Prace wykończeniowe domu. Jak z głową wydać 35% budżetu na budowę domu? - Oferteo.pl
 • »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Prace wykończeniowe domu. jak z głową wydać 35% budżetu na budowę domu?

Prace wykończeniowe domu. Jak z głową wydać 35% budżetu na budowę domu?

Katarzyna Kowalczyk, 30 Marca 2016

Nasz dom jest już prawie gotowy! Do tego, by w nim zamieszkać, brakuje tylko wykończenia. To wisienka na torcie w całym procesie budowy. Pochłonie nawet 35% zakładanego budżetu. Ostateczny efekt w dużej mierze zależeć będzie od nas samych. Jakie koszty czekają nas już niemal na samej mecie?

Jeśli szukasz ofert na prace wykończeniowe wypełnij ten formularz.

Koszt wykończenia domu

Co wybrać na podłogę?

Najtańszym rozwiązaniem będą posadzki do samodzielnego ułożenia. Dużą popularnością cieszą się panele. Minimalny koszt ich zakupu to ok. 15 zł/m2. Jeśli jednak zależy nam na jakości, przygotujmy się na wydatek rzędu 30 zł/m2. Wielbiciele drewna mogą pokusić się o zakup parkietu przemysłowego. Jego ceny zaczynają się od 50 zł/m2.

Porównajmy, ile za usługi posadzkarskie zapłacilibyśmy na początku 2016 r.:

 • wylewka cementowa – ok. 30 zł/m2
 • wykładzina podłogowa – 20 zł/m2
 • parkiet z cyklinowaniem i lakierowaniem – 50 zł/m2
 • panele podłogowe – 15 zł/m2
 • układanie gresu – 40 zł/m2
 • podłoga - terakota – 40 zł/m2
 • posadzka samopoziomująca – 15 zł/m2

To ceny za samą robociznę. Musimy jeszcze pamiętać o cenie materiałów. Przykładowo za deski warstwowe zapłacimy od 87 zł/m2 do 340 zł/m2, z kolei za panele od 16 zł/m2 do 700 zł/m2. W przypadku paneli wiele zależy od tego, czy są one wykonane z drewna czy z materiału drewnopochodnego. Panele drewniane kupimy za co najmniej 80 zł/m2. Płytki ceramiczne to wydatek rzędu od 30 zł/m2 do 150 zł/m2, z kolei płytki gresowe kosztują od 20 zł/m2 do 130 zł/m2. Znacznie tańsza jest wykładzina podłogowa. Jej cena wynosi od 15 zł/m2 do 200 zł/m3. Wszystko zależy od tego, czy decydujemy się na wykładzinę elastyczną czy dywanową.

Materiał Cena za materiał Cena za robociznę
wylewka cementowa 45 zł/m2 10 – 30 zł/m2
panele 15 – 700 zł/m2 15 zł/m2
parkiet 50 – 400 zł/m2 50 zł/m2
wykładzina podłogowa 15 – 200 zł/m2 20 zł/m2
płytki ceramiczne 30 – 150 zł/m2 40 zł/m2
płytki gresowe 20 – 130 zł/m2 40 zł/m2

Na podstawie: Oferteo


To właśnie na etapie wykończenia możliwe jest oszczędzanie. W przypadku budowy domu do stanu surowego cena idzie w parze z jakością. Nie można zamienić konstrukcji na tańszą. Są pewne wytyczone standardy, których należy się trzymać. Dlatego jeśli dom ma kosztować 250 tys. zł, to tyle właśnie powinien kosztować. Natomiast na etapie wykończenia większość zależy od samego inwestora: czy wybierze płytkę za 50 czy za 200 zł/m2, czy zleci założenie rolet antywłamaniowych, zainstaluje alarmy, albo jakie wybierze okna.


Tynkowanie maszynowe a ręczne – ile to kosztuje?

Nie zapomnijmy o tynkowaniu ścian. W artykule o ścianach działowych podpowiadaliśmy, które rodzaje ścian wymagają takiej obróbki. Do wyboru mamy tynkowanie ręczne i maszynowe. Tynki maszynowe i tynki ręczne różnią się od siebie sposobem nakładania na ścianę. Kolejne etapy prac tynkarskich wyglądają bardzo podobnie. Maszynowa aplikacja jest kilkukrotnie szybsza w porównaniu z nakładaniem ręcznym. Wykwalifikowana ekipa tynkarzy jest w stanie wytynkować nawet 100 m2 dziennie.

Tutaj do wyboru mamy tynki cementowe, cementowo-wapienne i gipsowe. Pierwsze z nich tworzy się z mieszaniny wody, cementu oraz piasku. Są bardzo odporne na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne. Nadają się do pomieszczeń wilgotnych (jak kuchnia i łazienka). Tynki cementowo-wapienne powstają z mieszaniny wody, cementu, piasku oraz wapna. Niektóre gotowe mieszanki są też wzbogacone o skuteczne uszlachetniacze. Dobrze tłumią dźwięki. Tynki cementowe i cementowo-wapienne możemy nakładać na siebie w kilku warstwach, jeśli widzimy, że ściana nie jest jeszcze równa. Tynki gipsowe można stosować zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i wilgotnych, najlepiej nadają się do wnętrz. Gładka, biała faktura jest bardzo dobrą bazą pod malowanie. Warto wiedzieć, że tynk gipsowy świetnie sprawdza się na powierzchniach wykonanych z betonu i żelbetonu.

Ceny tynków maszynowych:

Ceny tynków maszynowych

na podstawie KB.pl

Dla porównania, koszt wykonania 1 m2 tynku gipsowego ręcznego to wydatek od 21 zł do 25 zł.

Farba czy tapeta?

Otynkowane ściany są gotowe do malowania lub tapetowania. Wszystko zależy od naszej fantazji. Cena farb zmienia się w zależności od producenta, koloru oraz grubości. Litr farby kosztuje od 8 zł (farba biała) do nawet 50 zł (farba kolorowa). Ściany pomalujemy już za mniej więcej 3 zł/m2 (biała farba), do 8 zł (farba kolorowa). Można również wykonać malowanie samodzielnie. Innym rozwiązaniem są tapety, świetnie sprawdzą się w sypialni czy salonie. Koszt 1 m2 takiego materiału to 10 zł w przypadku tapety papierowej, 14 zł – winylowej, 16 zł – flizelinowej i 17 zł – w przypadku tapety z włókna szklanego. Robocizna będzie kosztowała od 8 zł/m2 do 18 zł/m2.

Urządzamy łazienkę i kuchnię

Należy zastanowić się także nad remontem łazienki. Czy na ściany położyć płytki, czy może lepiej zastosować zmywalną farbę? Co opłaca się bardziej – wanna czy brodzik? Koszt urządzeń do małej łazienki może się zamknąć w 1 000 zł, zwłaszcza jeśli zrezygnujemy z armatury znanych marek. Rezygnując z płytek na ścianach na rzecz np. zmywalnej farby, wszystkie koszty możemy zamknąć w 2 000 zł. Płytki kupimy już za 30 zł/m2. Warto tu jednak pamiętać o tym, że najtańsze płytki mogą być też gorszej jakości. Wybierając produkt, dobrze jest przyjrzeć się etykietom. W marketach czy sklepach z glazurą, sprzedawcy oznaczają wskaźnikami odporność płytek na uszkodzenia i przy każdym rodzaju wskazują, do jakich pomieszczeń najbardziej się nadają. W tym przypadku można również polować na promocje – płytki będą tańsze, np. jeśli zostało ich już niewiele (akurat na jedno pomieszczenie).

Dużym wydatkiem może okazać się też urządzenie kuchni. Wiele zależy od tego, jakie meble i sprzęt AGD wybierzemy. Komplet szafek z oferty sklepów meblowych i supermarketów budowlanych możemy kupić już od kilkuset złotych – ważne są wówczas wymiary kuchni. W przypadku mebli na zamówienie z lepszego tworzywa, zapłacić możemy kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niedrogi zestaw AGD – zlewozmywak, lodówkę i kuchenkę – kupimy już za 1 500 zł. Taniej urządzimy kuchnię z wydzieloną spiżarnią, można wówczas wyposażyć ją w mniejszy zestaw szafek i niewielką lodówkę. Innym niedrogim sposobem jest wymurowanie zabudowy kuchennej z bloczków betonowych i wykończenie ich np. płytami gipsowo-kartonowymi.

Jak nie przepłacić za schody?

Koszt schodów zależy od ich wielkości i kształtu oraz od użytego do ich budowy materiału. W tym przypadku wygląd ma znaczenie – nie da się ukryć, że oprócz swojej funkcji praktycznej, schody mogą dodać wnętrzu uroku i stanowić jego ozdobę. Jak dopasować schody do naszego domu i przy tym nie przepłacić?

Schody możemy wykonać na kilka sposobów. W Polsce popularnością cieszą się szczególnie schody żelbetowe, wykończone płytkami lub drewnem. Ten rodzaj schodów ma tę zaletę, że łatwo jest uzyskać pożądany kształt. Buduje się je już na etapie stanu surowego domu.

Do wykonania schodów żelbetowych potrzebujemy zbrojonej płyty. Zalewa się ją betonem, po wykonaniu szalunków. Nie możemy zapomnieć także o stemplach, które spełnią rolę podpory szalunków. To chyba najtańsze z materiałów budowlanych. Do wykonania schodów potrzebujemy stempli za ok. 5 zł. Łącznie za całą konstrukcję żelbetową, razem z robocizną, zapłacimy 1 900 zł.

Reszta zależy od wykończenia. Jeśli postawimy na drewno, będziemy musieli dopłacić jeszcze 8 400 zł za materiał i robociznę. Wykończenie płytkami może okazać się tańsze. Cena płytek wynosi od 35 do 80 zł/m2. Oprócz tego potrzebujemy jeszcze kleju i fug. Średnio za wykończenie zapłacimy 56 zł/m2. Ułożenie płytek na schodach to usługa droższa, niż zlecenie ułożenia glazury na podłodze. Skąd podwyższona cena? Płytki trzeba docinać i dopasowywać do kształtu schodów, co zwiększa nakład pracy i czasu. Fachowiec zażąda od nas co najmniej 60 zł/m2. Jeśli na widok naszych schodów, poda cenę 150 zł/m2 oznacza to, że być może przy projektowaniu poniosła nas fantazja. Standardową ceną jest 90 zł/m2. Schody najczęściej zajmują około 5 m2. Średni koszt wykończenia ich płytkami, to 730 zł razem z robocizną.

Nasze schody mogą być także w całości wykonane z drewna. W takim wypadku są one najczęściej zamawiane u rzemieślnika, który wykonuje je dla nas według projektu. Możemy także kupić gotowe schody i samemu je zamontować w naszym domu. Całkowity koszt wykonania schodów wyłącznie z drewna to około 16 000 zł.

Materiałem, używanym do budowy schodów jest także stal. Można ją łączyć z innymi materiałami, np. drewnem, co daje ciekawy efekt i jest sposobem na obniżenie ceny. Możemy kupić schody do domu jednorodzinnego na konstrukcji metalowej, z drewnianymi nakładkami na stopnie za 8 000 zł. Z montażem za te same schody zapłacimy 9 200 zł. Na schody wykonane wyłącznie z metalu, przeznaczone do użytku wewnętrznego, wydamy od około 5 000 zł do 13 000 zł.

Nie wspomnieliśmy jeszcze o balustradzie. Każda składa się ze słupów, tralek i pochwytów. Zacznijmy od wersji najdroższej, czyli drewnianej. Za słup zapłacimy od 60 do 200 zł/szt., za tralki – od 19 zł/szt. do 30 zł/szt., a za pochwyt - od 95 do 150 zł/mb. Oznacza to, że balustrada wykonana całkowicie z drewna, będzie kosztować minimum 500 zł. Balustrada ze stali to koszt w przedziale od 4 500 zł do 8 000 zł. Za montaż zapłacimy ok. 350 zł/m.

Schodów i kosztów z nimi związanych można oczywiście uniknąć, decydując się na dom parterowy. Niekiedy jednak takie rozwiązanie po prostu nie jest możliwe. Dlatego polecamy przemyśleć już wcześniej kwestię aranżacji wnętrz i dopasowania schodów do naszego mieszkania.

Taras – ile kosztuje jego wykonanie?

Wiadomo, że poranna kawa najlepiej smakuje na własnym tarasie. By później móc delektować się małymi przyjemnościami, musimy liczyć się z większą inwestycją początkową.

Taras jest prostszą konstrukcją niż balkon, ale jego budowa to również kilka etapów prac. Pierwszym z nich jest przygotowanie podłoża, następnie wykonanie betonowej wylewki i wreszcie prace wykończeniowe, dzięki którym taras zyska niepowtarzalny wygląd. Podobnie jak w przypadku budowy domu, konieczne jest oczyszczenie gruntu na terenie przeznaczonym na taras. Teraz możemy przystąpić do wykonania izolacji przeciwwilgociowej. Nie zawsze jest to konieczne. Ocieplenie to koszt od około 100 do 150 zł, jeśli decydujemy się na zakup papy podkładkowej lub folii z powłoką włókninowo-polipropylenową. Więcej wydamy z kolei na izolację gruntu gliniastego – konieczny będzie zakup geowłókniny. Za dwie rolki, które wystarczą do izolacji 25 m2, zapłacimy od 140 zł do 220 zł.

Potrzebne będą jeszcze betonowe podpory, kątowniki montażowe, legary oraz deski tarasowe, jeśli nasz taras ma być wykonany z drewna. Przyjmijmy, że nasz taras będzie miał 20 m2. To w sam raz, żeby urządzić w nim grilla dla kilku osób. Za podpory zapłacimy 150 zł, kątowniki, legary i łączniki to razem 425 zł. Za deski, w zależności od drewna z jakiego są wykonane, zapłacimy od 3 015 zł do 7 175 zł razem z robocizną. Same prace kosztować będą w każdym przypadku tyle samo, bo ok. 1 600 zł. Najdroższe jest drewno cumaru – ten egzotyczny materiał kupimy za 5 000 zł/m2. Najtańsze z kolei są deski z sosny impregnowanej – 840 zł/m2. Pośrodku znajdą się świerk skandynawski – 1 920 zł/m2 i modrzew syberyjski w cenie 2 400 zł/m2. Łącznie wykonanie tarasu kosztować nas będzie od 3 590 zł do 7 750 zł.

Nasz taras możemy wykonać także z kostki brukowej. Za podbudowę, do której potrzeba geowłókniny, tłucznia, piasku i cementu, zapłacimy 555 zł. Zakup materiałów i robocizna to wydatek od 2 155 zł do 4 375 zł. Najmniej wydamy, jeśli nasz taras powstanie z kostki betonowej szarej – to zaledwie 700 zł. 1 000 zł więcej wydajemy z kolei na bruk klinkierowy – to najdroższa wersja brukowanego tarasu. Za płukaną kostkę betonową zapłacimy 1 600 zł/m2, a za kostkę granitową czarną 1 750 zł/m2. Łącznie na brukowany taras wydamy od 2 710 zł do 4 930 zł.

Podsumowanie

Roboty wykończeniowe stanowią aż 35% wydatków na całą budowę domu. Zakup materiałów i ich odpowiednie ułożenie, zakup i montaż armatury czy sprzętu AGD czynią razem niemałe koszty. W wielu przypadkach może się okazać, że początkowa większa inwestycja przyniosła lepszy rezultat – materiały są wytrzymalsze, odporniejsze na uszkodzenia, a przez to trwalsze. A w wykończeniu funkcjonalność jest ważna nie mniej, niż efekt wizualny.

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »