Oferteo

Generalny remont domu – ceny. Ile kosztuje wykończenie domu?

Remonty domów zazwyczaj są bardziej kompleksowe niż remonty mieszkań w bloku. Wykończenie wnętrza domu zazwyczaj obejmuje wykonanie schodów, montaż grzejników i wyposażenie kotłowni, samodzielna instalacja CO czy wykonanie posadzek na wszystkich kondygnacjach. Kosztorys generalnego remontu i wykończenia domu zależy więc od wielu czynników. Na ceny prac remontowych wpływają m.in.: stan wyjściowy, zakres prac, wybrane materiały wykończeniowe i wybór ekipy remontowej. Na jakie koszty trzeba się przygotować w przypadku generalnego remontu domu lub wykończenia wnętrza?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 11min

Przyjmujemy wstępnie, że do remontu i wykończenia mamy wnętrze starego domu z poddaszem – o metrażu ok. 100 m kw. na parterze i 85 m kw. poddasza użytkowego. Celem jest remont generalny i wykończenie ze stanu surowego do stanu deweloperskiego.

Cennik generalnego remontu domu jest kontynuacją poradnika: Wykończenie domu ze stanu deweloperskiego – krok po kroku
Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 104 420 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Remont i wykończenie domu – jaki jest zakres prac?

Zakres prac remontowych i wykończeniowych w domu obejmuje:

  • wyburzenie ściany nośnej lub działowej / montaż ścian działowych;
  • zrywanie starych tapet i powłok ze ścian;
  • remont ścian (szpachlowanie, tynkowanie, gładzenie);
  • remont podłóg (naprawa ubytków, wylewka samopoziomująca);
  • remont lub wykończenie schodów;
  • montaż parapetów wewnętrznych;
  • wykończenie sufitów i ścian (gruntowanie, malowanie, tapetowanie);
  • wykończenie podłóg (położenie glazury i paneli podłogowych);
  • montaż i naprawy instalacji;
  • wywóz gruzu.

Ile kosztuje wyburzenie ścian w domu?

pomieszczenie z wyburzonymi ścianami

Na cenę wpływa przede wszystkim rodzaj ściany. Zdemontowanie prostej ścianki działowej zazwyczaj nie jest problematyczne – wystarczy rozbroić stelaż z płyt kartonowo-gipsowych i rozkręcić całą instalację. Nieco trudniej jest w przypadku ścian nośnych. Ich demontaż nie jest możliwy bez konsultacji z architektem lub konstruktorem.

Konieczne jest też uzyskanie pozwolenia i upewnienie się, że ściana nośna może być zdemontowana bez ryzyka. W przypadku wyburzenia ściany nośnej tworzy się tzw. podciągi, czyli belki podpierające strop.

Na stopień skomplikowania prac wpływa m.in. grubość ścian, materiał i wszelkie prace konieczne poprawnego wykonania rozbiórki.

  • Wyburzenie prostej ściany działowej w domu (wykonanej z płyt GK osadzonych na stelażu) kosztuje ok. 40-50 zł za m kw.;
  • Wyburzanie ścian działowych w starym domu – wykonanych z cegły do 20 cm kosztuje ok. 100 zł za m kw.;
  • Wyburzenie betonowych lub żelbetonowych ścian nośnych to nawet ok. 350-360 zł za m kw.

Remont ścian w starym domu – ile kosztuje?

Remont ścian w domu w pierwszym etapie zazwyczaj polega na pozbyciu się starych powłok i tapet. Niezbędna jest też ocena ocieplenia ściany. Pomocne może być użycie kamery termowizyjnej, za pomocą której łatwo wykryć wszelkie mostki termiczne i ubytki wymagające napraw. Po wykonaniu wstępnych oględzin można przejść do kolejnych etapów remontu ścian w domu, czyli szpachlowania, tynkowania i gładzenia ścian.

Do wyboru są dwie opcje: tynkowanie ręczne i maszynowe. Tynki maszynowe i tynki ręczne różnią się od siebie sposobem nakładania na ścianę. Kolejne etapy prac tynkarskich wyglądają bardzo podobnie. Maszynowa aplikacja jest kilkukrotnie szybsza w porównaniu z nakładaniem ręcznym. Wykwalifikowana ekipa tynkarzy jest w stanie wytynkować nawet 100 m2 dziennie.

Do wyboru są trzy rodzaje tynków: tynki cementowe, cementowo-wapienne i gipsowe. Pierwsze z nich tworzy się z mieszaniny wody, cementu i piasku. Są bardzo odporne na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne. Nadają się do pomieszczeń wilgotnych (jak kuchnia i łazienka). Tynki cementowo-wapienne powstają z mieszaniny wody, cementu, piasku oraz wapna. Niektóre gotowe mieszanki są też wzbogacone o skuteczne uszlachetniacze. Dobrze tłumią dźwięki.

Tynki cementowe i cementowo-wapienne można nakładać na siebie w kilku warstwach, jeśli ściana nie jest jeszcze równa. Tynki gipsowe stosuje się zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i wilgotnych, najlepiej nadają się do wnętrz.

Gładka, biała faktura jest bardzo dobrą bazą pod malowanie. Warto wiedzieć, że tynk gipsowy świetnie sprawdza się na powierzchniach wykonanych z betonu i żelbetonu.

Orientacyjne ceny generalnego remontu ścian w domu

  • zerwanie starych powłok – ok. 10 zł za m kw.;
  • naprawa ubytków w ścianach – ok. 10–20 zł za m kw.;
  • gruntowanie przed szpachlowaniem – ok. 5 zł za m kw.;
  • szlifowanie i gruntowanie przed malowaniem – ok. 15 zł za m kw.;
  • tynkowanie ścian – ok. 30–40 zł za m kw.;
  • położenie gładzi szpachlowej – ok. 20–30 zł za m kw.;
  • położenie gładzi na suficie – ok. 35 zł za m kw.;
  • skuwanie starych płytek – ok. ok. 30 zł/m kw.;
  • wyprostowanie ściany płytą – ok. 50 zł za m kw.;
  • obróbka wnęk przy oknach – ok. 30–50 zł za mb;
  • przeróbka otworu drzwi – ok. 200–400 zł;
  • stworzenie zabudowy pod TV – ok. 300-500 zł (w zależności od stopnia skomplikowania prac);
  • wyprowadzenie przewodów do światła nad umywalką – ok. 80–100 zł za sztukę;
  • wyprowadzenie przewodów (sufit podwieszany) – ok. 50 zł za sztukę.

Ile kosztuje remont i wykończenie podłóg w domu?

W przypadku podłóg zakres prac i cen może się bardzo różnić. Jedną z opcji jest remont starej podłogi drewnianej w domu. W ramach prac wykonuje się najczęściej cyklinowanie (ok. 20-60 zł/m kw.), lakierowanie (ok. 10 zł/m kw.) i polerowanie (ok. 10 zł za m kw.). Drugą opcja jest całkowita wymiana podłóg – demontaż starego parkietu (25 zł/m kw.), usunięcie starych wykładzin (7 zł/m kw.).

Uwaga!
Warto wcześniej przeprowadzić szczegółowe obliczenia – odnowienie i remont starej podłogi z drewna może być droższy w przeliczeniu na metr kwadratowy niż położenie nowych paneli podłogowych.

W ramach remontu podłóg w domach często stosuje się wylewki betonowe. Ile kosztują wylewki betonowe lepszej jakości – z izolacją akustyczną i styropianem? Samo układanie styropianu – ok. 15 zł za m kw., do tego folia i taśma akustyczna ok. 15 zł za m kw. i sama wylewka (20 zł za m kw.). Łącznie ok. 50 zł za m kw. – na parterze domu. Na piętrze cena wzrasta do ok. 60–70 zł za m kw. ze względu na to, że trzeba dostarczyć tam materiał.

Najtańszym rozwiązaniem do wykończenia podłogi w domu będą posadzki do samodzielnego ułożenia. Dużą popularnością cieszą się panele. Minimalny koszt ich zakupu to ok. 25 zł/m kw. Jeśli jednak zależy nam na jakości, przygotujmy się na wydatek rzędu 120 zł/m kw. Wielbiciele drewna mogą pokusić się o zakup parkietu przemysłowego. Dodatkowo trzeba doliczyć koszty robocizny – układanie paneli (ok. 25 zł za m kw.), parkietu (ok. 50–60 zł za m kw.), gresu (ok. 115-140 zł za m kw.).

Ceny wykończenia ścian w domu

Otynkowane ściany są gotowe do malowania lub tapetowania. Wszystko zależy od naszej fantazji. Cena farb zmienia się w zależności od producenta, koloru oraz grubości. Litr farby kosztuje od 10 zł (farba biała) do nawet 100 zł (farba lateksowa kolorowa).

Innym rozwiązaniem są tapety, świetnie sprawdzą się w sypialni czy salonie. Najtańsze są tapety papierowe, droższe – winylowe i fizelinowe, a najdroższe – tapety z włókna szklanego. Ile kosztuje robocizna?

  • malowanie ścian – ok. 20 zł za m kw.;
  • gruntowanie ścian – ok. 5–6 zł za m kw.;
  • tapetowanie – ok. 35–60 zł za m kw.

Ile kosztuje montaż parapetów wewnętrznych w domu?

Przyjmijmy, że montaż dotyczy parapetu z drewna lub PCV – w przeliczeniu za mb, a prace montażowe odbywają się w już przygotowanym otworze, bez większych obróbek.

Cena zależy oczywiście od stopnia trudności (np. będzie większa, gdy parapety są łamane, o nietypowych kształtach itd.). Jeżeli są to prace bieżące (w ramach remontu domu), to koszt montażu będzie wynosił ok. 25zł/mb. Jeżeli to praca indywidualna – to nawet do 50zł/mb (wówczas często trzeba przygotować miejsce pracy, usunąć szkody powykonawcze, doliczyć koszt dojazdu itd.).

Demontaż starego parapetu (zarówno wewnętrznego, jak i np. parapetu balkonowego) kosztuje od 30 do 100 zł (w zależności od stopnia skomplikowania prac).

Ile kosztują instalacje elektryczne i wodociągowe w domu?

Prawidłowe ułożenie instalacji elektrycznych i wodociągowych w domu gwarantuje nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale też znacznie mniejsze ryzyko niespodziewanych wydatków na naprawę usterek.

Jak wygląda cennik podstawowych prac związanych z instalacjami w domach?

  • cena robocizny za punkt elektryczny to około 100 zł;
  • światło w szafach – ok. 50 zł za punkt;
  • przewód pod czujnik dymu – ok. 50–70 zł;
  • zasilanie do rolet – ok. 85–100 zł (w zależności od systemu);
  • przewód pod przycisk alarmowy – ok. 50–70 zł;
  • okablowanie TV, internet, wideomofon / kamery – ok. 50–70 zł;
  • przeróbki włączników – ok. 85 zł za punkt;
  • puszki pomarańczowe i niebieskie (montaż) – ok. 80–90 zł;
  • montaż gniazdka – około 15zł/szt.;
  • wymiana i montaż nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej w łazience lub kuchni – ok. 100–150 zł (za punkt), 35 zł – podłączenie zaworu;
  • bruzdowanie w ścianie – 30 zł/mb;
  • przeróbka instalacji hydraulicznej (prysznic, umywalka, WC, wanna) – ok. 200–400 zł za jedną instalację;
  • przeróbka instalacji kanalizacyjnej (prysznic, WC, umywalka, wanna) – ok. 100–200 zł za jedną instalację;
  • montaż odpływu – ok. 200 zł.

Jaki jest koszt montażu ogrzewania w domu?

Na instalację ogrzewania składają się takie prace, jak montaż grzejników, instalacje CO i wyposażenie kotłowni (np. z kotłem na paliwo stałe lub z pompą ciepła). Zakres cen za całość prac mieści się w przedziale od 7,5 tys. zł do nawet 50 tys. zł. Na całkowity koszt remontu lub montażu nowego ogrzewania w domu wpływa bardzo dużo czynników.

Wycena instalacji zależna od punktów, liczby rur w instalacji i projektu. Jednostkowej wycenie podlega montaż grzejnika, koszt to ok. 70–200 zł/szt. (taniej – na gotowym wyjściu ze ściany i bez dodatkowych prac).

Budowa i wykończenie schodów w domu – ceny

Koszt schodów zależy od ich wielkości i kształtu oraz od użytego do ich budowy materiału. W tym przypadku wygląd ma znaczenie – nie da się ukryć, że oprócz swojej funkcji praktycznej, schody mogą dodać wnętrzu uroku i stanowić jego ozdobę. Jak dopasować schody do naszego domu i przy tym nie przepłacić?

Schody można wykonać na kilka sposobów. W Polsce popularnością cieszą się szczególnie schody żelbetowe, wykończone płytkami lub drewnem. Ten rodzaj schodów ma tę zaletę, że łatwo jest uzyskać pożądany kształt. Buduje się je już na etapie stanu surowego domu. Do wykonania schodów żelbetowych potrzebujemy zbrojonej płyty. Zalewa się ją betonem, po wykonaniu szalunków. Nie możemy zapomnieć także o stemplach, które spełnią rolę podpory szalunków.

Reszta zależy od wykończenia. Droższe są schody wykończone drewnem, tańsze – wykończenie płytkami. Nie jest to jednak zasadą, bo cena niektórych płytek lub gresu może przewyższyć ceny drewna na schody. Oprócz tego potrzebujemy jeszcze kleju i fug.

Średnio za wykończenie trzeba zapłacić ok. 60–75 zł za m kw. Ułożenie płytek na schodach to usługa droższa, niż zlecenie ułożenia glazury na podłodze. Skąd podwyższona cena? Płytki trzeba docinać i dopasowywać do kształtu schodów, co zwiększa nakład pracy i czasu. Fachowiec zażąda od nas minimum 60–70 zł/m kw. (jeśli praca będzie wymagała wielu docinek glazury, to cena może wzrosnąć nawet dwukrotnie).

Wykończenie łazienki, kuchni i pokoju w domu

Należy zastanowić się także nad remontem łazienki. Czy na ściany położyć płytki, czy może lepiej zastosować zmywalną farbę? Co opłaca się bardziej – wanna czy brodzik? Koszt urządzeń do małej łazienki może się zamknąć w 1 000 zł (przy armaturze mniej znanych marek). Rezygnując z płytek na ścianach na rzecz np. zmywalnej farby, wszystkie koszty nie przekroczą kwoty 3 000 zł (w przypadku małej łazienki).

Płytki są dostępne w cenie od 35 zł/m2. Warto tu jednak pamiętać o tym, że najtańsze płytki mogą być też gorszej jakości. Wybierając produkt, dobrze jest przyjrzeć się etykietom. W marketach czy sklepach z glazurą, sprzedawcy oznaczają wskaźnikami odporność płytek na uszkodzenia i przy każdym rodzaju wskazują, do jakich pomieszczeń najbardziej się nadają. W tym przypadku można również polować na promocje – płytki będą tańsze, np. jeśli zostało ich już niewiele (akurat na jedno pomieszczenie).

Dużym wydatkiem może okazać się też urządzenie kuchni. Wiele zależy od mebli i sprzętu AGD. Komplet szafek z oferty sklepów meblowych i supermarketów budowlanych można kupić już od kilkuset złotych – ważne są wówczas wymiary kuchni.

W przypadku mebli na zamówienie z lepszego tworzywa, zapłacić można kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niedrogi zestaw AGD – zlewozmywak, lodówkę i kuchenkę – kupi się już za 2-3 tys. zł. Tańsza w urządzeniu jest kuchnia z wydzieloną spiżarnią, można wówczas wyposażyć ją w mniejszy zestaw szafek i niewielką lodówkę. Innym niedrogim sposobem jest wymurowanie zabudowy kuchennej z bloczków betonowych i wykończenie ich np. płytami gipsowo-kartonowymi.

Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco