• »
  • Baza-wiedzy
  • »
  • Jaki rodzaj ogrzewania wybrać? sposoby na tanie ogrzewanie domu

Jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Sposoby na tanie ogrzewanie domu

Katarzyna Bruś, 16 Grudnia 2016

Czy wiesz, że za instalację grzewczą zapłacisz 2 000 albo nawet 50 000 zł? Cena zależy w dużej mierze od tego, w jakim stopniu złożone i zautomatyzowane – a zarazem wygodne - jest urządzenie grzewcze. Droższe systemy ogrzeją twój dom praktycznie same - jedyne, co musisz zrobić, to uregulować rachunki. Dodatkowo duże inwestycje mogą zwrócić się po kilkunastu latach dzięki mniejszym wydatkom na opał. Sprawdź, jakie ogrzewanie jest najtańsze i które z nich będzie dla ciebie najlepsze.

Jeżeli chcesz porównać oferty na instalację grzewczą, wypełnij ten formularz.

Koszty ogrzewania to aż 70% wszystkich wydatków przeznaczonych na utrzymanie domu. Dlatego wybór odpowiedniej instalacji jest tak ważny – pozwala zatrzymać zarówno ciepło w budynku jak i pieniądze w portfelu.

Ogrzewanie

Ogrzewanie domu – co wybrać?

To pytanie najlepiej zadać sobie jeszcze na etapie planowania budowy domu. Dzięki temu możesz zaprojektować budynek tak, by zapewnić mu jak najtańsze ogrzewanie. Przy odrobinie wysiłku uda ci się połączyć 3 cechy idealnego systemu grzewczego – wygodę, ekologię i niską cenę. Czeka na ciebie trudniejsze zadanie, jeśli chcesz zmienić instalację grzewczą w istniejącym już domu. W tym wypadku dobrze jest wybrać taki rodzaj ogrzewania, który nie będzie wymagał skomplikowanej przebudowy obecnego systemu i dodatkowych prac remontowych.

Zanim zdecydujesz o wyborze systemu ogrzewania, odpowiedz sobie na kilka pytań:

Na jakie koszty inwestycyjne możesz sobie pozwolić?

Nie oszukujmy się, nie każdy może pozwolić sobie na instalację grzewczą za 50 000 zł, nawet jeżeli zwróci się ona za kilkanaście lat. Dlatego cena ma tak duże znaczenie. Nie chodzi o to, by od razu wybierać najtańszy system grzewczy, ale by realnie ocenić, jakie koszty początkowe nie będą za dużym obciążeniem.

Co ma dla ciebie największe znaczenie – cena, ekologia czy wygoda użytkowania?

Wybór między wygodą a ceną może być trudny. Przykładowo wybierając najtańsze ogrzewanie na węgiel, musisz liczyć się z częstym dokładaniem opału i usuwaniem z pieca popiołu. Węgiel jest też dość kłopotliwy – brudzi wszystko wokoło, łącznie z osobą obsługującą kocioł.

Jak często wyjeżdżasz z domu zimą?

Powrót do wychłodzonego domu to nic przyjemnego – dom powinien więc być ogrzewany nawet podczas twojej nieobecności. Najlepiej sprawdzi się wygodne ogrzewanie elektryczne. Fatalnym rozwiązaniem będzie za to kocioł na węgiel lub drewno. Możesz oczywiście poprosić sąsiada o dokładanie opału i usuwanie popiołu. Raz na jakiś czas nie stanowi problemu, chyba że oznacza każdy weekend.

Czy masz odpowiednie miejsce na składowanie opału?

Ponadto ogrzewanie na węgiel czy drewno wymaga miejsca na przechowanie opału. Worki, w które jest on zapakowany, nie są szczelne. Dlatego każdy opad deszczu grozi zawilgoceniem paliwa, a w efekcie gorszym spalaniem i stratą wydanych pieniędzy.

Jak ocieplony jest Twój dom?

Straty ciepła szybko zauważysz w słabo ocieplonym domu, który trudniej jest ogrzać. W takim wypadku najbardziej opłaca się ogrzewanie na węgiel. Drogo wyjdzie ogrzewanie elektryczne. W niedostatecznie ocieplonym domu rachunki za ogrzewanie elektryczne mogłyby zwalić z nóg.

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?

Ceny samej instalacji różnych systemów grzewczych są do siebie zbliżone. Zarówno instalacja elektryczna jak i kotły na paliwo stałe mogą kosztować 2 000 zł – 30 000 zł. Cena zależy od tego, jak sprawny jest kocioł i jakie funkcje posiada. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w podajniki opału oraz proste sterowanie kotłem czy temperaturą w pomieszczeniu – nawet przez twojego laptopa. Przed zakupem zapytaj o gwarancję. Najczęściej wynosi ona 2-3 lata, ale w niektórych przypadkach możesz przedłużyć ją do 5 lat.

Systemy grzewcze

Nie istnieje jedna złota odpowiedź na pytanie, jakie jest najlepsze ogrzewanie domu. Bez wątpienia duże znaczenie ma to, jaki jest twój dom – ocieplony, energooszczędny, duży czy mały. Wpłynie to na ostateczny koszt ogrzewania. Zapytaj też sprzedawcę o żywotność kotła – pamiętaj przy tym, że wiele w tej kwestii zależy od samego ciebie. Używanie opału złej jakości i rezygnacja z przeglądów może skrócić czas działania pieca.

Jakie ogrzewanie się opłaca?

By oszacować koszty ogrzewania, zwróć uwagę na sprawność kotła. Chodzi o to, w jakim stopniu zamieni on dostarczone paliwo na ciepło. Nowoczesne kotły mogą spalać opał nawet w 99%. Sprawność słabszych urządzeń wynosi ok. 60% - jeśli więc do kotła trafią 2 tony węgla, połowa nie zostanie wykorzystana. Może się okazać, że do ogrzania domu potrzebujesz aż 2 razy więcej opału, niż zakładałeś.

Sprawność urządzeń grzewczych
(stosunek energii dostarczonej do otrzymanej)
Kotły kondensacyjne na gaz ziemny 98%
Kotły konwencjonalne na gaz ziemny 90%
Kotły na olej opałowy 92%
Kotły konwencjonalne na węgiel 60%
Kotły na paliwo stałe z podajnikiem 85%
Kotły elektryczne 99%
Pompa ciepła 400%

Źródło: instalacjebudowlane.pl

Najsłabsze są piece wielopaliwowe. Zdecydowanie lepiej radzą sobie kotły przeznaczone do jednego rodzaju opału. Najwydajniejsze są pompy ciepła, które potrafią pozyskać więcej energii niż ta, którą otrzymają z zewnątrz.

Ogrzewanie domu prądem

Instalacja grzewcza pod względem ceny przebija swoich konkurentów. Przykładowo grzejnik na prąd o mocy 1 000 W kupisz już za 100 zł. Mocniejsze grzejniki – do 2 000 W kosztują ok. 200 zł. Dla domu jednorodzinnego będą one w zupełności wystarczające.

Do ogrzania takiego budynku potrzebujesz 10 – 11 grzejników. Łatwo więc policzyć, że za taki system ogrzewania zapłacisz zaledwie 2 000 – 3 000 zł. Pamiętaj, by odpowiednio rozlokować urządzenia – te o większej mocy postaw w pomieszczeniach, w których częściej przebywasz. Po dwa ustaw tam, gdzie spędzasz dużo czasu. Garaż czy pralnia nie musi być przecież tak samo ciepła jak pokój dziecka czy salon.

Grzejniki możesz połączyć z ogrzewaniem podłogowym. Jego dużą zaletą jest przyjemne ciepło dla stóp – nie ma mowy o wstawaniu lewą nogą. Za 1 m2 takiej instalacji zapłacisz 150 - 200 zł. W przypadku jednorodzinnego domu o powierzchni 120 m2 koszt inwestycji wyniesie ok. 20 000 zł.

Ogrzewanie podłogowe jest dobre jako dodatkowe źródło ciepła. Dlatego koszty inwestycji możesz ograniczyć przez odpowiednie rozłożenie tak zwanej podłogówki – zastanów się, gdzie taka instalacja przyniesie najwięcej pożytku. W pozostałych pomieszczeniach ustaw grzejniki.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest piec akumulacyjny. To urządzenie pobiera energię w godzinach obowiązywania tańszej taryfy energii elektrycznej. Zebrane ciepło oddaje w pozostałej części dnia. Ceny za piece akumulacyjne są bardzo rozbieżne. Najtańsze kupisz za ok.1 000 zł, najdroższe za 5 000 zł. W granicach 2 000 zł dostaniesz już piec o mocy 2-3 kW.

Elektryczne ogrzewanie opłaca się więc, jeśli masz dobrze ocieplony dom. Koszty jego instalacji w domu jednorodzinnym wynoszą od 2 000 zł do ok. 20 000 zł. Ostateczna cena zależy głównie od tego, jakie elementy instalacji wybierzesz – ogrzewanie podłogowe czy może nieco tańszy piec akumulacyjny i grzejniki?

Ile kosztuje system ogrzewania gazem?

Zanim zdecydujesz się na ogrzewanie gazem upewnij się, że w pobliżu twojej działki jest sieć, do której możesz się podłączyć. Tylko wtedy będzie możliwe dostarczenie paliwa do ogrzania domu.

W kolejnym kroku wybierz odpowiedni kocioł. Masz do wyboru trzy rodzaje – tradycyjny, kondensacyjny i pulsacyjny. Oprócz niego potrzeba jeszcze zasobnika ciepłej wody, osprzętu i oczywiście fachowego montażu.

  • Kotły tradycyjne są najmniej wydajne, dlatego koszt wytworzenia energii jest spory. Za to sama instalacja jest dość tania. Za kocioł tradycyjny zapłacisz ok. 3000 zł. Dodatkowe elementy zwiększą koszt o 1 000 - 2 000 zł.
  • Kotły kondensacyjne odzyskują ciepło ze spalin gazowych. Pracują więc wydajniej niż tradycyjne. Sam kocioł to wydatek rzędu 5 000 – 12 000 zł. Do tego akcesoria w postaci rur, przewodów i zaworów, bez których sam kocioł nic nie wskóra – ok. 1 000 – 3 000 zł.
  • Kotły pulsacyjne są najnowocześniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe. Dzięki odpowiedniej technice spalania gazu, są w stanie skutecznie obniżyć rachunki. Jeśli wybierzesz ten rodzaj kotła, przygotuj się na wydatek instalacyjny nie mniejszy niż 13 000 zł.

Podsumowując – podstawowy koszt instalacji gazowej mieści się w przedziale 3 000 – 20 000 zł. Za 13 000 zł możesz mieć już nowoczesne urządzenie grzewcze, dzięki któremu ogrzewanie gazem będzie opłacalne.

Ogrzewanie domu olejem opałowym

Do pieca gazowego podobny w działaniu i obsłudze jest piec na olej. Szczególnie mile widziany w domach, w których nie ma dostępu do sieci gazowej – zakup oleju opałowego jest znacznie prostszy. Sieć dystrybutorów jest spora i umożliwia dostawę opału niemal do każdego domu.

Oprócz kotła musisz także kupić zbiornik na paliwo. Powinien pomieścić średnio 2 000 – 3 000 l. Nowy zbiornik to koszt rzędu 2 000 – 4 000 zł. W Internecie możesz także znaleźć używane zbiorniki. Ich cena spada nawet do 500 zł.

Podobnie jak w przypadku urządzeń gazowych, możesz wybrać kocioł tradycyjny lub kondensacyjny. Różnicę odczujesz w jakości oraz cenie. Te drugie mogą być nawet 2 razy droższe od tradycyjnych. Ceny zaczynają się od 4800 zł wzwyż. Koszt kotła kondensacyjnego sięga 10000zł. W ekstremalnych przypadkach za taki piec zapłacisz nawet 25 000 zł.

Jeśli skorzystasz z używanego pojemnika na olej i tradycyjnego kotła, łącznie za instalację zapłacisz ok. 5 300 zł. Nie będzie to jednak najtańsze ogrzewanie. Ceny oleju bywają wysokie, dlatego lepiej zainwestować w lepszy kocioł, który pracuje wydajniej. W najdroższej wersji koszty mogą wynieść nawet 30 000 zł.

Ogrzewanie domu węglem

To obecnie najtańsze ogrzewanie, ale jednocześnie jedne z najbardziej angażujących. Choć producenci kotłów dwoją się i troją, by ułatwić swoim klientom obsługę pieca, niektórych czynności nie da się zautomatyzować. Na przykład dorzucania do kotła opału albo usuwania powstałego po spalaniu popiołu. Takie prace czekają cię co 3 dni lub nawet codziennie.

Najmniej wygodne są zwykłe kotły węglowe. Do zbiornika dosypuje się nieduże ilości opału, dlatego dokładanie węgla może być konieczne nawet co kilka godzin. Alternatywą dla nich są kotły z automatycznym podajnikiem. Opał przesypujesz do odpowiedniego zbiornika, z którego piec pobiera odpowiednie dozy węgla. Zapas wystarczy uzupełnić 2 – 3 razy w tygodniu.

Cena za kocioł to co najmniej 2000 zł. Za taką kwotę możesz liczyć na zwykły piec węglowy. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia kupisz za 5 000 – 9 000 zł. Również za taką kwotę dostaniesz piec przeznaczony głównie do ekogroszku – popularnej w Polsce odmianie węgla kamiennego.

Po doliczeniu kosztów grzejników i innych elementów instalacji, cena kompletnego systemu wynosi minimum 5 000 zł. Górna granica nie powinna przekroczyć 30 000 zł.

Ogrzewanie domu drewnem

Najzwyklejsze piece na drewno – tak zwane kotły spalania górnego - są najczęściej wielopaliwowe. Możesz więc spalać w nich także węgiel. Taki piec dostaniesz co prawda za 2 000 zł, jednak jego wydajność jest na tyle mała, że koszty ogrzewania w skali roku mogą być spore.

Do drewna lepsze będą kotły spalania dolnego. Są sprawniejsze – z tej samej ilości drewna uzyskają więcej ciepła. Dodatkową zaletą jest mała ilość szkodliwych substancji przy spalaniu.

Najlepszy efekt uzyskasz dzięki kotłom zgazowującym. Spalają one opał dwuetapowo, dlatego wykorzystują go niemal całkowicie, a ilość powstałej sadzy jest niewielka. Ceny tych urządzeń zaczynają od 5000zł. Najdroższe z nich mogą kosztować aż 25 000 zł.

Drewno świetnie nadaje się do palenia w kominku. Choć zdecydowanie lepiej sprawdza się on w roli dekoracji wnętrz, może też zapewnić dodatkowe ciepło. Jeśli zainwestujesz w kominek z płaszczem wodnym, ogrzejesz nie tylko jedno pomieszczenie, ale i cały dom. Koszt instalacji wynosi od 5 000 do 10 000 zł. To dość drogo, zwłaszcza, że opalanie w kominku bywa angażujące – drewno trzeba dokładać nawet dwa trzy razy w ciągu doby, by utrzymać spalanie, a do tego konieczne jest czyszczenie paleniska.

Podsumowując, za samą instalację grzewczą zapłacisz 2 000 zł – 25 000 zł. Od produktów w najniższych cenach nie oczekuj wysokiej jakości. Za ok. 10 000 zł możesz dostać piec na drewno z automatycznym podajnikiem lub kominek, który dodatkowo urozmaici twój salon.

Kotły na pellet

Jeśli zależy ci na ekologicznym rozwiązaniu, to najlepsze będzie ogrzewanie na pellet. Opał pakowany jest w worki o wadze 15 kg lub 25 kg, dlatego łatwiej go przechować i dosypać do pieca niż pocięte na kawałki drewno. Po spaleniu pelletu zostaje bardzo mało popiołu – wystarczy, że usuniesz go raz w miesiącu.

Większość z kotłów na pellet ma już wbudowany automatyczny podajnik – dlatego trudno znaleźć urządzenie tańsze niż 3000 zł.

Najdroższe piece kosztują ok.18 000 zł. Mogą automatycznie rozpalić i wygasić palenisko oraz są wyposażone w dodatkowe komory spalania. Uwzględniając cenę pelletu, zbliżoną do cen węgla oraz wysoką wydajność nowoczesnych kotłów, może to być najtańsze ogrzewanie z serii tych ekologicznych.

Ogrzewanie domu pompą ciepła

To wciąż niezbyt popularne w Polsce rozwiązanie. Nic dziwnego – sprawdza się głównie wtedy, gdy zapotrzebowanie na ciepło budynku jest małe. W przeciwnym razie koszt instalacji oraz dostarczania ciepła może okazać się wysoki. Jeżeli jednak budynek spełnia nowe standardy energooszczędności, to samo ogrzewanie domu będzie najtańsze z możliwych.

Ogrzewanie pompą ciepła nie zawsze jest wystarczające. Jeśli zima okaże się sroga i chwyci duży mróz, będziesz musiał pomyśleć o dodatkowym źródle ogrzewania.

Pompy ciepła to jedne z najdroższych instalacji grzewczych. Koszty początkowe wynoszą aż 30 000 – 50 000 zł. Inwestycja może się jednak zwrócić za kilkunaście lat, jeśli budynek jest energooszczędny. Koszty ogrzewania wliczą się w cenę prądu i podniosą rachunki zaledwie o 200 - 300 zł.

Nie oszukujmy się – pieniądze mają znaczenie i to właśnie koszty instalacji grzewczych w największym stopniu decydują o twoim wyborze. Uniwersalnym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie węgiel czy pellet – to najtańsze ogrzewanie, niemal dla każdego budynku. Wygodniccy za lepszy system grzewczy uznają ogrzewanie olejowe lub elektryczne, odpowiednie do domów dobrze zaizolowanych. Jeśli więc wiesz, na co zwracać uwagę, nie przepłacisz. Złóż już teraz zapytanie ofertowe i porównaj oferty od firm z Twojej okolicy.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

2. Który opał jest najtańszy? Porównaj koszty ogrzewania domu »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

  • Tomasz Watras
  • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »