Odprowadzenie skroplin z klimatyzacji – jak odprowadzić skropliny?
Skropliny z klimatyzacji to naturalny efekt pracy systemu klimatyzacyjnego. Zazwyczaj skropliny odprowadza się na trzy sposoby – odprowadzenie skroplin bezpośrednio do kanalizacji, odprowadzenie do rynny lub zbiornika na zewnątrz budynku. W niektórych przypadkach dodatkowo potrzebna jest pompka do odprowadzenia skroplin. Jak prawidłowo odprowadzić skropliny z klimatyzacji?
Z poradnika dowiesz się
Na początek ważna kwestia: skąd biorą się skropliny w klimatyzacji i czy "cieknąca klimatyzacja" wskazuje na usterkę? Skropliny to naturalny efekt parowania i wykraplania wilgoci w wymienniku ciepła, który znajduje się wewnątrz jednostki klimatyzacyjnej.
Cały proces polega w klimatyzacji na tym, że ciepło odbierane jest z jednej jednostki (w modelu split) i przenoszone w inne miejsce. To możliwe dzięki rozprężaniu i sprężaniu czynnika chłodczego w systemie klimatyzacji. Ilość skroplin zależy nie tylko od rodzaju urządzenia, ale też od temperatury, wilgotności oraz intensywności pracy całego systemu (i jego wydajności).
Wilgoć następnie zbiera się w tackach znajdujących się zwykle pod wymiennikiem – po skropleniu należy zapewnić wodzie odpływ. W instalacjach klimatyzacji specjaliści od klimatyzacji z Warszawy i innych miast dążą do konstrukcji opartej o samoczynny spływ grawitacyjny – to najprostsze i zarazem ekonomiczne rozwiązanie. Gdy taka opcja nie wchodzi w grę, stosowane są pompki do skroplin, dzięki którym można pozbyć się wilgoci z instalacji klimatyzacyjnej.
Dwa sposoby na odprowadzenie skroplin z klimatyzacji w bloku lub domu
1. Odprowadzanie skroplin do kanalizacji
Podłączenie systemu klimatyzacji do pionu kanalizacyjnego ma niewątpliwą zaletę – nie musisz regularnie opróżniać zbiornika ze skroplinami. Wadą jest jednak nieco bardziej inwazyjny charakter montażu i ryzyko popełniania kilku błędów. Koniecznie należy bowiem zastosować syfon, dzięki któremu brzydki zapach z kanalizacji nie dostanie się do systemu klimatyzacyjnego.
Za "bezobsługową" klimatyzację, czyli automatyczne przelanie skroplin do kanalizacji, trzeba jednak zazwyczaj nieco więcej zapłacić.
2. Odprowadzanie skroplin do rynny lub zbiornika na zewnątrz budynku
Odprowadzenie skroplin do rynny to rozwiązanie pośrednie – skropliny spływają systemem rynnowym, a sama instalacja jest znacznie mniej problematyczna niż podłączenie odpływu do kanalizacji. Gdy nie jest to możliwe, pozostaje opcja odpływu skroplin do pojemnika zewnętrznego. Warto jednak pamiętać, że intensywny dzień pracy klimatyzacji w upalny dzień może wygenerować nawet ponad litr wody.
Poniżej przedstawiamy ranking 22 975 Firm od Klimatyzacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Pompka do odprowadzenia skroplin – kiedy jest niezbędna?
Jeśli w systemie klimatyzacji nie jest możliwe odprowadzenie skroplin do kanalizacji, a dodatkowo są problemy z zastosowaniem grawitacyjnego modelu odpływu – należy zastosować pompkę do skroplin.
O konieczności skorzystania z tego rozwiązania warto zapytać specjalistę od klimatyzacji z Wrocławia lub Twojego miasta, który zmierzy kąty spadku instalacji grawitacyjnej i oceni na tej podstawie wydajność systemu odpływu. Montaż pompki nie jest skomplikowany, ale samo urządzenie kosztuje nawet kilkaset złotych, a jego częsta eksploatacja wymusza cykliczną wymianę pompki.
Klimatyzacja w domu, bloku, bez balkonu – jak odprowadzić skropliny?
Odprowadzenie skroplin klimatyzacji bloku
W tej sytuacji podłączenie klimatyzacji i odpływu nie powinno stanowić problemu. Najłatwiejszą opcją jest montaż urządzenia na balkonie z wnęką (loggia). Warto urządzenie instalować w miejscu, w którym najmniej będzie przeszkadzać zarówno domownikom, jak i sąsiadom (z uwagi na hałas).
Prostą opcją jest w takim przypadku odprowadzanie skroplin do zbiornika zewnętrznego – wystarczy pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika, a cała instalacja nie będzie wymagała skomplikowanych prac.
Odprowadzenie skroplin klimatyzacji w domu
W przypadku klimatyzacji w domu jednorodzinnym jest dowolność wyboru metody odprowadzania skroplin. Najlepiej jest zaplanować model odprowadzania wody z klimatyzacji na etapie projektowania domu (w stanie surowym). Do wyboru jest opcja odprowadzenia skroplin do rynny, do zbiornika zewnętrznego lub podłączenie do kanalizacji.
Odprowadzenie skroplin w mieszkaniu bez balkonu
To zdecydowanie najtrudniejsza sytuacja, ponieważ przed instalacją odprowadzenia klimatyzacji trzeba będzie skonsultować się ze spółdzielnią lub administracją budynku, aby uzyskać zgodę na montaż.
O ile instalacja klimatyzacji i odprowadzenia skroplin na mieszkaniu parterowym nie powinna być problematyczna, o tyle w przypadku mieszkań na wyższych piętrach – a dodatkowo bez balkonów – trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami przy okazji montażu i serwisu (praca na wysokości, brak swobodnego dostępu do urządzenia) oraz koniecznością odprowadzania skroplin do kanalizacji.
Błędy popełniane podczas odprowadzania skroplin
- Zbyt duże zagięcia na przewodach odprowadzających skropliny.
- Brak drożności i testów głównego odpływu.
- Zbyt duże odległości między zbiornikiem a pompką.
- Błędy w podpięciu zasilania.
- Brak opasek na łączeniach.
Najczęściej błędy dotyczą niewłaściwej instalacji pompki skroplin.
Czytaj też: Ile kosztuje montaż klimatyzacji?
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o klimatyzacji
Klimatyzatory monoblok (tzw. monoklimatyzatory, monoklimatyzacja) są alternatywą dla urządzeń typu split lub multisplit, które wymagają jednostek montowanych na zewnątrz budynku. Klimatyzacja monoblok nie wymaga do pracy agregatu zewnętrznego, dzięki czemu montaż jest dużo łatwiejszy. Jak to działa w praktyce?
04.11.2022Centralna klimatyzacja to rozwiązanie jeszcze do niedawna stosowane jedynie w biurach i budynkach użyteczności publicznej. Ostatnio coraz częściej na montaż systemu klimatyzacji centralnej decydują się właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych. Jak to rozwiązanie działa w praktyce? Ile kosztuje klimatyzacja centralna?
04.08.2023Systemy klimatyzacyjne nie są już kojarzone z luksusowymi wnętrzami willi. Ich cena znacznie spadła, dlatego stały się one dostępne dla średniozamożnych obywateli. Nawet w mieszkaniu w bloku wielorodzinnym można zainstalować takie rozwiązanie. Pytanie tylko, czy klimatyzacja w bloku, np. montowana na balkonie, oznacza konieczność uzyskania specjalnego pozwolenia? Jaką klimatyzację możesz zastosować?
12.08.2022Jednym z typów domowej klimatyzacji może być klimatyzator kanałowy. Na rozwiązanie tego rodzaju składa się system kanałów rozprowadzonych po całym budynku. Montaż klimatyzatora kanałowego polega na poprowadzeniu kanałów w ścianach i/lub stropie, tak aby dotrzeć do każdego klimatyzowanego lub dogrzewanego pomieszczenia. Zobacz, jak to wygląda w praktyce?
19.08.2022W popularnych klimatyzatorach split mamy do czynienia z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Klimatyzator multisplit to rozszerzenie tej konstrukcji o dodatkowe urządzenia wewnętrzne, dzięki czemu klimatyzację multisplit można zamontować w 2, 3, 4, a nawet 5 pomieszczeniach. Sprawdź, czy multisplit to dobra opcja do Twojego domu lub mieszkania.
03.11.2022Montaż klimatyzacji w domu pozwala na zapewnienie optymalnych warunków termicznych i wilgotnościowych. Najbardziej popularny jest klimatyzator typu split. Sprawdź, jak podłączyć klimatyzację. Czy możesz samodzielnie przeprowadzić montaż klimatyzacji?
18.08.2022