kobieta ustawia moc nawiewu klimatyzacji

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza – czy warto?

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza – czy warto?

Klimatyzacja pozwala zadbać o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach – regulowanie temperatury czy wilgotności powietrza. Dodatkowo można ją wzbogacić, inwestując w klimatyzator z oczyszczaczem powietrza. Zobacz, jak funkcjonuje w praktyce klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza.

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 26 lipca 2023 26.07.2023 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 21676 Dostawców Klimatyzatorów blisko Ciebie

Jakość powietrza, którym oddychamy, także w zaciszu własnego domu, nie jest w wielu miejscach w Polsce najlepsza. W okresie jesienno-zimowym problem stanowi smog. Warto zadbać, by móc oddychać pełną piersią we własnym domu, a to zapewniają oczyszczacze powietrza. Można połączyć działanie klimatyzacji z oczyszczaczem. Funkcjonalność takich urządzeń jest coraz wyższa. Zobacz, czy warto kupić sprzęt typu dwa w jednym.

Jeśli szukasz firmy do montażu klimatyzacji, skontaktuj się ze specjalistami od klimatyzacji z Torunia, specjalistami od klimatyzacji z Białegostoku lub Twojej okolicy. Fachowcy służą fachową poradą w wyborze odpowiedniego rodzaju klimatyzatora z oczyszczaczem powietrza. Złóż zapytanie, aby otrzymać bezpłatną wycenę zlecenia.

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 676 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak działa klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza?

Jeszcze do niedawna klimatyzatory z oczyszczaczem powietrza były nowinką. Dziś coraz częściej do domów i mieszkań wybierane są właśnie funkcjonalne urządzenia – dające wiele możliwości przy relatywnie niewielkiej cenie za montaż całego systemu chłodniczo-grzewczego.

Urządzenia tego typu to najczęściej klimatyzatory typu split. Jak działają takie jednostki? To proste – urządzenie składa się z dwóch części. Zewnętrzna jednostka klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza wyposażona jest w skraplacz, sprężarkę i zawór, a wewnętrzna – w parownik i wentylator.

Gdy za pomocą sterownika uruchamiasz funkcję chłodzenia, to parownik (część jednostki wewnętrznej) pobiera ciepło z pomieszczenia i przenosi je do skraplacza. Przenoszenie ciepła z jednostki wewnętrznej do zewnątrz (i w drugą stronę) zapewnia tzw. czynnik chłodniczy.

Właściwości termodynamiczne i wydajność całego systemu klimatyzacji zależą od zastosowanego czynnika chłodniczego (na popularności zyskują czynniki chłodnicze ekologiczne i przyjazne środowisku – o niskim współczynniku tworzenia efektu cieplarnianego).

Sam proces oczyszczania powietrza uruchamiany jest zazwyczaj automatycznie. W tym przypadku działają jony do wychwytywania mikroskopijnych cząstek pyłu PM 1.0.

Działanie klimatyzatora z funkcją oczyszczacza w 3 krokach:

 1. Klimatyzator z funkcją oczyszczania samoistnie wykrywa wysokie stężenie pyłu w pomieszczeniu, czujnik informuje o przekroczonych normach na wyświetlaczu.
 2. Uruchamia się dyfuzor jonowy, który emituje w powietrzu miliony jonów przyciągających szkodliwy pył.
 3. System filtracji wychwytuje zanieczyszczenia, a w ostatnim kroku – informuje o zmianie jakości powietrza w pomieszczeniu.

Warto wiedzieć, że coraz częściej urządzenia tego typu wyposażone są w moduł Wi-Fi, dzięki czemu sterowanie (i opcja sprawdzenia jakości powietrza) jest zawsze pod ręką – w aplikacji na smartfonie.

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza – cena

Różnica w cenie klimatyzatorów split z oczyszczaczem w porównaniu do zwykłych jednostek typu split wynika przede wszystkim z nieco wyższej ceny samego urządzenia.

 • klimatyzacja w sypialni o metrażu ok. 15 m kw., instalacja do 5 mb: ok. 3 000 zł za klimatyzator z oczyszczaczem o mocy 2,5 kW oraz ok. 1 000-1 500 zł za montaż;
 • klimatyzacja w salonie o metrażu ok. 25-35 m kw., instalacja do 5 mb: ok. 4 100 zł za klimatyzator z oczyszczaczem o mocy ok. 3,5 kW oraz ok. 1 500 zł za montaż;
 • cena za każdy mb prac (wydłużenie odcinka między wewnętrzną a zewnętrzną jednostką) – ok. 150 zł.

Jakie filtry znajdują się w klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza?

W przypadku klimatyzatora z oczyszczaczem powietrza wykorzystywane są różnego rodzaju filtry – począwszy od wstępnego po zaawansowane filtry elektrostatyczne czy katechinowe i jonizację powietrza. W klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza mogą być więc wykorzystywane takie jak:

 1. Filtr wstępny – podstawowy filtr powietrza, który właściwie powinien znaleźć się w każdym klimatyzatorze. Odpowiada za wyłapywanie większych cząstek zanieczyszczeń, jak kurz, sierść itp.
 2. Filtr HEPA lub EPA – wysokoskuteczny, sprawnie działający filtr cząsteczkowy powietrza – antybakteryjny, antyalergiczny, który odpowiada za zatrzymywanie drobnych zanieczyszczeń, w tym mikrocząstek. Chodzi o pyłki roślin, roztocze kurzu domowego czy substancje wchodzące w skład smogu. Skuteczność klimatyzatora z filtrem HEPA to ponad 99%.
 3. Filtr węglowy – wykonany z granulek węgla aktywnego filtr pochłania nieprzyjemne zapachy i szkodliwe gazy. Filtr węglowy ma chronić przed amoniakiem, benzenem czy formaldehydem.
 4. Filtr elektrostatyczny – to filtr o ujemnie naładowanej powierzchni, który przyciąga naładowane dodatnio cząstki pyłków czy kurzu.
 5. Lampa UV – ma działanie antybakteryjne i antywirusowe.
 6. Jonizowanie powietrza – pozwala na przywrócenie równowagi jonowej otoczenia. Neutralizuje roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów i pleśni oraz inne alergeny.
 7. Filtr katechinowy – powleczony katechinami filtr wykorzystuje związki polifenolowe do neutralizowania wirusów i bakterii czy wychwytywania roztocza kurzu domowego. Usuwa przykre zapachy.

Jak często należy wymieniać filtry w klimatyzatorze z oczyszczaczem powietrza?

Zaleca się wymianę filtrów w klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza regularnie, mniej więcej raz na 3 miesiące, dla zapewnienia prawidłowej pracy klimatyzatora z funkcją oczyszczania powietrza. Cena tych elementów zależy od ich rodzaju. Na przykład filtr do klimatyzatora z oczyszczaczem powietrza elektrostatyczny kosztuje około 130 zł.

Właściwie częstotliwość wymiany filtrów w klimatyzatorze zależy też od poziomu zanieczyszczenia powietrza. Jeśli np. masz dom przy polnej drodze, gdzie do domu przenika sporo kurzu i pyłków, filtr można wymieniać nawet co 2 miesiące.

Klimatyzator z oczyszczaniem powietrza – ścienny czy przenośny?

klimatyzator ścienny zainstalowany na zielonej ścianie

Możesz zainstalować w swoim domu klimatyzację z oczyszczaczem powietrza zarówno w postaci urządzenia przenośnego, jak i urządzenia przeznaczonego do instalacji w jednym miejscu na ścianie. Który będzie dla ciebie lepszym wyborem? W poniższej tabeli zestawiamy klimatyzator przenośny i ścienny z oczyszczaczem powietrza. Ułatwi to wybór odpowiedniego urządzenia.


Ścienny klimatyzator z oczyszczaczem powietrza
Przenośny klimatyzator z oczyszczaczem powietrza
Koszt zakupu
2500-6500 zł
1500-2500 zł
Zużycie energii
Niższe
Wyższe
Montaż
Inwazyjna instalacja
Prosty, szybki montaż
Koszty montażu
Kilkaset złotych
Brak
Parametry
Wyższa moc – do 6 kW
Niższa moc – 2,6-3,5 kW
Oczyszczanie powietrza
Możliwa instalacja różnych filtrów, jonizacji powietrza itp.
Podstawowy filtr siateczkowy czy filtr HEPA
Głośność pracy
Niska
Wyższa

Pomimo faktu, że ścienne klimatyzatory z funkcją oczyszczania powietrza są droższe w zakupie, to będą tańsze w eksploatacji. Wymagają inwazyjnej instalacji, ale zapewniają wyższą moc i skuteczniejsze oczyszczanie powietrza dzięki licznym filtrom czy jonizacji powietrza. Tam, gdzie niemożliwe jest instalowanie klimatyzatorów ściennych, np. z uwagi na brak zgody wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej, trzeba wykorzystać klimatyzator przenośny z oczyszczaczem powietrza.

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza – montaż

Montaż klimatyzatora typu split z funkcją oczyszczania powietrza nie różni się od montażu zwykłej jednostki Split, ale przebiega nieco inaczej w zależności od typu urządzenia. Najczęściej stosowanym wariantem jest ścienny klimatyzator.

Montuje się go na stelażu, a następnie łączy z jednostką zewnętrzną rurami. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór miejsca. Fachowiec wskaże, gdzie najlepiej umieścić jednostkę, aby była najwydajniejsza. Rozmieszczenie jednostki wpływa też na cenę montażu – im więcej mb instalacji rur, tym wyższa cena całego montażu.

Konstrukcja przed uruchomieniem jest testowana (test szczelności), a następnie napełniana czynnikiem chłodniczym. Sam oczyszczacz nie wymaga dodatkowych instalacji – wbudowany jest w jednostkę wewnętrzną, z którą należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta (np. regularnie wymieniać i/lub czyścić filtry).

Oczyszczanie powietrza w klimatyzatorze – czy to działa?

Czy funkcja oczyszczania w klimatyzatorach to tylko marketing? Nie, to naprawdę działa – dzięki opcji jonizacji powietrza można skutecznie usuwać z pomieszczenia nie tylko kurz i roztocza, ale też bakterie, drobnoustroje, sierść zwierząt, niektóre alergeny i – co najważniejsze – pył zawieszony PM 2,5 czy PM 10.

Kto powinien skorzystać z opcji klimatyzacji z oczyszczaniem? To świetne rozwiązanie dla osób szukających urządzeń 2w1 (chłodzenie i oczyszczanie) lub 3w1 (dogrzewanie, oczyszczanie, chłodzenie). Jeden sprzęt to oszczędność miejsca, więc zarazem dodatkowa zaleta w przypadku niewielkich mieszkań.

Wadą urządzeń tego typu jest fakt, że nie są do końca „eko” – zużywają prąd i mają w ten sposób wpływ na środowisko. Jeśli jednak odpowiednio dobierzesz moc klimatyzatora do zapotrzebowania danego pomieszczenia, a przy tym wybierzesz sprzęt spełniający normę energooszczędności (A++), to straty dla środowiska będą niewielkie – w porównaniu do uzyskanych korzyści.

Czy zimą warto używać klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza?

Tak, warto korzystać z klimatyzatora zimą, jesienią i wczesną wiosną – pod warunkiem, że to jednostka chłodniczo-grzewcza. W takiej sytuacji można dogrzać pomieszczenie (system raczej nie zastąpi centralnego ogrzewania, ale jako uzupełnienie będzie rozwiązaniem bardzo praktycznym).

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące klimatyzacji z oczyszczaniem powietrza

Dodano: 21 lipca 2021 Zaktualizowano: 26 lipca 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco