Pięć kroków ku własnej nieruchomości
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Paweł Maryjowski ALUPAM Finanse nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Paweł Maryjowski ALUPAM Finanse

45

Pięć kroków ku własnej nieruchomości

Autor: Paweł Maryjowski ALUPAM Finanse, publikacja: 2014-07-03

Dziś chciałbym wypowiedzieć się w temacie konsumenckiego inwestowania w nieruchomości, gdyż uważam to za bardzo istotny moment w życiu każdego człowieka i z tego względu należy zrobić to po prostu dobrze.

Zdjęcie nr 1

Dla wielu z nas chęć posiadania własnego kawałka naszej ziemi przychodzi bardzo niespodziewanie. Pewnego dnia kładziemy się spać, nie myśląc o niczym szczególnym, a już dnia następnego czujemy, że chcemy to zrobić. Tak działają nasze emocje, troszkę poza naszą świadomością. Dlatego też pozwolę sobie napisać kilka słów o tym, jak powinniśmy przygotować się, aby cały ten proces nie był dla nas drogą przez mękę. Od zarania dziejów wiadomym jest, iż sam fakt posiadania czegokolwiek, jest jednym wielkim obowiązkiem. Posiadanie firmy, dzieci, domu czy też nawet psa. Poza radością i komfortem, jaki niesie ze sobą własny kąt na ziemi, idą też związane z tym obowiązki. Dlatego uważam, że do takiej drogi należy solidnie się przygotować, a na pewno nie należy się z tym spieszyć.

Co zatem należy zrobić?

Odpowiedź na to pytanie postaram się udzielić w dalszej treści, a z racji swojego wykonywanego zawodu, skupię się tylko na aspekcie finansowym całego przedsięwzięcia.

Krok pierwszy

Pierwszym korkiem ku posiadaniu własnej nieruchomości powinien być dobrze przemyślany “Plan Działania”. Przystępując do jego układania, należy przejść przez szereg konsultacji wśród swoich najbliższych członów rodziny, zaufanych przyjaciół czy też innych autorytetów, jeśli takie osoby w swoim kręgu znajomych posiadamy. Konsultacje takie umożliwiają nam wstępne zapoznanie się z problemem. Na tym etapie najważniejsze jest korzystanie z doświadczeń innych ludzi, którzy podobne zadanie już zrealizowali. Konsultacje takie pozwolą nam także skonstruować pierwszy szkic naszego Planu Działania oraz wyznaczą nam dziedziny, w których możemy poradzić sobie sami, a w których musimy skorzystać z pomocy ekspertów.

Krok drugi

Drugim krokiem w tworzeniu naszego Planu Działania jest dobór właściwych ekspertów, którzy będą nam pomocni, a wręcz niezbędni w dalszym tworzeniu planu, a następnie wezmą aktywny udział w jego realizowaniu. Musimy sięgnąć po profesjonalistów z dziedzin takich, jak:

  • budownictwo, a w szczególności architekci, projektanci, firmy wykonawcze;
  • nieruchomości, a szczególności agencje handlu nieruchomościami, deweloperzy, rzeczoznawcy majątkowi;
  • finansów i ekonomii, a szczególności z doradcami finansowymi, pośrednikami finansowymi czy przedstawicielami banków;
  • ubezpieczeń, a szczególności agentów ubezpieczeniowych czy brokerów. Na tym etapie konsultacje mają na celu zbudowanie naszego planu oraz wybór tych osób czy też firm, które wzbudzają nasze zaufanie i zaprosimy do realizacji naszego planu. Bardzo istotne jest na tym etapie to, aby pamiętać, iż eksperci, którzy tworzą realnie ten plan, powinni go następnie realizować. Nie jest właściwym korzystanie z rad jednego eksperta, a przekazywanie wykonania zlecenia innemu. Na przykład tańszemu. Ryzyko jest bardzo duże, np. takie, że ktoś, kto wykonuje nie swoje projekty, może to wykonać w sposób niezapewniający osiągniecie właściwego rezultatu. Nasza inwestycja jest zbyt kosztownym przedsięwzięciem, aby oszczędności kilkusetzłotowe wpływały na efekt końcowy projektu.

Krok trzeci

Trzecim krokiem w tworzeniu naszego Planu Działania jest ułożenie naszego planu zgodnie z wiedzą zdobytą w trakcie odbytych konsultacji z kroków pierwszego i drugiego. Plan powinien być podzielony na fazy realizacji oraz zamknięty w przyjętych ramach czasowych. Harmonogram rzeczowo-czasowy jest bardzo ważny, gdyż “czas to pieniądz”, wiec nie należy go marnować. Inaczej też działają firmy, jeśli wyznaczy się im konkretne ramy czasowe na wykonanie zadania.

Krok czwarty

Czwartym krokiem w tworzeniu naszego Planu Działania jest przystąpienie do podpisywania stosownych umów z firmami i ekspertami o wykonanie naszego zadania. To jest bardzo ważny etap, gdyż jakość zawartych umów wprost będzie rzutować na jakość wykonanej inwestycji.

Krok piąty

Piątym krokiem w tworzeniu naszego Planu Działania jest jego realizacja. Wystarczy wykonać właściwie pięć kroków, aby nasze marzenia zaczęły się realizować. Czas, jaki potrzebny jest do ich wykonania, z praktyki pracy z klientami określam na od 3 do 6 miesięcy. Ten czas jest bardzo indywidualną sprawą każdego z Inwestorów.

Odwołując się znów do swojej praktyki, napiszę, iż Inwestorzy to bardzo często ludzie mocno zajęci i zaangażowani w swoje sprawy zawodowe. Dlatego zdecydowanie bardziej przychylam się do koniecznego okresu sześciomiesięcznego. Teraz jako cały zespół życzymy wszystkim czytającym te słowa wspaniałych planów, takich na miarę waszych marzeń, oraz bezproblemowego ich realizowaniaOpracowano:
Paweł Maryjowski
FINANCIAL PARTNERS GROUP

Kredyt hipoteczny - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 8 222 Specjalistów od Kredytów Hipotecznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o kredytach hipotecznych