architekt tworzy projekt domu szkieletowego - w 2021

Projekty domów szkieletowych do 100m2 – czym się wyróżniają?

Domy szkieletowe do 100m2 wyróżniają się rozwiązaniami, które zwiększają ich funkcjonalność. W ten sposób nawet mały dom szkieletowy może stać się wyjątkowo przestrzenny. Jakie elementy zazwyczaj powtarzają się w projektach domów szkieletowych do 100 m2? Jak można wizualnie uatrakcyjnić domy kanadyjskie (i inne domy w technologii szkieletowej) do 100 m2?

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 3min

Domy szkieletowe do 100m2 – jak wyglądają projekty małych domów?

Projekty domów szkieletowych do 100 m2 na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się na tle dużych domów (150 - 200 m2). Jednak po analizie projektów można z łatwością zauważyć, że w projektach domów szkieletowych do 100 m2 powtarzają się rozwiązania architektoniczne charakterystyczne dla małych powierzchni:

 • brak schodów (dotyczy domów parterowych) lub planowanie schodów w taki sposób, aby zabierały jak najmniej przestrzeni (coraz popularniejsze stają się schody drabinowe),
 • mała liczba ścian działowych, co ma nadać pomieszczeniom w małym domu wrażenie przestrzeni i otwartości,
 • prosty dwuspadowy dach, bez lukarn i okien dachowych,
 • dach bezokapowy (okap kończy się od razu na krawędzi ściany budynku, nie wystaje poza nią),
 • zadaszenia i podcienie, które mają uatrakcyjniać obejście domu,
 • duża liczba przeszkleń, zwłaszcza w popularnych “stodołach” (również zwiększają wrażenie przestronności i pozwalają na magazynowanie ciepła ze światła słonecznego).

Każde z zastosowanych rozwiązań ma maksymalnie zwiększać powierzchnię użytkową oraz funkcjonalność domu. Dlatego też projektanci oferują głównie domy z dwuspadowym dachem. Dzięki temu eliminują problem zabierania przestrzeni przez skosy, które zawsze są kłopotliwe w przypadku domów z użytkowym poddaszem.

Domy kanadyjskie do 100 m2 – czy są mało przestrzenne?

dom do 100 m2 nie musi być ciasny

Myślisz, że dom do 100 m2 będzie mało funkcjonalny i mało przestrzenny? Nic bardziej mylnego. Ogólnodostępne projekty domów kanadyjskich do 100 m2 oraz innych domów zaplanowanych w technologii szkieletowej udowadniają, że mała powierzchnia może sprawiać większej. Kluczem jest:

 • odpowiednie umiejscowienie ścian działowych,
 • zastosowanie dużej liczby przeszkleń oraz umiejscowienie okien w odpowiednich miejscach (przede wszystkim od południowej strony),
 • wydzielenie powierzchni konkretnych pomieszczeń w przemyślany sposób,
 • rezygnacja z poddasza użytkowego lub jego odpowiednie rozplanowanie (przemyślane umieszczenie skosów, “przyklejenie” schodów do ściany w najmniej uciążliwym miejscu).

Z łatwością można znaleźć atrakcyjne projekty domów, które mają zaledwie 50-60 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. To mniej niż mieszkanie w bloku, a jednak podczas przebywania w takim domu nie odczuwa się wrażenia “ścisku”.

Często czytany poradnik: Rodzaje okien
Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 832 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak uatrakcyjnić projekt domu szkieletowego do 100m2?

Czy te wszystkie wyrzeczenia, które zwiększają funkcjonalność, wpływają jednocześnie na atrakcyjność projektu domu? Mogą to robić, ale nie muszą. Domy szkieletowe pozwalają na nadanie im niepowtarzalnego stylu bez dużego nakładu środków finansowych. Ograniczona powierzchnia użytkowa nie jest żadną przeszkodą. Aby projekt domu szkieletowego do 100 m2 wydawał się bardziej atrakcyjny, możesz m.in.:

 • zastosować ciekawy rodzaj elewacji,
 • zadbać o teren wokół domu – ułożyć chodnik z kostki brukowej, zadbać o powierzchnię biologicznie czynną,
 • zastosować atrakcyjny wizualnie (i jednocześnie praktyczny) rodzaj pokrycia dachu,
 • zadbać o dyskretne ukrycie koszy na śmieci przed domem (np. stylową wiatę) – w wielu projektach jest to pomijane, a nieatrakcyjne kosze są w stanie zepsuć każdy efekt,
 • pamiętać o przeszkleniach – unikniesz wrażenia zamkniętego bunkra,
 • zamontować panele fotowoltaiczne na dachu – ciekawie wyglądają i są ekologicznym rozwiązaniem.

Każde rozwiązanie warto skonsultować z architektem. Projekty domów do 100 m2 nie muszą być nudne tylko dlatego, że są funkcjonalne. Przy dobrym planowaniu mały dom szkieletowy zrobi ogromne wrażenie.

Kompendium wiedzy: Elewacje w domach
Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco