specjalista od klimatyzacji montuje klimatyzator na stelażu

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej – jak działa klimatyzacja monoblok?

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej – jak działa klimatyzacja monoblok?

Klimatyzatory monoblok (tzw. monoklimatyzatory, monoklimatyzacja) są alternatywą dla urządzeń typu split lub multisplit, które wymagają jednostek montowanych na zewnątrz budynku. Klimatyzacja monoblok nie wymaga do pracy agregatu zewnętrznego, dzięki czemu montaż jest dużo łatwiejszy. Jak to działa w praktyce?

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Zaktualizowano: 4 listopada 2022 04.11.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 22540 Firm od Klimatyzacji blisko Ciebie

Nie masz możliwości montażu klimatyzatora typu split lub multisplit? Pozostają dwie opcje: klimatyzator przenośny lub klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej, ale z montażem klimatyzatora na ścianie. Druga możliwość, czyli monoklimatyzator, łączy cechy klimatyzacji split (niewielkie gabaryty, urządzenie montowane na ścianie, tania eksploatacja) z zaletami przenośnej klimatyzacji (brak agregatów zewnętrznych – montaż bez konieczności ingerowania w elewację budynku). Pytanie tylko, czy skraplacz i parownik w jednym rzeczywiście tworzą urządzenie bez wad?

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej – dla kogo?

Dla kogo przede wszystkim jest klimatyzator bez jednostki zewnętrznej?

 • Dla tych, którzy nie mają możliwości zamontowania agregatu zewnętrznego – przyczyną może być zarówno problem techniczny, jak i prawny (np. na niektórych kamienicach czy obiektach zabytkowych taka ingerencja w elewację jest zabroniona).
 • Dla osób, które szukają ekonomicznego rozwiązania. Klimatyzator bez jednostki wewnętrznej zapewnia funkcję chłodzenia za niewielkie pieniądze, a do tego często daje możliwość sterowania za pomocą smartfona (przez połączenie Wi-Fi).
 • Monoblok sprawdzi się też wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zniszczenia lub kradzieży jednostki zewnętrznej (np. mieszkania parterowe, domki letniskowe).
 • Montaż monoklimy jest również opłacalny w przypadku budynków, które wymagałyby wynajmu podnośnika i specjalistycznego sprzętu do montażu jednostki zewnętrznej.
 • Monoklima to także świetna opcja do domków używanych okresowo – dzięki funkcji grzania można utrzymać zadowalającą temperaturę i w miarę potrzeb podnieść ją o kilka stopni.
Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 540 Firm od Klimatyzacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Monoklima – montaż klimatyzacji bez agregatów zewnętrznych

Jak przebiega montaż klimatyzacji bez jednostki zewnętrznej?

 1. Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniego miejsca do montażu: w przypadku monoklimatyzacji jest to najczęściej przegroda zewnętrzna.
 2. Urządzenie tego typu pobiera i odprowadza powietrze poprzez dwa otwory wykonane w ścianie (dwa kanały powietrza roboczego) – kolejnym krokiem jest więc wykonanie otworów o odpowiedniej średnicy.
 3. Następnie nawierca się otwory pod kołki trzymające stelaż, na którym zawiśnie wewnątrz monoklimatyzator.
 4. Przed zawieszeniem urządzenia należy wypełnić otwory plastikowymi rurami i zabezpieczyć szczeliny silikonem.
 5. W kolejnym kroku trzeba zawiesić urządzenie i dokręcić wszystkie śruby montażowe.
 6. Po podłączeniu można konfigurować urządzenie i wykonać test klimatyzatora monoblokowego.

Jak działa klimatyzator monoblok? Urządzenie pobiera i odprowadza powietrze za pośrednictwem otworów w przegrodzie zewnętrznej. Nie są więc potrzebne dodatkowe rury, a stabilność pracy urządzenia zapewnia technologia inwerterowa.

Pojedynek klimatyzatorów: monoblok czy split?

klimatyzator nawiewa schłodzone powietrze

Jaki klimatyzator wybrać? Monoblok czy split? W tabeli poniżej przedstawiliśmy najważniejsze wady i zalety tych urządzeń:

Rodzaj urządzenia
Zalety
Wady
Monoblok
 • Instalacja nie musi być wykonana przez fachowca
 • Brak kosztów montażu klimatyzacji
 • Mobilność klimatyzacji - możliwość przeniesienia klimatyzacji w inne miejsce
 • Hałas – głośne urządzenie
 • Problem z odprowadzeniem skroplin
 • Mniejsza estetyka urządzenia niż przy klimatyzacji typu split
Split
 • Cicha praca
 • Możliwość grzania
 • Estetyka urządzenia
 • Koszt montażu wahający się w przedziałach od 800 do 1200 zł
 • Montaż wymaga ingerencji w elewację

Urządzenia typu split i monoblok posiadają zarówno wady jak i zalety. Główną zaletą klimatyzacji monoblok jest jej mobilność, czyli możliwość przeniesienia klimatyzacji do innego pomieszczenia. Dodatkowe plusy to brak kosztów montażu oraz brak konieczności zatrudniania specjalistów do jej montażu. Wystarczy wystawić na zewnątrz rurę, która będzie odprowadzać gorące powietrze.

Do głównych wad klimatyzacji monoblok zaliczają się: hałas, mniejsza estetyka urządzenia oraz problem związany ze skroplinami. Skropliny gromadzą się w środku urządzenia, dlatego należy pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika.

Do zalet klimatyzacji typu split zalicza się cichą pracę urządzenia (jednostka emitująca hałas umieszczona jest na zewnątrz), funkcję grzania oraz większą estetykę. Główną wadą jest wysoki koszt montażu. Klimatyzacja powinna być zamontowana przez fachowców od klimatyzacji z Warszawy lub Twojego regionu.

Pamiętaj!
Samodzielny montaż może być powodem awarii (tak jak brak regularnego serwisowania), co z kolei prowadzi do utraty gwarancji. Dlatego warto zatrudnić specjalistów od specjalistów od klimatyzacji z Torunia lub innego miasta bliżej Ciebie, aby uniknąć usterek.

Podsumowanie najważniejszych cech klimatyzacji typu monoblok na infografice poniżej:

Infografika przedstawiająca monoklimatyzator

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej czy klimatyzator typu split?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który klimatyzator będzie lepszy. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy przede wszystkim od potrzeb, a także od miejsca montażu klimatyzacji (dom lub blok), możliwości finansowych i własnych upodobań.

Przykład 1: Pan Jan mieszka w nowym budownictwie, gdzie nie ma możliwości na ingerencję w elewację. Może wystosować prośbę do zarządu osiedla, jednak rozpatrywanie wniosku i zbieranie podpisów sąsiadów zajmie dużo czasu.

Rozwiązanie: Pan Jan powinien kupić klimatyzację typu monoblok. Nie wymaga on żadnej instalacji, a również pozwala uzyskać komfortową temperaturę w mieszkaniu.

Przykład 2: Pani Joanna otwiera gabinet stomatologiczny i chce zainstalować klimatyzację dla komfortu swoich pacjentów.

Rozwiązanie: Jeśli gabinet Pani Joanny znajduje się w budynku, w którym można ingerować w elewację, powinna zakupić klimatyzację typu split. Urządzenia te są wydajniejsze i bardziej estetyczne niż monobloki.

Wybierz model odpowiedni dla siebie i sprawdź: cenę klimatyzacji do domu i mieszkania.
Dodano: 21 lipca 2021 Zaktualizowano: 4 listopada 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco