Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Północ Biuro Nieruchomości Biała Podlaska

Biała Podlaska

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Czy inwestować w nieruchomość na wynajem?

Autor: Północ Nieruchomości Biała Podlaska, publikacja: 2021-07-07

Coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości na wynajem, licząc na spore zyski. Jednak taka inwestycja wiąże się też z załatwianiem wielu spraw prawno-formalnych. Czy samemu podołasz? Czy lepiej skorzystać z pomocy doradcy nieruchomości? Jak nie stracić? I czym kierować się, wybierając mieszkanie? Jeśli jeszcze się wahasz, przeczytaj artykuł, który odpowie na te i inne pytania, a przede wszystkim rozwieje twoje wątpliwości.

Inwestycja w nieruchomość na wynajem

Inwestycja w nieruchomość na wynajem

Wiele osób zastanawia się, czy inwestycja polegająca na zakupie nieruchomości na wynajem się opłaca. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Powodzenie przedsięwzięcia zależy od wielu czynników i sytuacji na rynku ekonomicznym.

Lokale do wynajęcia budzą zainteresowanie głównie w miastach. Kwestia dotyczy w większości albo studentów, którzy kontynuują naukę poza domem, albo młodych pracowników, których jeszcze nie stać na zakup własnego mieszkania. O czym należy pamiętać, kupując nieruchomość pod wynajem? O tym, że inwestycja z czasem ma się zwrócić, a docelowo przynosić zyski.

Odpowiedni wybór nieruchomości

Aby inwestycja zwróciła nam się w maksymalnym stopniu, poszukajmy niewielkiego mieszkania o ciekawym rozkładzie.

Dużym powodzeniem cieszą się lokale o średnim metrażu, ze słoneczną kuchnią i windą w bloku – zaznacza agentka Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej Klaudia Mikiciuk-Szpera.

Nie bez znaczenia jest też lokalizacja. Za atrakcyjną uznaje się centrum miasta, z bliską odległością od sklepów, aptek, urzędów czy uczelni wyższych. Studenci szukają stancji w niedalekiej odległości od uczelni, aby zminimalizować lub wyeliminować koszty dojazdów – dodaje.

Kupując mieszkanie na wynajem, zwróćmy uwagę na jego cenę, ale i koszta utrzymania, np. ile wynosi czynsz i inne opłaty. Od tego zależeć będzie stawka, jaką ustalimy wynajmującemu nasze lokum. A to bezpośrednio przełoży się na wysokość zwrotu z inwestycji.

Skorzystaj z pomocy doradcy nieruchomości

Zakup nieruchomości pod wynajem wiąże się z zainwestowaniem sporego kapitału. Wprawdzie rynek nieruchomości gwarantuje wyższą stopę zwrotu niż w przypadku lokaty bankowej czy konta oszczędnościowego, lecz wiąże się z ryzykiem.

Po pierwsze, kapitał pochodzi często z kredytu bankowego. Już samo załatwienie formalności spędza niektórym sen z powiek. Dopełnienie formalności wymaga niemałej wprawy i poświęcenia czasu. Należy wykazać odpowiednie dochody, ale również przedłożyć dokumenty dotyczące samej nieruchomości. Dlatego dopilnowanie kwestii prawno-formalnych warto powierzyć profesjonalnemu doradcy.

Po drugie, wybór nieruchomości stał się dziś nie lada wyzwaniem. Mniejsze ryzyko niesie za sobą zakup mieszkania na rynku pierwotnym, dużo trudniej znaleźć idealne lokum na rynku wtórnym. Do tego dochodzą, podobnie jak w przypadku kredytu bankowego, kwestie prawne. Korzystając z pomocy agenta nieruchomości, mamy pewność, że cały proces zakupu nieruchomości przebiegnie sprawnie i dla nas bezpiecznie.

Agent np. sprawdzi ewentualne wady prawne nieruchomości i księgi wieczyste, zweryfikuje stan prawny, sprawdzi właściciela, ewentualne zadłużenia ciążące na nieruchomości względem miasta, spółdzielni czy wspólnoty, dokonana wizji lokalnej w celu oceny stanu technicznego, poznania sąsiedztwa itd. W przyszłości może nas to uchronić od przykrych konsekwencji nietrafionego zakupu.

Zanim mieszkanie zacznie na siebie zarabiać

Kiedy staniemy się już posiadaczami mieszkania, pamiętajmy, że aby je szybko wynająć, musimy stworzyć atrakcyjną ofertę. Nie mniej ważna jest jej promocja i rozmowy z zainteresowanymi.

Musimy liczyć się z tym, że początkowo inwestycja będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami, takimi jak wykończenie lub remont mieszkania, opłaty stałe w przypadku, kiedy nie uda nam się od razu znaleźć lokatorów, lub nieprzewidziane wydatki typu zakup wyposażenia. Także w czasie wynajmu warto pamiętać o okresowych remontach, np. odświeżaniu ścian, renowacji podłogi, stolarki itp., drobnych naprawach wyposażenia lub elementów instalacji.

Nie bez znaczenia dla kosztów inwestycji są obowiązujące na rynku ekonomicznym stopy procentowe. Im są wyższe, tym rata kredytu rośnie, a my mamy mniej pieniędzy w kieszeni. Dlatego wahania stóp procentowych należy uwzględnić podczas kalkulacji kosztów inwestycji. Przemyślana decyzja o zakupie nieruchomości pod wynajem staje się bowiem przepustką do zarabiania pieniędzy.

Agencja nieruchomości - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 9 415 Specjalistów od Sprzedaży Nieruchomości najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o zakupie nieruchomości