dekarz pokrywa dach grafitową dachówką ceramiczną

Ile kosztuje m2 dachu na gotowo? Koszty dachu [robocizna i materiał]

Ile kosztuje m2 dachu na gotowo? Koszty dachu [robocizna i materiał]

Na to, ile kosztuje m² dachu na gotowo w 2023 roku, wpływa bardzo dużo czynników – od rodzaju materiału wybranego do wykończenia dachu, stopnia skomplikowania prac, konstrukcji więźby i kształtu dachu, aż po liczbę obróbek blacharskich i usług dodatkowych (np. montaż rynien). Najważniejsze prace, które należy wziąć pod uwagę przy wycenie, to: koszty budowy więźby dachowej, ceny montażu pokrycia oraz dodatkowych obróbek. Ile kosztuje m² dachu na gotowo? Jaki jest orientacyjny koszt budowy dachu dwuspadowego 120-150 m²?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 4 kwietnia 2023 04.04.2023 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 39537 Specjalistów od Dachów blisko Ciebie

Ile kosztuje m2 dachu na gotowo w 2023 roku?

Zastanawiasz się, jaki jest koszt za m² dachu na gotowo w 2023? Sprawdziliśmy to!

W naszej symulacji kosztów przyjmujemy, że montaż odbywa się na prostym dachu dwuspadowym (to najczęściej stosowane i uniwersalne rozwiązanie), bez dodatkowych nieregularności, lukarn itp. Powierzchnia dachu to ok. 150 m kw., orientacyjne ceny przedstawione zostaną w formie kosztu wyrażonego w złotówkach za m² robocizny.

Przy takich założeniach: ile kosztuje m² dachu na gotowo 2023? Koszt budowy dachu w 2023 r. to minimum 250-270 zł za m². Warto przy tym podkreślić, że cena dotyczy tylko wykonania dachu – bez kosztów ocieplenia.

Pamiętaj!
Każdy doświadczony dekarz nie wycenia prac dekarskich bez zadania kilku kluczowych pytań. Najważniejsze z nich to pytania o powierzchnię dachu, rodzaj więźby oraz wybrany materiał wykończeniowy. To absolutna podstawa do bardzo wstępnej wyceny, bo tak naprawdę o realnych kosztach można mówić dopiero po zapoznaniu się z projektem domu.

Kolejnym etapem doprecyzowującym koszty budowy dachu są oględziny na miejscu budowy. W przypadku remontu domu i wymiany pokrycia na nowe, dekarz ocenia m.in. poprawność budowy więźby dachowej i sprawdza, czy wszystkie parametry dachu są zgodne z założeniami nowego projektu.

Dachy - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 39 537 Specjalistów od Dachów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Koszt robocizny dachu za m2 w 2023 roku

Więźba dachowa – koszt budowy

Ile kosztuje montaż dwuspadowej więźby dachowej? Zakładamy uniwersalne rozwiązanie: prosta konstrukcja, dach płatwiowo-kleszczowy. Koszt budowy więźby dachowej (robocizny) to ok. 65-70 zł za m kw., materiał krokwi – ok. 1000 zł za 1 m³.

Sprawdź, jak krok po kroku przebiegają kolejne etapy budowy dachu: Konstrukcja dachu – najważniejsze elementy

Deskowanie dachu – cena

Jaka jest cena za deskowanie dachu? W 2023 r. deskowanie dachu kosztuje ok. 30-40 zł za m².

Koszt foliowania dachu

Ile kosztuje foliowanie dachu w 2023 roku? Wykonywane w ramach budowania dachu foliowanie kosztuje ok. 5-15 zł za m².

Koszt montażu membrany dachowej

Ważnym elementem konstrukcji dachu jest membrana dachowa. Cena zależy od kilku czynników – przyjęliśmy kilka założeń, dzięki czemu można było oszacować koszt montażu membrany dachowej.

Ile kosztuje montaż membrany dachowej na więźbie dwuspadowej? Przyjmujemy, że konstrukcja jest prosta, bez skomplikowanych i trudnych prac. Cena za m² to ok. 40-50 zł (sama robocizna), cena za materiał – membrana 3-35 zł/m² (w zależności od rodzaju, ważna uwaga: cena membrany może się mocno różnić, zazwyczaj to ok. 10 zł za m², na cenę wpływa jednak grubość i gramatura).

Jaki jest koszt montażu uniwersalnego poszycia z papy na deskowaniu?

Przyjmujemy normalny stopień trudności, bez dodatkowych lukarn.

Cena montażu uniwersalnego poszycia z papy na deskowaniu to ok. 30-40 zł (robocizna), materiał 10-20 zł za m².

Koszt montażu dachówki ceramicznej na dachu dwuspadowym

Przyjmujemy, że montaż nie jest skomplikowany, dachówka płaska, ceramiczna. Cena montażu z obróbkami (wraz ze skosami) to ok. 50-130 zł za m².

W niektórych przypadkach cena montażu dachówki ceramicznej za m² może sięgnąć nawet 150 zł za m kw. (przy dużej liczbie obróbek i dodatkowych prac).

Ile kosztuje montaż blachodachówki?

Przyjmujemy, że chodzi o montaż stalowej blachodachówki powlekanej – w popularnym ostatnio systemie modułowym. Koszt dachu z blachy mieści się w przedziale 40-85 zł za 1 m² usługi (w zależności od typu paneli). Blachodachówka zazwyczaj wychodzi taniej niż dachówki ceramiczne.

Uwaga!
Koszt pokrycia dachu blachodachówką płaską będzie 5-10 zł droższy na metrze kwadratowym – na płaskiej blasze nie można stanąć, trzeba ją zamontować odwrotnie – od góry do dołu, jest to utrudnienie przy montażu.

Ile kosztuje położenie gontu bitumicznego?

dekarz montuje gont bitumiczny na dachu

Cena za metr kwadratowy robocizny (położenia gontu oraz cena za wszelkie obróbki niezbędne w pracach) to ok. 45-50 zł za m².

Do tych kosztów należy doliczyć koszty wstawienia okien dachowych (ok. 250-350 zł za sztukę. w skrajnym przypadku – przy dużej liczbie obróbek i wysokim stopniu skomplikowania to nawet 900 zł za sztukę), termoizolację (np. ocieplenie wełną mineralną – ok. 90-110 zł za m²) oraz montaż rynien (75-100 zł za mb) i inne obróbki blacharskie (20-25 zł/mb).

Koszty montażu podbitki okapu

Ile kosztuje montaż drewnianej podbitki okapu dachu (więźba dwuspadowa, bez komplikacji)? Polecanym przez ekspertów materiałem jest podbitka stalowa lub – dla koneserów – drewniana.

Montaż drewnianej to ok. 80-100 zł za m² (wycena za m², chyba że podbitka to kawałki 20-30 cm, wówczas wycena indywidualna za mb). Podbitka stalowa kosztuje ok. 55-75 zł za m kw. Cena materiałów – podbitka w 1. klasie, podbitka drewniana świerkowa – ok. 35-45 zł za m² do tego co najmniej dwukrotne malowanie, więc dojdzie koszt farby. Podbitka stalowa - ok. 30-35 zł za m². Więcej w poradniku: Podbitka dachowa.

Koszt montażu systemu rynien

Fachowcy od montażu dachu z Warszawy i innych miast w kosztorysie uwzględniają najczęściej bardzo ważny element dachu – to montażu systemu rynien.

Ile w 2023 r. kosztuje montaż rynien? Wszystko zależy od stopnia skomplikowania prac, ale cena to ok. 20-35 zł/mb.

Uwaga!
Jeśli rozważasz wymianę, remont lub montaż dachu, to koniecznie sprawdź cennik usług i robót dekarskich – znajdziesz tam m.in. koszt robocizny.

Jaki dach jest najtańszy w budowie?

Najtańsze dachy to dachy najprostsze o najprostszej konstrukcji, czyli dachy płaskie.

Co prawda cena wzrasta wraz ze stopniem skomplikowania, więc np. dach dwuspadowy będzie kosztował mniej niż najtańszy w budowie dach jednospadowy, ale w większości przypadków warto dopłacić do inwestycji. Dlaczego? Przyczyna jest prosta – zalegający na dachu płaskim śnieg może być problemem w okresie zimowym.

Z kolei najtańszym materiałem wykończeniowym (ale wciąż bardzo solidnym i często wykorzystywanym) jest blachodachówka.

Szukasz ekipy od budowy dachu? Znajdziesz ją w rankingu najlepszych specjalistów od dachów z Rzeszowa lub innego miasta blisko Ciebie.

Ile kosztuje m2 dachu? Koszty materiałów w 2023 roku

Jaki jest koszt materiałów do konstrukcji dachu w 2023 r.?

 • drewno na dach – ok. 1000 zł za m³ (drewno z tartaku na krokwie)
 • więźba dachowa (prefabrykowana) – ok. 5 zł za m²
 • łaty i kontrłaty – ok. 2 zł/mb
 • folia wstępnego krycia (folia dachowa) – ok. 6 zł za m²
 • folia paroizolacyjna – ok. 5-10 zł za m²
 • gotowy panel z blachy powlekanej – ok. 50-70 zł za m²
 • poszycie z papy – ok. 15 zł za m²
 • dachówka ceramiczna – ok. 100 zł za m²
 • blachodachówka – ok. 90 zł za m²
 • gont bitumiczny – ok. 40 zł za m²
 • rynna – ok. 30-120 zł/mb

Koszt budowy dachu – co na niego wpływa?

Na cenę dachu i końcowy koszt wpływają:

 • powierzchnia dachu,
 • stopień skomplikowania prac,
 • liczba płaszczyzn (dachu wielopłaszczyznowe są najdroższe),
 • ozdoby,
 • dużą liczba okien dachowych,
 • wybrany materiał na dach.
Czynniki wpływające na koszt budowy dachu
Dodano: 24 listopada 2021 Zaktualizowano: 4 kwietnia 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco