niewielki dom jednopiętrowy z cegły z dachem dwuspadowym - w 2023

Jak zrobić dach dwuspadowy? Cena, wady i zalety dachu dwupołaciowego

Jak zrobić dach dwuspadowy? Cena, wady i zalety dachu dwupołaciowego

Dach dwuspadowy (inaczej: dach dwupołaciowy) to konstrukcja powstająca w oparciu o dwie przeciwległe połacie łączone w kalenicy, czyli na przecięciu górnych krawędzi połaci. Ściany boczne w konstrukcji dachu dwuspadowego to tzw. ściany szczytowe (szczyt w budowie dachu dwuspadowego oparty jest na kształcie trójkąta). Jak zrobić dwuspadowy dach? Jakie wady i zalety mają dachy dwuspadowe? Jaki jest koszt budowy dachu dwuspadowego?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 19 kwietnia 2023 19.04.2023 Czas lektury: 10min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 39150 Specjalistów od Dachów blisko Ciebie

Z uwagi na swoją charakterystyczną konstrukcję dachy dwuspadowe często określane są również jako dachy siodłowe lub szczytowe. Konstrukcje tego rodzaju łączą w sobie estetykę i funkcjonalność, dlatego cieszą się niesłabnącą popularnością od wieków.

Kąt nachylenia dachu dwuspadowego w Polsce zazwyczaj mieści się w przedziale 30-40 stopni (kąt nachylenia wyznaczany jest w decyzji o warunkach zabudowy lub w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego) – taka konstrukcja bez problemu radzi sobie z odprowadzeniem wody, a zimą nie stwarza zagrożenia z powodu czap zalegającego śniegu. Dwuspadowy dach – co trzeba wiedzieć? Dowiesz się z naszego artykułu.

Dachy - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 39 150 Specjalistów od Dachów najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dach dwuspadowy – definicja

Dach dwuspadowy to konstrukcja dobrze utrwalona w polskim krajobrazie, a jednocześnie jedna z najtańszych i najprostszych do zastosowania jako pokrycie dachu. Jaka jest definicja dachu dwuspadowego? Dwuspadowy dach to rodzaj pokrycia dachowego, na które składają się dwie połacie w kształcie prostokątów – stykające się w kalenicy budynku (czyli na jego linii szczytowej). Występowanie trójkątnych ścian bocznych to jego element charakterystyczny. Inne nazwy dachu dwuspadowego to m.in.: dach siodłowy, dach dwupołaciowy, dach szczytowy.

Dwuspadowy dach – najważniejsze informacje:

 • konstrukcja dachów dwuspadowych jest uważana za jedną z prostszych i najtańszych, a jednocześnie wzorowo spełniających wszystkie najważniejsze funkcje dachu;
 • każde dodatkowe załamanie czy zmiana konstrukcyjna w dachu wiąże się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale też ryzykiem powstania tzw. koszy i płaskich powierzchni, w których może zalegać śnieg lub woda;
 • dach dwuspadowy w porównaniu z innymi rodzajami dachów najlepiej radzi sobie z odprowadzeniem wody deszczowej (brak załamań dachu), a jego forma minimalizuje ryzyko błędów konstrukcyjnych;
 • dach dwuspadowy to uniwersalne rozwiązanie dające zarazem możliwość uzyskania dużej przestrzeni do zagospodarowania na poddaszu (warto przeczytać: Adaptacja poddasza krok po kroku);
 • w konstrukcji dachu tego rodzaju bardzo łatwo o doświetlenie poddasza – okna dachowe idealnie sprawdzają się w tej roli;
 • prawidłowo wykonane dachy dwuspadowe gwarantują bardzo dobry stosunek przegród zewnętrznych do kubatury ogrzewanej, dzięki czemu straty ciepła w budynku są minimalne.

Konstrukcja dachu dwuspadowego – rodzaje dachów dwuspadowych

Konstrukcja dachu dwuspadowego składa się z konstrukcji nośnej (szkieletu konstrukcyjnego) i pokrycia (wykończenia dachu).

Dachy dwuspadowe – rodzaje (podział ze względu na na rodzaj materiału dachu):

 • dach dwuspadowy o konstrukcji drewnianej,
 • dach dwuspadowy o konstrukcji żelbetowej,
 • dach dwuspadowy o konstrukcji stalowej,

Obecnie najczęściej wykorzystuje się pierwszą z wymienionych opcji i jest to drewniana konstrukcja dachu (to tzw. więźba dachowa). Prosty dach dwuspadowy zazwyczaj jest symetryczny. Nowoczesne dachy dwuspadowe mogą mieć połacie o różnej powierzchni i nachyleniu, a co za tym idzie – są niesymetryczne i nadają budynkom wyjątkowego charakteru. Dachy proste i nowoczesne dzielą się na kilka rodzajów. Poniżej podział dachów dwuspadowych drewnianych ze względu na rodzaj więźb:

 • dach dwuspadowy z więźbą krokwiowo-belkową – krokwiowe konstrukcje nadają się do budynków o rozpiętości pomiędzy ścianami do 7,2 m i standardowym nachyleniu połaci w przedziale 30-50 stopni; wiązary w tej konstrukcji składają się z dwóch elementów: krokwie, belki stropowe;
 • dach dwuspadowy z więźbą krokwiowo-jętkową – w tego typu konstrukcji dodatkowo stosowana jest tzw. jętka, czyli poziomy element konstrukcyjny, który scala krokwie; dzięki temu rośnie dopuszczalna granica rozpiętości ścian (aż do 12 m);
 • dach dwuspadowy z więźbą płatwiowo-jętkową – płatew dachowa to element dachu układany równolegle do kalenicy – konstrukcyjnie podpiera krokwie;
 • dach dwuspadowy z więźbą płatwiowo-kleszczową – tego typu konstrukcja powstaje z wykorzystaniem płatwi i kleszczy, w budowie dachu dwuspadowego tego typu stosowane są wiązary główne, wiązary pośrednie oraz kleszcze usztywniające i wzmacniające konstrukcyjnie wiązary.
Warto wiedzieć:

W połaciach dachów dwuspadowych najczęściej wykonywane są otwory na okna dachowe – jedną z ciekawszych opcji są dachy dwuspadowe z lukarnami (pionowe okienka doświetlające pomieszczenia). Inna nazwa to dachy dwuspadowe z jaskółkami.

Lukarny w projektach dachów są wykorzystane często jako element przełamujący monotonię całej konstrukcji, a za ich pomocą można też osiągnąć efekt dworkowy budynku (szczególnie sprawdza się to w większych domach). Pamiętaj, że dwuspadowy dach z jaskółką, z naczółkami i dodatkowo łamany to oczywiście większy koszt konstrukcji dachu dwuspadowego.

Dach dwuspadowy – cena. Jaki jest koszt budowy dachu dwuspadowego w 2023 roku?

Ile kosztuje dach dwuspadowy? Cena dachu dwuspadowego zależy od stopnia skomplikowania prac. Najdroższy będzie dach dwuspadowy niesymetryczny, nowoczesny, z dodatkami, lukarnami i nieregularnością. Tania budowa dachu to budowa prostego dachu dwuspadowego.

Można założyć, że montaż więźby dachowej dwuspadowej to wydatek ok. 70 zł za m², dodatkowo cennik powinien obejmować deskowanie (ok. 30 zł za m²), foliowanie (ok. 10 zł za m²) i montaż uniwersalnego poszycia (ok. 30-40 zł za m²). Kosztorys powinien też obejmować ceny materiałów do wykonania dachu. Uśredniając – koszt budowy dachu dwuspadowego w domu o powierzchni ok. 100 m² mieści się zazwyczaj w przedziale od 35 000 zł do 70 000 zł.

Sprawdź szczegółowe cenniki prac i usług dekarskich:

Jak zrobić dach dwuspadowy krok po kroku?

Planujesz budowę domu i jesteś zainteresowany dachem dwuspadowym? Jak zrobić dach dwuspadowy krok po kroku? Prace zdecydowanie należy powierzyć fachowcom, którzy przejdą przez cały proces. Ekipę od dachu znajdziesz w rankingu najlepszych specjalistów od dachów z Białegostoku, wykonawców dachu z Włocławka lub twojego miasta. Początkiem będzie projekt domu z dachem dwuspadowym, a następnie montaż i wykończenie dachu dwuspadowego.

Budowa dachu dwuspadowego krok po kroku:

 1. Przygotowanie projektu dachu dwuspadowego – projekt to podstawa przed rozpoczęciem prac związanych z budową dachu dwuspadowego. Stanowi też podstawę do wyceny dachu. W projekcie znajdziesz dane dotyczące konstrukcji, stopnia nachylenia, liczby okien itp..
 2. Wybór i budowa więźby dachowej – wyróżnia się więźby dachowe jętkowe, płatwiowo-jętkowe, krokwiowe. W każdym projekcie fachowcy wybierają najlepsza więźbę do danego budynku. To właśnie od jakości więźby zależy wytrzymałość i stabilność dachu – warto zlecić te prace wykwalifikowanym cieślom.
 3. Pokrycie więźby dachowej – na tym etapie wykonuje się tzw. foliowanie, czyli pokrycie więźby farą paroszczelną. To dzięki niej dach jest szczelny i nieprzemakalny.
 4. Łacenie dachu dwuspadowego – fachowcy do krokwi przybijają kontrłaty i prostopadłe do nich łaty dachowe. W ten sposób tworzy się solidną i oddychającą konstrukcję.
 5. Montaż okien w dachu dwuspadowym – na tym etapie montuje się okna dachowe wraz z ich obróbką. Najczęściej właśnie w tym kroku warto też wykonać rynny oraz pas rynnowy.
 6. Ułożenie pokrycia dachowego – konstrukcja nośna dachu dwuspadowego wraz z hydroizolacją i montażem okien są już gotowe, więc można układać pokrycie dachu. Często wybierana jest dachówka ceramiczna lub blachodachówka.
 7. Prace wykończeniowe i odbiór prac – w ramach prac wykończeniowych nad dachem dwuspadowym poprawia się wszelkie detale konstrukcyjne, ale też ociepla się bryłę dachu od strony poddasza.

Jak obliczyć kąt nachylenia dachu dwuspadowego?

Zastanawiasz się, w jaki sposób obliczyć kąt nachylenia dachu dwuspadowego? Najpierw wyznacza się na ścianie szczytowej poziomy odcinek o długości 1 m (w ten sposób ustala się wzniesienie dachu na długości 1 metra).

Od obu jego odcinków należy następnie zmierzyć odległość jaką oba końce dzieli do połaci. Następnie od większej wartości należy odjąć mniejszą – w ten sposób obliczysz wzniesienie dachu na długości metra, a ta wartość (poziom wzniesienia dachu) pozwoli obliczyć stopień nachylenia.

Stopień nachylenia dachu obliczany jest również na podstawie wzoru:

nachylenie [%] = 100 * tg α [0] (we wzorze należy mnożyć tangens kąta przez 100).

Warto wiedzieć:
Najczęściej w konstrukcjach wykorzystuje się dach dwuspadowy 35 stopni lub 30 stopni.

Jaka blacha na dach dwuspadowy jest najlepsza?

Wybór blachy na dach nie jest prosty, dlatego warto ten temat zlecić fachowcom. Należy wziąć pod uwagę nie tylko grubość, ale też rodzaj powłoki. Jaka blacha na dach dwuspadowy będzie najlepsza? O pokrycie dachu i wybór najlepszej blachy do dachów dwuspadowych zapytaliśmy fachowca:

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Wybór pokrycia dachowego w dużej mierze zależy od rodzaju dachu, od projektu. Najlepsza jednak będzie dachówka ceramiczna. Dachówki cementowe, też są dobre, ale mają większy ciężar. Co do blachy – robimy również dachy z blachodachówki, ale tylko od sprawdzonych producentów. Odradzamy blachy z internetu, chińskiego pochodzenia. Mogą tracić farbę i nie są tak solidnie wykonane jak te renomowanych firm. Warto również dodać, że rzadko są to blachy trapezowe, częstszym wyborem są blachy modułowe.

Warto dodać, że w przypadku dachów dwuspadowych sprawdza się solidna blacha płaska tytanowo-cynkowa.

Warto przeczytać: Dachówka ceramiczna czy betonowa?

Dach dwuspadowy czy czterospadowy?

widok czterospadowego dachu z lotu ptaka

Dwuspadowe dachy dają możliwość zagospodarowania dużej powierzchni na poddaszu, ich prosty kształt sprawia, że nie są rozwiązaniem drogim, a do tego bez problemu odprowadzają deszczówkę i śnieg. Nowoczesne domy z dachem dwuspadowym to wciąż hit wśród projektów domów. Rozwiązanie idealne? Niestety, nie w każdym przypadku.

Wadą dachów dwuspadowych są ich ograniczenia konstrukcyjne – ich zastosowanie w budynkach o szerokości między ścianami powyżej 12 m może być bardzo problematyczne. Konieczne jest w takim przypadku stosowanie w trakcie budowy dachu dwuspadowego dodatkowych słupów podporowych lub innych elementów konstrukcyjnych, które zwiększają cenę całej inwestycji w dom z dachem dwuspadowym.

Alternatywą w takim przypadku może być dach czterospadowy (tzw. dach kopertowy). Na konstrukcję tego typu składają się cztery skośne połacie, dzięki czemu dach czterospadowy świetnie sprawdzi się np. w domu parterowym o bardzo dużej powierzchni. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku wadą jest nieco mniejsza powierzchnia do zagospodarowania poddasza użytkowego.

Budowa dachu dwuspadowego – czy warto?

Czy warto inwestować w budowę dachu dwuspadowego? Zdecydowanie tak! To uniwersalne rozwiązanie niemal do każdego domu. Jeśli szukasz prostoty konstrukcyjnej, a przy okazji chcesz zaoszczędzić na budowie dachu, to dach dwuspadowy będzie idealną opcją. Poniżej znajdziesz wady i zalety dachów dwuspadowych:

Dach dwuspadowy
Zalety
Wady
 • Relatywnie niskie koszty budowy (szczególnie w porównaniu ze skomplikowanymi konstrukcjami)
 • Właściwie bez ryzyka błędów na etapie wykonania
 • Bez słabych punktów konstrukcyjnych
 • Uniwersalne rozwiązanie na lata
 • Możliwość wyboru niemal dowolnego pokrycia dachowego i stworzenia funkcjonalnego poddasza
Wady
 • Dla niektórych: monotonny i powtarzalny wygląd
 • W niektórych konstrukcjach są nie do zastosowania

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące dachów dwuspadowych

Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 19 kwietnia 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco