Podłączenie gniazdka elektrycznego: jak podłączyć gniazdko?

Montaż gniazdka elektrycznego, osadzanie puszek elektrycznych, podłączanie kabli w gniazdku – wszystko te prace związane z instalacją elektryczną można co prawda wykonać samodzielnie, ale bezpieczeństwo i poprawność montażu gwarantuje wykwalifikowany elektryk.

Do montażu gniazdek niezbędna jest znajomość kilku podstawowych zasad; niezbędne też są odpowiednie narzędzia.

Warto też znać schemat gniazda – podłączenie kontaktu będzie nieco inne w przypadku gniazdka elektrycznego podwójnego, z uziemieniem lub innych rodzajów gniazdek (np. gniazdka internetowego).

Jak podłączyć gniazdko krok po kroku? O jakich zasadach pamiętać? Gdzie szukać sprawdzonego elektryka?

Podłączenie gniazdka – niezbędne narzędzia

Prawidłowe podłączenie gniazdka elektrycznego nie jest zadaniem trudnym – pod warunkiem, że wcześniej zapoznasz się z zasadami bezpieczeństwa i wyposażysz w niezbędne narzędzia:

 • śrubokręt;
 • nóż;
 • miernik;
 • poziomica;
 • ołówek.

Jak osadzić puszki elektryczne? W tym celu dodatkowo będą potrzebne:

 • wiertarka z opcją kucia w ścianie;
 • podkład do gruntowania;
 • paca;
 • młotek;
 • papier ścierny (do wyrównania powierzchni).

Czytaj też: Gniazdka elektryczne – rodzaje

Montaż gniazda – najważniejsze zasady

profesjonalny elektryk montuje gniazdko

Jeśli chcesz poznać ceny wymiany lub montażu gniazdek elektrycznych w Twojej okolicy lub szukasz dobrego elektryka, sprawdź nasz ranking najlepszych fachowców od instalacji elektrycznej.

Pamiętaj, że instalacja elektryczna powinna być wykonana przez osobę odpowiednio wykwalifikowaną; wszelkie prace powinny być wykonywane przy wyłączonym napięciu; montaż powinien odpowiadać krajowym normom bezpieczeństwa. W dalszej części naszego artykułu opisujemy, jak wygląda montaż gniazdka elektrycznego krok po kroku (z opcją kucia ściany i osadzania puszki).

Schemat gniazdka i kolory przewodów w gniazdku

Nie bez znaczenia w zestawie z gniazdkiem elektrycznym są kolory przewodów:

 • przewód czarny lub brązowy w gniazdku – to tzw. przewód fazowy; przewód ten podpina się pod zacisk L (liniowy, styk lewy);
 • przewód żółto-zielony – to przewód ochronny gniazdka, powinien być podpięty pod zacisk z bolcem PE (górny styk);
 • przewód niebieski – to przewód neutralny (N, styk prawy).

Jeśli szukasz informacji o oznaczeniach kabli, sprawdź poradnik: Kolory kabli, rodzaje i oznaczenia przewodów elektrycznych

Gdzie szukać elektryka?
Poniżej przedstawiamy ranking 43 919 Elektryków najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Montaż gniazdka elektrycznego: krok po kroku

Krok 1: Odłączenie zasilania

Instalator powinien odłączyć zasilanie i upewnić się, że czynność ta została wykonana poprawnie. Weryfikację poprawności odłączenia zasilania można wykonać za pomocą próbnika. Jeśli montaż polegać ma dodatkowo na wykuwaniu otworów na puszki – wówczas w pierwszym kroku należy zaznaczyć miejsca, w których mają być zainstalowane gniazda.

Krok 2: Wykuwanie otworu na puszkę elektryczną

Za pomocą wiertarki należy wykuć otwór, w którym zainstalowana zostanie puszka elektryczna.

Krok 3: Wyznaczanie linii przebiegu przewodów

Bruzdy na kable (wnęki w ścianie, w których znajdą się przewody) najlepiej jest umieścić w pionie lub poziomie (nie po skosie). Szerokość i głębokość otworu na kable powinna wynosić ok. 1,5-2 cm. Dodatkowo w bruździe na przewody należy co ok. 40-50 cm wywiercić otwory na uchwyty montażowe. Za pomocą gruntu należy zabezpieczyć otwory na kable.

Krok 4: Odmierzenie odpowiednich długości kabli

Instalator odmierza odpowiednią długość kabli, a następnie z końcówek przewodów odkrywa żyły (przydadzą się: nóż i kombinerki).

Krok 5: Montaż przewodów

W kolejnym kroku należy zamontować w puszce żyły z przewodu (w odpowiednich do tego miejscach – w zależności od koloru końcówek) oraz umieścić kable w otworach (na tym etapie skorzystać z uchwytów montażowych). Po tej czynności bruzdy z kablami należy zaszpachlować, a po wyschnięciu – wyrównać powierzchnię ściany.

Krok 6: Montaż gniazdka i sprawdzenie instalacji

Po prawidłowym osadzeniu puszki elektrycznej można przystąpić do montażu gniazdka. Uwaga! Sama czynność montażu gniazdka w puszce nie jest trudna, ale wymaga odłączenia zasilania.

Montaż gniazdka elektrycznego polega na podpięciu kabli w odpowiednie miejsca – żółty kabel (uziemienie) podpina się do bolca uziemiającego, pozostałe dwa - do wtyków. Na koniec wystarczy śrubokrętem krzyżakowym przykręcić osłonę na gniazdko. Tę czynność warto wykonać starannie i solidnie – dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko wyrwania nasady gniazda w wyniku niewłaściwego odłączania wtyczki (np. po pociągnięciu za kabel).

Ostatni etap montażu gniazda polega na włączeniu zasilania i przetestowaniu (za pomocą próbnika), czy w zamontowanym gniazdku jest napięcie.

Czytaj też:

Więcej poradników o elektryce

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty