fachowiec przykręca elementy taniego ogrodzenia metalowego

Tanie ogrodzenie – 7 sprawdzonych pomysłów na tanie ogrodzenie działki

Tanie ogrodzenie – 7 sprawdzonych pomysłów na tanie ogrodzenie działki

Tanie ogrodzenie działki może być wykonane z różnych materiałów, w tym z drewna, paneli metalowych czy z siatki drucianej i z kamieni. Zobacz, z czego i jak wykonać tanie ogrodzenie twojego domu. Czy dobrym pomysłem jest zatrudnienie do tego celu fachowców?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 23 marca 2023 23.03.2023 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 50715 Specjalistów od Ogrodzeń blisko Ciebie

Ogrodzenie działki, na której wybudujesz dom, powinno być trwałe i solidne, a przy tym estetyczne. Jeszcze na etapie prowadzenia budowy domu powinieneś o nie zadbać. Masz dużą działkę i ograniczony budżet? Pomysły na tanie ogrodzenie posesji przydadzą ci się jeszcze bardziej!

Pomysł na tanie ogrodzenie – z czego je zrobić?

Bardzo często budowa domu pochłania tak wysokie, nieprzewidziane wcześniej koszty, że na inne cele pozostaje niewiele pieniędzy. O ile projekt ogrodu czy postawienie na posesji elementów małej architektury można odłożyć na bliżej niesprecyzowaną przyszłość, o tyle ogrodzenie już niekoniecznie. Pojawia się więc pytanie, z czego i jak wykonać tanie ogrodzenia? Najważniejsze to solidna konstrukcja: nawet ogrodzenie wykonane z tańszych materiałów ma zabezpieczać posesję przed wtargnięciem na nią niepożądanych osób trzecich.

Opcji jest wiele. Z tego wykonasz tanie ogrodzenie frontowe? Sprawdzone pomysły to:

 • siatka druciana,
 • naturalne drewno na płot,
 • palety,
 • panele,
 • beton,
 • metal,
 • kamień.

Które tanie ogrodzenie wybrać? W dalszej części poradnika dokładnie opiszemy każde z przedstawionych rozwiązań.

Uwaga!
Angażując do wykonania taniego ogrodzenia domu doświadczonych fachowców, musisz przygotować nieco większy budżet, ale zyskujesz solidne i estetyczne ogrodzenie posesji na lata. Co istotne, zwykle nie trzeba pozyskiwać pozwolenia na budowę ogrodzenia.
Ogrodzenia - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 50 715 Specjalistów od Ogrodzeń najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

1. Tanie ogrodzenie z siatki – pomysł dla oszczędnych

Popularnym i tanim rozwiązaniem jest siatka ogrodzeniowa. Najlepsza będzie siatka ocynkowana lub pokryta PVC. Średnica drutu powinna wynosić minimum 3 mm, ale najbardziej trwała będzie ta o średnicy 4 mm. Siatka ogrodzeniowa bardzo często jest montowana już w trakcie budowy domu. W sprzedaży znajdują się siatki różniące się również rozmiarem oczek. Montaż ogrodzenia z siatki polega na jej rozciągnięciu i zamocowaniu na słupach stalowych lub żelbetowych. Słupy te należy wcześniej osadzić w gruncie i wyposażyć w metalowe nakładki.

Uwaga!
Fachowcy zajmujący się wykonaniem ogrodzenia z siatki drucianej wiedzą o najważniejszych kwestiach związanych z jej rozwijaniem. Ważne jest bowiem, by znalazła się w odległości około 5 cm nad ziemią lub cokołem, nad którym jest ona montowana.

Zaletą ogrodzenia z siatki drucianej jest bez wątpienia atrakcyjna cena, dlatego cieszy się dużą popularnością. Ile trzeba zapłacić? Ceny zaczynają się od około 70-80 zł za siatkę w rozmiarze 1,5 m x 5 metrów bieżących.

2. Tanie ogrodzenie drewniane – ponadczasowy klasyk

Alternatywnym pomysłem na tanie ogrodzenie działki i domu jednorodzinnego będzie wykorzystanie elementów z drewna. Taki płot, pod warunkiem właściwego zabezpieczenia i impregnacji, posłuży przez wiele lat. Wykorzystaj do tego specjalne impregnaty do drewna.

Jak wykonać tanie ogrodzenie drewniane?

 1. Potrzebne są słupki, które osadza się w zaprawie cementowej.
 2. Do słupków montuje się poziome deski, nazywane ryglami.
 3. Następnie montowane są sztachety – deski tworzące właściwy płot. Nie muszą być mocowane tylko w orientacji pionowej, ponieważ można je umieszczać dowolnie.

Do ogrodzenia drewnianego najczęściej wykorzystuje się drzewa iglaste : mogą być to sosna, świerk czy modrzew. Dobre jakościowo drewno sosnowe i świerkowe kosztuje średnio 80-100 zł za 1 mb.

3. Tanie ogrodzenie z palet – oryginalny pomysł dla ciebie

Zamiast kupować w tartaku drewno do wykonania płotu wokół domu, możesz wznieść tanie ogrodzenie działki z wykorzystaniem palet. Oczywiście palety będą wymagać odpowiedniej obróbki i konserwacji, aby przetrwały lata w niezmienionym stanie.

Jedna paleta EUR wielorazowa, służąca do budowania ogrodzeń tymczasowych, kosztuje około 70 zł za sztukę, a paleta jednorazowa z 7 desek, o wymiarach 120 x 80 cm, kosztuje w granicach 28-32 zł za sztukę.

4. Ładne i tanie ogrodzenie panelowe

Kolejnym przykładem budżetowego rozwiązania jest panelowe ogrodzenie: z paneli drewnianych lub stalowych, najczęściej ocynkowanych i pokrytych powłoką antykorozyjną. Jest odporne na potencjalnie szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Dodatkowo tego rodzaju płot jest trwały i solidny.

Standardowo drewniane panele wykorzystywane do wykonania ogrodzeń mają 180 cm szerokości. Kosztują około 70-90 zł za sztukę. Panele metalowe są tańsze – za te o szerokości 250 cm, ocynkowane i pokryte powłoką antykorozyjną zapłacisz około 50-60 zł za sztukę.

Niezależnie, z czego wykonane są takie panele, mocuje się je do słupków. Przy panelach stalowych wykorzystywane są do tego celu klamry z płaskownika lub klamry z pręta stalowego.

Szukasz wykonawców ogrodzenia panelowego? Znajdziesz ich w rankingu najlepszych specjalistów od ogrodzenia panelowego z Rybnika, monterów ogrodzenia panelowego z Częstochowy lub innego miasta bliżej ciebie.

5. Tanie ogrodzenie betonowe – rozwiązanie na lata

Następną propozycją jest ogrodzenie betonowe, wysoce wytrzymałe i trwałe. Przykładem jest tanie ogrodzenie betonowe z pustaków betonowych. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale i na zmienne warunki atmosferyczne. Do wykonania takiego taniego i ładnego ogrodzenia przydomowego możesz wykorzystać:

 • pustaki betonowe gładkie,
 • pustaki betonowe łupane.

Cechują się one wysoką estetyką wykonania. Dodatkowo pozwalają na wybudowanie ogrodzenia, które będzie chronić przed wścibskim wzrokiem przechodniów, ponieważ pustaki nie są ażurowe. Będą też trudniejszą do sforsowania przeszkodą (np. jeśli mieszkasz koło lasu i odwiedzają cię dzikie zwierzęta).

Innym pomysłem na wykonanie taniego ogrodzenia betonowego na działce jest wykorzystanie gotowych betonowych przęseł. Obecnie takie ogrodzenia mogą nawet imitować cegłę, kamień naturalny czy drewno. Jedno standardowe przęsło ogrodzenia betonowego o wymiarach 50 x 200 cm kosztuje około 40-60 zł za sztukę, a do tego trzeba doliczyć koszt słupków betonowych – te kosztują w granicach 30-40 zł za sztukę.

Czytaj też: Ile kosztuje beton?

6. Nowoczesne i tanie ogrodzenie metalowe

fachowiec montuje ogrodzenie działki z profili metalowych

Metalowy płot to nie tylko siatka rozciągana od słupka do słupka. Możesz wykonać solidne, ładne, ale i tanie ogrodzenie metalowe, które będzie wyglądać estetycznie i nowocześnie. Do tego celu wykorzystaj panele metalowe. Minimalistyczne ogrodzenia metalowe mogą być ażurowe i pełne. Klasyczne nawiązują do lekkiej formy z łukami i grotami czy odlewanymi dekorami, które dodają posesji szyku i elegancji.

Tanie nowoczesne ogrodzenia metalowe są estetyczne i solidne, a najlepiej wykonać je z trwałych paneli. Prosty, ażurowy panel ogrodzeniowy o wymiarach 153 x 250 cm, z drutu fi3 kosztuje od 50 zł wzwyż za sztukę. Natomiast nowoczesne przęsło ogrodowe metalowe z poziomymi elementami to wydatek około 700-1200 zł.

7. Modne i tanie ogrodzenie z kamienia

Jeśli zależy ci, by twoje ogrodzenie było nie tylko tanie, ale i estetyczne, a przy tym zgodne z bieżącymi trendami w architekturze wokół domu, postaw na kamień. Kamienie na potrzeby wykonania takiego płotu mogą być różne. Będą to na przykład:

 • kamienie polne, np. otoczaki, które kosztują od 50 do 110 zł za tonę,
 • granit – koszt od 350 do nawet 2000 zł za tonę,
 • kamień łupany – w zależności od producenta elementy do wykonania muru z kamienia łupanego kosztują w granicach 30-40 zł za sztukę.

Jak zrobić tanie ogrodzenie działki?

Kiedy już masz wybudowany dom w stanie surowym zamkniętym, ze wszystkimi oknami i drzwiami, przykryty dachem, warto chronić go przed potencjalnymi złodziejami. Dlatego tak ważne jest wykonanie płotu. Może być to nawet tymczasowe ogrodzenie siatkowe.

Jak zrobić tanie ogrodzenie działki, które przetrwa co najmniej kilka lat? Najlepiej wykonać je właśnie z siatki ogrodzeniowej, cynkowanej, która będzie odporna na opady deszczu czy mróz i słońce, ale też dobrym pomysłem będzie proste ogrodzenie drewniane, z desek przymocowanych do pionowo wkopanych, metalowych słupków. W przypadku płotu z drewna wykonasz ogrodzenie tanim kosztem, bez potrzeby robienia dla niego podmurówki. Wielu z nas potraktuje takie ogrodzenie jako tymczasowe, a dla innych będzie ono odpowiednie na lata.

Czym najtaniej ogrodzić działkę? Sposób na tanie ogrodzenie frontowe

Z czego wykonać najtańsze ogrodzenie działki? Z drewna, siatki, metalowych paneli czy może z kamienia lub z betonu? Najtaniej będzie zrobić ogrodzenie z siatki, ale nie jest ona doskonałym rozwiązaniem. Nie chroni prywatności naszego domu i domowników, a także nie jest potencjalnie solidną przeszkodą dla dzikich zwierząt i niepowołanych osób trzecich. Panele metalowe czy drewniane albo płot z drewna lub z drewnianych palet to pomysł na ładne ogrodzenie, ale też solidne i trwałe.

Najlepiej jest wykonać tanie ogrodzenia z pomocą fachowców. Takie zabezpieczenie posesji będzie służyć przez wiele lat, nawet jeśli materiały wykorzystane do jego budowy nie będą drogie.

Warto przeczytać: Koszt budowy domu

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco