specjalista od klimatyzacji kontroluje sprawność klimatyzatora - w 2023

Ile kosztuje montaż klimatyzacji? Cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2023 roku

Ile kosztuje montaż klimatyzacji? Cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2023 roku

Decydujesz się na montaż klimatyzacji? Cena takiej inwestycji w 2023 r. uzależniona jest od wybranego systemu, liczby urządzeń i dodatkowych funkcji. Ile kosztuje klimatyzacja? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Jeśli interesuje cię montaż klimatyzacji, cena zależeć będzie od tego, czy chcesz założyć klimatyzator split czy klimatyzację kanałową. Ile to kosztuje?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 8 maja 2023 08.05.2023 Czas lektury: 7min

Klimatyzacja w domu czy w mieszkaniu pozwoli ci na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Koszt montażu klimatyzacji i ceny klimatyzatorów mają związek z wybranym przez ciebie systemem, liczbą urządzeń i dodatkowych funkcji.

Przykładowo: rozprowadzenie klimatyzacji kanałowej w domu o powierzchni 100 m² lub kasetonowej z agregatem w garażu podziemnym i dodatkowym przewiertem to zupełnie inna skala przedsięwzięcia niż montaż klimatyzacji split w sypialni 15 m² lub multisplit w pokoju i salonie.

Od czego zależy cena montażu klimatyzacji?

Na cenę montażu klimatyzacji wpływa kilka czynników, najważniejsze z nich:

 1. Rodzaj zainstalowanej w domu klimatyzacji – montaż klimatyzacji typu split czy klimatyzacji przenośnej przebiega zupełnie inaczej, co w dużym stopniu wpływa na cenę montażu.
 2. Warunki montażu klimatyzacji – wszelkie utrudnienia i problemy z dostępem do okablowania mogą wpłynąć na cenę montażu klimatyzacji.
 3. Odległość między jednostkami – na koszt montażu wpływa odległość między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną systemu klimatyzacji.
 4. Typ budynku i liczba pięter – montaż klimatyzacji będzie tańszy w jednopiętrowym budynku o prostym rozkładzie w porównaniu do budynku z poddaszem i np. koniecznością wykonania prac na wysokościach.
 5. Region kraju – na cenę montażu może wpłynąć lokalizacja, a do tego konieczność i koszt dojazdu do klienta – przy rosnącej cenie paliw ma to obecnie duże znaczenie.
Klimatyzacja do domu - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 326 Firm od Klimatyzacji Domowych najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Montaż klimatyzacji – cena klimatyzatora i robocizny w 2023 roku

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje klimatyzacja? Cena z montażem rzecz jasna będzie wyższa niż opłata za samo urządzenie, ale kupując od razu w pakiecie usługę realizacji, uzyskasz niższy koszt, niż gdybyś sprzęt i usługę opłacał w dwóch różnych firmach.

 1. Zakup urządzenia i montaż klimatyzacji w pokoju lub sypialni o powierzchni ok. 15-20 m² to koszt między 3 500 a 4 000 zł.
 2. Montaż klimatyzacji wraz z urządzeniem i osprzętem w salonie o powierzchni ok. 25-30 m² kosztuje około 3 500-4 700 zł.
 3. Montaż klimatyzacji w przestronnym salonie 50 m² – wiąże się z kosztem między 4 500 a 5 900 zł.
 4. Zakup i montaż klimatyzacji w mieszkaniu 60 m² (przy montażu zestawu multisplit składającego się z jednej jednostki zewnętrznej i 2 wewnętrznych) – kosztuje od ok. 5 300 zł za sprzęt plus ok. 2 000 zł za usługę. Cena może wzrosnąć nawet do ok. 9 000-10 000 zł, jeśli klient decyduje się na klimatyzator multisplit z 3 jednostkami wyposażonymi w dodatkowe funkcje (klimatyzator z funkcją oczyszczanie powietrza – 6 400 zł, do tego ruraż gazowy za 860 zł, stelaż za 180 zł i robocizna – ok. 2 500 zł).

Co obejmuje cena montażu klimatyzacji domowej?

Naturalnie cena usługi montażu klimatyzacji wynikać musi z realnych kosztów, które ponosi instalator. Zobacz, co obejmuje cena montażu klimatyzacji?

Fachowcy i firmy zajmujące się montażem klimatyzacji zazwyczaj nie rozbijają kosztów na kilka elementów składowych. Co wchodzi w skład takiej usługi? Podstawowy zakres prac w ramach montażu klimatyzacji obejmuje:

 • bruzdowanie w ścianie i wykonanie otworów (jeśli to konieczne),
 • instalację urządzeń (klimatyzator wewnętrzny, jednostka zewnętrzna),
 • podłączenie do instalacji elektrycznej i podłączenie odpływu skroplin,
 • próbę szczelności, pierwsze uruchomienie klimatyzacji oraz konfigurację sterownika.

W niektórych przypadkach znajomość cen montażu klimatyzacji jest jednak przydatna (np. jeśli w domu masz już część wykonanych prac, a pozostaje tylko sam montaż urządzeń).

Ceny podstawowego montażu klimatyzacji

specjalista montuje klimatyzator ścienny w domu jednorodzinnym

W ramach podstawowej usług polegającej na montażu klimatyzacji w domu, cennik obejmować będzie:

 • zainstalowanie jednostki wewnętrznej we wskazanym miejscu (do 3 m wysokości) – ok. 650 zł,
 • wykonanie instalacji pomiędzy jednostkami (do 3 m długości, bez koryt) – ok. 1 200-1 500 zł,
 • podłączenie klimatyzatora do istniejącej instalacji elektrycznej (do 3 m długości) – ok. 300 zł,
 • montaż klimatyzatora ściennego o mocy 2,6 kW do 3 m instalacji – ok. 1 200 zł,
 • montaż klimatyzatora ściennego o mocy 3,5 kW do 3 m instalacji – ok. 1 300 zł,
 • montaż klimatyzatora ściennego o mocy 5,2 kW do 3 m instalacji – ok. 1 500 zł,
 • montaż klimatyzatora sufitowego / podstropowego / przypodłogowego (do 3 mb instalacji, do 10 kW) – z wykonaniem próżni i uruchomieniem – ok. 1 600-2 000 zł za jedno urządzenie,
 • wykonanie instalacji grawitacyjnego odpływu skroplin (do 5 m długości) – z rurą do 5 mb – od 300 zł.

Klimatyzacja – cennik dodatkowych prac

W niektórych przypadkach zakres podstawowego montażu nie wystarczy. Przykładowo: w mieszkaniu bez balkonu czasami konieczny jest montaż jednostki zewnętrznej za pomocą podnośnika koszowego.

Ile kosztują dodatkowe usługi montażowe klimatyzacji?

 • dodatkowy metr instalacji freonowej – średnio 80 zł za mb,
 • wykucie metra bruzdy na instalację w cegle/betonie – koszt dwa razy większy w betonie – ok. 160 zł za mb; w zwykłych ścianach – ok. 70-80 zł,
 • dodatkowy przewiert przez ścianę (średnica 55 mm) – przewiert w cegle ok. 90 zł, w żelbetonie – nawet 250 zł,
 • doprowadzenie zasilania z rozdzielni (za metr) – ok. 30 zł; dodatkowo kabel komunikacyjny około 40 zł,
 • instalacja jednostki zewnętrznej z pomocą podnośnika koszowego – ceny ustalane indywidualnie; wynajem podnośnika może się wiązać z opłatą nawet 500 zł na dobę; przy rusztowaniu jest to kwota ok. 250-300 zł za dzień,
 • instalacja pompki skroplin – ok. 450-500 zł (pompka + montaż),
 • serwisowanie klimatyzacji – ok. 200-300 zł (w zależności od zakresu dodatkowych prac, np. odgrzybiania kanałowej klimatyzacji).
Sprawdź też: Klimatyzacja do domu i mieszkania – cena (15, 25, 50, 60, 100 m²)

Ile kosztuje klimatyzacja do domu 100 m2?

Cena klimatyzacji do domu 100 m² zależy przede wszystkim od rodzaju klimatyzacji. Poniżej ceny klimatyzacji (z montażem – wydzielonym jako oddzielne ceny) do domu 100 m² w dwóch popularnych i często wybieranych wariantach:

 1. Klimatyzacja kanałowa do domu 100 m² to koszt ok. 6 000-7 000 zł za sprzęty i wszelkie urządzenia oraz ok. 5 000-6 000 zł za montaż w podstawowej opcji.
 2. Klimatyzacja split do domu 100 m² (zakładamy montaż klimatyzacji w trzech pomieszczeniach: sypialni, salonie i pokoju) to ok. 11 000-12 000 zł za sprzęt i ok. 3 500-4 000 zł za montaż.

Klimatyzatory – ceny w 2023 roku

Ile kosztują klimatyzatory w 2023 roku? Ceny poniżej:

 • klimatyzator split (w opcji z jednostką naścienną) – ok. 3 500-6 000 zł (w zależności od mocy, najtańsze modele mają moc chłodzenia 2,6W, droższe – nawet 7W),
 • klimatyzator split (w opcji z jednostką przypodłogową lub sufitową) – ok. 7 500-19 000 zł,
 • klimatyzator kasetonowy - ok. 10 000-25 000 zł,
 • klimatyzator multisplit (jedno urządzenie zewnętrzne i cztery wewnętrzne) – ok. 8 500-20 000 zł.

Jak obniżyć koszt klimatyzacji w domu?

Jeśli cena montażu klimatyzacji do domu wydaje ci się stanowczo za wysoka, spróbuj ją obniżyć. Niektóre prace możesz wykonać samodzielnie, jednak lepiej jest zdać się na fachowców. Znajdziesz ich na liście specjalistów od klimatyzacji z Białegostoku, sprzedawców klimatyzacji z Radomia lub twojego miasta. Zanim zlecisz usługę montażu klimatyzacji, dopytaj o wszystkie dodatkowe prace, w tym wykucie w ścianie z betonu czy z cegieł bruzd pod rury prowadzące do zewnętrznej jednostki klimatyzacyjnej oraz przewody elektryczne. Fachowcy mają odpowiednie narzędzia, które pozwolą im profesjonalnie przeprowadzić wszelkie działania związane z instalacją klimatyzacji.

Musisz też pamiętać o kosztach eksploatacji klimatyzacji w domu. Cena rachunków za prąd wzrośnie, ale są sposoby na jej obniżenie. Mianowicie możesz założyć w parze z klimatyzatorem panele fotowoltaiczne do jego zasilania. Skupiają one na sobie promieniowanie ultrafioletowe, które następnie przy pomocy falownika jest przekształcane w energię elektryczną zdolną do zasilania różnych urządzeń, w tym również klimatyzacji. Dzięki fotowoltaice możesz uniezależnić twój dom od dostaw energii wytwarzanych z paliw kopalnych. Możesz zasilać taką energią nie tylko klimatyzację w domu, ale również wszystkie sprzęty czy pompę ciepła, pozwalającą na ekologiczne ogrzewanie twojego obiektu.

Dodano: 21 lipca 2021 Zaktualizowano: 8 maja 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco