klimatyzacja zamontowana na białej ścianie -  w 2021

Klimatyzacja do domu i mieszkania – cena (15, 25, 50, 60, 100 m2)

Klimatyzacja do domu i mieszkania – cena (15, 25, 50, 60, 100 m2)

Cena klimatyzacji zależy przede wszystkim od wybranego systemu klimatyzacji, rodzaju klimatyzatora i powierzchni klimatyzowanego pomieszczenia. Sprawdź, jaki jest koszt zakupu i montażu klimatyzacji – w zależności od wybranej opcji.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 lipca 2021 21.07.2021 Czas lektury: 5min

Jaka klimatyzacja jest najlepsza do domu lub mieszkania?

Klima do domu – to jest myśl! Zanim jednak przejdziesz do wyboru konkretnych urządzeń czy systemów klimatyzacyjnych, odpowiedz sobie na dwa podstawowe pytania.

Po pierwsze: czy klimatyzacja domowa potrzebna jest we wszystkich pomieszczeniach (lub w większości pomieszczeń)?

Jeśli tak, to w dużym stopniu można już określić, jaki rodzaj klimatyzacji w domu lub mieszkaniu będzie najlepszy. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się klimatyzacja kanałowa, czyli system kanałów rozprowadzonych po całym budynku.

Wadą tego rozwiązania jest sposób montażu – system klimatyzacji kanałowej zaleca się zaplanować i instalować na etapie projektowania budynku. W stanie surowym domu nie powinno być z montażem większych problemów, ale w wykończonym domu poziom prac modernizacyjnych może mocno podbić koszty instalacji.

Drugą opcją – mniej inwazyjną – jest instalacja klimatyzatorów ściennych w systemie split lub multisplit.

Na klimatyzację split składają się dwie jednostki – zewnętrzna (wyposażona w sprężarkę, zawór zwrotny i skraplacz, czyli komponenty generujące dźwięki) i wewnętrzna (konstrukcyjne wyposażona w parownik). W klimatyzacji spit w każdym pomieszczeniu należy umieścić ścienny klimatyzator, a do niego podłączyć jednostkę zewnętrzną.

Jeśli nie chcesz szpecić elewacji kilkoma jednostkami zewnętrznymi, to wybierz opcję multisplit. Polega na tym, że na elewacji znajduje się jedna jednostka, a w mieszkaniu lub domu podłączysz do niej kilka klimatyzatorów.

Alternatywy to klimatyzacja kasetonowa – instalowana zazwyczaj w suficie podwieszanym oraz klimatyzator bez jednostki zewnętrznej, czyli tzw. monoblok monoklimatyzator.

Po drugie: jakie dodatkowe funkcje powinien mieć klimatyzator w domu?

kobieta steruje klimatyzatorem w domu

Najważniejszy wybór dotyczy wyboru podstawowej funkcji chłodnicza lub chłodniczo-grzewcza. W drugim przypadku klimatyzator – poza standardową funkcją chłodzenia pomieszczeń – ma również opcję ich dogrzania. Nie zastąpi co prawda centralnego ogrzewania, ale wczesną wiosną lub późną jesienią będzie świetną metodą na docieplenie sypialni wieczorową porą.

Kolejną ważną funkcją jest oczyszczanie powietrza w domu lub mieszkaniu. Urządzenia tego typu są niemal bezobsługowe – klimatyzator z funkcją oczyszczania samoistnie wykrywa wysokie stężenie pyłu w pomieszczeniu, uruchamia dyfuzor jonowy, a system filtracji wychwytuje zanieczyszczenia. Dzięki temu po kilku kliknięciach w sterowniku klimatyzacji w pomieszczeniu może być cieplej, chłodniej, a przy okazji bez dużych stężeń bakterii, zanieczyszczeń i alergenów w powietrzu.

Klimatyzacja w mieszkaniu i domu – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów klimatyzacji i opcji jej montażu w domu lub mieszkaniu, najczęściej wybierane rodzaje:

  • klimatyzatory ścienne, kasetonowe, kanałowe, przypodłogowo podstropowe (podział wynikający z typu montażu)
  • splity, multisplity (podział ze względu na liczbę jednostek zewnętrznych);
  • chłodzące, chłodząco-grzewcze, z dodatkowymi funkcjami – np. jonizacja, oczyszczanie powietrza.

System klimatyzacji warto dobierać indywidualnie do potrzeb – jeśli masz wątpliwości co do wyboru, to warto skonsultować się z fachowcem lub firmą montującą klimatyzację – i uzyskać poradę (a przy okazji wstępną wycenę).

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Klimatyzacja do mieszkania – cena

Podajemy średnie ceny za klimatyzację do mieszkania – z podziałem na pomieszczenia (i orientacyjny metraż pomieszczeń), zakładając tzw. montaż podstawowy (bez utrudnień).

Rodzaj pomieszczenia Zalecana klimatyzacja (moc) Cena za klimatyzację z montażem
sypialnia w mieszkaniu, metraż ok. 15 m kw., standardowa wysokość pomieszczenia, jedno okno zalecana klimatyzacja o mocy ok. 2,6 kW ok. 3 – 4 tys. zł (taniej w przypadku prostego klimatyzatora bez dodatkowych funkcji)
pokój / salon o powierzchni ok. 25 m kw., standardowa wysokość pomieszczenia, jedno okno balkonowe zalecana klimatyzacja o mocy ok. 3,5 kW ok. 3,5 – 4,2 tys. zł (instalacja ok. 3 mb)
salon / duża jadalnia z kuchnią o metrażu ok. 50 m kw., standardowa wysokość pomieszczenia zalecana klimatyzacja o mocy ok. 5,4 kW ok. 4 – 5 tys. zł (instalacja do ok. 3 – 5 mb)

Czytaj więcej: Cennik klimatyzacji domowej. Ile kosztuje klimatyzacja z montażem?

Klimatyzacja do domu jednorodzinnego – ile kosztuje?

W przypadku montażu klimatyzacji w domu jednorodzinnym o powierzchni ok. 80 – 100 m kw. – zakładamy instalację na parterze i poddaszu w kilku opcjach do wyboru:

  • klimatyzator kanałowy: ok. 5 – 6 tys. zł za urządzenie i osprzęt, ok. 4 – 5 tys. za montaż (w tym przypadku często pojawiają się dodatkowe koszty: montaż sterowników naściennych, puszek naściennych, rozprowadzenie instalacji pod po domu, montaż kratek nawiewnych);
  • zakup jednostek i montaż zestawu multisplit (klimatyzacja w sypialni i kuchni na parterze domu): jedna jednostka zewnętrzna i dwie wewnętrzne to wydatek ok. 6 – 7,5 tys. zł;
  • klimatyzacja na poddaszu split o mocy ok. 2,6 kW do pokoju dziecięcego o metrażu ok. 15 m kw.: ok. 3 tys. zł (sprzęt i robocizna); do większego pokoju ok. 25 m kw. to koszt ok. 4 – 4,5 tys. zł.;
  • trzy jednostki split w domu w sypialni (15 m kw.), pokoju (20 m kw.) oraz salonie (35 m kw.): koszt przy instalacji 5 mb to ok. 10 tys. zł (sprzęt) i 2,5 – 3 tys. zł (montaż).

Cena klimatyzacji zależy przede wszystkim od wybranego systemu klimatyzacji, rodzaju klimatyzatora i powierzchni klimatyzowanego pomieszczenia. Sprawdź, jaki jest koszt zakupu i montażu klimatyzacji – w zależności od wybranej opcji.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco