klimatyzator powieszony na zielonej ścianie w pokoju

Klimatyzator ścienny – cena, rodzaje, dobór mocy, opinie

Klimatyzator ścienny – cena, rodzaje, dobór mocy, opinie

Klimatyzator ścienny to obecnie najczęściej wybierany rodzaj klimatyzacji w domach i mieszkaniach. Urządzenie typu split montuje się na ścianie wewnątrz – to nowoczesne urządzenia o eleganckim designie, dostępne w wielu kolorach do wyboru. Czy klimatyzator ścienny to rozwiązanie bez wad? Sprawdź najważniejsze informacje i najczęściej zadawane pytania o klimatyzatory ścienne.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 25 lipca 2022 25.07.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 22972 Firm od Klimatyzacji blisko Ciebie

Jak działa klimatyzator ścienny?

Klimatyzator ścienny to rodzaj klimatyzacji montowanej bezpośrednio na ścianie wewnątrz pomieszczenia, które ma być chłodzone lub dodatkowo ogrzewane.

Jak działa klimatyzator ścienny? Zasada działania klimatyzatorów ściennych jest prosta: wewnętrzna jednostka wyposażona jest w parownik, a zewnętrzna – w sprężarkę, zawór zwrotny i skraplacz.

Obie jednostki są ze sobą połączone rurami, przez które przepływa czynnik chłodniczy. Parownik pobiera ciepło z wewnątrz – i oddaje je do skraplacza, a jednostka zewnętrzna oddaje ciepło do otoczenia. W modelach z opcją chłodniczo-grzewczą w trybie ogrzewania role się odwracają – system pobiera energię (ciepło) z otoczenia i oddaje je powietrzu nawiewanemu do wewnątrz.

Klimatyzatory ścienne – poza funkcją chłodzenia – mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak: filtracja powietrza, ogrzewanie, osuszanie, jonizowanie, wentylacja.

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 972 Firm od Klimatyzacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak zamontować i podłączyć klimatyzator ścienny?

Montaż klimatyzatora ściennego najlepiej zlecić fachowcom od klimatyzacji z Warszawy lub Twojego regionu, którzy dobiorą optymalne miejsce, a przy okazji doradzą, jaki typ urządzenia sprawdzi się najlepiej (przykładowo: w niektórych przypadkach wystarczy klimatyzator ścienny o mocy ok. 2,5 kW, do większych pomieszczeń należy dobrać urządzenie o mocy 5,4 kW i więcej).

Jak się montuje klimatyzator ścienny? Po wybraniu odpowiedniego miejsca i rodzaju urządzenia można zacząć montaż.

  1. Pierwszym krokiem jest instalacja jednostki wewnętrznej na specjalnym stelażu.
  2. Następnie prowadzi się rury od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej.
  3. Kolejnym krokiem jest podłączenie instalacji chłodniczej.

Przed podłączeniem koniecznie należy przeprowadzić próbę szczelności, a dopiero później napełnić klimatyzator czynnikiem chłodniczym.

Czy da się samemu zamontować klimatyzator ścienny? Tak, sam montaż nie jest trudny, ale wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego lepiej jest skorzystać z usług fachowców od klimatyzacji z Katowic lub Twojego miasta.

Więcej o montażu w poradniku: Montaż klimatyzacji – jak zamontować klimatyzator i rury klimatyzacyjne?

Ile kosztuje klimatyzator ścienny z montażem?

Zastanawiasz się, ile kosztuje klimatyzator ścienny? Cena zależy m.in. od powierzchni pomieszczenia, rodzaju wybranego urządzenia, dodatkowych robót, odległości między urządzeniami.

Załóżmy jednak, że planujesz montaż w kilku pomieszczeniach:

  • zakup i montaż klimatyzacji w sypialni o metrażu ok. 15 m² – ok. 3000 zł (sprzęt i robocizna);
  • montaż i zakup klimatyzacji do salonu ok. 25 m² – ok. 3500 zł;
  • montaż, dobór i zakup urządzenia do przestronnej jadalni z aneksem o łącznej powierzchni ok. 50 m² – ok. 4000-4500 zł (jeśli decydujesz się na wielofunkcyjny klimatyzator ścienny A+++ – cena może być wyższa o ok. 1000-1500 zł)

Jaki klimatyzator ścienny wybrać? Jak dopasować klimatyzator?

Jaka moc jest optymalna? Nie sugeruj się kalkulatorami i wzorami na moc klimatyzacji – to bardzo duże uproszczenie, które może wprowadzić w błąd.

Firmy montujące klimatyzację biorą pod uwagę m.in.: wysokość pomieszczenia, liczbę osób przebywających w pomieszczeniu, izolację termiczną stropu, ścian i podłóg, powierzchnię okien, rodzaj pomieszczenia. Jak szacunkowo dopasować klimatyzator i jego moc?:

  • pokój dziecięcy, sypialnia, mały salon o powierzchni od 15 do 20 m² – wystarczy klimatyzacja o mocy 2,6 kW,
  • przestronny salon, większy pokój o powierzchni od 25 do 35 m² – potrzebne jest urządzenie o mocy 3,5 kW,
  • salon z jadalnią i aneksem lub bardzo duży salon o powierzchni od 40 do 50 m² – potrzebna jest moc ok. 5,4 kW lub większa.

Jaki ścienny klimatyzator dla alergików wybrać?

Na rynku dostępna jest klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza. Klimatyzatory z funkcją oczyszczania automatycznie wykrywają wysokie stężenie pyłu w pomieszczeniu, uruchamiają dyfuzor jonowy, dzięki czemu miliony jonów przyciągają szkodliwy pył. Następnie system filtracji wychwytuje zanieczyszczenia i informuje o zmianie jakości powietrza.

Energooszczędny klimatyzator ścienny – czy klasa energetyczna ma znaczenie?

Klasa energetyczna ma ogromne znaczenie w przypadku klimatyzacji ściennej – nie tylko z powodu zużycia prądu i wysokich rachunków, ale też z uwagi na środowisko.

Warto szukać urządzenia spełniającego normę energooszczędności (minimum A++), dzięki czemu straty dla środowiska będą niewielkie – w porównaniu do uzyskanych korzyści.

Klimatyzator ścienny – pobór prądu

Szacunkowo zużycie prądu klimatyzatora ze średniej półki mieści się w przedziale 0,3-0,8 kWh na godzinę.

Klimatyzator ścienny – wymiary. Czy klimatyzacja zajmuje dużo miejsca?

Urządzenia typu split składają się z dwóch jednostek – wewnętrzna to zazwyczaj klimatyzator ścienny – mały i wąski, nie zajmuje dużo przestrzeni. Montaż podsufitowy dodatkowo sprawia, że urządzenie nie jest zauważalne w salonie. Jeśli w planach masz montaż urządzenia na wąskiej ścianie, która ma ok. 75-80 cm szerokości, to na rynku znajdziesz modele o szerokości jedynie 70 cm.

Jedyną wadą klimatyzatorów ściennych jest konieczność zastosowania jednostki naściennej (w przeciwieństwie np. do klimatyzacji sufitowej). Z drugiej strony – urządzenia te są na tyle niewielkie i estetycznie obudowane, że można śmiało uznać ich montaż jako mało inwazyjny.

Czy klimatyzator ścienny zawsze ma część zewnętrzną?

Nie – alternatywą dla osób, które nie mogą zamontować jednostek zewnętrznych, może być klimatyzator przenośny lub klimatyzator ścienny bez jednostki zewnętrznej, czyli klimatyzator monoblok (tzw. monoklima). W przypadku tej drugiej opcji nie ma konieczności instalowania agregatów zewnętrznych.

Przy dużym zapotrzebowaniu na jednostki wewnątrz domu warto wziąć pod uwagę modele multisplit – z jednym elementem na zewnątrz i wieloma urządzeniami wewnątrz (np. w salonie, w kuchni i w pokoju).

Klimatyzator ścienny z funkcją grzania – jak działa?

kobieta zmienia temperaturę klimatyzacji za pomocą pilota

Nowoczesne klimatyzatory ścienne wyposażone są często w dodatkową funkcję dogrzewania pomieszczenia (więcej o takich urządzeniach przeczytasz tutaj: Jak działa ogrzewanie klimatyzacją?).

Klimatyzatory ścienne z pompą ciepła typu powietrze-powietrze posiadają funkcję odwrócenia obiegu chłodniczego. Oznacza to, po uruchomieniu funkcji grzania klimatyzatory split pobierają ciepło za pomocą jednostek zewnętrznych i transferują ją do wewnątrz, dzięki czemu możliwe jest dogrzanie pomieszczenia.

Który klimatyzator ścienny wybrać?

Nie wybieraj klimatyzatora tylko ze względu na firmę. Weź pod uwagę takie czynniki, jak:

  • moc urządzenia,
  • wymiary,
  • rodzaj czynnika chłodzącego,
  • klasa energetyczna chłodzenia i grzania,
  • regulacja prędkości nawiewu; liczba poziomów mocy,
  • funkcje dodatkowe (np. samoczyszczenie, jonizacja, pilot),
  • zastosowane filtry,
  • max chłodzona powierzchnia,
  • poziom hałasu jednostki wewnętrznej,
  • gwarancja,
  • Wi-Fi, łączenie z aplikacją

Jakie są opinie o klimatyzatorach ściennych?

Oczywiście wszystko zależy od urządzenia i doświadczeń z konkretnym modelem, ale większość opinii jest pozytywna.

Klimvent Solutions Sp. z o.o.

Marcin Strzałkowski

Klimvent Solutions Sp. z o.o.

Na 100 urządzeń, które montujemy, 95 to są klimatyzatory ścienne. Mówimy tutaj oczywiście o zastosowaniu prywatnym, w domach i mieszkaniach. Pozostałe 5 to klimatyzatory kanałowe. W mieszkaniu inne klimatyzatory w zasadzie nie mają zastosowania. Są też klimatyzatory konsolowe, które czasami się w domach zdarzają, jeśli ktoś ma bardzo skośny dach i ograniczoną powierzchnię ściany w określonym miejscu. Natomiast summa summarum klimatyzatory ścienne mają bardzo dobrą wydajność i ta zmiana temperatury (grzanie, chłodzenie) jest najszybciej osiągana właśnie przez urządzenia naścienne. I też sposób instalacji i rozprowadzenia jest najprostszy. A do tego – paradoksalnie – w większości przypadków również najtańszy.

Jak czyścić klimatyzator ścienny?

Czyszczenie klimatyzacji ściennej można podzielić na kilka etapów:

  1. Czyszczenie zewnętrzne – za pomocą odpowiednich środków czyszczących.
  2. Czyszczenie lub wymiana filtrów.
  3. Kontrola parownika i skraplacza.

Dobór środków czyszczących zależy od rodzaju urządzenia. Świeże zabrudzenia możesz bez problemu usunąć nawilżoną wodą miękką szmatką.

Czyszczenie filtrów klimatyzacyjnych polega na wyjęciu filtra elektrostatycznego wielokrotnego użytku i odkurzenia go za pomocą odkurzacza (na niskiej mocy). W przypadku dużych zanieczyszczeń filtr można dodatkowo umyć w ciepłej wodzie.

Kontrola i czyszczenie skraplacza i parownika polega najczęściej na dezynfekcji poszczególnych elementów klimatyzacji.

Dodano: 21 lipca 2021 Zaktualizowano: 25 lipca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco