nowoczesny klimatyzator zamontowany na białej ścianie pod sufitem

Jaki klimatyzator do domu wybrać? Najważniejsze porady

Jaki klimatyzator do domu wybrać? Najważniejsze porady

Zastanawiasz się, jaki klimatyzator do domu spełni twoje oczekiwania? Przenośny, a może jednak mobilny? Jakie należy wziąć pod uwagę parametry urządzenia, by szybko i skutecznie schładzało powietrze w pomieszczeniach? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jaki klimatyzator do domu będzie dla ciebie najlepszy!

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 16 sierpnia 2022 16.08.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 21931 Firm od Klimatyzacji Domowych blisko Ciebie

Klimatyzacja pozwala na uzyskanie i zachowanie na długi czas komfortu termicznego. Dba o właściwą wentylację, zapewnia odpowiedni poziom wilgotności i temperatury. W wielu przypadkach umożliwia dogrzewanie pomieszczeń zimą. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Jaki klimatyzator do domu powinieneś wybrać, jeśli i ty chcesz skorzystać z takiej możliwości?

Jaki klimatyzator do domu – przenośny czy stacjonarny?

Jaką klimatyzację do domu kupić? Przede wszystkim musisz podjąć decyzję, czy będzie to klimatyzator przenośny (mobilny) czy stacjonarny. Zaletą urządzeń przenośnych jest możliwość przestawiania z miejsca na miejsce i używania tam, gdzie tego akurat potrzebujesz. Ich montaż nie wymaga kucia ścian czy dokonywania przeróbek okien, dlatego z miejsca możesz korzystać z klimatyzacji w swoim domu.

Dodatkowo, cena urządzeń przenośnych klimatyzacji z pewnością przemawia na ich korzyść. W jednej obudowie w takim klimatyzatorze znajduje się parownik i skraplacz.

Jaki klimatyzator przenośny do domu kupić? Możesz zdecydować się na klimatyzer, bez rury odprowadzającej ciepłe powietrze. Nie ma w nim czynnika chłodzącego, a jego rolę przejmuje woda lub kostki lodu. Wentylator klimatyzera pobiera powietrze z tyłu urządzenia, które przepływa przez mokrą tkaninę lub kurtynę wodną, a po schłodzeniu wydmuchiwane jest z przodu. To sprzęt, który schładza niewielkie pomieszczenia, jednak jest mało efektywny w działaniu.

Natomiast klimatyzatory stacjonarne są większe, wymagają odpowiedniego montażu, ale i dają lepsze rezultaty. Jak działa klimatyzacja w pomieszczeniu? Otóż jednostka wewnętrzna pobiera powietrze z wnętrza, schładza je przy użyciu czynnika chłodzącego, wypuszcza powietrze schłodzone do pomieszczenia, a ciepło oddaje na zewnątrz, do jednostki znajdującej się na dworze.

Najpopularniejszym domowym rozwiązaniem tego typu jest klimatyzacja typu split. Jaki klimatyzator split wybrać? Taki, który przystosowany jest do obsługi domu czy mieszkania o określonej wielkości. Pamiętaj, że będzie on wymagał dość skomplikowanej instalacji, ponieważ rura odpowiedzialna za przepływ powietrza powinna być umieszczona w ścianie i wyprowadzona na zewnątrz. Na ścianie zewnętrznej należy natomiast zainstalować zespół sprężarki. Montaż klimatyzacji stacjonarnej na pewno jest bardziej pracochłonny i generuje wyższe koszty niż zakup klimatyzatora przenośnego, ale za to takie urządzenie szybko pozwala na schłodzenie powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych.

Klimatyzacja do domu - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 931 Firm od Klimatyzacji Domowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jaki klimatyzator do domu będzie najlepszy? Na co jeszcze zwracać uwagę?

Jeśli twój wybór padł na klimatyzację stacjonarną, z pewnością będziesz rozważać możliwość zastosowania klimatyzatora split. Jaki wybrać do domu jednorodzinnego, a jaki do mieszkania? Liczy się wydajność jego pracy, poziom głośności czy moc. Sprawdź, jaki klimatyzator split do domu kupić, skorzystaj z porady fachowców od klimatyzacji do domu z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie. Powinieneś przenalizować następujące parametry:

  • wydajność – nazywana inaczej przepływem powietrza. Im będzie miała wyższą wartość, podawaną w m3/h, tym lepiej. Najczęściej klimatyzacja typu split ma wydajność w granicach od 200 do 400 m3/h;
  • moc – to główna cecha urządzenia, którą trzeba zweryfikować przy wyborze klimatyzacji do domu. Najczęściej przyjmuje się, że na 1 mkw pomieszczenia potrzebna jest klimatyzacja o mocy 0,1 kW. Dlatego do salonu o powierzchni 35 mkw dobry będzie klimatyzator o mocy 3,5 kW;
  • poziom natężenia hałasu – klimatyzacja nie powinna pracować zbyt głośno, zarówno jeśli chodzi o jednostkę wewnętrzną, umieszczoną w domu, jak i jednostkę zewnętrzną, której działanie mogłoby przeszkadzać sąsiadom. Klimatyzatory stacjonarne typu split generują niewielki poziom hałasu – około 35 dB;
  • rodzaj czynnika chłodzącego – najlepiej wybierz urządzenie wykorzystujące czynnik R410A, w przypadku którego masz do czynienia z mieszanką dwóch gazów o zbliżonych objętościach. Ich temperatura parowania jest taka sama;
  • klasa energetyczna – im będzie wyższa, tym mniej energii pobierać będzie urządzenie klimatyzacyjne, które zwykle pracuje nawet w trybie ciągłym. Dobrym pomysłem będzie wybór klimatyzacji w klasie A+++;
  • regulacja nawiewu – dla wygody użytkowania warto wybrać klimatyzator z szeroką regulacją prędkości nawiewu, ponieważ będziesz mógł go dostosować do własnych wymagań;
  • sterowanie – może odbywać się za pomocą jednostki centralnej, pilota czy nawet aplikacji w telefonie.

Oprócz parametrów klimatyzatorów przy kupnie takiego urządzenia zwróć również uwagę na ich funkcje / dodatkowe akcesoria:

  • ogrzewanie powietrza – klimatyzator latem schładza pomieszczenia, a zimą je ociepla,
  • osuszanie powietrza – sprawdzi się w domach, w których panuje niepokojąco wysoka wilgotność,
  • termostat – klimatyzator wyposażony w niego będzie utrzymywać zaprogramowaną wcześniej, stałą temperaturę w danym pomieszczeniu,
  • pilot – ułatwia sterowanie,
  • timer – umożliwia ustawienie, kiedy klimatyzator się włączy, a kiedy wyłączy,
  • oczyszczanie powietrza – inaczej funkcja filtrowania.

Klimatyzator, klimatyzer czy wentylator do domu jednorodzinnego? Co kupić?

W mieszkaniu w bloku wielorodzinnym nie masz całkowitej swobody w doborze urządzenia klimatyzacyjnego. Wentylator to najprostszy sprzęt, który możesz kupić, ale nie zapewni ci on efektywnego schładzania powietrza. Możesz używać swobodnie wszelkiego rodzaju klimatyzatorów przenośnych, a najlepszym wyborem może być przenośny klimatyzator split. Jeśli pozyskasz zgodę wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni na montaż klimatyzacji na balkonie, możesz też zainstalować sprzęt stacjonarny.

Jeśli chodzi zaś o rozwiązanie do domu jednorodzinnego, możesz wybrać dowolny sprzęt. Najpopularniejsze są klimatyzatory split. Wybierz odpowiedni rodzaj urządzenia i zamontuj je tam, gdzie chcesz. korzystając z pomocy fachowców od klimatyzacji do domu z Krakowa lub innego miasta.

Jaki klimatyzator do domu? – opinie mają znaczenie

kobieta reguluje temperaturę nawiewu klimatyzatora

Istnieje wiele parametrów, jakie powinieneś rozważyć, szukając odpowiedniego urządzenia. Jaki klimatyzator do domu kupić? W podjęciu odpowiedniej decyzji pomocne są opinie użytkowników. Zapytaj swoich przyjaciół i znajomych, czy korzystają z klimatyzacji, a jeśli tak, to z jakiej. Czy są zadowoleni z klimatyzatora przenośnego czy stacjonarnego? Poczytaj opinie na forum dyskusyjnym, by wiedzieć, na co inni kupujący narzekają, a co chwalą.

Jaki klimatyzator do ogrzewania domu?

Klimatyzacja domowa może spełniać funkcję chłodzącą, jak i ogrzewać pomieszczenie. Klimatyzacja do grzania będzie mogła wspierać podstawowy system ogrzewania w domu, ale nie zastąpi go.

Do mieszkania czy schładzania pojedynczych pomieszczeń w domu wybierz klimatyzator przenośny. Jeśli jednak zależy ci na kompleksowym systemie chłodzenia pomieszczeń, lepiej sprawdzi się klimatyzacja stacjonarna.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco