Urządzenia do natrysku bezpowietrznego
Otrzymaj oferty od specjalistów jak BUD-KOMP-EFEKT nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

BUD-KOMP-EFEKT

86

Urządzenia do natrysku bezpowietrznego

Autor: Iwan Sass, publikacja: 2020-04-04

Urządzenia do natrysku bezpowietrznego to wysokowydajne urządzenia do nakładania farb i lakierów metodą natrysku bezpowietrznego. Zasada działania polega na kruszeniu cieczy, która wydostaje się z dyszy z dużą prędkością na powierzchnię, a następnie osadza rozpylone cząstki farby na powierzchni. Ta metoda malowania może znacznie zmniejszyć zużycie farb i lakierów (w porównaniu z metodą pneumatyczną) ze względu na znaczne ograniczenie uwalniania nadmiaru farby na zewnątrz, zamglenie.

Zdjęcie nr 1

Bezpowietrzne pistolety natryskowe są stosowane w inżynierii przemysłowej i inżynierii lądowej. Urządzenia do malowania stosuje się do nakładania większości farb: farb lateksowych i akrylowych, alkidowych, związków epoksydowych o wysokiej lepkości, szpachli (pod warunkiem, że szpachlę nakłada się metodą bezpowietrzną), powłok ognioodpornych, nieściernych tynków i powłok teksturowanych oraz powłok antykorozyjnych. Wyjątek stanowią materiały zawierające piasek, cement, bielenie, mąkę kamienną oraz kompozycje o wysokiej zawartości wypełniacza. Natrysk hydrodynamiczny umożliwia nakładanie materiałów o wysokiej lepkości w wysokiej jakości sposób, zapewniając wysoką wydajność i oszczędność.

Zasada działania bezpowietrznego urządzenia natryskowego polega na tym, że pompa napędzana silnikiem dostarcza farbę przez wąż natryskowy do pistoletu natryskowego. Materiał do malowania przechodzący przez dyszę o małej średnicy pod wysokim ciśnieniem jest kruszony na mikroskopijne cząstki i dostaje się na malowaną powierzchnię.

Typy napędów

W zależności od energii użytej do napędzania silnika, bezpowietrzne pistolety natryskowe dzielą się na: bezpowietrzne pistolety natryskowe z napędem pneumatycznym, elektrycznym i benzynowym.

Napęd pneumatyczny

Bezpowietrzne urządzenia natryskowe z napędem pneumatycznym są najbardziej powszechne w sektorach przemysłowych - budowa maszyn, obróbka drewna, podczas malowania dużych przedmiotów przy słabej wentylacji, budowy statków itp. Zaletą napędu pneumatycznego jest całkowity brak drutów i innych elementów elektrycznych, co pozwala na pracę w zamkniętych pomieszczeniach, przestrzeganie wszystkich norm bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego.

Napęd elektryczny

Zainstalowany z napędem elektrycznym z reguły mały i mobilny sprzęt. Przeznaczony do prac remontowych i budowlanych: od kosmetycznych prac wykończeniowych (w tym wnętrz) po wielkoskalowe prace budowlane i wykończeniowe, z możliwością podłączenia drugiego i trzeciego pistoletu natryskowego. Istnieją również wersje wysokowydajnych elektrycznych urządzeń bezpowietrznych, które są stosowane w inżynierii przemysłowej i budowlanej, do prac elewacyjnych i wewnętrznych, do nakładania farb lateksowych i akrylowych, związków epoksydowych o wysokiej lepkości, szpachlówek, powłok ognioodpornych, tynków i powłok teksturowanych. Zaletą napędu elektrycznego jest jego niewielki rozmiar i mobilność. Wadą takiego napędu jest niezdolność do pracy w atmosferze ognia i wybuchowej.

Napęd benzynowy

Urządzenia do malowania z napędem benzynowym mają wystarczającą moc (od 4 KM) do napędzania wydajnej pompy. Silnik benzynowy ma kilka zalet, z których główną jest autonomia, tj. pozwala na wykonywanie prac malarskich tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do prądu lub (w przypadku silników pneumatycznych) pracochłonne jest podawanie sprężarki do miejsca pracy (brak dróg, nierówny teren, podczas malowania rurociągów, dźwigów, zasuwy przy ponownej izolacji rurociągów w terenie). Wady napędzanego gazem bezpowietrznego urządzenia do malowania natryskowego obejmują potrzebę użycia paliwa i spalin, jeśli prace malarskie są wykonywane w pomieszczeniach, a także niemożność pracy w ogniu i atmosferze wybuchowej.

Główni producenci

Wśród głównych producentów natrysków bezpowietrznych warto wymienić amerykańską firmę Graco (wynalazcę metody natrysku bezpowietrznego), niemieckie firmy Wiwa (Wilhelm Wagner GmbH), J. Wagner GmbH, francuski Samec Kremlin-Rexon, włoski Larius SRL, CMC SRL, hiszpański SAGOLA S.A., chiński ASPro i HYVST.

Przykłady urządzeń z różnymi napędami:

Zdjęcie nr 2 Zdjęcie nr 3 Zdjęcie nr 4

Opracował:
Iwan Sass
BUD-KOMP-EFEKT

Malarz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 93 759 Malarzy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o malowaniu