klimatyzacja zamontowana na białej ścianie

Klimatyzacja do domu – jaką wybrać, ile kosztuje? Eksperckie porady na temat klimatyzacji domowej

Klimatyzacja do domu – jaką wybrać, ile kosztuje? Eksperckie porady na temat klimatyzacji domowej

Klimatyzacja w domu lub mieszkaniu w czasie upałów jest niezastąpiona. Ile kosztuje dobra klimatyzacja do domu? Cena klimatyzacji zależy przede wszystkim od wybranego systemu, rodzaju klimatyzatora i powierzchni klimatyzowanego pomieszczenia. Warto pamiętać, że nie każdy rodzaj klimatyzacji jest opłacalny – nie ma też jednego rodzaju klimatyzatora, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Z artykułu dowiesz się, jaką klimatyzację do domu wybrać, jaki jest koszt zakupu i montażu klimatyzacji – w zależności od wybranej opcji. Dzięki temu nie przepłacisz i wybierzesz najlepszą opcję dla siebie.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 13 września 2023 13.09.2023 Czas lektury: 13min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 21817 Firm od Klimatyzacji Domowych blisko Ciebie

Klimatyzacja do domu lub do mieszkania do niedawna była luksusem. Dziś coraz częściej klimatyzatory poprawiają komfort domowników – przy relatywnie niewielkim zużyciu prądu.

Powodem wzrostu popularności klimatyzacji w domu są m.in. zmiany klimatyczne, które powodują, że coraz częściej w naszym kraju odnotowujemy temperatury powyżej 30° Celsjusza. W takich warunkach klimatyzacja w domu jest na wagę złota.

Jak działa klimatyzacja do domu?

Jakie są najważniejsze elementy klimatyzacji domowej i z czego składa się klimatyzacja w domu? Praktyczna ściąga:

 1. Klimatyzacja działa w oparciu o cykl powietrza.
 2. Klimatyzator pobiera powietrze z pomieszczenia za pomocą wentylatora.
 3. Powietrze jest przefiltrowane (usuwane są pyłki, kurz, roztocza, zanieczyszczenia).
 4. Za chłodzenie powietrza odpowiada specjalny układ chłodzący – sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik to najważniejsze elementy klimatyzacji domowej.
 5. Po ochłodzeniu powietrza cykl rozpoczyna się od początku – klimatyzacja pobiera powietrze, przetwarza je przez układ chłodzenia i wyrzuca schłodzone powietrze z powrotem do pomieszczenia.

Czynnik roboczy (tzw. czynnik chłodniczy) to w większości klimatyzatorów freon. Czynnik ten krąży między parownikiem i skraplaczem, a sprężarka i zawór rozprężny sprawiają, że czynnik zmienia stan na ciekły bądź gazowy.

Klimatyzacja do domu - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 817 Firm od Klimatyzacji Domowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Klimatyzacja do domu – rodzaje klimatyzatorów domowych

Istnieje kilka rodzajów klimatyzacji i opcji jej montażu w domu lub mieszkaniu, najczęściej wybierane rodzaje:

 • klimatyzatory ścienne, kasetonowe, kanałowe, przypodłogowo podstropowe (podział wynikający z typu montażu),
 • splity, multisplity (podział ze względu na liczbę jednostek zewnętrznych),
 • chłodzące, chłodząco-grzewcze, z dodatkowymi funkcjami – np. jonizacja, oczyszczanie powietrza.

System klimatyzacji warto dobierać indywidualnie do potrzeb – jeśli masz wątpliwości co do wyboru, to warto skonsultować się z fachowcem lub firmą montującą klimatyzację, np. specjalistą od klimatyzacji do domu z Warszawy, aby uzyskać poradę (a przy okazji wstępną wycenę).

Dodatkowo bardzo często stosowany jest prosty podział klimatyzacji wyróżniający klimatyzatory stacjonarne (działają ciszej i gwarantują lepsze efekty) i klimatyzatory przenośne (nieco mniej skuteczne, ale można je stosować w różnych pomieszczeniach). Poniżej przydatna ściąga – opisujemy trzy najczęściej stosowane rodzaje klimatyzacji.

Klimatyzator przenośny monoblokowy

Jest prosty w zastosowaniu i działaniu, ale sprawdzi się raczej w mniejszych pomieszczeniach (np. jako klimatyzacja w mieszkaniu). Rurę odprowadzającą umiejscawia się przy oknie. Na wydajność urządzenia tego typu wpływa konieczność stale uchylonego okna.

Najtańsze klimatyzatory monoblokowe przenośne pracują bardzo głośno – dlatego warto zapoznać się z wartością hałasu (wyrażonego w dB – w specyfikacji producenta).

Klimatyzatory przenośne typu split

W tym przypadku na urządzenie składają się dwie jednostki – wewnętrzna i zewnętrzna. Wydajność klimatyzacji przenośnej typu split jest większa od monoblokowej – głównie dlatego, że średnica rury jest mniejsza, a więc nie dochodzi do tak dużej różnicy temperatur.

Klimatyzatory przenośne tego typu nie są wielkie, ale urządzenia należy umieszczać na stabilnym podłożu na zewnątrz – dodatkowy montaż poza budynkiem może być w wielu przypadkach problematyczny.

Klimatyzator stacjonarny typu split

To bodaj najczęściej stosowany rodzaj klimatyzacji domowej – łączy w sobie wszystkie zalety dwóch wcześniej wymienionych rozwiązań, a do tego pracuje bardzo cicho i wydajnie. Wady? Klimatyzacja domowa typu split w wersji stacjonarnej wymaga profesjonalnej instalacji i konfiguracji – zdecydowanie warto to zadanie powierzyć fachowcom od klimatyzacji do domu z Poznania lub Twojego miasta.

Jeśli dodatkowo chcesz taką klimatyzację zastosować w kilku pomieszczeniach – nie będzie z tym problemu. Postaw wtedy na klimatyzację multisplit – z wykorzystaniem kilku jednostek wewnętrznych.

Klimatyzatory multisplit

Klimatyzatory multisplit to w zasadzie rozbudowana wersja klasycznego systemu split. W tym przypadku możesz łączyć ze sobą dodatkowe urządzenia wewnętrzne, tworząc klimatyzację w 2, 3, 4 lub więcej pomieszczeniach za pomocą jednej jednostki zewnętrznej.

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim oszczędność miejsca na budynku (tylko jedna jednostka, obsługująca wszystkie w domu), wadą – nieco wyższa cena względem zwykłego systemu opartego na jednej jednostce. Pamiętaj, że zarówno klimatyzacja split, jak i multisplit powinna być wykonana przez wykwalifikowanych instalatorów.

Klimatyzatory sufitowe

Klimatyzacja sufitowa ma sporo zalet. Niewielkie gabaryty, oszczędność miejsca i najważniejsze: równomierny, wielostronny nawiew.

Klimatyzatory kasetonowe mają też często opcję filtrowania powietrza lub dogrzewania pomieszczeń. Rozwiązanie idealne? Niestety nie – klimatyzator sufitowy wymaga odpowiedniej zabudowy w suficie, a wymogiem jest odpowiednia wysokość zabudowy. Ten rodzaj klimatyzacji w niektórych mieszkaniach i domach będzie niemożliwy do zainstalowania.

Warto też pamiętać, że klimatyzatory ścienne to zupełnie inny tryb montażu w porównaniu do sufitowych. Ścienna klimatyzacja typu split lub multisplit to dość proste w montażu jednostki montowane w danym pomieszczeniu i na zewnątrz (łączone w jeden układ). Klimatyzacja sufitowa sprawdzi się raczej w dużych pomieszczeniach – a najlepiej ją montować, gdy jesteś na etapie budowy domu lub generalnego remontu mieszkania.

Zalety i wady klimatyzacji w domu

Zalety klimatyzacji w domu są oczywiste – a dużo o nich można mówić szczególnie w upalne dni. Tak jak każde rozwiązanie klimatyzacja ma też wady. Poniżej tabela opisująca korzyści i potencjalne problemy i wady klimatyzacji w domu.

Klimatyzacja w domu lub mieszkaniu
Zalety
Wady
 • Komfort termiczny (szczególnie w opcji z chłodzeniem i grzaniem)
 • Poprawa jakości powietrza w domu lub mieszkaniu (bez konieczności zakupu oczyszczacza)
 • Wygodna konfiguracja (dobór odpowiedniej temperatury i pełna automatyka większości systemów)
 • Regulowanie poziomu wilgotności powietrza, a tym samym mniejsze ryzyko rozwoju pleśni lub grzybów na ścianach
 • Zwiększenie wartości domu lub mieszkania
Wady
 • Koszty instalacji
 • Konieczność wykonywania cyklicznych przeglądów i drobnych napraw
 • Hałas (dotyczy przede wszystkim słabszych jednostek lub nieodpowiednio użytkowanych)
 • Suche powietrze (nieprawidłowe użytkowanie może też prowadzić do rozwoju grzybów w powietrzu – z powodu nieoczyszczonej klimatyzacji)

Klimatyzacja do domu – ceny 2023 (od zakupu do serwisu)

Poniżej znajdziesz praktyczną ściągę – informacje o kosztach zakupu klimatyzacji, cenie montażu i kosztach konserwacji.

Koszt zakupu klimatyzacji

 • Klimatyzacja split – kosztuje od kilku tysięcy (jedna jednostka) do kilkudziesięciu tysięcy.
 • Klimatyzatory monoblokowe są tańsze, droższa jest klimatyzacja multisplit i sufitowa.
 • Klimatyzacja przenośna – teoretycznie najtańsza, ale zazwyczaj pobiera więcej prądu.
 • Koszt zakupu klimatyzacji do jednego pomieszczenia: od 3000 do 10 000 zł.

Koszt instalacji klimatyzacji

 • Instalacja klimatyzacji split może kosztować od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych (zależy ile jest jednostek).
 • Instalacja klimatyzatora przenośnego jest stosunkowo prosta, ale warto skonsultować się z ekspertem i dobrać najlepszą opcję.
 • Montaż klimatyzacji wraz z urządzeniem i osprzętem w jednym pomieszczeniu to ok. 2000-4000 zł.

Koszt utrzymania klimatyzacji

 • Klimatyzatory wymagają regularnego serwisu (raz na rok).
 • W ramach serwisu: czyszczenie filtrów, wymiana czynnika chłodniczego, testy.
 • Koszt serwisu klimatyzacji: od 100 do 500 zł rocznie.

Klimatyzacja do domu 100 m2 – cena

W przypadku montażu klimatyzacji w domu jednorodzinnym o powierzchni ok. 80-100 m² – zakładamy instalację na parterze i poddaszu w kilku opcjach do wyboru:

 • klimatyzator kanałowy: ok. 5000-6000 zł za urządzenie i osprzęt oraz ok. 4000-5000 za montaż (w tym przypadku często pojawiają się dodatkowe koszty: montaż sterowników naściennych, puszek naściennych, rozprowadzenie instalacji pod po domu, montaż kratek nawiewnych);
 • zakup jednostek i montaż zestawu multisplit (klimatyzacja w sypialni i kuchni na parterze domu): jedna jednostka zewnętrzna i dwie wewnętrzne to wydatek ok. 6000-7500 zł;
 • klimatyzacja na poddaszu split o mocy ok. 2,6 kW do pokoju dziecięcego o metrażu ok. 15 m²: ok. 3000 zł (sprzęt i robocizna); do większego pokoju ok. 25 m² to koszt ok. 4000-4500 zł.;
 • trzy jednostki split w domu w sypialni (15 m²), pokoju (20 m²) oraz salonie (35 m²): koszt przy instalacji 5 mb to ok. 10 000 zł (sprzęt) i 2500-3000 zł (montaż).

Cena klimatyzacji zależy przede wszystkim od wybranego systemu klimatyzacji, rodzaju klimatyzatora i powierzchni klimatyzowanego pomieszczenia. Sprawdź, jaki jest koszt zakupu i montażu klimatyzacji – w zależności od wybranej opcji.

Jaka klimatyzacja do domu 100 m2 i 150 m2?

Jaka klimatyzacja do domu 100 m² lub 150 m² będzie najlepsza? Oto najważniejsze porady, którymi warto kierować się przy wyborze:

 1. Oblicz z fachowcem zapotrzebowanie na moc klimatyzacji – moc klimatyzatora jest mierzona w kilowatach (kW); klimatyzacja do domu o powierzchni 100 m² potrzebuje zazwyczaj ok. 3-4 kW, a klimatyzacja do domu 150 m² potrzebuje ok. 5-6 kW.
 2. Zwróć uwagę na klasę energetyczną klimatyzatora – biorąc pod uwagę nieustannie rosnące ceny prądu, to bardzo istotne dla całej inwestycji.
 3. Nie kieruj się tylko ceną i marką – weź pod uwagę dodatkowe funkcje klimatyzatora do domu, np. ogrzewanie, wentylacja, nawilżanie, osuszanie, jonizacja powietrza, integracja z aplikacją mobilną.
 4. Konsultacja z ekspertem – wybór rodzaju klimatyzacji zostaw fachowcom – doradzą, która z opcji będzie najbardziej opłacalna (nie tylko pod względem ceny na start, ale też w perspektywie czasu).
 5. Nie zawsze uniwersalne i proste rozwiązanie jest najlepsze – teoretycznie możesz kupić przenośny klimatyzator i ustawić go w jednym z pomieszczeń, ale tego typu urządzenia są zazwyczaj głośne i prądożerne; z kolei najpopularniejsza klimatyzacja typu split może być mniej opłacalna niż kasetonowa – gdy jesteś na etapie budowy domu.

Zanim przejdziesz do wyboru konkretnych urządzeń i zapytania ofertowego, odpowiedz sobie na dwa podstawowe pytania:

Po pierwsze: czy klimatyzacja domowa potrzebna jest we wszystkich pomieszczeniach (lub w większości pomieszczeń)?

Jeśli tak, to w dużym stopniu można już określić, jaki rodzaj klimatyzacji w domu lub mieszkaniu będzie najlepszy. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się klimatyzacja kanałowa, czyli system kanałów rozprowadzonych po całym budynku.

Wadą tego rozwiązania jest sposób montażu – system klimatyzacji kanałowej zaleca się zaplanować i instalować na etapie projektowania budynku. W stanie surowym domu nie powinno być z montażem większych problemów, ale w wykończonym domu poziom prac modernizacyjnych może mocno podbić koszty instalacji.

Drugą opcją – mniej inwazyjną – jest instalacja klimatyzatorów ściennych w systemie split lub multisplit.

Na klimatyzację split składają się dwie jednostki – zewnętrzna (wyposażona w sprężarkę, zawór zwrotny i skraplacz, czyli komponenty generujące dźwięki) i wewnętrzna (konstrukcyjne wyposażona w parownik). W klimatyzacji split w każdym pomieszczeniu należy umieścić ścienny klimatyzator, a do niego podłączyć jednostkę zewnętrzną.

Jeśli nie chcesz szpecić elewacji kilkoma jednostkami zewnętrznymi, to wybierz opcję multisplit. Polega na tym, że na elewacji znajduje się jedna jednostka, a w mieszkaniu lub domu podłączysz do niej kilka klimatyzatorów.

Alternatywy to klimatyzacja kasetonowa – instalowana zazwyczaj w suficie podwieszanym oraz klimatyzator bez jednostki zewnętrznej, czyli tzw. monoblok monoklimatyzator.

Po drugie: jakie dodatkowe funkcje powinien mieć klimatyzator w domu?

Najważniejszy wybór dotyczy wyboru podstawowej funkcji chłodnicza lub chłodniczo-grzewcza. W drugim przypadku klimatyzator – poza standardową funkcją chłodzenia pomieszczeń – ma również opcję ich dogrzania. Nie zastąpi co prawda centralnego ogrzewania, ale wczesną wiosną lub późną jesienią będzie świetną metodą na docieplenie sypialni wieczorową porą.

Kolejną ważną funkcją jest oczyszczanie powietrza w domu lub mieszkaniu. Urządzenia tego typu są niemal bezobsługowe – klimatyzator z funkcją oczyszczania samoistnie wykrywa wysokie stężenie pyłu w pomieszczeniu, uruchamia dyfuzor jonowy, a system filtracji wychwytuje zanieczyszczenia. Dzięki temu po kilku kliknięciach w sterowniku klimatyzacji w pomieszczeniu może być cieplej, chłodniej, a przy okazji bez dużych stężeń bakterii, zanieczyszczeń i alergenów w powietrzu.

Jaka moc klimatyzacji do domu?

kobieta steruje klimatyzatorem w domu

W jaki sposób obliczyć moc klimatyzacji do domu i czym się kierować? Zwróć uwagę na 3 ważne czynniki:

 1. Powierzchnia pomieszczenia – zazwyczaj szacuje się, że na każde 10 m² powierzchni potrzeba około 1 kW mocy.
 2. Ocieplenie domu – jeśli dom zbudowany jest w systemie pasywnym i nie ma mostków cieplnych, to fachowiec może dobrać inną moc klimatyzacji niż w domu w starym budownictwie.
 3. Liczba okien – im więcej okien w danym pomieszczeniu, tym większa powinna być moc klimatyzacji.

Klimatyzacja do domu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Planujesz zakup klimatyzacji do domu? Zwróć uwagę na 5 najważniejszych czynników:

 1. Moc klimatyzatora – musi być dobrana do potrzeb; wcale nie jest tak, że im więcej mocy tym lepiej – w mniejszych pomieszczeniach nie ma to sensu.
 2. Marka – szukaj klimatyzatorów sprawdzonych marek, np. Daikin, Mitsubishi Electric, LG, Samsung, Panasonic.
 3. Dodatkowe funkcje – dzięki nim możesz oszczędzić na innych urządzeniach, to m.in. ogrzewanie, wentylacja, nawilżanie, osuszanie, jonizacja, oczyszczanie.
 4. Sposób instalacji i opcja rozbudowy – klimatyzację split można rozbudować o kolejne jednostki, a klimatyzacja sufitowa zazwyczaj wiąże się z jednorazowym montażem i nie daje opcji rozbudowy.
 5. Cena – zwróć uwagę na cenę nie tylko samego urządzenia, ale też montażu. Przykładowo: montaż urządzeń ściennych będzie mniej skomplikowany i tańszy niż przebudowa całego sufitu i rozbudowa domu o kanały wentylacyjne.

Montaż klimatyzacji domowej – aspekty techniczne i formalne

Przed zakupem i montażem klimatyzacji domowej ważne są również aspekty formalne i techniczne. Poniżej praktyczna ściąga – o tym pamiętaj!

Aspekty techniczne:

 • klimatyzator musi być zainstalowany w miejscu, w którym będzie miał dostęp do świeżego powietrza,
 • klimatyzator powinien być montowany przez wykwalifikowany zespół (polecanych ekspertów znajdziesz w Oferteo),
 • moc klimatyzatora powinna być dobrana do powierzchni pomieszczenia,
 • jeśli w planach masz rozbudowę instalacji w przyszłości, zgłoś ten fakt montażystom przed zamówieniem.

Aspekty formalne:

 • pamiętaj, że instalacja klimatyzacji wymaga zgody właściciela budynku,
 • montaż klimatyzacji w bloku wymaga zgody spółdzielni mieszkaniowej / wspólnoty mieszkaniowej,
 • klimatyzator musi być serwisowany co roku.

Klimatyzacja do domu – czy warto?

W czasie największych upałów odpowiedź jest prosta: wiadomo, że warto! Klimatyzacja pełni jednak jeszcze dodatkową rolę – nieustannie utrzymuje komfortową temperaturę w domu, co może poprawić samopoczucie i komfort snu. To zaleta szczególnie urządzeń wielofunkcyjnych – ciepły nawiew jesienią może być tak samo cenny jak chłodne powietrze w środku lata.

Decyzja o tym, czy warto zainstalować klimatyzację w domu, należy do indywidualnych potrzeb i sytuacji finansowej. Odpowiednio zamontowana klimatyzacja i cyklicznie konserwowana może dać sporo korzyści – w tym również poprawę koncentracji i wydajności pracy (a to cenne w czasach pracy zdalnej).

Pamiętaj też o rachunkach za prąd – jeśli wybierzesz urządzenia energooszczędne, to inwestycja pozwoli zaoszczędzić na rachunkach, a dodatkowo oszczędzisz na wszelkich urządzeniach dodatkowych (takich jak oczyszczacz czy jonizator). Jeśli więc skorzystasz z fachowej porady i profesjonalnego doboru klimatyzacji do potrzeb – to klimatyzacja w domu może być bardzo opłacalna.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące klimatyzacji do domu

Dodano: 21 lipca 2021 Zaktualizowano: 13 września 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco