konstrukcja domu szkieletowego z gotowymi ścianami - w 2021

Tanie domy szkieletowe, czyli jak postawić dom tani w budowie?

Budowa domu zwykle wiąże się z wysokimi kosztami i długim czasem trwania całego przedsięwzięcia. Nowoczesne rozwiązania pozwalają cieszyć się wymarzonym projektem szybciej i taniej. Jak to możliwe? Dzięki technologii szkieletowej budowa domu jest mniej skomplikowana i nie nadwyręża tak mocno portfela – poznaj sposób na dom tani w budowie.

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 5min

Jeszcze do niedawna domy szkieletowe traktowano jako gorszą alternatywę dla budynków wznoszonych metodą tradycyjną. Głównie kwestionowano ich wytrzymałość i izolację termiczną. Dzisiaj wiemy, że domy o konstrukcji szkieletowej są tanie, szybkie w budowie, trwałe i ciepłe.

Dom szkieletowy od budynku murowanego różni się nie tylko metodą wznoszenia, ale też właściwościami i użytkowaniem. Zanim jednak zaczniesz wznosić ściany, najpierw musimy wybrać odpowiedni projekt taniego domu.

Projekty małych domów tanich w budowie – jak wybrać najlepszy?

W technologii szkieletowej możesz wznieść budynek parterowy i piętrowy, o bryle prostej i minimalistycznej, jak i bardziej skomplikowanej. W ofercie znajdziesz także domy energooszczędne. Jaki projekt domu szkieletowego wybrać? Jeśli zależy ci na domu tanim w budowie, wybierz projekt:

 • o mało skomplikowanej konstrukcji,
 • o niewielkiej powierzchni, ale z przemyślanym układem funkcjonalnym i podziałem na strefę dziennę, i nocną,
 • bez podpiwniczenia,
 • z prostym dachem, najlepiej dwuspadowym lub płaskim,
 • z rozsądną liczbą okien,
 • bez garażu – ciekawą alternatywą jest wiata garażowa, która ogranicza koszty, a jednocześnie skutecznie zabezpiecza samochód przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi,
 • bez balkonów.

Nie oszczędzaj na jakości stolarki okiennej, a do montażu okien zatrudnij specjalistów. Inwestując w okna z najniższym współczynnikiem przenikania ciepła (Uw), zapewnisz sobie niższe koszty ogrzewania. Zwracaj też uwagę na wskaźnik Rw, określający poziom izolacji akustycznej okna. Im wyższy, tym wnętrza będą cichsze.

W zależności od tego, jaki masz budżet, możesz szukać domów za 100 tys. lub domów za 200 tys. i więcej. Na sporą oszczędność mogą liczyć osoby, które mają już własną działkę budowlaną.

Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 821 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Tanie domy parterowe czy piętrowe – który dom będzie tańszy w budowie?

Budowa domu parterowego jest zwykle ok. 10% droższa niż piętrowego o takiej samej powierzchni użytkowej. Wynika to z wyższych kosztów wykonania fundamentów oraz dachu. Dlatego bardzo często, wybierając projekt taniego domu, ostateczna decyzja pada na budynek z poddaszem.

Dom z poddaszem użytkowym, oprócz niższych kosztów, daje też większe możliwości aranżacyjne w przypadku powiększenia rodziny lub innych życiowych zmian. Lekka konstrukcja domu szkieletowego pozwala w razie potrzeby rozbudować lub zmodernizować budynek. Zmiany, które bez przeszkód można wprowadzić w domach w konstrukcji szkieletowej, często są niemożliwe do realizacji w tradycyjnych domach murowanych. Bez wątpienia ma to duży wpływ na pozytywną opinię na temat domów szkieletowych.

W każdym przypadku należy zweryfikować kosztorys, aby poznać szacunkowe koszty budowy domu szkieletowego, wedle projektu, który został wybrany

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, w jakiej technologii budować dom (każda ma swoje wady i zalety), możesz też sprawdzić, ile będzie cię kosztować dom murowany. Ostateczny wybór powinien być podyktowany twoimi potrzebami i preferencjami.

Kompendium wiedzy: Budowa domów

Tanie domy parterowe – dlaczego warto rozważyć budowę takiego domu?

Przyjmuje się, że domy parterowe są droższe z uwagi na konieczność pokrycia ich większym i wyższym dachem. Jednak bez problemu znajdziemy projekty domów parterowych tanich w budowie. Budynki parterowe mają wielu zwolenników, ponieważ:

 • powstaną szybciej niż piętrowe inwestycje, zwłaszcza kiedy zdecydujesz się na dom w technologii szkieletowej,
 • są doskonałym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, osób starszych czy z ograniczoną swobodą poruszania się. Dom rozplanowany jest na jednym poziomie i nie ma schodów,
 • do wyboru mamy wiele projektów tanich domów parterowych, np. w modnej wersji nowoczesnej stodoły, która obecnie jest architektonicznym hitem.

Tani dom energooszczędny – czy to możliwe?

Dom parterowy tani w budowie wzniesiony w technologii szkieletowej jednocześnie może być budynkiem energooszczędnym lub pasywnym, czyli budynkiem ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Zapotrzebowanie domu energooszczędnego na energię niezbędną do ogrzania budynku wynosi maksymalnie 70 kWh/m2 rocznie, a domu pasywnego – maksymalnie 15 kWh/m2. W przypadku domu standardowego jest to nawet 160 kWh/m2.

Ważne!
Od 2021 każdy dom będzie musiał być budowany w standardzie energooszczędnym, aby potrzebował jak najmniej energii do ogrzania domu.

Czym charakteryzuje się energooszczędny dom szkieletowy? Budynek energooszczędny:

 • ma nieskomplikowaną bryłę i optymalną wielkość,
 • jest właściwie usytuowany względem stron świata,
 • ma przemyślaną liczbę przeszkleń (ważny jest współczynnik przenikania ciepła okien oraz samo ich rozmieszczenie!),
 • ma starannie wykonaną izolację termiczną, za pomocą najlepszych materiałów izolacyjnych,
 • jest szczelny i pozbawiony mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło,
 • ma odpowiednio dobrany system wentylacji mechanicznej,
 • może wykorzystywać ogrzewanie wszelkiego typu, ale szczególnie polecane jest ogrzewanie oparte na energii odnawialnej, np. wspomniane już ogrzewanie pompami ciepła.

Dom szkieletowy można budować nawet zimą i nie zmieni to jego wysokich parametrów energetycznych, a drewniana konstrukcja doskonale zdaje egzamin w każdym klimacie.

Poznaj ekologiczne sposoby ogrzewania domu: Pompy ciepła

Kosztorys domu taniego w budowie – czy dom w cenie mieszkania to nie mrzonki?

sporządzenie kosztorysu budowy domu pozwala oszacować koszty inwestycji

Kosztorys to jeden z pierwszych i najważniejszych dokumentów sporządzanych w trakcie budowy domu. Nawet jeśli po drodze wprowadzisz do niego poprawki, pozwoli on zaplanować poszczególne wydatki i zapanować nad budżetem.

Dom w cenie mieszkania jest jak najbardziej możliwy do realizacji. Bez względu na to, czy wybierzesz budynek parterowy, piętrowy czy z poddaszem użytkowym, możesz znaleźć szeroki wybór projektów domów tanich w budowie. Zwracaj uwagę na najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać tani dom szkieletowy, a na pewno uda ci się zrealizować marzenie o własnym domu tanim w budowie.

Zobacz ciekawe inspiracje: Projekty domów szkieletowych do 100m2
Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco