Jak wybrać dobrego agenta nieruchomości?
Do 31 grudnia 2013 roku, aby móc pośredniczyć w sprzedaży lub zakupie nieruchomości, agent musiał posiadać licencję. W związku z deregulacją zawodu pośrednika licencje zostały zniesione, a pośrednikiem dziś może zostać każdy.
Z poradnika dowiesz się
Biur nieruchomości z roku na rok przybywa. Jedni otwierają z marzeniem wielkiego sukcesu, inni zaś rozczarowani rzeczywistością zamykają swoje firmy. Taki sam los spotyka agentów, jeśli w pierwszych 3-5 miesiącach agent nie zarobi w tym zawodzie tyle, ile mu obiecano, albo nic, to odchodzi sam lub zostaje zwolniony.
Według ustawy o gospodarce nieruchomościami pośrednik nieruchomości, aby wykonywać czynności, musi:
- Prowadzić działalność gospodarczą, art. 179a.
- Posiadać podpisaną umowę pośrednictwa z klientem, art. 180.
- Posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC, art. 181.
- Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na odpłatnym wykonywaniu czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów, art. 179b.
To na tyle…
Jak więc zweryfikować, czy osoba, której powierzamy majątek życia, jest tą osobą, która zrobi to dobrze?
Z rozmowy z agentem nieruchomości
Pamiętajmy, że to my (właściciele) zatrudniamy agenta, aby świadczył dla nas usługi, za które mu zapłacimy. Mamy prawo do tego, aby taką osobę zweryfikować, zadać trudne, podchwytliwe pytania, a czasem nawet sprawdzić, proponując współpracę bez podpisanej umowy. Jeśli agent wykaże się brakiem podstawowej wiedzy, brak mu pewności siebie przy tym, co mówi albo zgodzi się na usługę bez podpisanej umowy, od razu radziłbym podziękować takiej osobie za współpracę.
Dobry agent, to uczciwy agent. Jeśli nasz majątek mamy oddać w ręce osobie, która nie ma wiedzy, kompetencji, a w najgorszym przypadku chce działać z naruszeniem prawa, to trzeba się zastanowić, czy gra jest warta świeczki.
Z polecenia innych osób
Najlepszy agent to polecony agent. Jeśli mamy w swoim otoczeniu kogoś, kto sprzedawał lub kupował w ostatnim czasie nieruchomość, to mamy okazję do uzyskania opinii o współpracy z agentem lub agentami, z którymi nasi bliscy lub znajomi mieli okazję współpracować. Często zdarza się, że mieszkania sprzedawane są ze wszystkimi biurami nieruchomości w mieście, co nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale ten wątek rozwinę w innym artykule. Jesteśmy w tym przypadku w lepszej sytuacji niż nasi polecający, ponieważ możemy opierać się na doświadczeniach i opinii innych. Zaoszczędzić nam to może dużo czasu, a nawet i pieniędzy.
Pamiętajmy jednak, że nie zawsze opinia o kimś może się przełożyć 1:1 w rzeczywistości. Powodów może być wiele, ale radzę zweryfikować również agenta innymi dostępnymi kanałami.
Z opinii w Internecie
W sieci jest wiele stron, na których można zweryfikować agenta lub całe biuro nieruchomości. Możemy znaleźć opinie, oceny, czasami wręcz dyskusje między agentami a klientami. Marka osobista firmy i widoczność w Internecie jest w tej chwili podstawą prowadzenia działalności i firma, która o to nie dba, jest raczej na straconej pozycji.
Jednak marka osobista agenta mówi więcej o nim samym niż firma, w której pracuje, to przecież oczywiste. Ale my nie chcemy współpracować z całą firmą przy sprzedaży naszego mieszkania, tylko z konkretnym człowiekiem, który wykaże się profesjonalizmem.
Z jakości wystawianych ogłoszeń
To, co najbardziej utrwali nas w przekonaniu, czy zatrudniamy właściwą osobę do rozporządzenia naszym majątkiem, jest nic innego jak dotychczasowa praca. Na nic opinie, na nic referencje, jeśli aktualne oferty w portfolio agenta są słabe, kiepskie i niechlujne. Wystarczy wejść na stronę firmową biura, w którym agent pracuje i odszukać kilka jego ofert.
Czy opis jest merytoryczny, czy zdjęcia są wykonane dobrze, czy w zrobienie zdjęć agent włożył przynajmniej odrobinę wysiłku? Obecnie technologia jest tak rozwinięta, że najzwyklejszym smartfonem można wykonać zdjęcia lepsze niż profesjonalnym aparatem fotograficznym. Przede wszystkim zdjęcia mają być jasne, z jak najmniejszą ilością rozpraszaczy, tj. obrazków, figurek, zdjęć. I na litość… deska w WC musi być zamknięta!
Znajdźmy więc oferty agenta i przeanalizujmy, czy tak chcielibyśmy, aby wyglądała nasza oferta, bo przecież jeden obraz to tysiąc słów.
Z rejestrów federacyjnych lub stowarzyszeń
W Internecie możemy znaleźć dziesiątki kursów na pośrednika, stacjonarnych i online. Można znaleźć i takie, które można zrobić w jeden weekend i otrzymać certyfikat. Nie neguję, ponieważ każda forma edukacji i dokształcania się w wykonywanym zawodzie jest dobra. Prawo i ustawy w Polsce zmieniają się tak szybko, że nawet doświadczony pośrednik może pewne zmiany przespać, niemniej jednak wiedza powinna być każdego dnia uzupełniana, a znajomość prawa, ustaw i przepisów dla agenta nieruchomości to wiedza obowiązkowa!
Najbardziej wiarygodną organizacją nadającą licencje zawodowe jest Polska Federacja Rynku Nieruchomości, której członkowie kształcili pośredników w czasach, kiedy licencja była obowiązkowa. Mimo że w tej chwili licencje nie są obowiązkowe, posiadanie jej przez agenta umacnia jego pozycję w branży i namawiam, aby sugerować się tym przy wyborze agenta, który będzie reprezentował nasze interesy.
Czy pośrednik posiada licencję, można sprawdzić na stronie internetowej Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.
Mam nadzieję, że w Polsce wrócą obowiązkowe licencje zawodowe, wróci ład i porządek, tak aby przypadkowe osoby wykazywały więcej zaangażowania w tę pracę albo w ogóle do tego zawodu nie trafiały.
Pamiętajmy jednak, że decyzja o współpracy z dobrym agentem musi być podparta wieloma aspektami, jeśli chcemy, aby usługa była wykonana rzetelnie i przede wszystkim skutecznie. Jeśli masz wątpliwości, nie podpisuj umowy na pierwszym spotkaniu, spotkaj się z innymi agentami i wybierz takiego, najlepiej jednego, który spełni w 100% twoje oczekiwania. Między wami musi być „chemia”!
- Pośrednik = firma
- Agent/doradca = współpracownik / osoba posiadająca pełnomocnictwo firmy do wykonywania działań na jej rzecz.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o sprzedaży nieruchomości
Z powodu coraz droższych kredytów i trudności w ich uzyskaniu rośnie popyt na wynajem nieruchomości. Wiąże się to jednak z coraz większymi trudnościami w znalezieniu lokalu. Serwis Oferteo.pl przygotował analizę sytuacji na rynku najmu w pierwszej połowie 2022 roku. Wynika z niej, między innymi, że blisko 80% najemców zainteresowanych jest mieszkaniami.
14.03.2023Podjąłeś być może jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu i planujesz sprzedaż swojej nieruchomości? Chcesz zrobić to sam, niezależnie i bez pomocy pośrednika. Zastanawiasz się: od czego zacząć? Jak poprawnie przygotować nieruchomość pod sprzedaż? Jak wygląda sprzedaż krok po kroku? Z czym realnie wiąże się ten proces i na co zwrócić szczególną uwagę? Już teraz przekonaj się, dlaczego warto skorzystać z usług biura nieruchomości.
05.10.2022Sprzedaż nieruchomości oznacza zazwyczaj duży przypływ gotówki, ale cały proces wiąże się też z obowiązkiem podatkowym. Najważniejszym podatkiem jest w tym przypadku podatek od sprzedaży nieruchomości. To podatek dochodowy, który – co ważne – naliczany jest od dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania lub domu (nie od wartości nieruchomości). Dochód ze sprzedaży nieruchomości obliczany jest więc jako różnica pomiędzy ceną sprzedaży, z kosztami uzyskania przychodu. Jak obliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości? Kiedy trzeba zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości? Przykłady i aktualne informacje znajdziesz w tekście.
24.08.2023Sytuacja na dotkniętym inflacją rynku mieszkaniowym staje się coraz mniej przyjazna dla kupujących, między innymi ze względu na wysokie koszty kredytów. Dane pochodzące z serwisu Oferteo.pl, dotyczące zapytań ofertowych o usługi agencji nieruchomości pokazują, że największe zainteresowanie sprzedażą w 2022 roku przypadło na okres wakacyjny.
06.02.2023Wycena nieruchomości ocenia wartość nieruchomości na rynku w celach podatkowych, kredytowych lub przed sprzedażą. Rezultatem wyceny jest operat – z szacunkową wyceną, opisem i analizą rynku. Wyceny dokonuje kwalifikowany rzeczoznawca majątkowy, który może korzystać z różnych metod (np. wycena porównawcza, dochodowa, kosztowa). Ile kosztuje wycena nieruchomości i operat szacunkowy? Jakie dokumenty są niezbędne?
06.11.2023