Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Panele słoneczne to serce każdej instalacji fotowoltaicznej. Dwa podstawowe typy paneli to polikrystaliczne i monokrystaliczne i naprawdę nie ma znaczenia, które wybierzesz. Ważne, żeby były dobrej marki i wytrzymały ponad 25 lat na Twoim dachu. Dowiedz się, czym się od siebie różnią panele fotowoltaiczne i na co zwracać uwagę przy ich zakupie!

Fotowoltaika – energia prosto ze słońca

Fotowoltaika to proces pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Coraz częściej interesujemy się alternatywnym sposobem pozyskiwania energii poprzez panele fotowoltaiczne. Wynikać to może z faktu, że niesie to ze sobą wiele korzyści, a także można otrzymać dofinansowanie na tego typu instalację. Słońce to niesamowite źródło energii, które w naszym kraju wciąż jest wykorzystywane w niewystarczający sposób. Montując dobre panele fotowoltaiczne możemy produkować prąd, tym samym obniżając rachunki za energię i jednocześnie dbając o środowisko. Fotowoltaika to również system zero emisyjny. Oznacza to, że wskutek działania instalacji nie wytwarzają się szkodliwe związki lub gazy cieplarniane.

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla domowników. Wykorzystanie energii słonecznej ogranicza zużycie prądu dostarczanego przez dostawcę usług energetycznych. Panele fotowoltaiczne popularne są już nawet w małych gospodarstwach domowych, liczących 1-2 osoby. Warto jednak zaznaczyć, że największe zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi można zauważyć wśród gospodarstw, gdzie mieszkają średnio 3-4 osoby. Zanim jednak wybierzemy najlepsze panele fotowoltaiczne dla siebie, warto poznać ich rodzaje oraz różne rozwiązania pod względem kosztów.

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?
Poniżej przedstawiamy ranking 4 992 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2020 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jakie ogniwa fotowoltaiczne wybrać?

Jedno z podstawowych pytań, jakie warto sobie zadać podczas wyboru paneli fotowoltaicznych, dotyczy wyboru technologii wykonania modułów fotowoltaicznych, a także jakie panele fotowoltaiczne są najlepsze? Sercem instalacji są same panele fotowoltaiczne, zbudowane z ogniw, które odpowiadają za przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną. Pojedyncze moduły mają zbyt małe wartości napięć i mocy, aby mogły zasilać domową instalację. Dlatego łączy się je szeregowo w łańcuchy, co pozwala sumować wartości. Bardzo istotne jest, aby wszystkie moduły tworzące łańcuch pochodziły od jednego producenta, były tego samego typu, miały tę samą moc znamionową i były podobnie ustawione względem słońca. Warto podkreślić, że ogniwa fotowoltaiczne działają od świtu do zmierzchu przez cały rok. Nawet w pochmurne dni, kiedy wykorzystywane jest promieniowanie rozproszone. Głównym pierwiastkiem wykorzystywanym w produkcji ogniw fotowoltaicznych jest krzem. Jeśli chodzi o urządzenia, których budowę oparto o ten pierwiastek wyróżnić możemy: ogniwa monokrystaliczne, ogniwa polikrystaliczne oraz ogniwa amorficzne.

Ogniwa monokrystaliczne

ogniwa fotowoltaiczne

Moduły fotowoltaiczne wytworzone z ogniw monokrystalicznych posiadają obecnie najwyższą sprawność wśród wszystkich modułów fotowoltaicznych oraz żywotność wynoszącą co najmniej 30 lat. Ogniwa monokrystaliczne wykonane są z monolitycznego kryształu krzemu. Ich sprawność jest najwyższa spośród wszystkich rodzajów modułów fotowoltaicznych. Przetwarzają one na prąd elektryczny średnio ponad 20% energii pochodzącej ze słońca (aktualny rekord sprawności wynosi ok. 25%). Produkcja ogniw monokryształowych jest najdroższa, co przekłada się na najwyższą cenę paneli fotowoltaicznych, ale dzięki swojej wysokiej wydajności instalacja zajmuje mniej miejsca na dachu. Panele monokrystaliczne uważa się za najlepsze panele fotowoltaiczne pod względem estetycznym z racji jednolitej, ciemnej struktury ogniw fotowoltaicznych. Na tle innych ogniw wyróżniają się one wysoką sprawnością energetyczną, a co za tym idzie nie należą do najtańszych. Najbardziej wydajne ogniwa monokrystaliczne służą do zasilania domów wolnostojących, budynków wielorodzinnych. To także najlepsza opcja dla gospodarstw rolnych.

Ogniwa polikrystaliczne

W gospodarstwach domowych najczęściej stosuje się ogniwa polikrystaliczne. Są stosunkowo tanie, mają całkiem wysoką sprawność energetyczną oraz względnie wysoką moc (na jeden panel). Ogniwa polikrystaliczne wykonywane są z wykrystalizowanego krzemu. Mają niższą sprawność energetyczną, kolor niebieski i są tańsze w produkcji niż ogniwa monokrystaliczne. Standardowe panele polikrystaliczne osiągają wydajność na poziomie 14-16%. Wynika to, po pierwsze, z faktu, że łączone kryształy nie zapewniają wystarczającej swobody ruchu elektronom. Moduły te również charakteryzują się wysokim współczynnikiem mocy, jednak niższym od paneli monokrystalicznych. Inną przyczyną spadku wydajności jest niższa czystość kryształów. Mimo że konstrukcje te są coraz lepsze, to pod względem parametrów nadal ustępują monokrystalicznym. Warto jednak podkreślić, że polikrystaliczne panele w przeliczeniu na wat mocy zainstalowanej są znacznie tańszym rozwiązaniem, niż montaż modułów monokrystalicznych.

Ogniwa amorficzne

Ogniwa amorficzne odznaczają się tym, że należą do technologii najbardziej zaawansowanej. Warto wspomnieć, że wykonane są z amorficznego, niewykrystalizowanego krzemu. Charakteryzują się ciemnym, lekko bordowym odcieniem. Budowa paneli amorficznych polega na tym, że bardzo cienkie warstwy niewykrystalizowanego krzemu nakładane są na powierzchnię innego materiału, na przykład szkła. Z tego względu panele amorficzne nazywane są również cienkowarstwowymi. W odróżnieniu od monokrystalicznych i polikrystalicznych nie widać na nich pojedynczych ogniw. Stosowane są one zazwyczaj do małych urządzeń i w dużych elektrowniach słonecznych. Ich sprawność jest stosunkowo niska i oscyluje na poziomie 6% do 10%. Cena paneli fotowoltaicznych z ogniwem amorficznym jest najniższa spośród innych rodzajów ogniw, dlatego cennik takiej instalacji wypada korzystniej niż poprzednich. Największą zaletą ogniw cienkowarstwowych jest więc niska cena, ale nie tylko. Panele fotowoltaiczne amorficzne odznaczają się tym, że są wyjątkowo elastyczne i lekkie, a także posiadają niski stopień wrażliwości na wysokie temperatury. Warto podkreślić, że niska wrażliwość na wysokie temperatury sprawia, że spadek wydajności modułów amorficznych podczas upałów jest niewielki i mało odczuwalny.

Dobre panele fotowoltaiczne – jak je rozpoznać?

Jakie są najlepsze panele słoneczne? Które z nich wybrać, aby inwestycja była najbardziej opłacalna i służyła bez problemów przez wiele lat? Takie pytania nurtują osoby, które zastanawiają się jakie panele fotowoltaiczne kupić. Dobór instalacji fotowoltaicznej, podobnie jak jej montaż, warto zlecić fachowej firmie, zapewniającej kompleksową obsługę klienta w tym zakresie. Decydując się na panele słoneczne, warto brać pod uwagę nie tylko jakość danych paneli, ale też rzetelność ich producenta. Profesjonalne firmy zakładające fotowoltaikę doradzą jaki panel fotowoltaiczny wybrać i która opcja będzie najlepsza dla naszego gospodarstwa. Warto pamiętać, że kupno paneli fotowoltaicznych to inwestycja na lata. Chcąc się upewnić, czy panel będzie dobrze służył przez te wszystkie lata, należy szczególnie uważnie przyjrzeć się gwarancji od producenta i wybrać najkorzystniejszą ofertę dla nas. Najlepsze firmy fotowoltaiczne oferują gwarancje na swoje panele słoneczne nawet na 15-30 lat (SolarWatt-30 lat gwarancji, LG-25 lat na panele z wyższej półki cenowej).

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty