Szacuje się, że ponad 80% domów w Polsce budowanych jest w technologii murowanej. Budynki powstają na bazie tradycyjnych cegieł, pustaków ceramicznych i bloczków betonowych. Czym charakteryzują się domy murowane i czy mogą być tanie? Czy można je wybudować bez pozwolenia i czy dom murowany może być tylko domem sezonowym, a nie całorocznym? Sprawdziliśmy to dla ciebie.
Z poradnika dowiesz się
Domy murowane – charakterystyka
Domy murowane są solidne, trwałe i niezwykle popularne w Polsce. Być może wynika to z zimnego klimatu albo po prostu z przyzwyczajenia – technologia szkieletowa niedawno pojawiła się w naszym kraju i wiele osób nie może się do niej przekonać. Tymczasem obie technologie mogą się świetne sprawdzić, ale trzeba dokładnie znać swoje potrzeby.
Czym charakteryzują się domy murowane?
- ich ściany wznoszone są z bloczków betonowych, pustaków ceramicznych albo cegieł,
- materiały użyte do budowy są jednocześnie elementem nośnym i termoizolacyjnym,
- dają możliwość dowolnego formowania bryły budynku,
- można zbudować z nich kilka kondygnacji oraz piwnicę,
- budowę można rozciągnąć w czasie,
- są uznawane za najbardziej solidne.
Do budowy domu murowanego należy wybierać tylko sprawdzonych specjalistów. Bez dobrego wykonawstwa efekt końcowy nie będzie zadowolający.
Czytaj też: Domy szkieletowe
Ranking firm budujących domy murowane
Od 2010 roku w Oferteo łączymy osoby zainteresowane budową domu murowanego ze specjalistami od technologii murowanej. Obecnie współpracujemy z 55 577 specjalistami od domów murowanych w każdym z 380 powiatów w Polsce. Firmy budowlane zarejestrowane w naszej bazie złożyły już 297 512 ofert na domy murowane i otrzymały 19 455 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór specjalisty od domów murowanych, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2023.
Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych specjalistów od domów murowanych w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:
Kryteria oceny Firm budujących domy murowane
W rankingu Najlepsi w 2023 premiujemy firmy budowlane za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:
- liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
- liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena specjalisty od domów murowanych,
- wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
- uzupełniona galeria zdjęć ze zrealizowanych budów,
- przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).
55 577 Specjalistów od domów murowanych w Oferteo
Oferteo w liczbach
Szukaj Specjalistów od Domów Murowanych blisko Ciebie

Pierwszorzędny Dom z Pustaka

Znakomity Dom z Pustaka
Porządny Dom z Pustaka

Biuro Obsługi Inwestycji de Janauis BP

ASTECHBUD Sp. z o.o.

WESKAD-BUD

NEXBUD Sylwester Kęska

Staranny Dom z Pustaka

Solidny Dom z Pustaka

TR BUILDING Rafał Trych

Działasz na rynku jako Specjalista od Domów Murowanych i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!
Aktualne Zlecenia na Domy Murowane
Budowa domu murowanego, SSO, 151-200m²
Technologia: tradycyjna murowana z Solbetu Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy otwarty - bez okien i dachu Powierzchnia obiektu: 151-200m² Materiał na dach: dachówka ceramiczna Budynek podpiwniczon......Pokaż więcej
Szukam firmy do budowy domu z Ytonga, SSO, 164m²
Technologia: tradycyjna murowana z bloczków Ytong Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy otwarty - bez okien i dachu Powierzchnia obiektu: 164m² Materiał na dach: dachówka ceramiczna Budynek podpiwnic......Pokaż więcej
Szukam firmy do budowy domu murowanego, SSO, 151-200m²
Technologia: tradycyjna murowana z silka Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy otwarty - bez okien i dachu Powierzchnia obiektu: 151-200m² Materiał na dach: dachówka ceramiczna Budynek podpiwniczony:......Pokaż więcej
Z czego można zbudować dom murowany?
Z czego budować dom murowany? Do wyboru masz m.in. następujące materiały:
- cegła ceramiczna – nadaje się do ścian dwuwarstwowych oraz trzywarstwowych, ma niewielki rozmiar, można z niej ułożyć dowolną konstrukcję budynku, ma dobry wpływ na izolację cieplną budynku,
- bloczki betonowe – mają niski współczynnik przenikania ciepła, są lżejsze od silikatów, są bardziej nasiąkliwe niż bloczki piaskowo-wapienne, mają dobrą izolację akustyczną,
- bloczki piaskowo-wapienne (silikaty) – mają niski współczynnik przenikania ciepła i zwiększoną odporność na działanie ognia,
- bloczki (pustaki) ceramiczne – dają dobrą izolację akustyczną, termiczną, są odporne na ogień, są nisko nasiąkliwe, ale mają tendencję do kruszenia się podczas transportu.
O to, z czego budować dom, najlepiej zapytać wykonawcę na etapie projektowania domu. Wszystko zależy od twoich potrzeb, zasobów finansowych i projektu.
Domy murowane pod klucz – cena
Koszt budowy domu zależy od kilku czynników:
- materiału użytego do budowy,
- powierzchni domu,
- projektu (im bardziej skomplikowany projekt, tym drożej),
- czasu budowy (im dłuższa budowa, tym większy nakład finansowy na ekipę budowlaną),
- systemu budowy (system gospodarczy jest tańszy niż generalny wykonawca, ale zajmuje więcej czasu),
- miejsca budowy – im zimniejszy region kraju, tym większe nakłady finansowe na docieplenie oraz im gorszy grunt pod budowę, tym większy koszt fundamentów,
- sposobu wykończenia – im droższe materiały wykończeniowe, tym droższy ogólny koszt budowy domu (np. tynk na elewację będzie tańszy niż elewacja z naturalnego kamienia lub drewna),
- piwnicy – domy bez piwnicy są tańsze (głównie z powodu zmniejszonego kosztu fundamentów).
Specjaliści szacują, że cena domu murowanego jest droższa średnio o 20% niż budowa domu szkieletowego. Jednak należy pamiętać, że na cenę wpływa tak wiele czynników, że równie dobrze dom drewniany może okazać się droższy. Średnio koszt budowy domu parterowego wynosi od 3 000 do 3500 za 1 m2. Za dom piętrowy zapłacisz od 2 600 zł do 3500 zł za 1m2.
>>> Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: Budowa domów, ranking firm budujących domy
Jak znaleźć specjalistów od budowy domów murowanych?

Kluczem są polecenia, czyli dobre opinie oraz sprawdzanie rankingów. Rzadko zdarza się, żeby dobry specjalista był dostępny od zaraz, dlatego szukanie ekipy wykonawczej należy zacząć minimum kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy domu.
Ile dokładnie czasu poświęcamy na znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej? Zgodnie z wynikami ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród osób składających zapytanie ofertowe o budowę domu w Oferteo.pl, poszukiwania wykonawcy trwają średnio trzy miesiące. To nie wszystko – musimy też wykazać się cierpliwością w oczekiwaniu na wolny termin. Aż 30% ankietowanych zdecydowało się odłożyć rozpoczęcie prac nawet na ponad 3 miesiące. Najlepsze firmy budujące domy mają pozajmowane terminy na kilka miesięcy do przodu.
W wyborze najlepszego fachowca pomogą rekomendacje, ale też ranking firm budujących domy murowane w twojej okolicy. Dobry fachowiec:
- ma doświadczenie i chętnie dzieli się swoimi realizacjami na stronie internetowej,
- oferuje nie tylko usługi budowlane – często dostarcza też najlepsze materiały do budowy domów,
- przygotowuje kosztorys potrzebnych materiałów i prac,
- zna technologię, w której chcesz budować dom,
- posiada podstawowe zaplecze techniczne i wykwalifikowanych pracowników,
- terminowo wykonuje kolejne etapy budowy domu.
Wypełnij formularz i porównaj oferty firm
Wady i zalety domów murowanych
Każda technologia ma wady i zalety. Mimo wad technologia murowana wciąż jest najpopularniejsza w Polsce. Dlaczego? Ponieważ:
- jest trwała (domy murowane to domy na pokolenia),
- jest sprawdzona (domy szkieletowe wciąż są traktowane jako nowinka techniczna w Polsce),
- domy można budować z wielu materiałów,
- materiały budowlane stoją na straży energooszczędności (gwarantują mniejsze koszty ogrzewania),
- materiały są ogniotrwałe,
- są też odporne na warunki atmosferyczne,
- dają możliwość budowy stropów o dużej rozpiętości.
Ponadto, w Polsce zdecydowanie więcej ekip budowlanych zajmuje się technologią murowaną (w porównaniu do technologii szkieletowej).
Niestety technologia murowana wiąże się też z:
- długim czasem budowy (średnio dwa lata),
- koniecznością wstrzymywania niektórych etapów prac ze względu na porę roku,
- wyższym kosztem budowy (z powodu dłuższego jej trwania),
- wyższym kosztem materiałów budowlanych,
- tym, że fundamenty muszą być masywne (w domach szkieletowych fundamenty mogą być niżej położone, ponieważ technologia szkieletowa jest lżejsza),
- trudniejszą przebudową domu (zmiany dużo łatwiej jest wprowadzić w domach budowanych w technologii szkieletowej).
Czytaj też: Od czego zacząć budowę domu?
Domy murowane bez pozwolenia – czy można wybudować dom bez pozwolenia?
Tak – pozwolenie na budowę nie zawsze jest wymagane. Nie musisz go mieć, jeśli:
- budowa domu w żaden sposób nie wpłynie na sąsiednie działki – obszar oddziaływania budynku nie będzie wykraczał poza teren inwestycji,
- będzie to wolnostojący parterowy budynek gospodarczy: garaż, przydomowy ganek, ogród zimowy, altana – wszystkie te elementy można mogą mieć powierzchnię zabudowy do 35 m2.
Oczywiście nie oznacza to, że masz prawo wybudować tylko dom parterowy. Są to dwa oddzielne zapisy, a dla ciebie najważniejsze jest, aby budowa twojego domu murowanego nie wpływała na sąsiadów.
Warto przeczytać: Dom bez zezwolenia
Więcej poradników o domach murowanych
Budowa domu może trwać od trzech miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od wybranej technologii. Najszybciej buduje się domy szkieletowe, najdłużej murowane. Jakim systemem budować dom i jak wyglądają poszczególne etapy? Czy warto budować dom samodzielnie czy lepiej znaleźć generalnego wykonawcę? Sprawdź praktyczne porady i zarezerwuj najlepszą ekipę budowlaną w Twojej okolicy. Na najlepszych fachowców czeka się nawet 3 miesiące – nie zwlekaj!
16.02.2021Na koszt budowy domu w 2023 r. wpływa wiele czynników, a najważniejszymi są projekt i technologia budowy. Dom jednorodzinny możesz postawić zarówno za 250 000 zł, jak i za prawie milion złotych. Skąd tak ogromne różnice cenowe? Jakie domy są tańsze: parterowe czy piętrowe? Ile kosztuje wybudowanie domu: 70 m², 100 m², 150 m², 200 m²? Odpowiadamy w artykule! Sprawdź realny koszt budowy domu jednorodzinnego i bądź przygotowany na wydatki związane z tą inwestycją.
27.01.2023Planujesz budowę domu murowanego? Przeczytaj nasz poradnik i krok po kroku przygotuj się do tej inwestycji. Opracowaliśmy go na podstawie rozmów z osobami, które już mieszkają we własnych domach. Ale nie tylko! Swoimi radami podzieliły się również firmy budowlane. Poznaj praktyczne wskazówki i nie miej wątpliwości, od czego zacząć.
17.12.2021Budowa domu kojarzy się zwykle z uzyskaniem pozwolenia oraz czasochłonnym doglądaniem prac w miejscu stawiania obiektu. Coraz popularniejsze są jednak domy bez pozwolenia, na które zezwala projekt nowelizacji Prawa budowlanego. Jakie warunki należy spełnić, aby postawić dom bez pozwolenia na budowę? Jakie wymiary może mieć budynek na zgłoszenie?
23.01.2023Pozwolenie na budowę domu to podstawa rozpoczęcia prac budowlanych. Jednak czy zawsze jest potrzebne? Czy są sytuacje, w których można je zastąpić zgłoszeniem budowy? Te dwie opcje mocno się od siebie różnią! PnB wymaga kompletu dokumentów oraz czasu na wizytę w urzędzie. Jak uzyskać pozwolenie na budowę, kto je wydaje? Czy da się skrócić procedurę? Sprawdzamy!
16.02.2021Chcesz zbudować dom, ale nie wiesz, od czego zacząć? Podstawą jest zakup odpowiedniej działki, a następnie – zebranie niezbędnej dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na budowę. Dopiero po zamknięciu formalności przychodzi czas na rozpoczęcie budowy. Jakie są jej etapy i jak wygląda budowa domu jednorodzinnego krok po kroku?
16.02.2021