Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Jaka fotowoltaika jest najlepsza?

Ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne czy amorficzne? Który rodzaj paneli fotowoltaicznych jest najlepszy? Dowiedz się, czym się od siebie różnią panele fotowoltaiczne i na co zwracać uwagę przy ich zakupie!

Dobre panele fotowoltaiczne – czyli jakie?

Jedno z podstawowych pytań, jakie warto sobie zadać podczas wyboru paneli fotowoltaicznych, dotyczy wyboru technologii wykonania modułów fotowoltaicznych. Bardzo istotną kwestią jest również: jakie panele fotowoltaiczne są najlepsze?

Oto pięć najważniejszych informacji o panelach fotowoltaicznych:

 1. Kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznej są same panele, które zbudowane są z ogniw; to właśnie panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną.
 2. Pojedyncze moduły mają zbyt małe wartości napięć i mocy, aby mogły zasilać domową instalację. Dlatego łączy się je szeregowo w łańcuchy, co pozwala sumować wartości.
 3. Bardzo istotne jest, aby wszystkie moduły tworzące łańcuch pochodziły od jednego producenta, były tego samego typu, miały tę samą moc znamionową i były podobnie ustawione względem słońca.
 4. Warto podkreślić, że ogniwa fotowoltaiczne działają od świtu do zmierzchu przez cały rok. Nawet w pochmurne dni, kiedy wykorzystywane jest promieniowanie rozproszone.
 5. Głównym pierwiastkiem wykorzystywanym w produkcji ogniw fotowoltaicznych jest krzem.

Czytaj więcej: Jak działają panele słoneczne?

Jeśli chodzi o urządzenia, których budowę oparto o ten pierwiastek, wyróżnić możemy trzy podstawowe typy paneli fotowoltaicznych. To panele:

 • monokrystaliczne,
 • polikrystaliczne,
 • amorficzne.

Poniżej poznasz ich największe wady i zalety.

Ogniwa monokrystaliczne – czy to dobry wybór?

ogniwa fotowoltaiczne
 • Najwyższą efektywność, żywotność i sprawność spośród wszystkich modułów fotowoltaicznych mają moduły wytworzone z ogniw monokrystalicznych. Ich żywotność wynosi minimum 30 lat.
 • Ogniwa monokrystaliczne wykonane są z monolitycznego kryształu krzemu.
 • Tego rodzaju moduły potrafią przetworzyć ponad 20 proc. energii pochodzącej ze słońca na prąd elektryczny (rekordy sprawności modułów sięgają ok. 25 proc.).
 • Produkcja ogniw monokrystalicznych jest najdroższa, co przekłada się na najwyższą cenę paneli fotowoltaicznych. Z drugiej strony dzięki swojej wysokiej wydajności instalacja zajmuje mniej miejsca na dachu.
 • Panele monokrystaliczne uważa się za najlepsze panele fotowoltaiczne pod względem estetycznym z racji jednolitej, ciemnej struktury ogniw fotowoltaicznych.
 • Ogniwa monokrystaliczne służą do zasilania domów wolnostojących, budynków wielorodzinnych. To także najlepsza opcja dla gospodarstw rolnych.

Ogniwa polikrystaliczne – wady i zalety

 • W gospodarstwach domowych najczęściej stosuje się ogniwa polikrystaliczne. Mają całkiem wysoką sprawność energetyczną oraz względnie wysoką moc (na jeden panel).
 • Ogniwa polikrystaliczne wykonywane są z wykrystalizowanego krzemu. Posiadają charakterystyczny niebieski kolor.
 • Standardowe panele polikrystaliczne osiągają wydajność na poziomie 14-16 proc. Wynika to, po pierwsze, z faktu, że łączone kryształy nie zapewniają wystarczającej swobody ruchu elektronom. Inną przyczyną spadku wydajności jest niższa czystość kryształów.
 • Z roku na rok ogniwa polikrystaliczne stają się coraz lepsze, ale wciąż pod względem najważniejszych parametrów ustępują ogniwom monokrystalicznym.
 • Warto jednak podkreślić, że polikrystaliczne panele w przeliczeniu na wat mocy zainstalowanej są znacznie tańszym rozwiązaniem, niż montaż modułów monokrystalicznych.

Ogniwa amorficzne – czy warto zainwestować w ten rodzaj paneli?

 • Ogniwa amorficzne odznaczają się tym, że należą do technologii najbardziej zaawansowanej.
 • Wykonane są z amorficznego, niewykrystalizowanego krzemu. Charakteryzują się ciemnym, lekko bordowym odcieniem.
 • Panele amorficzne mają inną strukturę niż panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Ich budowa polega na tym, że na powierzchnię innego materiału, np. szkła, nakładane są bardzo cienkie warstwy niewykrystalizowanego krzemu. Panele amorficzne są nazywane również cienkowarstwowymi.
 • W odróżnieniu od paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych, w panelach amorficznych nie widać pojedynczych ogniw.
 • Zazwyczaj stosowane są do małych urządzeń i w dużych elektrowniach słonecznych.
 • Ich sprawność jest stosunkowo niska i oscyluje na poziomie 6 proc. do 10 proc.
 • Panele fotowoltaiczne z ogniwem amorficznym kosztują najmniej w porównaniu do innych rodzajów ogniw – z tego powodu cennik i koszty instalacji fotowoltaicznej z wykorzystaniem tego typu rozwiązania wypada korzystniej.
 • Panele fotowoltaiczne amorficzne są wyjątkowo elastyczne i lekkie, a także posiadają niski stopień wrażliwości na wysokie temperatury.
 • Warto podkreślić, że niska wrażliwość na wysokie temperatury sprawia, że spadek wydajności modułów amorficznych podczas upałów jest niewielki i mało odczuwalny.

Dobre panele fotowoltaiczne – jak je rozpoznać?

Jakie są najlepsze panele słoneczne? Które z nich wybrać, aby inwestycja była najbardziej opłacalna i służyła bez problemów przez wiele lat? Takie pytania nurtują osoby, które zastanawiają się, jakie panele fotowoltaiczne kupić.

Podpowiadamy:

 • Dobór instalacji fotowoltaicznej, podobnie jak jej montaż, warto zlecić fachowej firmie, zapewniającej kompleksową obsługę klienta w tym zakresie.
 • Decydując się na panele słoneczne, powinno się brać pod uwagę nie tylko jakość danych paneli, ale też rzetelność ich producenta. Profesjonalne firmy zakładające fotowoltaikę doradzą jaki panel fotowoltaiczny wybrać i która opcja będzie najlepsza dla naszego gospodarstwa.
Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 945 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Należy pamiętać, że kupno paneli fotowoltaicznych to długoterminowa inwestycja. Chcąc się upewnić, czy panel będzie dobrze służył przez te wszystkie lata, trzeba szczególnie uważnie przyjrzeć się gwarancji od producenta i wybrać najkorzystniejszą ofertę dla nas. Najlepsze firmy fotowoltaiczne oferują gwarancje na swoje panele słoneczne nawet na 15-30 lat (SolarWatt – 30 lat gwarancji, LG – 25 lat na panele z wyższej półki cenowej).

Fotowoltaika – energia prosto ze słońca

Fotowoltaika to proces pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Coraz częściej interesujemy się alternatywnym sposobem pozyskiwania energii poprzez panele fotowoltaiczne. Wynikać to może z faktu, że niesie to ze sobą wiele korzyści, a także można otrzymać dofinansowanie na tego typu instalację.

Słońce to niesamowite źródło energii, które w naszym kraju wciąż jest wykorzystywane w niewystarczający sposób. Montując dobre panele fotowoltaiczne, możemy produkować prąd, tym samym obniżając rachunki za energię i jednocześnie dbając o środowisko. Fotowoltaika to również system zeroemisyjny. W praktyce znaczy to, że instalacja tego typu nie wytwarza zarówno gazów cieplarnianych, jak i szkodliwych związków.

Panele fotowoltaiczne popularne są już nawet w małych gospodarstwach domowych, liczących 1-2 osoby. Warto jednak zaznaczyć, że największe zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi można zauważyć wśród gospodarstw, gdzie mieszkają średnio 3-4 osoby. Poznałeś już rodzaje paneli oraz różne rozwiązania pod względem kosztów - to pomoże ci wybrać najlepszy system fotowoltaiczny dla siebie.

Czytaj też:

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty