Dach mansardowy dwuspadowy i czterospadowy – konstrukcja, definicja
W projekcie domu jednym z ważniejszych elementów jest konstrukcja dachu. Nieczęsto spotykaną opcją, choć bardzo urokliwą i tradycyjną szczególnie na Górnym Śląsku, są dachy mansardowe. To konstrukcje dwukondygnacyjne zaliczane do grupy dachów łamanych, o zmiennym spadku połaci – dzięki czemu zwiększa się powierzchnię użytkową poddasza i nadaje budynkowi oryginalnego i nawiązującego do klasyki wyglądu.
Z poradnika dowiesz się
Historia dachów mansardowych sięga aż do epoki baroku – konstrukcję tego typu spopularyzował francuski architekt François Mansart. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa tego typu dachów.
Dachy łamane – dwuspadowe lub czterospadowe – po okresie niebytu dziś wracają znowu do łask (choć nadal uważane są za nietuzinkowe rozwiązanie). Projekty domów z dachami mansardowymi łączą najczęściej klasyczny wygląd z nowoczesnymi technologiami, a przy okazji w bardzo efektywny sposób powiększają poddasze domu.
Wielopołaciowa konstrukcja dachu umożliwiająca rozbudowę poddasza i tworzenia nadbudówek czy doświetlających poddasze lukarn, wymaga jednak sporych umiejętności i ma też swoje wady. Na co zwrócić uwagę, decydując się na dach mansardowy?
Poniżej przedstawiamy ranking 40 898 Specjalistów od Dachów najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Dach mansardowy i więźba mansardowa – konstrukcja
Konstrukcyjnie wyróżnić można dachy mansardowe dwuspadowe oraz czterospadowe. Typ francuski dachów tego typu charakteryzuje się spadkiem górnej połaci na poziomie ok. 30 stopni oraz dolnej – ok. 60 stopni. W przypadku typu polskiego nie występują najczęściej tak duże różnice w kątach nachylenia między połaciami.
- Dachy jednospadowe – jak wykonać? Konstrukcja dachu jednospadowego
- Dach kopertowy – konstrukcja, wady i zalety
Najważniejsze informacje o konstrukcji dachów mansardowych:
- budowa dachu mansardowego oparta jest o konstrukcję na bazie połaci łamanych;
- część górna połaci ma mniejszy kąt nachylenia, część dolna – większy kąt;
- skosy w dachach mansardowych oddzielone są gzymsem lub uskokiem;
- najważniejszą zaletą dachów mansardowych jest bardzo duża powierzchnia użytkowa poddasza;
- brak skosów sprawia, że na poddaszu można uzyskać pełnowartościową przestrzeń o wysokości powyżej 1,9 m;
- więźba mansardowa powstaje w oparciu o konstrukcję płatwiowo-kleszczową, a wiązar ma część dolną i górną;
- w dolnej części konstrukcji znajdują się: słup środkowy i słupy skrajne; w górnej – krokwie, płatwie i kleszcze;
- konstrukcja dachów mansardowych bez problemu radzi sobie z odprowadzaniem wody deszczowej i śniegu.
Dach mansardowy – najlepsze pokrycie

W konstrukcji dachów mansardowych bardzo ważny jest projekt i bardzo dokładne wykonanie pokrycia. Szczególnie kilka miejsc konstrukcyjnych narażonych jest na powstanie nieszczelności – to przede wszystkim wszelkie przełamania połaci.
Ważne porady dotyczące pokrycia dachu mansardowego:
- konstrukcja dachu tego typu jest skomplikowana, więc nie każdy materiał wykończeniowy się sprawdzi;
- prosty w zastosowaniu na dachach mansardowych jest gont bitumiczny;
- droższą opcją – i zarazem bardziej skomplikowaną w montażu – jest dachówka ceramiczna;
- opcją idealnie dopasowaną do potrzeb tego typu konstrukcji są dachówki mansardowe – często dostępne na zamówienie pod konkretny kąt załamania połaci dachowej;
- dachy mansardowe można też pokryć gontem drewnianym, ale w takim przypadku niektóre projekty wymagają zastosowania podwójnej warstwy gontów.
Ocieplenie dachu mansardowego
Izolację dachu mansardowego można wykonać zarówno za pomocą styropianu, jak i wełny mineralnej. W większości projektów materiał wykończeniowy układany jest między krokwiami – z zastosowaniem folii izolacyjnej (od wewnątrz), folii wstępnego krycia (na więźbie) lub pełnego deskowania (w przypadku wykończenia gontem bitumicznym lub papą).
W przypadku dachów mansardowych szczególną uwagę warto zwrócić na dokładne ocieplenie i pokrycie folią miejsc przełamania połaci.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o dachach
Więźba dachowa to struktura nośna dachu, która ma przenosić obciążenia na ściany budynku lub stropy. Może być wykonana na wiele różnych sposobów. W Polsce popularna jest więźba krokwiowa, ale nie jest jedyną dopuszczalną konstrukcją. Sprawdź, z jakich elementów składa się więźba dachowa.
27.02.2023Dach dwuspadowy (inaczej: dach dwupołaciowy) to konstrukcja powstająca w oparciu o dwie przeciwległe połacie łączone w kalenicy, czyli na przecięciu górnych krawędzi połaci. Ściany boczne w konstrukcji dachu dwuspadowego to tzw. ściany szczytowe (szczyt w budowie dachu dwuspadowego oparty jest na kształcie trójkąta). Dachy dwuspadowe to konstrukcje dobrze utrwalone w polskim krajobrazie, a jednocześnie jedne z najtańszych i najprostszych do zastosowania jako pokrycie dachu. Jakie mają wady i zalety?
24.11.2021Na to, ile kosztuje m² dachu na gotowo w 2023 roku, wpływa bardzo dużo czynników – od rodzaju materiału wybranego do wykończenia dachu, stopnia skomplikowania prac, konstrukcji więźby i kształtu dachu, aż po liczbę obróbek blacharskich i usług dodatkowych (np. montaż rynien). Najważniejsze prace, które należy wziąć pod uwagę przy wycenie, to: koszty budowy więźby dachowej, ceny montażu pokrycia oraz dodatkowych obróbek. Ile kosztuje m² dachu na gotowo? Jaki jest orientacyjny koszt budowy dachu dwuspadowego 120-150 m²?
04.04.2023Konstrukcja dachu i jego projektowanie to bardzo ważne etapu w czasie budowy domu. Od wstępnego projektu dachu aż do układania pokrycia dachowego na budowie dzieje się bardzo dużo, a każdy etap wymaga nadzoru doświadczonego dekarza. Jaki jest koszt konstrukcji dachu? Jakie są najważniejsze elementy konstrukcji dachu?
14.08.2023Dach jednospadowy (inaczej: dach pulpitowy, potocznie: jednospadzisty) skonstruowany jest w oparciu o jedną połać – skośną, o pochyleniu zazwyczaj nieco mniejszym niż w przypadku konstrukcji dachów dwuspadowych. Budowa dachu jednospadowego jest prosta i zazwyczaj tańsza w porównaniu do skomplikowanych, dwu- lub wielospadowych konstrukcji dachów, a przy tym zapewnia naturalny odpływ wody.
24.11.2021Dach jest zwieńczeniem każdego budynku. W zależności od kształtu bryły może mieć konstrukcję płaską lub spadową (jedno- lub wielopołaciową). Poznaj rodzaje dachów i sprawdź, jakie mają cechy charakterystyczne. Które rodzaje dachów są najbardziej wytrzymałe i solidne, a przy tym łatwe w wykonaniu?
20.02.2023