Ogrzewanie pelletem jako pierwszy krok do walki ze smogiem. Sprawdź koszty i zalety tego rozwiązania!
  • »
  • Baza-wiedzy
  • »
  • Ogrzewanie pelletem jako pierwszy krok do walki ze smogiem

Ogrzewanie pelletem jako krok w walce ze smogiem. Sprawdź koszty i zalety tego rozwiązania!

Katarzyna Bruś, 10 Marca 2017

W styczniu tego roku Polska przekroczyła normy zanieczyszczenia powietrza aż o 3000%. Smog to poważny problem, który realnie wpływa na nasze zdrowie. Jego źródło znajduje się w naszych domowych kotłowniach. Zmieniając sposób ogrzewania możemy więc ograniczyć zanieczyszczenie pyłami i związkami chemicznymi. Jak? Rozwiązanie znajduje się w zasięgu ręki – jest nim pellet drzewny. Sprawdź, dlaczego warto ogrzewać dom pelletem.

Jeśli chcesz porównać oferty dostawców pelletu z Twojego rejonu wypełnij nasz formularz.

Smog

Smog w Polsce

Smog to zjawisko zanieczyszczenia powietrza dymem i spalinami. W jego wyniku wdychamy szkodliwe substancje takie jak pyły, dwutlenek siarki, tlenki azotu, metale ciężkie – m.in. rtęć, kadm i ołów czy rakotwórczy α-benzopiren.

Smogowy problem nie jest w Polsce nowością, ale to właśnie w pierwszym miesiącu nowego roku osiągnął rekordowe rozmiary. Dopuszczalne stężenie pyłów, jakie podają normy polskiego Ministerstwa Środowiska z 2012 roku, zostały przekroczone aż o 3000%. Obecne dopuszczalne stężenie wynosi 300 μg/m3 – po przekroczeniu tej granicy ogłaszany jest alarm smogowy.

Polska wypada wyjątkowo kiepsko na tle innych państw europejskich. Dopuszczalne w nich limity zanieczyszczenia powietrza są dwukrotnie lub nawet czterokrotnie niższe. To plasuje m. in. Żywiec, Kraków, Pszczynę i Sosnowiec w czołówce haniebnego rankingu najbardziej zasmogowanych miast w Europie. Taka lista została opublikowana przez Światową Organizację Zdrowia. Wśród wszystkich zebranych 50 miast aż 33 pozycje pochodzą właśnie z naszego kraju.

Smog to nie tylko europejskie statystyki i liczby, ale realny wpływ na stan naszego zdrowia. Zanieczyszczone powietrze może być powodem obniżonej odporności zimą. Co więcej, może prowadzić do astmy, alergii lub przewlekłego zapalenia oskrzeli. Szczególnie niebezpieczny jest rakotwórczy α-benzopiren. Spędzając jedną godzinę dziennie na zewnątrz do naszego organizmu trafia tyle tej substancji, ile po wypaleniu trzech papierosów.

Jak powstaje smog

Najczęściej smog w Polsce pojawia się w sezonie grzewczym, czyli od września do kwietnia. Nie bez powodu – jego głównym źródłem jest tzw. niska emisja. To spalanie paliw stałych w urządzeniach grzewczych kiepskiej jakości.

Niska emisja to źródło aż połowy pyłu zawartego w zasmogowanym powietrzu. Na drugim miejscu jest przemysł z wynikiem 17%, a na trzecim – transport drogowy - 10%. Domowe kotłownie są również w największej mierze odpowiedzialne za emisję α-benzopirenu – z kotłów przedostaje się do powietrza aż 87% tej substancji.

Jednym z najczęstszych przyczyn tak szkodliwego spalania paliwa są złej jakości kotły. Często są to wielopaliwowe piece służące do ogrzewania domu zarówno węglem, jak i drewnem. Nie bez znaczenia jest też wybrany opał. Wbrew pozorom drewno opałowe wrzucone do kotła o gorszych standardach spalania, może zaszkodzić środowisku w równym stopniu, co węgiel brunatny czy kamienny. Lepiej radzi sobie ekogroszek, który zawiera mniej siarki i innych szkodliwych substancji. Dodatkowo do jego spalania służą nowoczesne kotły grzewcze, wyróżniające się większą wydajnością. Innym problemem jest spalanie odpadów – głównie z tworzyw sztucznych. Plastikowe butelki czy nawet opony to niestety nadal wykorzystywany materiał grzewczy.

Pellet drzewny - ekologiczna alternatywa dla węgla

Czym więc palić w piecach, by było ekologicznie? Na przykład pelletem drzewnym. Powstaje on przez sprasowanie pod wpływem wysokiej temperatury odpadów tartaczanych, wiórów czy zrębków drzewnych. Ma formę granulatu o średnicy ok. 6-8 mm. Pellet sprzedawany jest luzem, w workach ważących 15 lub 25 kg i w tzw. big bagach o wadze 700 lub 1000 kg.

Największą popularność zdobył w Skandynawii. Coraz większe zainteresowanie tym paliwem zauważa się także w Niemczech. W Polsce wciąż pozostaje niedoceniony. Mimo to nie brakuje krajowych producentów wysokiej jakości pelletu, jak i dystrybutorów odpowiednich kotłów. Znalezienie odpowiedniego dostawcy nie powinno więc stanowić problemu.

Opał a zanieczyszczenia

W porównaniu z pelletem, ogrzewanie węglem nie wygląda korzystnie. Jest co prawda tańsze, a co za tym idzie - bardzo popularne, jednak nie da się ukryć, że może szkodzić środowisku. Różnica jeszcz szczególnie widoczna w ilości emitowanych tlenków węgla. Spalając pellet, w ogóle nie wytwarzany jest benzoapiren, a ilość zawieszonego pyłu jest czterokrotnie mniejsza.

Ogrzewając swój dom pelletem nie szkodzimy środowisku. Podczas spalania tego paliwa do powietrza uwalnia się tyle dwutlenku węgla, ile drewno pochłonęło podczas swojego wzrostu. Jest to neutralne spalanie CO2. Wysokiej jakości pellet nie zawiera też szkodliwych substancji sklejających, które mogłyby dodatkowo przedostać się do powietrza.

Koszty ogrzewania pelletem

Za ogrzewanie pelletem w ciągu roku zapłacimy więcej, niż za węgiel, choć biorąc pod uwagę ekogroszek, wydatki będą porównywalne. Ten drzewny granulat jest za to nawet trzykrotnie tańszy niż ogrzewanie elektryczne. Nie pochłonie też tyle wydatków, ile ogrzewanie na gaz czy olej opałowy

Jedna tona pelletu kosztuje od 700 do 1000 zł. Cena zależy od producenta i formy paliwa – pellet luzem jest tańszy niż workowany. To oznacza, że za ogrzanie nieocieplonego domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m2 zapłacimy średnio 3300 zł. Jeśli budynek jest zaizolowany, koszty spadną do ok. 1700 zł. Za ogrzanie domu energooszczędnego zapłacimy zaledwie 900 – 1200 zł.

Do ogrzewania domu pelletem będziemy potrzebowali specjalnego kotła. Urządzenia są wyposażone w automatyczny podajnik, który sam pobiera opał ze zbiornika. Mniej więcej dwa razy w tygodniu powinniśmy zatem uzupełnić zbiornik. Instalacja grzewcza na pellet nie należy do najdroższych, może kosztować jednak więcej niż kocioł na zwykły węgiel czy kocioł wielopaliwowy. Ceny kotłów zaczynają się od 7-9 tys. zł.

Pellet drzewny może być więc dobrym zamiennikiem węgla, choć wciąż nie jest doceniony w naszym kraju. Fakt, jest droższy od węgla kamiennego i właśnie ta wada może być powodem jego dość małej popularności. Warto jednak rozważyć ogrzewanie domu pelletem, zwłaszcza, gdy alarmy smogowe pojawiają się coraz częściej, a w mediach nie brakuje doniesień o konieczności ograniczenia emisji CO2 w naszym kraju. Nie oznacza to, że pellet jest jedynym złotym środkiem na zanieczyszczone powietrze. Najważniejsze, by być świadomym swoich wyborów i wiedzieć, jak ogrzewać, by nie szkodzić.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

5. Ile kosztuje ogrzewanie pelletem »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

  • Tomasz Watras
  • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »