• »
  • Baza-wiedzy
  • »
  • Ile kosztuje wykonanie instalacji w domu jednorodzinnym?

Ile kosztuje wykonanie instalacji w domu jednorodzinnym?

Katarzyna Kowalczyk, 20 Marca 2016

Bez ogrzewania, wody i prądu dom nie będzie nadawał się do użytku. Zakup i montaż instalacji to ok. 13% wszystkich wydatków przeznaczonych na budowę domu. Sprawdzamy, jak optymalnie dobrać instalacje, które nie nadwerężą naszego budżetu w trakcie budowy i długo po niej.

Jeśli chciałbyś otrzymać oferty na wykonanie instalacji wypełnij ten formularz.

Koszt instalacji gazowej i elektrycznej

Jak ogrzać dom i nie zostać na lodzie?

Prawidłowy wybór ogrzewania do naszego domu pozwoli zaoszczędzić w przyszłości sporo pieniędzy. Niekiedy odpowiednie ogrzewanie wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi, a przecież nie zawsze możemy dowolnie rozciągać worek z naszym budżetem. Do najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów jednorodzinnych należy ogrzewanie prądem, gazem, paliwem stałym, ogrzewanie kominkowe oraz tzw. ogrzewanie solarne. Przyjrzyjmy się dokładniej, czym się od siebie różnią i które z rozwiązań będzie najlepsze dla naszego domu.

Ogrzewanie elektryczne: łatwe w obsłudze i funkcjonalne. Regulowanie temperatury w mieszkaniu nie sprawia większych trudności, a grzejniki pozostają czyste. Wadą są wysokie koszty montażu grzejników i panelu sterowania.

Zakładając, że nasz dom ma powierzchnię 120 m2, cena montażu wyniesie od 30 000 zł do 42 000 zł. Nie ma szans na to, by taka inwestycja zwróciła się w przyszłości – uzyskanie 11 kWh kosztuje około 50 gr, a więc dość dużo. Za ogrzanie naszego jednorodzinnego domu w sezonie grzewczym zapłacimy od około 4 000 zł do 5 000 zł. W tym przypadku za wygodę trzeba płacić.

Ogrzewanie gazowe: podobnie jak w przypadku ogrzewania prądem,jego zaletą jest czystość. Kotły tradycyjne, kondensacyjne czy pulsacyjne nie zajmują wiele miejsca. Wybór gazu może zmniejszyć w przyszłości wydatki przeznaczone na ogrzewanie. Wszystko zależy od kotła.

Najlepszy efekt uzyskamy, montując kocioł pulsacyjny. W porównaniu z innymi piecami, pozwala zaoszczędzić 40% kosztów eksploatacji. Jego koszt to minimum 15 000 zł.

Kotły kondensacyjne również pozwalają ograniczyć wydatki na ogrzewanie, choć nie w takim stopniu jak pulsacyjne. Roczny wydatek na ogrzanie naszego domu nie powinien przekroczyć sumy 3 740 zł. Sam kocioł kupimy za kwotę od 5 000 zł do 12 000 zł.

Tańszy będzie piec tradycyjny – jego cena waha się od 3 000 zł do 5 000 zł. Za to na ogrzewanie domu wydamy w skali roku 4 400 zł.

Ogrzewanie paliwem stałym: najpopularniejszy w Polsce rodzaj ogrzewania. Do rodzajów opału zaliczamy ekogroszek, węgiel, drewno i brykiet. Zdecydowanie nie jest to czysty i przyjemny w obsłudze sposób ogrzewania domu. Decydując się na paliwo stałe, pomyślmy o wybudowaniu kotłowni, w której będziemy mogli składować opał i zainstalować piec.

Najtańszym kotłem na paliwo stałe jest piec komorowy – jego cena to co najmniej 2 000 zł. Do ekogroszku bardziej nadaje się kocioł zasypowy, którego koszt to 3 000 zł. Więcej wydamy na kotły automatyczne, które ograniczą naszą pracę w trakcie użytkowania. Tutaj ceny zaczynają się od 4 000 zł. Najdroższą wersją jest kocioł zgazowujący na biomasę. Zapłacimy za niego wprawdzie od 15 000 zł od 25 000 zł, ale możemy zaoszczędzić aż 15% wydatków na eksploatację. Jeśli zechcemy ogrzać nasz 120-metrowy dom węglem, ekogroszkiem lub drewnem, rocznie wydamy od 2 500 zł do 4 000 zł.

Ogrzewanie kominkowe: kominki ładnie się prezentują w mieszkaniu, dodając mu trochę ciepła – zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Dlatego dobrze jest pomyśleć o ogrzewaniu kominkowym, jako wspomagającym nasze główne ogrzewanie. Proste wkłady do kominków z płaszczem wodnym nabędziemy za około 2 000 zł, kolejny 1 000 zł to koszt jego montażu i eleganckiego wykończenia. Do ogrzewania wykorzystuje się drewno lub pellet.

Ogrzewanie kolektorami słonecznymi: w Polsce posłużyć może jedynie jako ogrzewanie pomocnicze – zwłaszcza jako ogrzewanie wody. Zakup i montaż to wydatek rzędu od 10 000 do 12 000 zł, w zależności od rodzaju kolektorów. Jeśli w naszej miejscowości obowiązują dopłaty do tego rodzaju urządzeń, 30 – 60% tej kwoty może nam się zwrócić. Koszt użytkowania kolektorów słonecznych ogranicza się do regularnego serwisowania. Pamiętajmy, że jest to jednak dodatkowy sposób ogrzewania – stosując go do ogrzania wody, możemy zaoszczędzić pieniądze za gaz czy prąd.

Pompy ciepła: pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w budynku energooszczędnym, w którym zapotrzebowanie na energię jest wyjątkowo niskie. W przypadku budynku o powierzchni 120 m2, koszt ogrzewania wynosi od 1 500 do 2 775 zł.

Rodzaj ogrzewania Cena instalacji Cena grzania za rok Wady Zalety
elektryczne 30 – 42 tys. zł 4 – 5 tys. zł wysoka cena wygoda użytkowania, czystość
gazowe 3 – 15 tys. zł 4,4 tys. zł wysoka cena wygoda użytkowania, czystość
paliwem stałym 3 – 25 tys. zł 2,5 – 4 tys. zł potrzeba osobnego pomieszczenia na piec i opał, wytwarza kurz korzystna cena, uniwersalne zastosowanie
kominkowe 3 tys. zł 2,5 – 4 tys. zł ogrzewanie dodatkowe estetyczny, niewielkie koszty instalacji
kolektory słoneczne 10 – 12 tys. zł 200 zł ogrzewanie dodatkowe, wysoka cena montażu ekologiczne
pompy ciepła 13 – 46 tys. zł 1,5 – 2,8 tys. zł do zastosowania w niewielu budynkach ekologiczne

Na podstawie: Oferteo

Wybór odpowiedniego ogrzewania to nie tylko kwestia budżetu, ale też wygody użytkowania. Zarówno ogrzewanie gazowe, jak i elektryczne jest bardzo drogie w użytkowaniu, ale to rozwiązanie najczystsze i najmniej angażujące nasz czas i uwagę. Z drugiej strony kolektory słoneczne i pompy ciepła to ekologiczne rozwiązania, które nie sprawdzą się w tradycyjnym budownictwie. To rozwiązanie raczej dla budynków energooszczędnych i pasywnych. Kominek przyda się jako dodatkowe źródło ogrzewania, a kocioł na paliwo stałe zajmie wraz z opałem osobne pomieszczenie. Choć to właśnie niewysoka cena ogrzewania paliwem stałym może nas do tego rozwiązania przekonać.

Jeśli jesteśmy już zdecydowani, jakie ogrzewanie jest dla naszego domu najlepsze, zapytajmy o dokładną wycenę sprawdzonych wykonawców. Wypełniając ten formularz, jest to bezpłatnie i niezobowiązujące.

Najczęściej gotowe projekty domów zawierają także plan instalacji ogrzewania. Niekiedy jednak okazuje się, że wykonanie go nie jest możliwe na naszej działce. Wtedy konieczna jest adaptacja projektu.


Kupiliśmy gotowy projekt, w którym przewidziano już określony rodzaj ogrzewania. Niezbyt nam to odpowiadało, więc zleciliśmy projektantowi naniesienie zmian. Gaz nie wchodził w grę, ponieważ w naszych okolicach nie ma gazociągu. Ostatecznie wybraliśmy kocioł na paliwo stałe. Adaptacja projektu nie wymusiła na nas większych zmian. Trzeba było jedynie zmodyfikować ściany działowe i otwory okienne. Nie wpłynęło to jednak na konstrukcję budynku.

  • Monika, otrzymała oferty na budowę domu od firm z Oferteo

Koszt wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej

Instalację wodno-kanalizacyjną wykonamy za kwotę 100 - 190 zł/mb. Pamiętajmy jednak o odpowiednim rodzaju podejścia kanalizacyjnego, czyli materiału, z którego będzie wykonana instalacja w domu. Do wyboru mamy podejście kanalizacyjne plastikowe i miedziane. W przypadku plastiku za 1 sztukę zapłacimy 100 zł, wybierając materiał miedziany cena wzrośnie do 135 zł za sztukę.

Jak to się ma do łącznych kosztów domu jednorodzinnego? Musimy sprawdzić, ile konkretnie punktów wodno-kanalizacyjnych znajduje się w budynku, czyli liczymy prysznice, wannę, umywalki, zlewozmywaki, krany itp. Zapewne liczba będzie zbliżona do 12. Oznacza to, że łączny koszt instalacji wyniesie od 3 840 zł do 6 720 zł (od 320 zł do 560 zł za punkt).

Ile kosztuje wykonanie instalacji elektrycznej?

Koszty wykonania instalacji elektrycznej zależeć będą od tego, ile punktów elektrycznych znajduje się w domu. Koszt wykonania jednego punktu to od 30 zł do 50 zł. Takich punktów w naszym domu może uzbierać się nawet 100. Od ich liczby zależy, ile ostatecznie wydamy na domową instalację elektryczną. Doliczając koszty przewodów, wyłączników i łączników oświetleniowych, za wykonanie pełnej instalacji w domu jednorodzinnym zapłacimy od około 7 500 zł do 15 000 zł (łącznie z robocizną i materiałem). Same materiały to wydatek od 3 000 do 5 000 zł. Robocizna jest z kolei znacznie droższa – jej ceny wahają się od 4 000 zł do 10 000 zł.

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna – co jest tańsze?

Wentylacja grawitacyjna jest możliwa dzięki kominom. Ich wykonanie nie jest znacznym wydatkiem, biorąc pod uwagę całość inwestycji. Nie umniejsza to ich roli w funkcjonalności domu. Zapewniają wentylację powietrza i odprowadzają dym, który powstaje przy ogrzewaniu domu paliwem stałym. To, ilu kominów potrzeba w naszym domu, zależy przede wszystkim od liczby i rodzaju pomieszczeń.

Dzięki kominom na zewnątrz uchodzi zużyte powietrze wentylacyjne. Dlatego nie zawsze jest możliwe ograniczenie się do jednego tylko komina. Wszystko zależy od tego, ile mamy kanałów wentylacyjnych i czy da się je połączyć w jedną konstrukcję. Kanał wentylacyjny powinien z kolei znajdować się w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka i toaleta, w każdym pomieszczeniu bez okien, w kotłowni i pokojach na poddaszu. W dużych domach nie da się więc zgromadzić tylu kanałów w jednym kominie. W mniejszym domu jest taka możliwość.

Kanał wentylacyjny powinien mieć pole przekroju o powierzchni co najmniej 0,016 m2. Przyjęło się, że kanały wentylacyjne mają wymiary 14x14 cm lub 14x21 cm. To, czy kanały te będą działać sprawnie, jest zależne także od ich zakończenia nad dachem budynku. W tym celu stosuje się nasady kominowe, które zapobiegają wtłaczaniu wiatru do kanałów.

Oprócz kominów wentylacyjnych, stawia się także szachty – kominy do kotłowni gazowej. Szachty to inaczej szyby. Są to pionowe, prostokątne kanały w budynkach, w których montowana jest instalacja bądź dźwig. Ze względu na ich przeznaczenie, możemy wyróżnić szachty dźwigowe (na windę), kominowe (przez nie wydostaje się dym z kotłowni), techniczne (do montażu instalacji między kilkoma kondygnacjami) i wentylacyjne (przez nie odprowadzane jest powietrze z budynku). W artykule używamy tego terminu w znaczeniu szachtów kominowych.

Budulcem na kominy są prefabrykowane pustaki wentylacyjne keramzytobetonowe. Charakteryzują się tym, że w jednym rzędzie mają po jednym, dwa, trzy lub cztery kanały. Wymiary pustaków to 200x330 mm lub 500x330 mm. Podczas budowy łączy się je zaprawą cementowo-wapienną lub klejową.

Jeśli w domu zamierzamy palić paliwem stałym lub mamy kominek, powinniśmy pomyśleć też o kominie dymowym.

Cena wykonania jednego komina wentylacyjnego i szachtów to ok. 229,55 zł. Przyjmijmy, że w naszym domu potrzebujemy dwóch takich kominów. Koszt budowy zwiększa się do 460 zł. Za wykończenie komina wraz obmurowaniem zapłacimy z kolei nawet 2 256,18 zł.

W przypadku wentylacji mechanicznej do wyboru mamy dwa rodzaje tej instalacji: wywiewną i nawiewno-wywiewną. W przypadku pierwszej z nich możemy wykorzystać szyby do wentylacji grawitacyjnej. Konieczny będzie zakup wentylatorów i rur wentylacyjnych. Ilość zależy od tego, czy do każdego komina dokupimy osobny wentylator, czy za pomocą rur połączymy kanały ze zbiorczym wentylatorem. Za rury zapłacimy od 10 zł/m do 100 zł/m. Te najdroższe izolowane są wełną mineralną, stąd ich cena. Przeciętnie nie powinniśmy wydać na rury więcej niż 25 zł/m. Wentylatory dostaniemy za 500 – 1 000 zł. Ta rozbieżność cenowa zależy od rodzaju sterowania (ręczne lub za pomocą czujnika wilgotności), wydajności i jakości. Wentylacja nawiewno-wywiewna wymaga od nas jeszcze zakupu rekuperatora, który odzyska dla nas ciepło. Za taką centralę wentylacyjną zapłacimy 6 000 – 8 000 zł. Za całą instalację dla domu o powierzchni 120 m2 damy 11 000 – 20 000 zł. Wentylacja mechaniczna jest najlepszym rozwiązaniem dla szczelnych domów energooszczędnych i pasywnych.


Cenowo wentylacja grawitacyjna i mechaniczna są porównywalne. W grawitacyjnej musimy liczyć się z kosztami kominów, łącznie z wykończeniem – czy to klinkierem, czy zwykłą ścianą. Z kolei w wentylacji mechanicznej dochodzą koszty urządzeń oraz prądu. Zwłaszcza, że przeważnie przy tym rodzaju wentylacji stosuje się tez rekuperację. Na dłuższą metę wychodzi to trochę drożej, bo stale naliczane są koszty energii. W przypadku wentylacji grawitacyjnej płacimy tylko raz - za wykonanie. Tutaj musimy zwrócić uwagę na odpowiednią wysokość kominów i ich rozlokowanie.


Jak widać, urządzenia instalacji mechanicznej są droższe od wykonania instalacji grawitacyjnej. Ma ona jednak tę przewagę, że pomaga zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dzięki odzyskowi ciepła rocznie wydamy na opał o 1 000 - 2 000 zł mniej. Nasz dom musi jednak dodatkowo spełniać kilka warunków: powinien być szczelny i ogrzewany gazem, olejem opałowym lub prądem.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

12. Prace wykończeniowe domu. Jak z głową wydać 35% budżetu na budowę domu? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

  • Tomasz Watras
  • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »