klimatyzator zainstalowany przy oknie na poddaszu - w 2021

Klimatyzacja na poddaszu – koszt, rodzaje, dobór mocy, cena

Klimatyzacja na poddaszu – koszt, rodzaje, dobór mocy, cena

Klimatyzator na poddaszu to pożądane rozwiązanie – dzięki funkcji chłodzenia szybko można obniżyć temperaturę najwyższej kondygnacji budynku, a funkcja grzewcza dogrzeje poddasze jesienią i wczesną wiosną bez konieczności uruchamiania centralnego ogrzewania. Ile kosztuje klimatyzacja na poddaszu ze skosami (z montażem)? Czy agregat umieszczać na strychu? Jaki rodzaj klimatyzacji na poddaszu będzie najlepszy?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 lipca 2021 21.07.2021 Czas lektury: 6min

Pomieszczenia na poddaszu nagrzewają się zazwyczaj najszybciej – okna dachowe przepuszczają najwięcej promieni słonecznych (szczególnie w przypadku poddasza ze skosami i oknami na skosach). Dodatkowo ciepłe powietrze unosi się do góry z niższej kondygnacji, a kilka warstw izolacji termicznej sprawia, że latem na poddaszu może być gorąco. Da się to odczuć szczególnie w sypialni lub pokoju na poddaszu – pomieszczenia tego typu powinny mieć odpowiednią wentylację i zapewniać mieszkańcom komfort nawet w porze letniej.

Rozwiązaniem tego problemu może być montaż klimatyzacji na poddaszu. Wybór idealnego rozwiązania nie jest jednak prosty – na rynku jest kilka opcji i należy znaleźć system klimatyzacji dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jaka klimatyzacja na poddaszu będzie najlepsza?

Często pojawia się pytanie, jaki rodzaj klimatyzacji będzie najlepszy na poddasze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wybór zależy od:

 • potrzeb,
 • liczby pomieszczeń,
 • powierzchni poddasza,
 • jego konstrukcji.

Mimo wielu opcji do wyboru poniżej znajdziesz trzy najczęściej stosowane rozwiązania – wraz z rekomendacją montażu dobraną do potrzeb.

Klimatyzacja split na poddaszu

Klimatyzator split na poddaszu to urządzenie składające się z dwóch jednostek. Wewnątrz montuje się urządzenie z parownikiem, a na zewnątrz (na elewacji budynku) – jednostkę wyposażoną w sprężarkę, zawór zwrotny i skraplacz.

Montaż najlepiej zaplanować na etapie stanu surowego budynku – z uwagi na konieczność połączenia rurami obu jednostek (przewody klimatyzacyjne umieszczone są w ścianie). Jednak nie przejmuj się – możliwy jest też montaż w już wykończonym domu (chociaż musisz przygotować się na dodatkowe koszty – np. bruzdowanie ścian i prace remontowe).

Kiedy sprawdzi się klimatyzacja split na poddaszu?

 • gdy do ochłodzenia / docieplenia masz tylko jedno pomieszczenie…
 • ... i nie masz problemu z ingerencją w elewację.

Klimatyzacja multisplit na poddaszu

To właściwie rozwinięcie idei klimatyzacji typu split. Jest jednak jedna ważna różnica: w przypadku multisplit przy jednej jednostce zewnętrznej możesz zamontować kilka jednostek wewnętrznych. Oznacza to, że można stworzyć cały system klimatyzacji na poddaszu bez konieczności instalowania wielu jednostek na elewacji.

Kiedy sprawdzi się klimatyzacja multisplit na poddaszu?

 • gdy do ochłodzenia / ocieplenia masz kilka pomieszczeń,
 • gdy nie masz miejsca na montaż wielu jednostek zewnętrznych na elewacji,
 • lub nie chcesz szpecić wyglądu budynku.

Klimatyzacja kanałowa na poddaszu

Klimatyzator kanałowy to opcja najdroższa i najbardziej skomplikowana pod względem montażu. Jeśli jednak jesteś na etapie planowania lub budowy domu, to właśnie klimatyzacja kanałowa na poddaszu może okazać się opcją najciekawszą:

 1. Po pierwsze: nie musisz umieszczać jednostek wewnętrznych.
 2. Po drugie: bez problemu uzyskasz stałą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. System kanałowy pozwala na uzyskanie jednolitych warunków termicznych na całej powierzchni, nawet w dużym dom mieszkalnym – z wieloma pomieszczeniami na poddaszu.

 3. Po trzecie: klimatyzacja kanałowa w domu jednorodzinnym może być połączona z modelami split i multisplit, dzięki czemu można uzyskać klimę hybrydową. Na poddaszu skorzystasz z kanałów chłodzących i centrali klimatyzacyjnej montowanej np. na strychu (oszczędzając w ten sposób miejsce), a na parterze podłączysz klimatyzator split w wybranym pomieszczeniu.

Klimatyzacja bez jednostek zewnętrznych

To klimatyzacja łącząca cechy klimatyzatorów split (urządzenie do zamontowania na ścianie, zazwyczaj o eleganckim i nowoczesnym designie, z opcją kilku kolorów do wyboru) z klimatyzatorami przenośnymi (brak konieczności montowania jednostek zewnętrznych).

Montaż wymaga wywiercenia dwóch otworów, przez które pobierane jest i wypuszczane powietrze. Wady? Konieczność przebicia się przez elewację, a do tego wymuszenie montażu jednostki na konkretnej ścianie (co da efekt tylko w jednym pomieszczeniu).

Klimatyzacja w sypialni lub pokoju na poddaszu – dobór mocy

klimatyzator w sypialni na poddaszu zawieszony nad łóżkiem
 • sypialnia lub pokój dziecięcy na poddaszu, ok. 15 m kw. – moc klimatyzacji ok. 2,6 kW;
 • salon na poddaszu, ok. 25 m kw. – moc klimatyzacji ok. 3,5 kW;
 • kilka mniejszych pomieszczeń na poddaszu – zalecana moc każdego urządzenia to 2,6 kW, sprawdzi się system multisplit;
 • przestronne poddasze o powierzchni ok. 50 m kw. – zalecana moc to ok. 5,4 kW lub więcej;
 • klimatyzacja na poddaszu w korytarzu – zalecane rozwiązanie z klimatyzatorem bez jednostki zewnętrznej lub multisplit (w zależności od powierzchni korytarza i dostępu z korytarza do ścian zewnętrznych).

Czytaj też: Klimatyzator ścienny – cena, rodzaje

Klimatyzacja na poddaszu ze skosami

Charakterystyka poddasza ze skosami sprawia, że poddasze tego typu nagrzewa się znacznie szybciej niż pozostałe pomieszczenia w domu lub poddasza z płaskim dachem. Moc urządzeń w takim przypadku zazwyczaj powinna być nieco większa niż w przypadku poddasza bez skosów lub bez okien na skosach.

Sprawdź ranking firm montujących klimatyzację: Klimatyzacja domowa – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od klimatyzacji

Klimatyzacja na poddaszu – cena

Ile kosztuje klimatyzacja na poddaszu? Jak łatwo się domyślić – dużo zależy od wybranego systemu, liczby jednostek, powierzchni poddasza i wszelkich innych termicznych właściwości.

 • zakup i montaż klimatyzacji split o mocy ok. 2,6 kW do sypialni na poddaszu (o metrażu ok. 15 m kw.) kosztuje ok. 3 tys. zł (sprzęt i robocizna);
 • klimatyzacja w salonie 25 m kw. to koszt ok. 3,5 tys. zł, a klimatyzacja na bardzo przestronnym poddaszu to koszt ok. 4 – 4,5 tys. zł;
 • Klimatyzacja kanałowa na poddaszu – ok. 5 – 6 tys. zł za urządzenia i sprzęt plus ok. 4 – 5 tys. zł za montaż. W tym przypadku dodatkowe koszty to m.in. montaż sterowników naściennych, puszek naściennych, rozprowadzanie instalacji po domu oraz montaż kratek nawiewnych.

Za bruzdowanie w ścianach trzeba dodatkowo zapłacić, gdy instalacja jest dłuższa niż 5mb (ok. 150 zł za kolejny metr instalacji), a w przypadku poddasza trzeba też liczyć się z kosztami pracy na wysokości. Przykładowo: instalacja jednostki zewnętrznej do klimatyzacji poddasza z pomocą podnośnika koszowego to wydatek ok. 100 – 150 zł za godzinę pracy.

Czytaj więcej:

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco