dach czterospadowy na nowym domu na tle działki - w 2022

Dach kopertowy – konstrukcja, wady i zalety

Dach kopertowy – konstrukcja, wady i zalety

Dachy kopertowe, rodzaj dachu czterospadowego (czteropołaciowego), to rozwiązanie bardzo często stosowane w domach parterowych. Konstrukcja dachu kopertowego składa się z czterech skośnych połaci. Co więcej, w odróżnieniu od dachów dwuspadowych, brakuje trójkątnych ścian (szczytów). Jak zbudować dach kopertowy? Jakie jest najlepsze pokrycie w przypadku dachu kopertowego i dach kopertowy pozwala na zainteresowanie się poddaszem użytkowym i uzyskanie dodatkowej przestrzeni?

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 19 stycznia 2023 19.01.2023 Czas lektury: 6min

Dachy to elementy konstrukcyjne, które wieńczą każdy budynek. Mogą mieć różną wielkość połaci, inne pokrycia, a przede wszystkim – odmienną konstrukcję (sprawdź: Rodzaje dachów). Wyróżniamy między innymi dachy kopertowe. Zobacz, czym wyróżnia się dach czterospadowy kopertowy.

Jak zbudowany jest dach czterospadowy?

Dach kopertowy to konstrukcja, której nazwa wzięła się od tego, że w rzucie od góry przypomina kopertę. Składa się z czterech połaci – dwie z nich mają kształt trapezu i zbiegają się w kalenicy (linii szczytowej), a pozostałe przybierają kształt trójkąta. Wierzchołki trójkątnych połaci łączą się z przeciwległymi punktami krańcowymi kalenicy, która jest krótsza niż w dachach dwuspadowych.

Ważne:
Dach kopertowy to nie to samo, co dach namiotowy. Zarówno dach kopertowy, jak i namiotowy są rodzajami dachu czterospadowego. Jednak w tym drugim przypadku na konstrukcję składają się cztery trójkątne połacie zbiegające się w jednym punkcie, dodatkowo dach tego typu pozbawiony jest kalenicy. Konstrukcyjnie przypomina więc piramidę i wykonuje się go w budynkach na rzucie kwadratu.

Czy dach kopertowy nadaje się na dom parterowy? Tak, to konstrukcja dachu wykorzystywana na domach jednorodzinnych parterowych, a także piętrowych.

Przed przystąpieniem do prac dekarskich znajdź najlepszego dekarza w swojej okolicy i sprawdź:

Dach kopertowy – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Istnieje wiele typów budynków, w których dach czterospadowy będzie doskonałym wyborem. Najczęściej wykorzystywany jest on w domach parterowych, cechujących się klasyczną bryłą oraz budynkach z poddaszem nieużytkowym.

Niestety, zwykle nie ma możliwości adaptacji poddasza, ponieważ brakuje ścianek kolankowych, a wysokość pomieszczeń na ostatniej kondygnacji wyklucza ich wykorzystanie na cele mieszkalne.

Nieco rzadziej dach kopertowy kryje dom piętrowy. Na ogół dotyczy to obiektów o architekturze rezydencji projektowanej w stylu amerykańskim.

Jak powiększyć poddasze pod dachem kopertowym?

Przestrzeń pod dachem kopertowym często wykorzystywana jest jako domowe zaplecze, składzik lub niewielki strych, w którym można przechowywać rekuperator czy wentylator. Istnieje też kilka metod konstrukcyjnych, dzięki którym możesz powiększyć poddasze pod dachem kopertowym:

 1. Na etapie projektowania dachu kopertowego naciskaj na wysoki kąt nachylenia dachu. Co prawda nadal nie umożliwi to uzyskania powierzchni użytkowej na poziomie dachu dwuspadowego, ale przy większym kącie nachylenia zyskasz więcej przestrzeni użytkowej.
 2. Dach kopertowy bazujący na planie kwadratu można oprzeć na ściance kolankowej. Zasada jest prosta – im wyższa ścianka, tym większa powierzchnia użytkowa, ale zarazem bardziej zaburzona proporcja między ścianami a dachem.
 3. Na dachu kopertowym można zbudować nadbudówkę z oknem (lukarnę). Jeśli taka opcja zostanie zastosowana na czterech połaciach, uzyskasz najlepszy efekt (a przy okazji znacząco doświetlisz poddasze).

Dach kopertowy – cena

Na cenę konstrukcji dachu czterospadowego wpływa bardzo dużo czynników:

 • zastosowana więźba dachu kopertowego oraz kąt nachylenia połaci,
 • powierzchnia i stopień skomplikowania prac,
 • rodzaj wykorzystanych materiałów i konieczność ich obróbki,
 • liczba okien dachowych i lukarn.

Ogólna zasada jest taka, że im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym więcej będzie kosztować jego konstrukcja i wykończenie – a na koszt dodatkowo wpłynie większa liczba odpadów. Ile kosztuje dach kopertowy w 2023 roku?

 • montaż więźby dachowej (uniwersalne rozwiązanie: prosta konstrukcja) – 110 zł za m kw. (wraz z robocizną);
 • montaż membrany dachowej na więźbie czterospadowej – ok. 13-20 zł za m kw.;
 • wykonanie pokrycia dachu kopertowego z blachodachówki (stalowa blachodachówka powlekana – modułowa) – ok. 40-60 zł za m kw.

Do kosztów należy doliczyć ceny materiałów, rynien (ok. 25-40 zł za 1 mb), wyłazu dachowego (średnio od ok. 500 zł), a opcjonalnie: montaż okien i nadbudówek.

Dachy - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 38 447 Dekarzy i Cieśli najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jakie pokrycie dachu kopertowego wybrać?

specjalista wnosi gont bitumiczny na dach domu

Co prawda dachy kopertowe można wykończyć niemal każdym typem materiału, niemniej częstym zaleceniem jest budowa połaci dachu z drobnych elementów. Przyczyną jest stopień skomplikowania konstrukcji, a mianowicie chodzi o duże kąty nachylenia połaci.

Do budowy dachu kopertowego wykorzystuje się:

 • dachówkę i gonty na dach,
 • blachodachówkę modułową, na którą składa się wiele już fabrycznie dociętych elementów z blachy,
 • szlachetną dachówkę ceramiczną lub cementową (mogą wymagać dodatkowego wzmocnienia dachu).
Ważne:
W przypadku większych elementów wykończeniowych, takich jak blachodachówka, należy liczyć się z dużą ilością odpadów i docinek w czasie pracy. Ma to wpływ na cenę całego przedsięwzięcia (zaleca się zakup nawet do 30% więcej materiału niż potrzeba na pokrycie dachu).

Doświadczony dekarz może doradzić, co zrobić z pozostałościami i odpadami po montażu blachodachówki na dachu czterospadowym. Jedną z opcji jest pokrycie niewykorzystanym materiałem budynków gospodarczych (drewutni, śmietnika itp.).

Jak wymierzyć dach kopertowy?

Im większa liczba połaci dachowych, tym trudniej jest dokonać pomiaru powierzchni. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o dach kopertowy. Konstrukcja z czterema połaciami musi być mierzona w odpowiedni sposób. Pomoże ci w tym schemat dachu naniesiony na kartce papieru lub w programie komputerowym. Narysuj schemat dachu kopertowego w rzucie. Metry kwadratowe połaci zlicz na podstawie wzorów na powierzchnię trapezu czy trójkąta (w zależności od kształtu połaci).

Wzór na pole trapezu – (a+b) x h/ 2

Wzór na pole trójkąta – (a x h)/2

Jeśli dach składa się z dwóch połaci o kształcie trójkątów o wymiarach 4 metry podstawa i 3 metry wysokości i dwóch trapezów, których krótsza podstawa ma 5 metrów, a dłuższa 9 metrów, zaś wysokość 3 metrów, to obliczenia pola powierzchni połaci dachowych będą wyglądały następująco:

2x(5+9)x3/2 + 2x (4x3)/2 = 42 + 12 = 53 m2.

Wydaje się zbyt skomplikowane? Powierz wykonanie pomiarów specjalistom od dachów ze Śląska, fachowcom od dachów z Wielkopolski lub ekspertom, którzy działają bliższej Twojej lokalizacji.

Zalety i wady dachów kopertowych

Dach kopertowy
Zalety
Wady
 • Masywna, sztywna i solidna konstrukcja dachu kopertowego
 • Dach kopertowy świetnie radzi sobie z odprowadzaniem wody deszczowej i śniegu
 • Jest odporny na szkodliwe czynniki zewnętrzne (wiatr, nawałnice i huragany)
 • Doskonale prezentuje się na domach jednorodzinnych parterowych oraz z poddaszem użytkowym
 • W połączeniu z lukarnami i oknami połaciowymi łatwo można uzyskać efekt domu stylizowanego na pałacyk lub dworek
 • Dachy czterospadowe świetnie nadają się do montażu fotowoltaiki i nowoczesnych systemów wentylacji budynku
Wady
 • Z racji konstrukcji dachu kopertowego (cztery skosy) powierzchnia użytkowa poddasza jest znacznie mniejsza niż w przypadku poddasza w domu z dachem jedno- lub dwuspadowym
 • Domy z dachami kopertowymi często wymagają dodatkowego doświetlenia na poddaszu (sytuację mogą uratować okna dachowe)

Dach kopertowy jest droższy niż dach jednospadowy i dach dwuspadowy

Dodano: 24 listopada 2021 Zaktualizowano: 19 stycznia 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco