Jakie zmiany przepisów podatkowych czekają nas od stycznia 2021 roku?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Kancelaria Podatkowa Andrzej Nowak Sp. z o.o nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Kancelaria Podatkowa Andrzej Nowak Sp. z o.o

1

Jakie zmiany przepisów podatkowych czekają nas od stycznia 2021 roku?

Autor: Kancelaria Podatkowa Andrzej Nowak Sp. z o.o., publikacja: 2021-03-09

Rok 2021, tak jak poprzednie lata, przyniósł ze sobą zmiany w zakresie prawa podatkowego. W dużej mierze są to niestety nowe opłaty i obciążenia. Nowe przepisy dotkną każdego, jednak przede wszystkim odczują je rezydenci podatkowi oraz współwłaściciele spółek komandytowych i jawnych. Jakie zatem konkretne zmiany w zakresie przepisów podatkowych pojawiły się w 2021 roku?

Nowe podatki i opłaty

Od stycznia 2021 roku w Polsce wprowadzone zostały nowe podatki, takie jak: podatek cukrowy, podatek od plastiku oraz podwyższony został podatek od nieruchomości. Pojawiły się również nowe opłaty, takie jak: opłata targowa i uzdrowiskowa, opłata od tzw. małpek, a także podwyższona została opłata abonamentowa RTV.

Ograniczenie ulgi abolicyjnej

Jedną z większych zmian jest ograniczenie ulgi abolicyjnej. Zmiana dotyczy rezydentów pracujących za granicą, którzy rozliczają się z podatku metodą proporcjonalnego odliczenia. Kwota wolna od podatku wynosi obecnie 8000 zł, jednak odliczyć można tylko 1360 zł.

Opodatkowanie spółek jawnych i komandytowych

Spółki komandytowe od nowego roku stały się podatnikami CIT podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnikiem CIT stały się również spółki jawne, jeśli ich wspólnikami są nie tylko osoby fizyczne oraz jeśli nie złożą do odpowiedniego urzędu skarbowego stosownego zawiadomienia o podmiotach uprawnionych do udziału w zyskach.

Zmiany w ryczałcie

W tym wypadku to pozytywna zmiana, która polega na podniesieniu limitu stosowania ryczałtu do 2 mln euro oraz rozszerzeniu listy branż i zawodów, które mogą rozliczać się w formie ryczałtu. Obniżone zostały również niektóre stawki.

Zmiany związane z COVID-19

Ze względu na panującą w roku 2020 pandemię koronawirusa wprowadzonych zostało kilka zmian. Są to między innymi: zmiany w formularzach PIT, możliwość odliczenia od podatku darowizny na przeciwdziałanie COVID czy zwolnienie z podatku od przychodów z budynków.

Finanse i doradztwo podatkowe – pomoc dla przedsiębiorców

Obowiązkiem każdego podatnika jest znajomość przepisów podatkowych i stosowanie ich w codziennej działalności gospodarczej. Ponieważ ilość zmian jest naprawdę duża, wiele firm skorzysta w tym zakresie z pomocy takich podmiotów jak biuro usług księgowych czy doradcy podatkowi. Wiedza i doświadczenie profesjonalistów pozwala na szybsze dostosowanie się do nowych przepisów.

Doradca podatkowy - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 2 393 Doradców Podatkowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o podatkach