pompa ciepła monoblok wśród kwiatów w ogródku przy domu - w 2021

Pompa ciepła monoblok czy split – porównanie. Którą wybrać?

Pompa ciepła monoblok czy split – porównanie. Którą wybrać?

Pompa ciepła monoblok czy split? To często zadawane pytanie na etapie wyboru pompy ciepła. Obydwa modele różnią się w swojej konstrukcji – pompa ciepła monoblok składa się z jednej jednostki zewnętrznej, która dostarcza ciepło do wewnątrz budynku za pomocą specjalnej rury. Z kolei pompa ciepła split to model pompy, który dzieli się na dwa elementy: jednostka zewnętrzna (agregat) oraz wewnętrzna (skraplacz). Co jest lepsze: monoblok czy split?

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 22 czerwca 2022 22.06.2022 Czas lektury: 7min

Pompa ciepła monoblok czy split? Poznaj zasadę działania

Powietrzne pompy ciepła zyskują na popularności. Ich montaż jest tani, a żywotność długa. Występują w dwóch wariantach:

 • split,
 • monoblok.

To podobnie działające urządzenia. Pompa typu monoblok uważana jest jednak za lepszą. Jaka jest zasada działania pompy monoblok i split?

Jak działa pompa ciepła monoblok?

Poniżej przedstawiamy opis produkcji ciepła oraz ciepłej wody użytkowej przez pompę monoblok.

Układ chłodniczy pompy ciepła monoblok składa się z następujących elementów:

 • wentylator,
 • sprężarka,
 • skraplacz,
 • zawór rozprężny,
 • parownik.

Wszystkie te części znajdują się w jednostce zewnętrznej. To ona pobiera powietrze z otoczenia i dostarcza je do systemu grzewczego. Znajdująca się w nim ciecz odbiera ciepło, kolejno trafia do drugiego obiegu. To w nim przy pomocy sprężarki zmienia swój stan z ciekłego na gazowy. Następnie gaz oddaje ciepło do pomieszczenia (za pomocą specjalnych rur).

Jak działa pompa ciepła split?

Pompa ciepła typu split działa na podobnej zasadzie do monoblok – z tą różnicą, że modele pompy split składają się z dwóch elementów:

 1. Jednostka zewnętrzna pompy split – to tzw. agregat, w środku znajduje się kompresor, parownik (czyli wymiennik zewnętrzny), wentylator i zawór dławiący.
 2. Jednostka wewnętrzna – w środku znajduje się skraplacz, pompa obiegowa dla układu wodnego oraz grzałka elektryczna.

Jak łatwo się domyślić, w przypadku pompy split instalacja polega na połączeniu dwóch elementów za pomocą instalacji chłodniczej. W tego rodzaju modelach pomp bardzo ważna jest kontrola szczelności układu i precyzja na każdym etapie instalacji.

Działanie pompy ciepła najłatwiej zrozumiesz, analizując schemat pracy pompy ciepła.

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 716 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Split czy monoblok? Jakie są różnice?

Pompa ciepła split składa się z tych samych komponentów, co pompa monoblok, ale umieszczonych w dwóch jednostkach. Pozostałe różnice przedstawiliśmy w tabeli poniżej:

Cecha/element Monoblok Split
Moc akustyczna Kupując markowe produkty, nie odczujesz różnicy w poziomie mocy akustycznej.
Montaż Pompa monoblok nie ma odrębnego układu z gazem chłodniczym, dlatego instalacja jest prosta. Urządzenie potrzebuje do pracy montażu układu chłodniczego wraz z płynem chłodzącym, dlatego instalacja jest nieco bardziej skomplikowana.
Parownik Dzięki lamelom (płytom ściennym liniowym) pompa wolniej zamarza. Odstępy między liniami płyt są duże, dopasowane do wymagań pompy. W systemie grzewczym występują lamele, jednak odstępy pomiędzy liniami są niewielkie. Powoduje to szybsze zamarzanie układu i potrzebę jego częstszego rozmrażania.
Współczynnik globalnego ocieplenia (GWP) Niski, ponieważ pompa potrzebuje do pracy niewielkiej ilości czynnika chłodniczego. Wysoki, ponieważ pompa potrzebuje do pracy dużej ilości czynnika chłodniczego.
Uprawnienia F-gaz (do pracy z czynnikami chłodniczymi) Niewymagane. Wymagane. Koszt uprawnień: 800 – 1 500 zł.
Wydajność Bardzo podobna.
Dodatkowe narzędzia do montażuNiewymagane. Wymagane: pompa próżniowa, manometry, kielichownica, butla z azotem do prób szczelności.
Straty podczas przesyłania ciepła Większa utrata ciepła, ponieważ urządzenie montowane jest na zewnątrz, a ciepło transportowane do środka budynku za pomocą specjalnej rury. Mniejsza utrata ciepła, ponieważ system podzielony jest na dwie części: zewnętrzną i wewnętrzną. W drugiej części odbywa się produkcja ciepła, które nie ucieka podczas transportu z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej.

Różnicę pomiędzy pompami ciepła monoblok a split widać również w cenie pompy ciepła. Urządzenia grzewcze typu monoblok są droższe. Dlaczego? Ponieważ producenci pompa ciepła dbają o akustykę. Gwarantuje to cichszą pracę urządzenia.

Zalety i wady pompy ciepła monoblok i split

pompa ciepła monoblok zimą

Jakie są największe zalety i wady pomp ciepła typu monoblok i split? W obu przypadkach mamy do czynienia z podobnymi konstrukcjami, ale pierwsza z wymienionych opcji jest jeszcze łatwiejsza w montażu. Pompy jednomodułowe są więc dobrą opcją dla osób szukających oszczędności. Z kolei montaż pompy typu split nie wiąże się z ryzykiem zamarzania. Przygotowaliśmy tabelę: zalety i wady pomp ciepła monoblok vs split:

Rodzaj pompy ciepła Zalety Wady
Pompa ciepła split
 • wiele możliwości montażu
 • niewielkie wymiary modułu zewnętrznego
 • montaż niemal bez ingerencji w przegrodę budynku
 • brak ryzyka zamrożenia zimą
 • wyższe koszty instalacji pompy typu split
 • konieczność łączenia obu jednostek
 • konieczność kontroli obiegu chłodniczego
Pompa ciepła monoblok
 • prostota konstrukcji
 • niższa cena
 • łatwiejsza instalacja
 • brak konieczności kontroli czynnika chłodniczego i obiegu chłodniczego
 • większy rozmiar urządzenia
 • nieco większy poziom ingerencji w przegrodę budynku
 • większe ryzyko zamarzania

Pompa ciepła monoblok czy split – opinie

Jakie są opinie o pompach monoblok i split? Ogólne opinie o pompach ciepła są bardzo pozytywne – szczególnie w konstrukcjach łączących zalety pompy ciepła z fotowoltaiką. Wówczas oszczędności są największe, a tempo zwrotu z inwestycji – najszybsze. Jednomodułowe konstrukcje chwalone są za prosty montaż i szybką gotowość do działania – opinie o monoblokach wskazują też na nieco niższą cenę w porównaniu do konstrukcji typu split.

Opinie o pompach ciepła typu split – mimo nieco trudniejszej instalacji – również skupiają się na zaletach tego rozwiązania. Co prawda w tym przypadku istnieje konieczność łączenia obu jednostek przewodami z czynnikiem chłodniczym, ale użytkownicy pomp tego typu nie wskazują na problemy z instalacją (a dodatkowo zaletą jest mniejsza ingerencja w przegrodę budynku vs montaż pompy typu monoblok).

Pompa typu split czy monoblok? Podsumowanie

Mimo niewielkich różnic w konstrukcji pompy ciepła monoblok i split różnią się szczegółami, które wpływają zarówno na sposób działania, jak i na proces montażu. Występują też niewielkie różnice w cenach obu rozwiązań (na korzyść jednomodułowej pompy typu monoblok).

A zatem: pompa typu split czy monoblok? O zdanie zapytaliśmy również fachowców:

YELLOW BOSON S.A.

Damian Laptas

YELLOW BOSON S.A.

Moim zdaniem nie ma tutaj większych i istotnych różnic – warto po prostu dobrać na miejscu najlepsze urządzenie do potrzeb. Split wymaga innych uprawnień dla monterów, muszą mieć specjalne szkolenie na tzw. F gazy, w monobloku tego typu uprawnienia nie są wymagane – nie wypełnia się instalacji tymi gazami. W instalacjach split trzeba uzupełniać te gazy regularnie. Być może jest to koniec końców nieco bardziej kosztowne w eksploatacji. Wydaje mi się, że pompa ciepła split może jeszcze lepiej sprawdzać się w północnym regionie Europy, np. w krajach skandynawskich, gdzie zima jest dłuższa, minusowe temperatury są jeszcze większe niż u nas i dłużej się utrzymują.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pompy ciepła monoblok

Kompendium wiedzy: Pompy ciepła
Dodano: 25 sierpnia 2020 Zaktualizowano: 22 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco