Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Przegląd dostępnych rodzajów
Otrzymaj oferty od specjalistów jak SunSky Energy nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

SunSky Energy

3

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Przegląd dostępnych rodzajów

Autor: SunSky Energy, publikacja: 2021-03-04

Na rynku jest wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych, które charakteryzują się bardzo różnymi parametrami technicznymi. Oczywiście wiele z nich będzie istotna dla specjalistów zajmujących się na przykład montażem, ale nie tylko. Jako przyszły właściciel powinieneś mieć podstawowe pojęcie, które pozwoli ci na podjęcie najlepszej dla siebie decyzji. Dzięki artykułowi dowiesz się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać i na co przy ich wyborze zwrócić uwagę.

Jakie panele PV wybrać?

Panele monokrystaliczne

Są to najbardziej wydajne ogniwa fotowoltaiczne. Można zasilać ich mocą domy wolnostojące, budynki zamieszkiwane wielopokoleniowo lub gospodarstwa rolne. Mają ciemną, bardzo estetyczną strukturę, która świetnie prezentuje się na budynkach. Producenci chwalą je za bardzo wysoką trwałość i oszczędność energii. Panele monokrystaliczne cechują się wydajnością na poziomie 17-20%.

Czytaj też: Panele fotowoltaiczne - energia prosto ze słońca!

Panele polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne w porównaniu do monokrystalicznych wypadają zdecydowanie słabiej. Można mówić o 14-16% ich wydajności, stąd też charakteryzują się niższą ceną. Na ich powierzchni wyraźnie widać kryształy krzemu, nie są one jednolite. Panele polikrystaliczne są bardzo często wykorzystywane do stawiania na farmach fotowoltaicznych.

Panele amorficzne

Dzięki temu że są tanie w produkcji, producenci oferują je w stosunkowo niskiej cenie. Ich wydajność osiąga poziom do 8%. Czy to oznacza, że to najmniej pożądane panele? To nieprawda. Ze względu na ich budowę, która opiera się na warstwach niewielkiej grubości półprzewodników, można umieszczać je na przykład w sygnalizacji świetlnej czy kalkulatorach.

Panele glass-glass

Panele mono- i polikrystaliczne mają szereg zalet, ale posiadają też jedną wadę. Są kruche i łatwo się łamią. Panele glass-glass są dodatkowo zabezpieczone taflą szkła, dzięki czemu są one znacznie wytrzymalsze, niż reszta. Warto wspomnieć, że ich powierzchnia jest także o wiele bardziej odporna na zanieczyszczenie powietrza. Poleca się ich montaż tam, gdzie jest ono bardzo zanieczyszczone lub w terenach nadmorskich.

Panele te mają bardzo długi okres gwarancji, sięgający 25 lat. To oznacza, że są one także dłużej wydajne, niż pozostałe rodzaje.

Panele bifacial

Większość paneli fotowoltaicznych pochłania światło wyłącznie z jednej strony. Stąd określa się je jako monoficial. Panele bifacial mogą to robić z dwóch stron. To w znaczny sposób podwyższa ich wydajność, a to oznacza wyższe uzyski. W praktyce to nawet 25% większa wydajność w porównaniu do innych paneli.

Panele bifacial montuje się na gruncie, ponieważ ze względu na swoją budowę nie nadają się do montowania na dachu.

Panele PERC

Panele wykonywane za pomocą tej technologii posiadają górną warstwę, która absorbuje promienie słoneczne, elektrodę, płytkę krzemową, dolną warstwę metalizowaną oraz reflektor mocy.

Dzięki reflektorowi mocy światło, które przenika do płytki krzemowej, jest kierowane do niej z powrotem. To sprawia, że panele te są bardziej wydajne niż klasyczne, które nie zawierają reflektora. Lepiej wykorzystują światło na przykład w godzinach porannych lub w pochmurne dni. Mogą sprawdzić się także wtedy, gdy twój dom jest nieco zacieniony.

Czytaj też:

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 934 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice