Tanie domy szkieletowe, czyli jak postawić dom tani w budowie?

Budowa domu zwykle wiąże się z wysokimi kosztami i długim czasem trwania całego przedsięwzięcia. Nowoczesne rozwiązania pozwalają cieszyć się wymarzonym projektem szybciej i taniej. Jak to możliwe? Dzięki technologii szkieletowej budowa domu jest mniej skomplikowana i nie nadwyręża tak mocno portfela – poznaj sposób na dom tani w budowie.

Jeszcze do niedawna domy szkieletowe traktowano jako gorszą alternatywę dla budynków wznoszonych metodą tradycyjną. Głównie kwestionowano ich wytrzymałość i izolację termiczną. Dzisiaj wiemy, że domy o konstrukcji szkieletowej są tanie, szybkie w budowie, trwałe i ciepłe.

Dom szkieletowy od budynku murowanego różni się nie tylko metodą wznoszenia, ale też właściwościami i użytkowaniem. Zanim jednak zaczniesz wznosić ściany, najpierw musimy wybrać odpowiedni projekt taniego domu.

Czytaj więcej: Dom szkieletowy czy murowany

Projekty małych domów tanich w budowie – jak wybrać najlepszy?

W technologii szkieletowej możesz wznieść budynek parterowy i piętrowy, o bryle prostej i minimalistycznej, jak i bardziej skomplikowanej. W ofercie znajdziesz także domy energooszczędne. Jaki projekt domu szkieletowego wybrać? Jeśli zależy ci na domu tanim w budowie, wybierz projekt:

 • o mało skomplikowanej konstrukcji,
 • o niewielkiej powierzchni, ale z przemyślanym układem funkcjonalnym i podziałem na strefę dziennę, i nocną,
 • bez podpiwniczenia,
 • z prostym dachem, najlepiej dwuspadowym lub płaskim,
 • z rozsądną liczbą okien,
 • bez garażu – ciekawą alternatywą jest wiata garażowa, która ogranicza koszty, a jednocześnie skutecznie zabezpiecza samochód przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi,
 • bez balkonów.

Czytaj więcej: Projekty domów szkieletowych

Nie oszczędzaj na jakości stolarki okiennej, a do montażu okien zatrudnij specjalistów. Inwestując w okna z najniższym współczynnikiem przenikania ciepła (Uw), zapewnisz sobie niższe koszty ogrzewania. Zwracaj też uwagę na wskaźnik Rw, określający poziom izolacji akustycznej okna. Im wyższy, tym wnętrza będą cichsze.

W zależności od tego, jaki masz budżet, możesz szukać domów za 100 tys. lub domów za 200 tys. i więcej. Na sporą oszczędność mogą liczyć osoby, które mają już własną działkę budowlaną.

Gdzie szukać specjalistów od domów szkieletowych?
Poniżej przedstawiamy ranking 28 424 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Tanie domy parterowe czy piętrowe – który dom będzie tańszy w budowie?

Budowa domu parterowego jest zwykle ok. 10% droższa niż piętrowego o takiej samej powierzchni użytkowej. Wynika to z wyższych kosztów wykonania fundamentów oraz dachu. Dlatego bardzo często, wybierając projekt taniego domu, ostateczna decyzja pada na budynek z poddaszem.

Dom z poddaszem użytkowym, oprócz niższych kosztów, daje też większe możliwości aranżacyjne w przypadku powiększenia rodziny lub innych życiowych zmian. Lekka konstrukcja domu szkieletowego pozwala w razie potrzeby rozbudować lub zmodernizować budynek. Zmiany, które bez przeszkód można wprowadzić w domach w konstrukcji szkieletowej, często są niemożliwe do realizacji w tradycyjnych domach murowanych. Bez wątpienia ma to duży wpływ na pozytywną opinię na temat domów szkieletowych.

W każdym przypadku należy zweryfikować kosztorys, aby poznać szacunkowe koszty budowy domu szkieletowego, wedle projektu, który został wybrany

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, w jakiej technologii budować dom (każda ma swoje wady i zalety), możesz też sprawdzić, ile będzie cię kosztować dom murowany. Ostateczny wybór powinien być podyktowany twoimi potrzebami i preferencjami.

Kompendium wiedzy: Budowa domów

Tanie domy parterowe – dlaczego warto rozważyć budowę takiego domu?

Przyjmuje się, że domy parterowe są droższe z uwagi na konieczność pokrycia ich większym i wyższym dachem. Jednak bez problemu znajdziemy projekty domów parterowych tanich w budowie. Budynki parterowe mają wielu zwolenników, ponieważ:

 • powstaną szybciej niż piętrowe inwestycje, zwłaszcza kiedy zdecydujesz się na dom w technologii szkieletowej,
 • są doskonałym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, osób starszych czy z ograniczoną swobodą poruszania się. Dom rozplanowany jest na jednym poziomie i nie ma schodów,
 • do wyboru mamy wiele projektów tanich domów parterowych, np. w modnej wersji nowoczesnej stodoły, która obecnie jest architektonicznym hitem.

Tani dom energooszczędny – czy to możliwe?

Dom parterowy tani w budowie wzniesiony w technologii szkieletowej jednocześnie może być budynkiem energooszczędnym lub pasywnym, czyli budynkiem ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Zapotrzebowanie domu energooszczędnego na energię niezbędną do ogrzania budynku wynosi maksymalnie 70 kWh/m2 rocznie, a domu pasywnego – maksymalnie 15 kWh/m2. W przypadku domu standardowego jest to nawet 160 kWh/m2.

Ważne! Od 2021 każdy dom będzie musiał być budowany w standardzie energooszczędnym, aby potrzebował jak najmniej energii do ogrzania domu.

Poznaj ekologiczne sposoby ogrzewania domu: Pompy ciepła

Czym charakteryzuje się energooszczędny dom szkieletowy? Budynek energooszczędny:

 • ma nieskomplikowaną bryłę i optymalną wielkość,
 • jest właściwie usytuowany względem stron świata,
 • ma przemyślaną liczbę przeszkleń (ważny jest współczynnik przenikania ciepła okien oraz samo ich rozmieszczenie!),
 • ma starannie wykonaną izolację termiczną, za pomocą najlepszych materiałów izolacyjnych,
 • jest szczelny i pozbawiony mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło,
 • ma odpowiednio dobrany system wentylacji mechanicznej,
 • może wykorzystywać ogrzewanie wszelkiego typu, ale szczególnie polecane jest ogrzewanie oparte na energii odnawialnej, np. wspomniane już ogrzewanie pompami ciepła.

Dom szkieletowy można budować nawet zimą i nie zmieni to jego wysokich parametrów energetycznych, a drewniana konstrukcja doskonale zdaje egzamin w każdym klimacie.

Kosztorys domu taniego w budowie – czy dom w cenie mieszkania to nie mrzonki?

sporządzenie kosztorysu budowy domu pozwala oszacować koszty inwestycji

Kosztorys to jeden z pierwszych i najważniejszych dokumentów sporządzanych w trakcie budowy domu. Nawet jeśli po drodze wprowadzisz do niego poprawki, pozwoli on zaplanować poszczególne wydatki i zapanować nad budżetem.

Dom w cenie mieszkania jest jak najbardziej możliwy do realizacji. Bez względu na to, czy wybierzesz budynek parterowy, piętrowy czy z poddaszem użytkowym, możesz znaleźć szeroki wybór projektów domów tanich w budowie. Zwracaj uwagę na najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać tani dom szkieletowy, a na pewno uda ci się zrealizować marzenie o własnym domu tanim w budowie.

Zobacz ciekawe inspiracje: Projekty domów szkieletowych do 100m2

Więcej poradników o domach szkieletowych

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty