poddasze domu z gotowym ociepleniem z wełny mineralnej oraz drabiną i narzędziami specjalisty od ociepleń - w 2021

Jak ocieplić poddasze? Ocieplenie poddasza krok po kroku

Jak ocieplić poddasze? Ocieplenie poddasza krok po kroku

Ocieplenie poddasza spełnia kilka funkcji: jest to jednocześnie izolacja termiczna, akustyczna oraz ochrona przed ogniem. Zastanawiasz się, jak wykonać ocieplenie poddasza, które przetrwa wiele lat? Podpowiadamy, jak krok po kroku ocieplić poddasze użytkowe i zwiększyć komfort mieszkania.

author box img

Iwona Zbroja

Opublikowano: 9 kwietnia 2021 09.04.2021 Czas lektury: 8min

Jak ocieplić poddasze? Izolacja poddasza krok po kroku

Niewiele osób wie, że właśnie przez dach może uciekać od 10 do 25% ciepła z wnętrza domu. To zaś oznacza wyższe opłaty za ogrzewanie zimą. Latem natomiast niewłaściwie izolowane poddasze zmieni się w prawdziwą saunę i będzie narażone na zawilgocenie, rozwój grzybów, pleśni oraz gnicie drewnianych elementów dachu.

Najbardziej popularnym materiałem do izolacji cieplnej poddasza jest wełna mineralna, dlatego na jej przykładzie pokażemy, jak krok po kroku ocieplić połacie dachowe.

Ocieplanie poddasza krok po kroku – instrukcja

 1. Pomiar rozstawu krokwi.
 2. Przycięcie płyt z wełny do pożądanej szerokości. Aby utrzymały się na miejscu, muszą być o 2 cm szersze niż odległość pomiędzy krokwiami.
 3. Ułożenie pierwszej warstwy ocieplenia między krokwiami (“na wcisk”).
 4. Montaż rusztu stalowego – składa się z wieszaków o regulowanej wysokości, mocowanych do krokwi.
 5. Przykręcenie profili nośnych do krokwi.
 6. Umieszczenie ścinków wełny w listwach rusztu, by mieć pewność ciągłości drugiej warstwy ocieplenia.
 7. Ułożenie drugiej warstwy ocieplenia pod krokwiami, między listwami podwieszonego rusztu.
 8. Rozprowadzenie przewodów instalacji elektrycznej zabezpieczonych rurkami.
 9. Zamontowanie paroizolacji, jeśli to konieczne:
  • folii paroizolacyjnej, która stanowić będzie zabezpieczenie wełny przed wilgocią, układa się nad pomieszczeniami wilgotnymi, np. łazienką i kuchnią.
  • Nad pomieszczeniami suchymi, do rusztu można od razu przykręcić warstwę wykończeniową (płyty kartonowo-gipsowe lub panele).
 10. Wykonanie jednowarstwowego poszycia z wodoodpornych płyt g-k (zielone), lub tych o zwiększonej o 20 mm grubości. Można też zdecydować się na poszycie dwuwarstwowe. Zadaniem płyt jest zwiększenie odporności ocieplenia na uszkodzenia i odkształcenia, w razie zwiększonej wilgotności.
 11. Wypełnienie masą szpachlową spoin między płytami g-k i wykonanie wzmocnienia taśmą z włókna szklanego lub taśmą papierową.

Pamiętaj! Cena ocieplenia poddasza materiałami o wysokiej jakości będzie niższa, niż wielokrotne wymiany ocieplenia poddasza i zniczałych fragmentów konstrukcji dachu. Do ocieplania dachu wybieraj tylko certyfikowane produkty.

Kompendium wiedzy: Ocieplenie poddasza - cena

Gdzie szukać ocieplania poddaszy?

Poniżej przedstawiamy ranking 60 575 Specjalistów od Ocieplania Poddaszy najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak ocieplić skosy na poddaszu?

Do ocieplenia dachu skośnego wykorzystuje się płyty lub maty z wełny mineralnej, które kładzie się w dwóch warstwach. Poprawna izolacja i zabudowa skosów wymaga odpowiedniego doświadczenia. Jak ocieplić dach skośny?

 1. Zamocuj do ściany szczytowej profil obwodowy UD.
 2. Przykręć do boków krokwi (co 40 cm) wieszaki, do których będą mocowane profile CD.
 3. Na górnym i dolnym rzędzie wieszaków wciśnij profile CD (ich końce powinny się znaleźć w przymocowanym wcześniej profilu obwodowym UD).
 4. Ustal poziomicą płaszczyznę skosów i dokręć wieszaki mocujące.
 5. Załóż profil UD na końce profili CD na krokwi sąsiadującej z oknem połaciowym.
 6. Przytnij wełnę ociepleniową (musi być 2 cm szersza niż rozstaw krokwi).
 7. Układaj pasy wełny na tzw. mijankę – pierwszą warstwę wciśnij między krokwie a drugą (między pierwszą a rusztem) przykryj elementy więźby dachowej.
 8. Przyklej kilkucentymetrowe kawałki taśmy dwustronnej do profili CD (posłuży do zamontowania folii paroizolacyjnej).
 9. Przyklej folię paroizolacyjną – od dołu ku górze, z zakładkami na 10 cm. Zakładki zaklej samoprzylepną taśmą.
 10. Przytnij folię w miejscu okna dachowego i dokładnie przyklej do krokwi.
 11. Przycięte wcześniej płyty gipsowo-kartonowe przymocuj do rusztu. Zacznij od dołu skosu, a następnie przykręć kolejne rzędy zachowująć przesunięcie połączeń pionowych o szerokości min. 40 cm.
 12. Po zabudowaniu skosów, wykończ ościeża okien dachowych płytami.

Praktyczny poradnik: Ocieplenie okna dachowego – na czym polega izolacja okien dachowych?

Ocieplenie poddasza – jaki materiał do ocieplenia wybrać?

Omawiając temat: “Jak ocieplić poddasze”, należy poruszyć temat polecanych materiałów do wykonania izolacji. Wybór materiałów na ocieplenie jest uzależniony od rodzaju konstrukcji. Do ocieplenia dachu nie nadają się twarde płyty lub wiotkie maty. Tego typu materiały izolacyjne trudno docisnąć do siebie nawzajem, przez co powstają szczeliny.

Izolacja poddasza powinna być wykonana z materiału, który:

 • jest sprężysty i odporny na odkształcenia,
 • nie rozwarstwia się,
 • ma wysoki współczynnik izolacji termicznej i akustycznej,
 • jest elastyczny i umożliwia wciśnięcie go w przestrzenie dachu i poddasza,
 • ściśle przylega do wszystkich powierzchni i zapobiega powstawaniu mostków termicznych.

Do ocieplenia dachów najczęściej wykorzystuje się sprężystą i średnio twardą wełną mineralną. Wełna skalna, ze względu na swój ciężar, zalecana jest do izolacji dachów prostych, a wełna szklana do ocieplania dachów skośnych. Aby uzyskać maksymalne właściwości hydroizolacyjne, od strony zewnętrznej dach należy wyłożyć specjalną folią termoutwardzalną.

Przydatne poradniki:

Jaka powinna być grubość izolacji termicznej?

rolka izolacyjnej wełny mineralnej leżąca na poddaszu

Za najskuteczniejsze uznaje się dwuwarstwowe ocieplenie z wełny mineralnej, a zalecana grubość izolacji poddasza energooszczędnego wynosi 25-30 cm. Pamiętaj, od 2021 roku każdy dom musi być domem energooszczędnym, a wełna mineralna o grubości 25 cm jak odpowiada zaostrzonym przepisom budowlanym.

Pierwsza warstwa ocieplenia umieszczana jest między krokwiami:

 • przy poddaszu typu nieszczelnego – powinna być o 1-2 cm mniejsza niż wysokość krokwi, by nie wypychała folii wiatroizolacyjnej w kierunku pokrycia (dla krokwi 16 cm grubość ocieplenia może wynieść maksymalnie 15 cm),
 • przy poddaszu typu szczelnego – powinna być o 3-6 cm mniejsza niż wysokości krokwi, aby szczelina wentylacyjna pozostałą odpowiednio szeroka (dla krokwi 16 cm grubość ocieplenia może wynieść maksymalnie 12 cm).

Druga warstwa ocieplenia poddasza umieszczana jest pod krokwiami, między podwieszonym rusztem. Jej grubość uzależniona jest od grubości pierwszej warstwy. Jeśli planujemy ocieplenie poddasza o łącznej grubości 30 cm, a pierwsza warstwa ma 15 cm, to druga będzie miała taką samą grubość.

Przydatne poradniki:

Poddasze typu nieszczelnego a poddasze typu szczelnego

Ze względu na sposób odprowadzenia pary wodnej z poddasza na zewnątrz wyróżnia się:

 1. Poddasze typu nieszczelnego dla pary wodnej, gdy na krokwiach zainstalowana jest folia wiatroizolacyjna o wysokiej paroprzepuszczalności (powyżej 600-800g/m2/dobę lub SD<0,03 m). Para odprowadzana jest przez szczelinę między folią a pokryciem dachowym. Ocieplenie nieszczelnego poddasze wymaga:
  • szczeliny wentylacyjnej o grubości 2-3cm nad folią wiatroizolacyjną a pod pokryciem dachowym,
  • wlotu powietrza do szczeliny nad rynną przez tzw. wróblówkę,
  • wylotu w kalenicy przez tzw. szczotkę w gąsiorze.
 2. Poddasze typu szczelnego dla pary wodnej występuje, gdy pokrycie dachowe znajduje się na pełnym deskowaniu bądź gdy położona folia wiatroizolacyjna odznacza się niską paroprzepustowością (do 600 g/m2/dobę lub SD > 0,03 m). Para jest odprowadzana przez szczelinę między deskowaniem lub folią a ociepleniem. Ocieplenie szczelnego poddasze wymaga:
  • szczeliny wentylacyjnej o grubości 3-6 cm między ociepleniem a deskowaniem pełnym lub folią wstępnego krycia,
  • trójkątnego rusztu ze sznurka poniżej folii wiatroizolacyjnej lub deskowania, aby materiał izolacyjny nie zatkał szczeliny,
  • wlotu powietrza pod okapem i w kalenicy.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ocieplenia poddasza krok po kroku

Jak docieplić poddasze?

Dodatkowe ocieplenie może być wykonane np. metodą wdmuchiwania izolacji w postaci sypkiej (np. pianki PUR, granulatu wełny mineralnej czy granulatu wełny sypkiej) za pomocą specjalnego agregatu z wężem. W ten sposób można docieplić nawet trudno dostępne miejsca.

Jak ocieplić poddasze nieużytkowe?

Ocieplenie dachu, gdy poddasze jest użytkowe, wymaga dużego nakładu prac. Ocieplenie poddasza nieużytkowego ma wyłącznie zminimalizować uciekanie ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. W tym przypadku ociepla się strop nad ostatnią kondygnacją, ale nie wykonuje się termoizolacji skośnych połaci dachu.

Jak ocieplić poddasze w starym domu?

Ocieplanie i wykańczanie poddasza użytkowego w starym domu wymaga przede wszystkim sprawdzenia, w jakim stanie są krokwie i inne elementy konstrukcji. Często konieczne jest wzmocnienie podłogi, by była bezpieczna i wytrzymała. Jeśli konstrukcja utrzyma dodatkowy ciężar, ocieplenie strychu krok po kroku można przeprowadzić wyżej opisaną metodą.

Jak ocieplić poddasze, żeby nie było gorąco?

Ocieplając poddasze musisz zadbać o właściwą wentylację, w czym pomoże prawidłowe ułożenie folii paroprzepuszczalnej. W przeciwnym razie latem poddasze będzie kumulowało wilgoć. Jeśli nie chcesz, by dom przegrzewał się latem, zrezygnuj z ocieplania styropianem na rzecz izolacji z wełny mineralnej.

Jakie są najczęstsze błędy przy ocieplaniu poddasza?

Najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu ocieplenia poddasza to:

 • niepoprawny układ warstw izolacyjnych,
 • brak ciągłości materiału ociepleniowego,
 • brak prawidłowej paroizolacji,
 • niewystarczające przyleganie izolacji do konstrukcji poddasza (wełnę należy układać “na wcisk”).

Jak samemu ocieplić poddasze?

By poprawnie wykonać ocieplenie poddasza użytkowego potrzeba doświadczenia. Samodzielne wykonanie poddasza krok po kroku może być nie tylko trudne, ale i nieopłacalne. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy jak prawidłowo ocieplić strop i poddasze użytkowe wełną mineralną, pozostaw wykonanie prac profesjonalistom.

>>> Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: Ocieplenie domu, fachowcy od ocieplenia budynków

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco