Ogrzewanie - trendy i ekonomika
Otrzymaj oferty od specjalistów jak DARIUSZ SZAFRANEK nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

DARIUSZ SZAFRANEK

66

Ogrzewanie - trendy i ekonomika

Autor: Dariusz Szafranek, publikacja: 2020-05-29

Każdy, kto przymierza się do budowy lub remontu, zastanawia się, jak rozwiązać problem z komfortowym zapewnieniem ciepła w budynku. Czy opłaca mi się inwestycja w nowoczesność? Jakie wybrać rozwiązania? Ogrzewanie przez grzejniki, podłogówkę, nawiew, a może promienniki ? Wybrać kocioł gazowy, na pellet, pompę ciepła czy kominek? Odpowiedź jest wbrew pozorom prosta, ale trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników.

Ogrzewanie

Oczekiwania

Dobry instalator musi poznać przyszłych użytkowników budynku. Istotne jest, ile osób będzie przebywało i w jakim czasie. Jakiej spodziewają się temperatury? Jakie różnice temperatur przewidują osiągnąć w poszczególnych pomieszczeniach? Jakiego zużycia wody oczekują? Czy lubimy szybki prysznic, czy raczej bąbelki w gorącej wielkiej wannie z hydromasażem. Im lepiej poznamy oczekiwania przyszłych mieszkańców - użytkowników, tym lepiej możemy dopasować rozwiązania. Czasami może wydawać się to krępujące, ale szczera wymiana myśli na pewno pomoże.

Specyfika terenu

Bardzo dużo zależy od tego, gdzie chcemy budować – remontować. Jaki panuje tam klimat? Jakie podłoże mamy wokół budynku? Jaką dysponujemy wielkością działki Jak uzbrojona jest okolica? Jest gaz w pobliżu, prąd – jaki? Tak, ktoś powie, że nie ma rzeczy niemożliwych. To prawda, wszystko jest kwestią czasu i pieniędzy. Ale jak wydamy te pieniążki - to jest pytanie.

Etap inwestycji

Dużo łatwiej podjąć decyzję osobom, które dopiero szukają projektu i działki albo mogą sobie pozwolić na indywidualny projekt. Gorzej, jeśli działka już jest, projekt kupiony, mury stoją. Im dalej w las, tym więcej ograniczeń, ale nie znaczy to, że w dobie nowoczesnych technologii, nie znajdziemy rozsądnego rozwiązania.

Gaz vs. pompa ciepła

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma też uniwersalnego rozwiązania. To, z czego są dumni Kowalscy, nie sprawdzi się u Nowaków. Na pewno pompa ciepła to z ekologicznego punktu widzenia inwestycja w przyszłe pokolenia. W połączeniu z fotowoltaiką bardzo ekonomiczne rozwiązanie, jeśli bierzemy pod uwagę koszty ponoszone na eksploatację. Ale jeśli i tak bierzemy kredyt, i chcemy już mieszkać, a na naszej działce jest gaz...? Porozmawiaj szczerze z instalatorem i kilkoma firmami. Zanim podejmiesz decyzję, przepytaj kilku fachowców. To, co radzą znajomi, to margines. Ty masz być zadowolony – szczęśliwy, nowy mieszkańcu.

O wszystkich tych aspektach i jeszcze innych innych kwestiach musimy porozmawiać na żywo.
Powodzenia w inwestycji.


Opracował:
Dariusz Szafranek

Instalacje grzewcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 042 Specjalistów od Instalacji Grzewczych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o instalacjach grzewczych