrzna, gruntowa, jak i pompa wodna dobrze spełniają swoją funkcję.

Pompy ciepła – obalamy mity

Zapytaliśmy specjalistów współpracujących z Oferteo, jakie jeszcze wątpliwości mają klienci. Z opinii o pompach ciepła powietrznych wynika, że osoby zastanawiające się nad ich zakupem, obawiają się hałasu. Wśród producentów pomp bez problemu znajdziesz jednostki, które pracują cicho i nie będą uciążliwe dla sąsiadów, nawet kiedy dom znajduje się blisko granicy działki.

Zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku" normy dopuszczalnego poziomu hałasu na terenach zabudowy jednorodzinnej wynoszą 50 dB w ciągu dnia i 40 dB nocą.

Negatywne opinie dotyczą również awaryjności oraz żywotności urządzeń. Jednak prawidłowo zainstalowana oraz regularnie serwisowana pompa działa bezawaryjnie nawet kilkanaście lat.

Pamiętaj!
Ważne jest to, aby specjalista od pomp ciepła przeprowadzał regularne przeglądy techniczne urządzenia. Pompa powinna być sprawdzana każdego roku. Koszt serwisu pompy ciepła to około 300-500 zł. Na pompę ciepła otrzymujesz gwarancję. W zależności od lokalizacji czy specyfiki systemu grzewczego jest to od 2 do nawet 5 lat.

Opinie o pompach ciepła są zwykle pozytywne. Klienci doceniają efektywność pracy urządzeń oraz ich automatyczne działanie.

Zdarzają się niezadowoleni użytkownicy, zwykle jednak dlatego, że mają źle dobrane urządzenie lub ktoś nieprawidłowo wykonał jego instalację. Dlatego dobór pompy ciepła oraz jej montaż najlepiej jest powierzyć specjalistom.

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco