Wydajność systemów PV a zjawisko zacienienia
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Giosan S.C. Konin , ,Żyj na ziemi zarabiaj na słońcu'' Nawet 20 Lat gwarancji na produkt . nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Giosan S.C. Konin , ,Żyj na ziemi zarabiaj na słońcu'' Nawet 20 Lat gwarancji na produkt .

210

Wydajność systemów PV a zjawisko zacienienia

Autor: Giosan S.C., publikacja: 2020-10-02

Systemy fotowoltaiczne obecnie cieszą się ogromną popularnością w Polsce. Nic dziwnego. Korzyści płynące dla użytkownika instalacji PV są jasno określone w kwotach i czasie. Dobrze zbilansowana instalacja fotowoltaiczna to koszt, który potrafi się zwrócić nawet w ciągu 5 lat. Do tej pory taki parametr nie był osiągalny dla Polaków. Jeszcze 2 lata temu ten okres był praktycznie dwa razy dłuższy, dlatego (mając to na uwadze) 5 lat to naprawdę bardzo krótki czas.

Wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie

Panele fotowoltaiczne – na jakie wsparcie możesz liczyć?

Jeśli jednak z różnych powodów nie chcesz inwestować w fotowoltaikę własnych środków, możesz skorzystać z różnych korzystnych rozwiązań.

Po pierwsze: kredyty na fotowoltaikę

W obecnej sytuacji banki oferują kredyty na fotowoltaikę na niespotykanych do tej pory warunkach. Oprocentowanie kredytu fotowoltaicznego jest dostępne już od 3% bez jakichkolwiek ukrytych kosztów.

Po drugie: dofinansowania na fotowoltaikę

Państwo również mocno wspiera działalność inwestycyjną w obszarze systemów PV. Programy „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze” to konkretne korzyści dla przyszłego właściciela instalacji PV. Tu w zależności od mocy systemu fotowoltaicznego można zaoszczędzić nawet ponad 50%.

Fotowoltaika – umowa prosumencka, wymiana barterowa

Umowa prosumenta to zdecydowanie najlepszy dokument w Europie. Wymiana barterowa, choć obarczona podatkiem 20% i 30%, pozwala praktycznie zapomnieć o nadchodzących podwyżkach za energię elektryczną.

Które obszary mają największy zysk z paneli fotowoltaicznych?

Naszym zdaniem trzy najważniejsze płaszczyzny, które odnoszą korzyści dzięki fotowoltaice to:

  1. Ekologia.
  2. Ekonomia.
  3. Niezależność.

Jeśli zdecydowałeś się na swoją własną elektrownię słoneczną, to jesteś już w zupełnie innym wymiarze. Masz pełne prawo korzystać z tych trzech obszarów, o których pisałem wcześniej. Nie wszystko jednak wygląda tak różowo...

Fotowoltaika a zacienienie – wróg wydajności instalacji PV?

Bardzo często sprzedawcy systemów pomijają fakt zacienień, który ma kluczowy wpływ na efektywność instalacji fotowoltaicznej. Kominy, krzywizny dachu, roślinność, budynki sąsiada, zanieczyszczenia – istotnie wpływają na działanie fotowoltaiki. Nie wolno tego faktu ignorować. Należałoby zatem zastanowić się nad optymalnym rozwiązaniem.

Optymalizatory fotowoltaiczne – czy warto?

Z uwagi na charakter instalacji fotowoltaicznej (system szeregowy) każda przeszkoda słoneczna może w znaczący sposób obniżyć produkcję prądu. Do tej pory niewiele firm potrafiło sobie radzić z tym zjawiskiem. Jeśli jednak inwestor wybrał system z optymalizatorami, to zasadniczo mógł je pominąć. Miało to jednak ogromne znaczenie na ostateczny koszt instalacji paneli fotowoltaicznych.

Nie wszystkie osoby były w stanie zainwestować ok. 500 PLN na każdy kW. Wysokie koszty takich działań związane były z tym, że optymalizacja musiała być montowana do każdego modułu PV lub na każdą parę takich modułów.

Innowacyjny system z optymalizacją – remedium na zacienienia?

Obecnie jeden z przodujących producentów inwerterów potwierdził wprowadzanie w IV kwartale 2020 roku nowego innowacyjnego systemu z optymalizacją na wybranych modułach fotowoltaicznych. To bardzo dobra informacja dla wszystkich przyszłych inwestorów w system PV. Zacienienie już nie będzie problemem dla nikogo. Nie będzie już wiązało się z poniesieniem ogromnych dodatkowych kosztów. Ta zmiana z całą pewnością przekona kolejne osoby na założenie instalacji PV na swoje własne potrzeby.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 952 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice