licznik energii elektrycznej mierzy jej zużycie przez powietrzą pompę ciepła - w 2021

Pompa ciepła powietrzna – zużycie prądu

Pompa ciepła powietrzna – zużycie prądu

Wybierając urządzenie grzewcze do swojego domu, z pewnością zastanawiasz się, ile prądu zużywa pompa ciepła. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Pompa powietrzna zużywa rocznie ok. 250 kWh, co daje koszt ok. 2 000 zł. Wynik ten jest jednak orientacyjny, ponieważ zużycie prądu pompy ciepła zależy od wielu czynników. Jak obliczyć zużycie energii elektrycznej przez powietrzną pompę ciepła?

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 4min

Ile prądu pobiera pompa ciepła powietrze-woda?

 • Powietrzna pompa ciepła to coraz częściej wybierane urządzenie grzewcze zarówno do nowych domów, jak i modernizowanych.
 • Pompa jest ekologiczna i łatwa w montażu.
 • Jej pracę wspomaga sprężarka, która zasilana jest prądem.

Zanim zdecydujesz się kupić pompę ciepła powietrze-woda, sprawdź, jakie jest jej zużycie energii.

Pamiętaj!
Pobór prądu przez pompę ciepła to indywidualna sprawa. Wynik zależy od wielu czynników, m.in. od powierzchni domu. To, ile prądu pobiera pompa ciepła, możesz wyliczyć samodzielnie.

Pomogą w tym:

 • dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS),
 • kalkulatory online, np. kalkulator PORT PC (Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła), którego wyniki akceptują banki podczas udzielania dofinansowania na pompę ciepła,
 • specjalny wzór zastosowany w poniższych obliczeniach.

Zużycie energii przez pompę ciepła może również ocenić specjalista. Wynik jego obliczeń będzie najdokładniejszy, ale również może odbiegać od rzeczywistego rocznego zużycia energii przez pompę ciepła. Tak jak wspomnieliśmy - na ostateczny koszt zużycia prądu wpływa wiele elementów, które opisujemy w dalszej części artykułu.

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 716 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Powietrzna pompa ciepła – jak obliczyć zużycie energii elektrycznej?

Pobór prądu przez pompę ciepła różni się w zależności od zapotrzebowania energetycznego budynku. Poniższe obliczenia dotyczą domu o powierzchni użytkowej 160m2, w którym mieszkają rodzice z dwójką dzieci. Kubatura (objętość) domu to 781 m3. Jest to budynek jednopiętrowy z poddaszem użytkowym.

Obliczenia dotyczą pompy powietrznej typu split, a więc z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Grzałka elektryczna stanowi dodatkowe źródło ciepła. Do obliczeń potrzebny będzie SCOP (stosunek ilości dostarczonego ciepła do ogrzewania domu i wody użytkowej do ilości zużytego prądu przez pompę ciepła i grzałkę elektryczną w ciągu roku). Im SCOP większy, tym mniej prądu zużyje instalacja grzewcza.

SCOP możesz obliczyć, korzystając z kalkulatora PORT PC. To nic innego jak zapotrzebowanie na ciepło dzielone przez zużycie energii elektrycznej.

SCOP = zapotrzebowanie na ciepło/zużycie energii elektrycznej

Po przekształceniu wzoru łatwo obliczysz zużycie energii elektrycznej. Zrobisz to za pomocą wzoru:

ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ = zapotrzebowanie budynku na ciepło/SCOP

Przyjmuje się, że energooszczędny dom potrzebuje 15 kWh/m2 energii elektrycznej. Pompy ciepła wykorzystujące do grzania powietrze pracują bardzo wydajnie. Ich średnioroczny współczynnik efektywności (COP) wynosi 4.

Znając SCOP i zapotrzebowanie budynku na ciepło, możesz obliczyć zużycie prądu przez pompę ciepła (zarówno na ogrzanie pomieszczeń użytkowych, jak i wody). Obliczenia wyglądają następująco:

ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ = 15 000 kWh/3,4 (wynik pochodzi z kalkulatora PORT PC)

15 000 kWh/3,4 = 4 411 kWh/rok

Koszt 1 kWh = 0,55 zł, więc roczny koszt zużycia prądu wynosi 4 411 kWh x 0,6 zł/kWh = 2 647 zł brutto.

Kalkulator PORT PC, który ułatwi obliczenia, uwzględnia produkty różnych producentów pomp ciepła. Wynik jest więc dokładny. Obliczenia mogą przydać się np. podczas wnioskowania o dofinansowanie do pomp ciepła.

Ile prądu zużywa gruntowa pompa ciepła?

zużycie prądu przez pompę ciepła

Specjaliści od montażu pomp ciepła w Oferteo na naszą prośbę oszacowali średni koszt zużycia prądu dla pomp gruntowych i pomp powietrznych. W przypadku urządzeń zasilanych ciepłem z powietrza jest to koszt ok. 2 000 zł rocznie (250 kWh). Koszt 1 kWh będzie zależny od zawartej umowy z dostawcą energii elektrycznej i posiadanej grupy taryfowej. Wynosi on ok. 0,55 zł. Aby obniżyć koszty pracy pompy ciepła do minimum, możesz zdecydować się na fotowoltaikę.

Ile prądu pobiera pompa ciepła gruntowa? Zdecydowanie mniej niż pompa powietrzna. Temperatura ziemi jest stała (nie zmienia się wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, jak ma to miejsce przy pompie powietrznej). Sprężarka zasilająca pompę gruntową nie potrzebuje więc dodatkowej energii. Średni roczny koszt zużycia prądu przez gruntową pompę ciepła wynosi 1 500 zł (150 kWh).

Warto wziąć pod uwagę, że koszt zużycia prądu zależy m.in. od:

 • jakości i energochłonności pompy ciepła,
 • warunków, w jakich pracuje urządzenie,
 • lokalizacji budynku,
 • stanu technicznego budynku,
 • izolacji budynku,
 • zastosowanej wentylacji,
 • powierzchni budynku,
 • liczby domowników i trybu ich życia.

Bez podania dokładnych informacji trudno jest określić, ile prądu rzeczywiście zużywa pompa ciepła, na pewno jednak należy do najbardziej efektywnych energetycznie urządzeń grzewczych.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco