Wybór formy opodatkowania – czym się kierować?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Opolska Kancelaria Rachunkowo-Podatkowa nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Opolska Kancelaria Rachunkowo-Podatkowa

Wybór formy opodatkowania – czym się kierować?

Autor: Opolska Kancelaria Rachunkowo-Podatkowa, publikacja: 2021-03-02

Nowy rok to czas na dokonanie wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Należy pamiętać, że wybór ten nie jest raz na cały okres działalności. Co roku powinniśmy przeanalizować naszą sytuację finansową i określić, jaka forma opłacania podatku na bieżący rok byłaby dla nas optymalna. Co znaczy optymalna? To, by podatek od osiągniętych dochodów był jak najniższy tylko dlatego, że wybraliśmy odpowiednią formę opodatkowania dla naszej działalności.

Wybór formy opodatkowania – analiza

Co należy brać pod uwagę przy analizie wyboru formy opodatkowania:

  • wysokość oszacowanego przychodu na bieżący rok,
  • jakie koszty będą poniesione w związku z uzyskanymi przychodami,
  • jaką składkę ZUS będziemy opłacać,
  • czy działalność jest jedynym źródłem dochodów,
  • czy rozliczać będziemy się sami, czy też ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
  • czy będziemy korzystać z ulgi na dzieci.

Po przeanalizowaniu powyższych punktów możemy dokonać wyboru najkorzystniejszej dla siebie formy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Formy opodatkowania

Do wyboru mamy:

  • Podatek wg skali, tzn. po przekroczeniu progów podatkowych stawka podatku ulega zwiększeniu. Można rozliczyć się z małżonkiem oraz skorzystać z ulg podatkowych.
  • Podatek liniowy. Stała stawka podatku bez względu na kwotę dochodu. Przy tej metodzie brak jest możliwości rozliczenia wspólnie z małżonkiem oraz ulg podatkowych. Brak kwoty wolnej od podatku.
  • Ryczałt od przychodów. Jeżeli nie mamy sporych kosztów, a profil naszej działalności mieści się w niskiej stawce ryczałtu, np. 8,5%, 5% to właśnie ten wybór formy opodatkowania będzie dla nas najkorzystniejszy.
  • Karta podatkowa.

To, czy dobrze wybierzemy formę opodatkowania, będzie skutkować w wielkości opłacanych zaliczek na podatek dochodowy.


Przykładowo: Pan Kowalski wybrał formę opodatkowania podatkiem liniowym. Uzyskał dochód roczny na poziomie 50 000 zł. Czy opłacalne było wybranie przez niego tej metody opodatkowania?

Jeżeli pan Kowalski nie ma współmałżonka, który nie osiągnął dochodów lub osiągnął małe dochody, i pan Kowalski nie skorzysta z ulgi podatkowej na dzieci, to wybór podatku liniowego był korzystnym rozwiązaniem. Natomiast jeśli pan Kowalski miałby współmałżonka o niskich dochodach oraz możliwość odliczenia ulgi na dzieci, to w efekcie pan Kowalski, wybierając formę opodatkowania podatkiem liniowym, zapłacił większy podatek dochodowy niż gdyby wybrał np. podatek wg skali.


Mamy nadzieję, że tym artykułem uświadomiliśmy Państwa, jako biznesmenów, jak ważna jest decyzja o formie opodatkowania. I proszę pamiętać, że wybór ten zawsze możemy dostosować do naszych potrzeb w każdym nowym roku podatkowym.

Doradca podatkowy - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 2 393 Doradców Podatkowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o podatkach