Okna drewniane i drewniano-aluminiowe w budownictwie mieszkalnym
Otrzymaj oferty od specjalistów jak WADEX nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

WADEX

6

Okna drewniane i drewniano-aluminiowe w budownictwie mieszkalnym

Autor: WADEX, publikacja: 2018-05-30

Drewno to materiał szlachetny i ceniony od wieków. Świetnie współgra zarówno z minimalistycznymi nowoczesnymi wnętrzami, jak i w obiektach stylizowanych na dworki pełne rzeźbień i rozmaitych zdobień.

Zdjęcie nr 1

Dlaczego warto wybrać okna drewniane?

Drewno każdego gatunku wprowadza do domu niepowtarzalny klimat. I bez znaczenia do jakiego produktu zostało użyte (czy są to okna, schody, podłogi, meble, drzwi, czy tylko elementy wystroju). Napełnia ono każde wnętrze ciepłem, luksusem, nadaje wnętrzu dostojności i przytulności oraz niepowtarzalnego klimatu i harmonii. Sprawdza się również przy dużych powierzchniach szkła w modernistycznym i surowym wnętrzu.

Zdjęcie nr 2

Drewno to niezwykle szlachetny materiał, sprawia wrażenie żywego, niepowtarzalnego. W zależności od jego rodzaju posiada różną barwę, fakturę, usłojenie, gęstość i właściwości czysto techniczne. Okna głównie są produkowane z naszych rodzimych rodzajów drewna (sosna, świerk, modrzew, dąb), jak i egzotycznych (tj. eukaliptus, meranti, majau, sapeli, palapi i matoa). Żadne sztucznie wytwarzane bądź też malowane materiały nie są w stanie oddać jego naturalnego piękna. Ramy okienne wykonane z drewna dowolnego rodzaju stanowią niepowtarzalne obramowanie każdego widoku, niezależnie co tak naprawdę znajduje się za oknem naszego domu.

Wielką zaletą drewna jako materiału przeznaczonego na stolarkę okienną i drzwiową jest jego uniwersalność i łatwość nadawania różnych kształtów. Kochamy okna drewniane za ich wygląd. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać jeden z kilku kształtów ram. Od klasycznego i delikatnie wyoblonego Softline, przez eleganckie i ozdobne Retro, aż po prosty i nowoczesny Modern z minimalnym zaokrągleniem.

Zdjęcie nr 3

Do tego drewno perfekcyjnie łączy się z innymi materiałami, takimi jak szkło i aluminium. W ten sposób powstają najpiękniejsze i zarazem najtrwalsze okna - profile Gemini. Dzięki temu okna z łatwością zostają dostosowane do najbardziej zindywidualizowanych potrzeb zarówno pod kątem kształtu, koloru drewna (drewniane profile można wybarwić na wiele odcieni z zachowaniem naturalnego usłojenia, do wyboru jest również cała gama lakierów kryjących, pozwalających na uzyskanie jednolitej barwy), jak i nakładki aluminiowej, która może przybrać różnorakie formy, kształty i kolory. I tutaj należy podkreślić, że nakładka aluminiowa dokładnie chroni powłokę drewna od zewnątrz, czyniąc nasze okna ponadczasowymi i niezwykle trwałymi.

Właściwości fizyczne okien drewnianych

O popularności drewna w aranżacji wnętrz i architekturze decyduje nie tylko piękny wygląd. Ma ono również wiele innych zalet, m.in. odznacza się niezwykłą wytrzymałością konstrukcyjną, nie zmienia swoich wymiarów pod wpływem zmian temperatur, dobrze tłumi hałas i jest bardzo trwałe. Wszystkie te cechy sprawiają, że drewno znakomicie sprawdza się w produkcji okien i drzwi tarasowych.

Dzięki mocnej, warstwowej konstrukcji ramy i wysokiej klasy okuciom jesteśmy w stanie konstruować okna o bardzo dużych powierzchniach. Skrzydło uchylane i otwierane może mieć szerokość do 1,6 m i wysokość nawet do 3 m. Okna bez funkcji otwierania (szklenia stałe) mogą mieć jeszcze większe rozmiary.

Zdjęcie nr 4

W przypadku okien Exterm 88 rama zbudowana jest z 4 warstw odpowiednio przygotowanego drewna. Każda z warstw klejona jest z kolejną w ten sposób, że ich słoje ułożone są ze sobą naprzemiennie. Dzięki temu materiał konstrukcyjny jest bardzo odporny na wypaczanie, skręcanie i odkształcenia mechaniczne. W efekcie rama jest stabilna i odporna na zmiany temperatury i wilgotności.

Klejona z kilku warstw rama i odpowiedni wkład szybowy zapewniają mniejsze straty ciepła. Najlepsze parametry izolacyjne uzyskuje rama z drewna sosnowego. Profil pozwala na zamontowanie trzyszybowego (dwukomorowego) pakietu o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Pakiet wypełniony gazem szlachetnym i zaopatrzony w tzw. ciepłe ramki ma bardzo niski współczynnik przenikania ciepła - nawet 0,5 w/m2K. W efekcie wskaźnik przenikalności cieplnej dla całego okna może osiągnąć wartość 0,8 W/m2K. Zastosowanie grubszych profili okiennych, w tym profili pasywnych, jest w stanie ten parametr poprawić.

Drewno wykorzystywane do konstrukcji okien jest pozyskane w sposób zrównoważony i posiada certyfikat FSC. Pokrywane jest najwyższej jakości lakierami GORI w technologii 4-warstwowej. Każda z warstw spełnia określoną funkcję, np. zamyka pory drewna, ogranicza przebarwienia, zapewnia właściwe przyleganie warstw oraz odporność mechaniczną i chemiczną. Stosowane są lakiery na bazie wody, które są bezpieczne dla użytkowników i środowiska. Dzięki procesowi automatycznego nakładania w najnowocześniejszej w Polsce lakierni powstają okna, które przez lata wyglądają jak nowe.

W szybach ciepłochronnych zalecamy stosowanie ciepłej ramki dystansowej wg EN ISO 10077. Zastosowanie ciepłej ramki polepsza izolację termiczną na brzegach, co powoduje podwyższenie temperatury szyb w tym obszarze i obniża ryzyko występowania tam czasowej kondensacji pary wodnej. Dodatkowym zaletą ciepłej ramki jest szeroka gama kolorystyczna, np. w standardzie ramka czarna i ciemnobrązowa bez dopłat.

Zdjęcie nr 5

Dla wszystkich, którzy chcą oszczędzić na ogrzewaniu zimą dzięki zyskom ciepła od promieniowania cieplnego słońca i nie obawiają się nadmiernego przegrzewania pomieszczeń latem, oferowane są szyby ciepłochronne o podniesionym współczynniku g=73% [g - współczynnik promieniowania słonecznego (solar factor)]. W przypadku gdy chcemy uniknąć latem nadmiernego przegrzewania, parametr ten można obniżyć nawet do g=37%. Warto pamiętać, że koszty chłodzenia są z reguły wyższe niż koszty ogrzewania pomieszczeń. Wysokiej jakości pakiet szybowy dwukomorowy o współczynniku Ug=0,5 standardowo wykonywany jest z parametrem g na poziomie 51%.


Opracował:
Włodzimierz Puszkarski
WADEX

Okna drewniane - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 8 982 Sprzedawców Okien Drewnianych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o oknach drewnianych