Dom w stanie surowym
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Firma Budowlana Ruszt nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Firma Budowlana Ruszt

Dom w stanie surowym

Autor: Firma Budowlana Ruszt, publikacja: 2014-01-23

Jesteśmy związani z budownictwem od wielu lat i dlatego pozwolę sobie na kilka uwag dotyczących mojej działalności.

Najważniejsza jest sama działka

Trzeba mieć takie miejsce na ziemi,które odpowiada nam pod każdym względem. O taką działkę jest trudno. No i po skończonej budowie może się okazać,że strumyk przepływający obok nie jest zwykłym rowem tylko ściekiem, do którego ktoś spuszcza swoje szambo. Budowałem też dom w pobliżu stacji transformatorowej. W czasie burzy rozlegały się tam silne grzmoty.

Na innej budowie zakupiona działka miała niską cenę ,jednak znajdowała się na terenie zalewowym. Woda długo utrzymywała się na powierzchni gruntu uniemożliwiając wszelkie prace.

Oczywiście na wszystko jest sposób. Holendrzy budują wały my natomiast mamy inne możliwości. Najlepiej poznać miejsce przyszłego domu o każdym czasie roku. Możemy być tam i wiosną i zimą.

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2

Stawiamy dom

Innym ważnym aspektem jest sam projekt. Można znacznie przyspieszyć budowę stawiając dom na płycie fundamentowej. Wystarczy uzbroić teren, doprowadzić zasilanie prądu i wody oraz kanalizację. Oczywiście koszt takiej inwestycji jest nieco wyższy od typowych fundamentów jednak w końcowym rozrachunku znacznie przyspiesza czas budowy i zmniejsza ilość wylanego betonu. Taka płyta jest jednocześnie posadzką z izolacją. Niewielu inwestorów stosuje to rozwiązanie a przecież znacznie upraszcza ono budowę

Ostatnimi czasy dąży się do stosowania nowych technologii. Przede wszystkim stawia się na szybkość .Jest to możliwe dzięki nowym lżejszym materiałom .Doskonałym sposobem jest łączenie pustaków porothermu za pomocą pianki poliuretanowej. Stawiane w ten sposób mury błyskawicznie są wykonywane. Przy tym wytrzymałość na ściskanie jest taka sama. Równie efektywnie wykonuje się mury przy użyciu bloczków Ytong. Bardzo ulubiony materiał Większości wykonawców ze względu na łatwość obróbki.

Teraz można przejść do wykonania wieńca i stropu. Mam wahane uczucia co stropu Teriva. Wydaje się na miejscu dla domów jednorodzinnych bo nie wymaga ciężkiego sprzętu jednak szybciej położyć płyty strunobetonowe czy tak popularne filigrany. Wiele zależy tu od ceny. Wykonując strop pamiętajmy o pozostawieniu otworów na kominy,wentylację, rury kanalizacyjne.

Wylanie betonowych schodów też jest korzystne . Ułatwia komunikacje na wyższą kondygnację.

Teraz pozostało jeszcze wykonać ścianki kolankową i działowe. Wykonanie więźby dachowej, łacenie, pokrycie dachówką i orynnowanie zamyka prace związane ze stanem surowym otwartym.

Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

Alternatywy dla ogrzewania tradycyjnego

W dobrej atmosferze współpracy z inwestorem dom stawia się szybko. Teraz gdy samury wykonać można wszelkie inne prace wykończeniowe. W miedzy cisze warto pomyśleć wykorzystaniu innych źródeł ciepła niż gaz, prąd czy węgiel. Ostatnio modne są kolektory słoneczne. Jednak istotne wydaje się pytanie czy da się je wykorzystać w zimie, gdy liczba godzin słonecznych jest czterokrotnie mniejsza niż latem. Najczęściej wykorzystuje się Solarny do ogrzewania ciepłej wody.

Osobiście polecałbym zastosowanie (wzorem Szwedów) pomp ciepła. Czerpanie ciepła z gruntu na działce jest nawet w Polsce inwestycją korzystną.

Równie pomocne są rekuperatory. Jednak ich sprawność sięga rzędu 60%. Mając na uwadze wykorzystanie ciepła słońca i ziemi należy pamiętać o pozostawieniu odpowiedniego miejsca do montażu potrzebnych przy tym urządzeń.

Równie dobrym sposobem na ogrzewanie jest energia wiatru. Ostatnio jest możliwe wykorzystanie generatorów o poziomych rotorach. Oczywiście wykorzystanie energii odnawialnej będzie w pełni możliwe gdy zapewnimy idealną izolację zewnętrzną.

Zajmując się swoim domem na pewno można się zrealizować w wielu dziedzinach. Początki tylko wydają się straszne.Opracowano:
Michał Trześniowski
Firma Budowlana Ruszt

Domy murowane - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 50 429 Specjalistów od Domów Murowanych najlepszych w 2020 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o domach murowanych