pompa ciepła na zewnątrz domu pokryta śniegiem - w 2021

Jak dobrać pompę ciepła? Dobór mocy pompy

Jak dobrać pompę ciepła? Dobór mocy pompy

Bez względu na to, czy dopiero budujesz dom, czy go remontujesz, możesz zainstalować w nim pompę ciepła. Wybór urządzenia grzewczego do domu to wyzwanie, dlatego warto, aby zajął się tym specjalista. Powinien on wcześniej przeprowadzić z klientem rozmowę, z której dowie się m.in. o potrzebach mieszkańców budynku, a także pozna powierzchnię domu. Jak dobrać moc pompy ciepła, aby działała efektywnie?

author box img

Anita Brylak

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 8min

Pompy ciepła – jaką wybrać?

Wybór pompy ciepła do domu to poważna decyzja. Powinieneś ją podjąć możliwie jak najwcześniej, aby odpowiednio zaplanować etapy budowy.

Jeśli jednak chcesz kupić pompę ciepła do już istniejącego budynku, również możesz to zrobić. Bez względu na to, który rodzaj pompy ciepła wybierzesz, uzyskasz energię cieplną z odnawialnych źródeł.

Który rodzaj urządzenia grzewczego sprawdzi się najlepiej? Możesz zdecydować się na:

 • Gruntową pompę ciepła, którą wyróżnia wysoka efektywność i funkcjonalność. Jej praca nie jest uzależniona od temperatur zewnętrznych.
 • Powietrzną pompę ciepła, która w odróżnieniu od pompy gruntowej nie wymaga kosztownych odwiertów. Znaczny rozwój technologii pomp powietrznych sprawił, że pompa czerpiąca energię z powietrza może pracować w szerokim zakresie temperatur: od minus 25 stopni Celsjusza do plus 45 stopni Celsjusza. To obecnie najbardziej popularny rodzaj pomp.
 • Wodną pompę ciepła, która sprawdzi się wtedy, gdy na działce masz zbiornik wodny. Jeśli go nie masz, musisz zlecić wykonanie dwóch studni: czerpalnej i zrzutowej, co wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów.

Jak zatem dobrać pompę ciepła do domu? Warto skorzystać z pomocy specjalisty, a urządzenia grzewcze kupić w rekomendowanym sklepie. Możesz też wspomóc się rankingiem pomp ciepła. Zapoznaj się również z naszymi wskazówkami, które ułatwią ci wybór właściwego systemu grzewczego!

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 023 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jaką moc powinna mieć pompa ciepła?

Moc grzewcza pompy ciepła powinna być zbliżona do zapotrzebowana budynku na ciepło. Każdy dom jest inny. Jak zatem stwierdzić, ile potrzebuje on energii? Jeżeli dopiero budujesz dom, informację tę znajdziesz w projekcie budowy. Powinien on zawierać tzw. Projektowaną Charakterystykę Energetyczną Domu (PCHE).

Dobrze wykonana PCHE uwzględnia m.in.:

 • strefę klimatyczną, w której jest usytuowany dom,
 • położenie względem stron świata,
 • stopień osłonięcia budynku.

Pamiętaj jednak, że jeśli nie będziesz miał do czynienia z profesjonalistą, PCHE w projekcie może być podane orientacyjnie.

Wskaźnik nie będzie miał nic wspólnego z rzeczywistym zapotrzebowaniem domu na ciepło. Często ustalany jest w projekcie tylko po to, aby uzyskać pozwolenie na budowę domu.

Aby dobrać moc pompy ciepła, możesz też zlecić wykonanie dokumentu o nazwie “Obliczenie Zapotrzebowania Cieplnego" (OZP).

Usługę wykonują zewnętrzne firmy. Bez określenia zapotrzebowania energetycznego na ciepło oraz ciepłą wodę użytkową w pomieszczeniu, szybko doświadczysz przykrych konsekwencji złego doboru urządzenia.

Najważniejsze parametry pomp ciepła

Dokonując wyboru pompy ciepła, należy również zwrócić uwagę na kluczowe parametry techniczne.

 • Pierwszym z nich jest parametr COP, który określa sprawność pompy ciepła. Dla większości urządzeń grzewczych wynosi on 4. Co to oznacza? 1 kW prądu da 4 kWh ciepła (1 kW prądu przy COP=4 kosztuje ok. 15 groszy). Pamiętaj jednak, że COP dla poszczególnych pomp ciepła ustalany jest w odniesieniu do konkretnych warunków laboratoryjnych, w których sprawdzana jest pompa (zwykle ok. +7°C). Dlatego jej wydajność może się w rzeczywistości odrobinę różnić.
 • Przy doborze mocy pompy ciepła należy zatem kierować się również parametrem SCOP. To współczynnik sezonowy, który określa stosunek ilości energii cieplnej wyprodukowanej w trakcie całego sezonu grzewczego do pobranej energii elektrycznej.
 • Jeśli zależy ci również na grzaniu wody użytkowej, musisz sprawdzić parametr SPF (ang. Seasonal Performance Factor). Współczynnik pozwala określić koszt uzyskania 1 kWh ciepła do produkcji wody użytkowej. SPF uwzględnia lokalizację budynku oraz konkretny sezon grzewczy.

Dobór pompy ciepła jest trudnym zadaniem. Dlatego powinieneś go zlecić specjaliście, który ma odpowiednie kwalifikacje i wiedzę. Ważne jest również to, aby na każdym etapie rozmowy tłumaczył on nieścisłości i wyjaśniał fachowe pojęcia.

Moc pompy ciepła a powierzchnia domu

Ogrzewanie pompami ciepła jest korzystne i ekologiczne. Aby urządzenia grzewcze pracowały wydajnie, należy je dopasować do powierzchni budynku. Nie każdy jednak wie, jak wygląda zależność mocy pompy ciepła a powierzchni domu.

Okazuje się, że większa powierzchnia użytkowa nie oznacza obowiązku zakupu mocniejszej pompy ciepła. Jeśli budynek jest dobrze zaizolowany, a dodatkowo posiada ogrzewanie podłogowe, pompa odpowiednio wykorzysta swoją moc. Ogrzeje pomieszczenie oraz wodę użytkową do oczekiwanych temperatur.

Co więcej, moc pompy ciepła do dwóch jednakowych domów (oraz identycznie usytuowanych) może być różna. Dlaczego? Ponieważ ich mieszkańcy mają zupełnie inne nawyki i inne zapotrzebowania na ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Co za tym idzie, koszt pompy ciepła do domu 100 m2 będzie inny dla każdego przypadku.

Pamiętaj!
Może się okazać, że przy ujemnych temperaturach zewnętrznych pompa ciepła o mniejszej mocy, np. 8 kW, będzie lepsza niż 12 kW, ponieważ będzie miała lepszą moc grzewczą (Pg) i wytworzy więcej ciepła. Czasami lepiej jest zamontować słabszą pompę i maksymalnie wykorzystać jej działanie. Wtedy zaoszczędzisz pieniądze i uzyskasz nadwyżkę cieplną na czas, gdy temperatura mocno spadnie.

Dobór pompy ciepła – pytania do klienta

jakie pytania może zadać specjalista od montażu pomp ciepła

Wiesz już, jak wiele czynników wpływa na odpowiedni dobór mocy pompy ciepła do domu. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby skorzystać z pomocy specjalisty, który ma doświadczenie i wiedzę na temat różnych pomp. Może doradzić wiele rozwiązań, np. wysokotemperaturową pompę ciepła do domu z tradycyjnymi grzejnikami ściennymi. Przed zaproponowaniem najlepszego urządzenia, przeprowadzi z tobą rozmowę na temat twojego budżetu i nie tylko.

Jakie pytania najczęściej zadają specjaliści?

 1. Jakiego działania pompy ciepła oczekujesz: ogrzewania domu, podgrzewania wody, czy ogrzewania domu i podgrzewania wody jednocześnie?
 2. Jakiego rodzaju pompy ciepła szukasz: powietrznej, gruntowej czy wodnej?
 3. Ile osób mieszka w budynku, który chcesz ogrzać?
 4. Czy jest to nowy budynek, czy modernizowany? A może dopiero będzie budowany?
 5. Jakie ogrzewanie było dotychczas używane?
 6. Jaki metraż ma dom?
 7. W jakiej strefie klimatycznej znajduje się budynek?
 8. Jaką temperaturę chcesz mieć w domu? Jaką temperaturę ma mieć woda użytkowa?
 9. Czy pompa ma tylko grzać, czy również chłodzić?
 10. Jaki jest odbiornik ciepła w domu (np. grzejniki wysokotemperaturowe, ogrzewanie podłogowe)?
 11. Jak chcesz zarządzać temperaturą w pomieszczeniach - za pomocą termostatu, czujników a może rozdzielaczy?
 12. Jak ocieplony jest budynek? Czy w ogóle jest?
 13. Ile dotychczas płaciłeś rocznie za prąd?
 14. Jaki to rodzaj budynku (bliźniak, dom wolnostojący, zabudowa szeregowa, mieszkanie)?
 15. W którym roku był budowany dom?
 16. Jakie są: kształt, długość, szerokość obrysu budynku?
 17. Ile pięter ma budynek?
 18. Czy potrzebujesz inwertera do pompy ciepła? Pozwala on na płynną zmianę mocy pompy grzewczej w trakcie dnia.
 19. Jaki jest układ pięter i kształt dachu budynku?
 20. Jaka jest liczba i rodzaj drzwi oraz okien?
 21. Czy chcesz połączyć pompę z innym systemem, np. z fotowoltaiką?

Producenci pomp ciepła dopasowują swoją ofertę do potrzeb i możliwości swoich klientów. Dlatego tak ważne jest to, abyś odpowiedział na wszystkie pytania, które zada specjalista. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi będzie on mógł dopasować moc pompy ciepła do domu, a także obliczyć orientacyjny koszt ogrzewania dla wybranego urządzenia grzewczego.

Czytaj też: Pompa ciepła – cena

Jak dobrać pompę ciepła? Pytania do specjalisty

Abyś miał pojęcie, czym jest pompa ciepła typu monoblok lub split, warto nie tylko słuchać sprzedawcy pomp ciepła, ale również zadawać mu pytania.

Jakie pytania powinieneś zadać specjaliście od montażu pomp ciepła?

 1. Jakie są wstępne koszty ogrzewania domu dla wybranego urządzenia grzewczego?
 2. Dlaczego właśnie taka pompa została mi zaproponowana?
 3. Czy jest to pompa dobrana do domu na podstawie projektu?
 4. Dlaczego zaproponowano mi przewymiarowaną pompę ciepła?
 5. Ile trwa montaż pompy ciepła?
 6. Czy pompa ciepła ma gwarancję? Jak długą?
 7. Ile kosztuje serwis pompy ciepła i jak często należy robić przegląd techniczny?
 8. Czy mogę uzyskać dofinansowanie na ten rodzaj pompy ciepła?
 9. Komu mam zgłosić usterkę pompy ciepła?
 10. Czy można ustawić grzanie ciepłej wody użytkowej o danej godzinie, aby pracowała w tańszej taryfie?
 11. Czy pompa ciepła może chłodzić pomieszczenia?
 12. Czy sterownik pompy ciepła ma polskie menu?
 13. Jak głośna jest pompa ciepła?
 14. Jaką klasę energooszczędności ma pompa?
 15. Dlaczego powinienem wybrać pompę gruntową z pionowymi odwiertami?

Pytań do sprzedawcy może być znacznie więcej. Wszystko zależy od tego, co jest dla klienta niezrozumiałe lub o co chce zapytać specjalistę. Bez rozmowy obu stron nie da się określić, jaka pompa ciepła do domu będzie najlepsza.

Jaką pompę ciepła wybrać? Podsumowanie

Na to, jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu, wpływa wiele czynników. Abyś lepiej zrozumiał zależności zachodzące pomiędzy rodzajami pomp ciepła, zajrzyj do poniższej tabeli. Ułatwi ona wybór urządzenia grzewczego, a także rozmowę ze specjalistami.

Powietrzna pompa ciepła Gruntowa pompa ciepła Wodna pompa ciepła
Nośnik energii cieplnej energia aerotermalna energia geotermalna energia hydrotermalna
Zakres temperatur, w których pompa ciepła pracuje efektywnie od +40°C do −25°C (dla temp. powietrza zewnętrznego) bez ograniczeń od +7°C do +12°C (dla temp. wody gruntowej)
Wskaźnik COP ok. 5 ok. 5 ok. 5
Wymagania urządzenia brak (działka nie może się znajdować na obszarze chronionym) projekt robót geologicznych (do odwiertów powyżej 30 m głębokości) projekt robót geologicznych i pozwolenie wodnoprawne (jeśli wykop przekracza 30 m głębokości)
Pamiętaj!
Sprawdz firmę, która będzie montowała pompę ciepła w domu. Na forach internetowych znajdziesz nie tylko opinie o pompach ciepła, ale również o specjalistach pracujących w wybranej lokalizacji.

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco