Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Płyty fundamentowe – rodzaje, zalety i wady

Płyty fundamentowe – rodzaje, zalety i wady

Rodzaje płyt fundamentowych, a także ich zalety i wady.

author box img

Krzysztof Ponichtera

Zaktualizowano: 5 sierpnia 2020 05.08.2020 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 68424 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

Czym jest płyta fundamentowa i do czego służy?

Płyta fundamentowa znalazła swoje zastosowanie przede wszystkim w miejscach o słabej nośności gruntu. Płyta odpowiada za obciążenie budynku równomiernie, a nie liniowo, jak wygląda to w wypadku tradycyjnych fundamentów. Jest idealnym wyborem, jeżeli planujemy krótkie roboty ziemne, bowiem jest mniej czasochłonna niż budowanie ław i ścian fundamentowych, do których musi dojść, jeżeli nie zastosujemy płyty fundamentowej.

Rodzaje płyt fundamentowych:

  • energooszczędna,

  • energooszczędna grzewcza,

  • pasywna,

  • pasywna grzewcza,

  • standardowa.

Zalety płyt fundamentowych

Jedną z największych zalet płyt fundamentowych jest ich krótki czas realizacji, który wpływa na przyspieszenie realizacji budynku. Ważnym plusem płyt jest również stabilność. Płyta fundamentowa jest o wiele bardziej stabilnym elementem niż ławy i ściany fundamentowe dostępne obecnie na rynku. Płyta sprawdza się świetnie w miejscach o małej nośności, czyli podatnych na osiadanie. Obciążenie budynku w wypadku takiej płyty jest równomierne. Cenowo również jest to najlepsza opcja. Koszta są mniejsze, ponieważ prace ziemne w tym wypadku są o wiele tańsze i prostsze. Wykopy są płytsze w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, co umożliwia mechaniczne wykonywanie prac, co oznacza skrócony czas budowy. Roboty ziemne ograniczają się do usunięcia humusu. Następnie nawozi się pospółkę i zagęszcza warstwami. Płyta zapewnia lepszą izolację termiczną, ponieważ łatwiej jest ją zaizolować. W tym wypadku niepotrzebne jest wykonywanie dodatkowych izolacji pionowych, poziomych, które niezbędne są przy wykonywaniu tradycyjnych ław i ścian fundamentowych. Jest to również dokładniejsze rozwiązanie w porównaniu z tradycyjnym, ponieważ górna powierzchnia wykonywania jest z dokładnością +- 4 mm, a więc globalnie nie wymaga dodatkowych warstw wyrównujących.

Wady płyt fundamentowych

Do wad zaliczamy konieczność dokładnego zaplanowania przebiegu wszelkiego rodzaju instalacji i elementów przyłączeniowych. Błędy w tym obrębie wiążą się ze skomplikowanym procesem kucia betonu. Niemożliwe jest wykonanie piwnicy w obiektach posadowionych na płycie fundamentowej. Nie ma możliwości przygotowania betonu we własnym zakresie. Musi pochodzić on z węzła betoniarskiego, nie można stosować betonu pochodzącego z metody gospodarczej na placu budowy.

Opracowanie:

Keramzytbud Sp. z o.o.

Budowa domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 68 424 Firm Budujących Domy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dodano: 22 lipca 2020 Zaktualizowano: 5 sierpnia 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco