świnka skarbonka stoi na białym kaloryferze - w 2021

Czy ogrzewanie pompami ciepła się opłaca?

Czy ogrzewanie pompami ciepła się opłaca?

Właściciele budynków mieszkalnych czy biurowych coraz częściej decydują się na ogrzewanie pompami ciepła. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Co więcej, pompa ciepła działa automatycznie, więc nie musisz kontrolować jej pracy. Przed zakupem nowoczesnego urządzenia grzewczego warto jednak wiedzieć, ile kosztuje ogrzewanie pompami ciepła. Przedstawiliśmy najważniejsze informacje na ten temat!

author box img

Anita Brylak

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 4min

Ile kosztuje ogrzewanie pompami ciepła?

Według „Raportu o budowie domów w Polsce 2018" (Oferteo.pl) przeciętny budynek mieszkalny ma powierzchnię 120-150m2. Jest budowany na podstawie projektu architektonicznego i mieści się na działce o powierzchni nie większej niż 20 arów. Ile kosztuje ogrzewanie pompami ciepła takiego domu?

Ok. 2 000 zł rocznie. Wynik ten dotyczy ogrzewania budynku powietrzną pompą ciepła, która przygotuje również ciepłą wodę użytkową. Współczynnik wydajności (COP) pompy wynosi ok. 4. Co to oznacza? 1 kW energii elektrycznej daje ok. 4 kW mocy cieplnej. Jest to więc bardzo ekonomiczne rozwiązanie grzewcze.

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 19 959 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Warto wziąć pod uwagę, że niska temperatura zewnętrzna niekorzystnie wpływa na pracę pompy ciepła powietrze-woda. Urządzenie jest zasilane sprężarką, która podczas niskiej temperatury będzie pracowała intensywniej (pobierze więcej prądu). Mimo to powietrzne pompy ciepła pobierają bardzo mało energii elektrycznej, więc ich intensywniejsza praca nieznacznie wpływa na koszt ogrzewania.

Gruntowe pompy ciepła są niepodatne na zmianę temperatury zewnętrznej. Ziemia oraz woda utrzymują jednakową temperaturę przez cały rok. Dlatego w przypadku pompy typu woda-woda czy urządzenia gruntowego możesz być pewny stałych rachunków za ogrzewanie. Roczny koszt ogrzewania takimi pompami ciepła wynosi ok. 1 500 zł. Dla porównania za ogrzewanie gazowe zapłacisz 3 000 zł, olejowe - 5 000 zł, a za elektryczne - 6 000 zł za rok.

Pamiętaj jednak, że nie da się jednoznacznie określić tego, ile kosztuje ogrzewanie pompami ciepła. Zależy to od wielu czynników, które omówiliśmy w dalszej części artykułu.

Od czego zależy koszt ogrzewania pompami ciepła?

co wpływa na koszt ogrzewania pompą ciepła

Istnieje wiele czynników, które wpływają na koszt ogrzewania pompami ciepła. Przede wszystkim jest to rodzaj urządzenia grzewczego. Pompa ciepła może być zasilana ciepłem pochodzącym z:

 • wody,
 • gruntu,
 • powietrza.

Od czego jeszcze zależy koszt ogrzewania domu pompą ciepła? Od:

 • mocy urządzenia grzewczego,
 • powierzchni grzewczej budynku,
 • zapotrzebowania budynku na ciepło,
 • zapotrzebowania domowników na ciepłą wodę użytkową,
 • temperatury zewnętrznej (szczególnie ma ona wpływ na pracę powietrznej pompy ciepła),
 • czasu trwania sezonu grzewczego,
 • ceny energii elektrycznej (średnio 1 kW energii kosztuje 0,55 zł).

Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła będzie miało sens wyłącznie wtedy, gdy urządzenie grzewcze będzie odpowiednio dopasowane do twojego domu. W tym celu należy określić zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Źle dobrana pompa ciepła do domu będzie wymagała przebudowy systemu grzewczego i np. zwiększenia ilości odbiorników ciepła.

Przydatny poradnik: Jak dobrać pompę ciepła?

Pompy ciepła do domu – czy to się opłaca?

Pompa ciepła do domu to ekonomiczne rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ urządzenie wykorzystuje odnawialne źródła energii. Dodatkowo pompa ciepła:

 • dobrze współpracuje z innymi systemami, np. z fotowoltaiką;
 • jest najtańszym sposobem na ogrzanie pomieszczeń oraz wody użytkowej;
 • może pracować z grzejnikami wysokotemperaturowymi. Pozwala na to wysokotemperaturowa pompa ciepła;
 • może nie tylko ogrzewać pomieszczenia, ale również je chłodzić;
 • pracuje wydajnie przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat;
 • występuje w kilku rodzajach oraz typach, np. pompa typu split czy monoblok;
 • działa nawet w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych;
 • zasilana powietrzem nie wymaga ingerencji w grunt;
 • może być zakupiona z dofinansowania do pomp grzewczych;
 • jest ekologiczna, nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery.

Pompa ciepła to wydajny, ekonomiczny i ekologiczny system grzewczy. Warto się na nią zdecydować! Tym bardziej, że można ograniczyć koszty jej eksploatacji. Jak? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w kolejnym akapicie!

Jak zmniejszyć koszt ogrzewania pompami ciepła?

Aby koszt ogrzewania pompami ciepła był niski, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim zdecydować się na zakup pompy ciepła jeszcze przed budową domu. Pozwoli to w wysokim stopniu dopasować urządzenie grzewcze do parametrów budynku. Montaż pompy do modernizowanego domu może wymagać ingerencji w ściany czy posadzkę.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać, aby ogrzewanie pompami ciepła było opłacalne?

 1. Uszczelnij budynek mieszkalny. Ochroni to pomieszczenie przed utratą ciepła. Szybciej zauważysz też efektywność pracy pompy.
 2. Wybierz ogrzewanie niskotemperaturowe (np. podłogowe). Bardzo dobrze współpracuje z pompami ciepła.
 3. Dopasuj pompę do możliwości finansowych. Model pompy, który ma sąsiad, nie zawsze sprawdzi się do twojego domu.
 4. Jeśli jeszcze nie wybudowałeś komina, zrezygnuj z niego. Nie będzie on potrzebny do pompy ciepła.
 5. Zdecyduj się na panele fotowoltaiczne, które dostarczą darmową energię elektryczną konieczną do zasilenia pompy ciepła.
Pamiętaj!
Na koszt ogrzewania pompą ciepła wpływa również czas i intensywność jej pracy. Zaprogramuj więc pompę tak, aby pod nieobecność domowników wtłaczała mniej ciepła do budynku.

Dopilnowanie wszystkich wspomnianych kwestii pozwoli uzyskać największą wydajność pompy ciepła przy najniższym koszcie inwestycji.

Czytaj też: Pompa ciepła - cena

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco