Panele fotowoltaiczne – ile energii dociera ze Słońca?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak PerpetuumDom nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

PerpetuumDom

Panele fotowoltaiczne – ile energii dociera ze Słońca?

Autor: PerpetuumDom, publikacja: 2021-01-11

Energia ze Słońca to potęga – wiadomo. Ale ile tak naprawdę jest tej energii? Czy wystarczy na zapotrzebowanie dla statystycznej polskiej rodziny? Czy w Polsce, przy relatywnie długich zimach, da się uzyskać wystarczająco dużo energii?

Panele fotowoltaiczne – prąd ze Słońca

Moc modułów fotowoltaicznych

Aby odpowiedzieć na te pytania, należy zacząć od wprowadzenia pojęcia zalecanego przez Światową Organizację Meteorologiczną (ang. The World Meteorological Organization). Jest nim tzw. stała słoneczna GSC, która wynosi 1367 W/m2. Zmienia się ona w ciągu roku w granicach około 3,4% w zależności od odległości Ziemi od Słońca, która wynosi 150 000 000 km! To naprawdę sporo, zważywszy, że obwód Ziemi to 40 000 km. Dla zrozumienia, jak to daleko, warto uzmysłowić sobie, że to 3750 razy obwód Ziemi.

Pomimo tej odległości, dociera do nas 1367 W/m2. Jest to wartość przed wejściem do atmosfery, która pochłania około 300 W/m2. Do ustalenia mocy modułów PV przyjmuje się więc wartość 1000 W/m2. Wynika z tego, że wystarczą 4 m2 paneli fotowoltaicznych, aby zaspokoić potrzeby energetyczne statystycznej polskiej rodziny. Niestety, nie jest tak dobrze.

Uzysk energetyczny a warunki pogodowe

Powyższe wartości odnoszą się do bezchmurnego nieba. I tu kłania się nasze położenie geograficzne. W zależności od warunków meteorologicznych usłonecznienie waha się od 2500 h/rok na południu Europy do 1600 h/rok w Polsce. W związku z tym na terenie Polski uzysk energetyczny promieniowania słonecznego wynosi 930-1160 kWh/m2 na rok.

Ciekawie prezentują się uzyski energetyczne przy różnym zachmurzeniu nieba. Wydawałoby się, że gdy Słońce świeci, w pełni możemy korzystać z jego energii. Okazuje się, że nawet przy ekstremalnym zachmurzeniu i opadach atmosferycznych w zimowy dzień, uzysk nie spada do zera i wynosi około 50 W/m2. To tyle prądu, ile zużywa średniej mocy żarówka. Jeśli tego samego zimowego dnia przestanie padać, uzysk rośnie sześciokrotnie, do 300 Wm2. Wystarczy, że Słońce lekko przebija się przez chmury i już mamy uzysk na poziomie 600-700 W/m2. Sporo, prawda?

Dlatego nie warto czekać na zainstalowanie własnego systemu fotowoltaicznego do wiosny, bo zima w tym kontekście jest również atrakcyjna. Należy do tego dodać, że w lecie, wraz ze wzrostem temperatury, na każdy stopień Celsjusza wydajność paneli spada o 0,5 W. Czyli z jednej strony w lecie mamy korzystną ilość godzin nasłonecznienia oraz efektywniejszy kąt padania promieni słonecznych na panele fotowoltaiczne, z drugiej zaś strony, w związku ze znacznym wzrostem temperatury, mamy do czynienia ze spadkiem wydajności. Temperatury na dachu w upalny dzień sięgają nawet 60°C. Jak widać, w tym przypadku medal ma dwie strony.

Fotowoltaika – porównaj oferty firm

Jeśli więc chcemy dobrze dobrać ilość oraz jakość paneli PV, jak również dostosować instalację do naszych potrzeb, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg czynników. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług rzetelnego projektanta i wykonawcy fotowoltaiki. Spowoduje to, iż będziemy mieli instalację fotowoltaiczną uszytą na miarę.

Usługi takie świadczy firma perpetuumdom.pl mająca w swojej ofercie każde rozwiązanie, jakie może się pojawić w związku z zapotrzebowaniem klientów. Firma perpetuumdom.pl to inżynierowie i projektanci, którzy mają za sobą olbrzymie doświadczenie i klientów na terenie całego kraju. Zapraszamy do rozmowy o Twoich potrzebach energetycznych.

Czytaj też: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 995 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice